Sprosté a nepravdivé anonymy. Jak se bránit?

veruska007
25. črc 2011

Holky, nikdy se mi to nestalo... ale dnes mi přišel dopis a já vůbec nevím, jak se k tomu stavět. Nějaký anonym nám doporučuje, ať se odstěhujeme, že z oken hážeme odpadky a exkrementy a plno dalších vulgárností. Už před časem jsme měli sem tam ve schránce nějaký lístek, ale brala jsem to, že tu asi někomu vadí mladá rodina a házela to za hlavu.

No, teď jsem z toho celá rozhozená a přemýšlím, jak až se to může stupňovat, zda by byl někdo schopen ublížit našim dětem, zničit nám kočárek (nedávno nám někdo ukradl z chodby podsedák, na kterém jsem malýmu obouvala botičky, a musel to být někdo z domu, k nám se nikdo cizí nedostane, leda něčí návštěva, pro kterou si někdo přijde dolů ke dveřím). A tak. Přitom my jsme opravdu slušná rodina, v domě je většina důchodců, s těmi, kteří bydlí poblíž, máme dobrý vztah, našeho dvouletého chlapečka mají rádi, povídají si s námi, sem tam malému dají nějaký pamlsek... když se v domě něco pokazí, tak to manžel spraví, protože domovní důvěrnice i správce jsou hodně staří a bojí se i vyměnit žárovku na chodbě; kolikrát manžel za staré lidi v domě uklízí společné prostory, když se zateplovalo a paní, která je placená za úklid prohlásila, že není placená za úklid po dělnících a vykašlala se na to, tak manžel poklidil celé přízemí vč. sklepů a kočárkárny, odpadky třídíme, s většími jezdíme do ekodvora, ... tak já to prostě nechápu.

Chci se zeptat, jestli nevíte, jestli je to nějaký přestupek nebo něco a zda se proti tomu můžeme nějak bránit... a nenechat si ubližovat 😕

akdar1
25. črc 2011

@veruska007 Ahoj. Bránit asi v téhle chvíli ne...pro nedostatek důkazů ☹ Schovávat a nějaký viditelný zásadní problém pak řešit na policii... I když se ti všichni v domě zdají býti milí...zdání mnohdy klame!!!

veruska007
autor
25. črc 2011

@akdar1 Hm, jsem si to myslela... muselo by to byt opakovane a dlouhodobe, jsem si precetla zakon o stalkingu. Nakonec, abych se necitila tak bezmocna, tak jsem ten dopis vyvesila dole na nastence se vzkazem, ze teda nevim, kdo to psal, nicmene exkrementy z bytu nelijeme, protoze na oknech mame site a odpad poctive tridime do pristavenych kontejneru. Manzel jak sel z prace tak to cetl, je z toho tak grogy, ze se vrhl na uklid. A byl za domovni duvernici a ta v tom rukopis nikoho z domu nepoznala (a ona zna vsechny duverne, kdyz jsme meli driv nejaky listek na dverich, vzdycky hned vedela, kdo to psal). A aspon se ted o tom na chodbe vic mluvi a vsichni nadavaji na toho sprostaka a zastavaji se nas... tak jen trnu, jestli tu nekde bydli nejaky zavistivec (i kdyz teda nevim, co by nam zavidel, jestli 16 let stare auto nebo maly byt kupovany na uver nebo co), tak aby nam treba nerozbil auto, neznicil kocarek nebo tak... chjo chjo. Bydli tady vetsina starych lidi, jestli se nekdo z nich stava na stara kolena cvokem, tak potes ☹

evaviki
25. črc 2011

@veruska007 mala rada - kym ti to niekto z tej nastenky vezme, tak si to odloz.. ak by ti nahodou niekto este pisal, tak aby si mala vsetky tie papiere odlozene..

dagina
25. črc 2011

@veruska007 určitě jde poznat dle stylu písma, aspoň orientačně, zda dopis psal důchodce, nebo mladý člověk...nic méně ti nezávidím, mám docela husinu...nedovedu si to moc představit 😖. Ať se vše vyřeší v dobrým. Držím pěsti.

hela82
25. črc 2011

@evaviki Souhlasim s evaviki. Pokud to nebyl jenom hloupy vtip (a lidi se nekdy bavi opravdu pekne hloupe), nikdy nevis kdy se Ti to hodi. Jestli to chces mit vyvesene na nastence tak to hod do kopirky a dej tam jenom kopii. Original si doma schovej, treba bys v budoucnu nedejboze mohla potrebovat tento dopis jako dukaz...

veruska007
autor
25. črc 2011

@dagina Jj, někdo starý, bylo to trochu roztřesené... tady bydlí skoro všichni staří 😅

dagina
25. črc 2011

A jaké písmo má sama důvěrnice 😅 ???????? Zjistit.

lsx
25. črc 2011

Nechápu, že se někdo rozhodne vás takhle hrozně obtěžovat. Zvlášť, když vidí těhotnou maminu. Síla.

dagina
25. črc 2011

Někdy mají starý lidi v sobě nějakou zášť, vadí jim mladá a spokojená rodina....

moncaka
25. črc 2011

Je to fakt pech, ale obrana fakt žádná. Mně jeden pán z našeho vchodu poničil auto, nevím proč, udělal to jednou v noci a dozvěděla jsem se to díky anonymu, který jsem druhý den našla napsaný na pc za stěračem. Je potřeba vše schraňovat a vyvěšovat, tak jak jsi to udělala,ale je potřeba dávat jen kopie a vždy to písmeně i okomentovat. Vím, máš teď myšlenky na něco úplně jiného stejně tak i čas bys mohla využít jinak, ale je to potřeba. Odpovídat jasně, stručně a slušně. Ať se o tomto všichni dozví!! Mimochodem, kdyby tam u vás vycházely nějaké místní noviny, tak by nebylo od věci, bude-lis se to opakovat, na to nějak šetrně upozornit. Redaktorka místních novin by si s tím určitě věděla rady. Přeji pevné nervy s takovými prevíty!!! Holt, sousedy si nevybíráme (byl-li to teda někdo z přímých sousedů).

veruska007
autor
25. črc 2011

@moncaka Diky... no, ja verim duvernici, ze v tom nepoznala nikoho z domu. Taky nechapu, co by komu mohlo vadit, fakt jsme slusni, pomahame tu starym lidem, uklizime za ne... Duvernice tu vsechny zna, tady v dome bydli vetsina lidi od roku 1964 a ted se podepisovala fura veci kvuli zatepleni, takze ji verim, ze podle podpisu tu pozna i sousedovic psa 😝 . Ale zas nevim, proc by neco takoveho psal nekdo, kdo tu nebydli... s tim clankem do novin je to dobry napad, privydelavam si jako redaktorka v odbornych casopisech, tak do mistnich bych taky mohla napsat, kdyby se to opakovalo. uvidim, jestli to bude znovu. Doufam, ze ne... jsem kvuli tomu malem predcasne porodila, jaky jsem z toho mela poslicky. A to tu v dome vsichni vedi, ze nam pred rokem umrelo miminko. Tak ten anonym nechapu.

jaru30
26. črc 2011

A co třeba trestný čin pomluvy? 😎

bledulka
26. črc 2011

@veruska007 docela nepříjemné, chápu, že toto dokáže pěkně znechutit a otrávit...

za sebe bych zvážila možnost, že to vyvěsím v domě (kopii -ne originál) .. k tomu bych se nijak horentně neobhajovala,ale napsala něco ve smyslu " vzhledem k tomu, že tato nařčení odmítám a uvedené skutečnosti nejsou pravdivé , tak pokud mi bude zaslán ještě jednou dopis v podobném znění, budu nucena se bránit právní cestou a podám oznámení na polici- na neznámého pachatele pro podezření z vyhrožování, vydírání, křivého obvinění,... Taktéž tak učiním v případ, že by se anonnym rozhodl naší rodině ubližovat jinou formou."

...a v případě, že by se to opakovalo, tak ale to oznámení na policii opravdu podat ... ale mohlo by to pomoci, zejména ta starší generace nebude chtít mít s policíí nic společného...

veruska007
autor
26. črc 2011

@bledulka Diky. No, ja mam pocit, ze proste nejaky duchodce starim blbne... pocinajici demence nebo ja nevim co... protoze doted se k nam tu chovali hezky, manzela chvalili, jak je hodny, ze pomaha starym sousedum, naseho maleho chvalili, jak je hodny a tak. Jen fakt trnu, aby se nestalo neco horsiho, nez jen blby dopis.
Abych to mohla dat na policii, tak je to spis jako stalking, ale to musi byt dlouhodobe a opakovane. A ono to v dusledku vyzniva jako vyhrozovani a krive obvineni, ale doslova to tak formulovano neni... takze by to ztezi proslo v prestupkovem rizeni.
Neboj, kdyby to pokracovalo, tak trestni oznameni urcite podam a vysledky policejniho vysetrovani a zejm. jmeno toho, kdo nam to napsal, s radosti uverejnim dole na nastence - protoze ja z toho fakt vcera malem predcasne porodila a s kym manzel mluvil, vsichni na toho pisatele hodne nadavali.

pavlovasandra
26. črc 2011

@veruska007 Co zkusit zjistit na poště (pokud byl dopis poslán poštou), odkud byl poslán? Ale to je jen takový nápad... Pravděpodobně Vám ho tam někdo hodil jen tak že?
Je dobře, žes to vyvěsila, taky bych to udělala, ať se dotyčný stydí, nebo ať aspoň ostatní vidí, jakej hňup Vám píše takové sprosťárny. Kdyby se to opakovalo, zašla bych na policii. Taky lze u grafoložky zjistit člověka podle písmo, třeba jen někdo to roztřesené písmo napodoboval.

veruska007
autor
26. črc 2011

@pavlovasandra
Donesla mi to postacka, je tam normalne dopisni znamka, bylo to podano na poste v Brne, ... mohl to byt kdokoli, od nas z domu, z domu, odkud manzel pochazi a kde delal pred 6 lety predsedu vlastniku... nebo fakt kdokoli. Jenze me nikdo konkretni nenapada, leda bych byla paranoidni a podezrivala sousedku, co bydli pod nama, protoze mi pred tydnem neodpovedela na pozdrav, kdyz jsem kolem ni probehla za malym (a nejspis me ani nezaregistrovala), nebo soused nad nami, za kterym jsme byli, at odvzdusni teplou vodu a on to komentoval, ze jemu to nikdo neproplati, nebo sousedka nad nama, na kterou v dome vsichni nadavaji, ze je jezibaba, ale ja ji slusne zdravim, malej taky a k nam se taky chova vcelku slusne, akorat vzdycky nakukuje, kdyz jdeme ven, toz ji manzel jednou pozdravil a ona se urazila... ale to bych fakt uz byla paranoidni

pavlovasandra
27. črc 2011

@veruska007 Hm, to jo, podezřívat můžeš asi kohokoliv. No snad se to už nebude opakovat. Zbytečně se nerozčiluj poslední dny v těhotenství! 🙂

sariss
27. črc 2011

ja bych rekla ze to psal urcite duchodce a hodne starej,jinak by to bylo psane na pc a spis nekdo od vas z donu.. Stary lidi jsou haklivy na klod,treba vas malej hodne plakal kdyz byl mensi,nebo doma beha a je to slyset,navic budete mit druhe tak bude jeste vic hluku Ja vim deti jsou deti ale duchodci chtej proste klid. Skoda ze jste jen vy mladi s detmi,ale snad se to nak casem zklidni. Original urcite schovat a vyves kopii s tim ze se budete branit pravni cestou pokud se to bude opakovat. drzim palce.

jaru30
27. črc 2011

@veruska007 A co třeba trestný čin pomluvy? 😎

veruska007
autor
27. črc 2011

Ja myslim, ze pomluva neni trestny cin, maximalne prestupek, reseny pred obecni urad. Jenze to bych musela znat pachatele. Takhle by se mi na policii vysmali.

Hlavne nas prekvapilo, ze dopis prisel v dobe, kdy jsme byli napred na dovolene, potom jsem malymu na par dni zaplatila soukromou skolku, abych mohla vic odpocivat (vypadalo to ve 32.tt na predcasny porod a nemel nam kdo hlidat), pak jsem se domluvila s rodici a malej byl tyden u nich. Takze u nas byl totalni klid. Manzel neposloucha ani radio. Navic nas malej je fakt hodnej, samozrejme, zvatla na chodbe... ale ani jako miminko neplakal, sousedka vedle nas rikala, ze ho nikdy neslysela. To v dome jsou jeste Rumuni (ale slusni, VS) s rocni holcickou, a ta rve tak, ze ji slysime az k nam do 6.p.

Osobne bych to typla na nejakeho duchodce, u ktereho se rozviji demence (v dopise byla fura slov o exkrementech a ty dementni lidi fascinuji, navic jsou nerudni, nerealni, podezrivavi, ...). Jen doufam, ze fakt zustane pouze u toho dopisu, trnu, kdyz nevim, kdo to byl, aby mi nekdo treba naschval nestouchl malyho, kdyz pujde ze schodu (takovy blby napady ma i tchyne, co zacala blbnout ze stari), aby nam nekdo naschval neznicil kocarek, auto...

No, a vube c, ono to nepotesi, kdyz clovek zjisti, ze ho nekdo nema rad... 😒

janneke
27. črc 2011

@veruska007 Proti anonymům se těžko můžeš bránit, když nevíš, odkud vítr fouká. Což jim právě dává pocit síly a převahy, protože oni vědí a ty ne. Je to nechutné.

Jen jsem se rozesmála nad tvou formulací:
" .. nicmene exkrementy z bytu nelijeme, protoze na oknech mame site .."
Promiň, ale nedá mi to .. kdybyste sítě neměli, tak byste lili? 😀

veruska007
autor
27. črc 2011

@janneke Ne, ale tahle je to nemozny uz ciste technicky 😀 . By mi to hovinko zustalo viset zevnitr, ne? 😅

janneke
27. črc 2011

@veruska007 😀 😀 Což o to, nemožný čistě technicky, spíš nemožný, že nejste čuňata, ne? 😀 😀

veruska007
autor
27. črc 2011

No, ja nevim... on nas dvoulety chlapecek sem tam rika, ze je cunatko 😀 . A hlaholi to na celou tramvaj. Stejne jako ze si nemuze sednout, protoze je "ze splasene spermie" 😀 .

mifinka
27. črc 2011

Nevím jestli se tomu smát nebo ne.. jako, že je to mazec, o tom žádná.. Taky máme nejmenší dítě ve vchodě, jinak od 6 ti roků nahoru, a to jen 2 (ale ten jeden je pěknej hajzlík), jinak samej důchodce, lidi co tu bydlí přes 25 let.. Nevím jak bych se zachovala v tvé situaci... To že by se mohlo stat něco malému, z toho obavy neměj, předpokládám že sám ven nechodí a ty nebo manža jste vždy s ním, takže myslím že tam nebezpečí nehrozí.. Kočárek.. No , ten už mi ten zminovanej hajzlík jednou pěkně dorasoval.. Ale pochopila jsem že ho máte zamčený v kočárkárně ? A to znamená, že od ní mají klíč jen lidi z tvého vchodu? Pokud by se někdo kočárku dotknul, tak by asi bylo jasné odkud vítr vane.. To si taky myslím že by se nestalo.. No ale auto možné je.. Vypustit nebo propíchnout gumy, sjet lak klíčem.. K tomu už můžeš přivolat policii.. Psala jsi 16 let straé auto, takže pochybuju že máte havarijku, a i kdyby je tam spoluúčast takže by jsi asi z pojištovny nic nedostala.. No.. suma sumárum.. Podle písma říkáš starej člověk, ti moc představivosti nemají, takže si když tak dávejte bacha at třeba na rohožce nemáte tak oblíbené v dopise "hovno " 🙂 Já doufám že naši důchodci nejsou více zákeřnější...

veruska007
autor
27. črc 2011

No, my nemame nejmensi ditko, jeste je ve tretim patre to male Rumune. A to fakt rve, ze je to slyset v celym sedmipatrovym baraku. Ale brzo budeme mit nejmladsi dite v baraku 😀 . Jj, kocarek je zamceny v kocarkarne, klice nemaji ani vsichni obyvatele vchodu, natoz cizi. Do vchodu se nam nikdo zvenku nedostane, mame cipy.

Auto nas ted zacalo zlobit, manzel koukal, jestli nam ho nekdo "nespravil", ale nic nenasel. Poskrabane auto - to bychom ani nepoznali, parkujeme ho tri roky na sidlisti a nove skrabance uz ani nepocitam 😅 .

Nicmene vylucovaci metodou jsme zjistili, ze nikdo v okoli to neni, malyho by slyseli jedine sousedi pod nama a ti jsou v pohode. A teda komu v dolnich patrech by vadila rodina v 6. patre... to mi proste vubec neprijde logicky.

Jo, a podrobnym studiem rukopisu jsme vcera zjistili, ze to bylo puvodne adresovane jen manzelovi, posleze to nekdo poslal na nas oba a teprve pak tam dopsal adresu a poslal to, puvodne tam bylo jen manzelovo jmeno bez adresy.

mifinka
27. črc 2011

@veruska007 a nechtěla nejaká babča zbalit tvého manžu a ted se mu tak mstí? 😀

veruska007
autor
27. črc 2011

Podle logiky mysleni autora dopisu to vidim na chlapa. Joj, chudak manzel, to by mel jeste horsi 😝

mifinka
27. črc 2011

A nemáte psa?

veruska007
autor
27. črc 2011

Ne, psa tu ma kde kdo, ale my ne. Soused nad nama pracoval cely zivot jako nocni vratny, v noci pousti pracku, to my taky nedelame. Nedelame kraval vecer po 18h, rano pred 9h, po obede... zavirame vchodove dvere (mistni duchodci jsou na to alergicti, kdyz to nekdo nedela), uklizime dle rozpisu (i casteji, i za stare sousedy), nepouzivame silne vonavky... fakt nevim, co by nekomu mohlo vadit. Ani se nahlas nehadame.