Sťahovanie do Prahy. Čo potrebujem vybaviť a kde?

bisquitka
26. črc 2011

Ahojte, vcera sa definitivne rozhodlo, ze sa stahujeme do Prahy, manzelovi tam ponukli pracovne miesto, ktore prijal a tak je teraz na mne (tej praktickejsej polovicke 😝 ), aby som co najskor vybavila vsetko okolo stahovania - musim najst v Prahe podnajom, vybavit pre mladsiu dcerku skolku, pre syna skolu (od septembra bude prvak), prenajat nas byt na SK, pobehat urady (ake vlastne?), najst si v Prahe porodnicu a porodnika a to vsetko potrebujem stihnut v tom lepsom pripade do septembra (hlavne kvoli synovi prvacikovi), pripadne do oktobra...bola by som vam velmi vdacna, ak by ste mi vedeli poradit, co vlastne potrebujem vybavit a kde, ake su seriozne stranky s inzeratmi na prenajom bytu, v ktorych castiach Prahy hladat byt, ktoru skolu pre syna by ste mi odporucili, ktoru skolku, pripadne vase vlastne skusenosti s takymto stahovanim - ja neviem, kde mi hlava stoji! 😨

majama1604
26. črc 2011

ahoj bisquitka. no máš to perné... najskor si najdi byt...na strankach www.sreality.cz su na prenajom byty z celeho okolia...a z viacerých realitiek...podla toho potom musíš vybavovat školku a školu...kde by ste vlastne mali ist bývat..do ktorej časti?

majama1604
26. črc 2011

potrebuješ si vybavit hlavne zdravotné poistenie- na niektorej zdravotke, prechodný pobyt na cidzineckej policii- potrebuješ žiadosti pre všetkých členov, najomnu zmluvu a suhlas majitela k pobytu, po jednej fotke všetkých členov a cestovný doklad- občianku, pas...školku teraz asi nezoženieš...až v septembri...a byt na tvojom mieste určite vybavujem synovi odklad školskej dochádzky...predsa len jazyková bariera...nebude stihat učit sa rozprávat aj čítat a písat...samozrejme sa musiš nahlasit na sociálnom ...zrejme budeš asi načas v domacnosti....

hela82
26. črc 2011

@bisquitka Ahoj, ako doporucuje majama1604, najskor je treba dohodnut prenajom bytu ( www.sreality.cz, www.reality.cz, www.bezrealitky.cz - ak chcete prenajimat napriamo, bez realitky). Az budes mat byt, az potom zacni riesit skolu a skolku podla miesta bydliska (neviem odkial sa stahujes ale mat v Prahe skolku a skolu na opacnom konci mesta je dooost neprakticke a zdlhave). Porodnika a porodnicu si musis vybavit tiez co najskor.... otazkou je len zdravotne poistenie. Planujes prejst na cesku poistovnu? Ja osobne by som Ti to urcite doporucila. Znamena to ale zrusit zdrav. poistenie potom na Slovensku ak to nechces platit 2x.
Co sa tyka postupu pri vybavovani dokladov a podobne, velmi vela cennych rad a doporuceni najdes na strankach www.somvprahe.sk . Ak odpoved nenajdes, mozes sa na nich obratit priamo s otazkou a ti, ktori si takouto situaciou presli Ti radi pomozu a poradia ....

bisquitka
autor
26. črc 2011

Ahoj majama, dakujem za tipy, aj za link, popozeram vecer s manzelom...byt by sme chceli blizko manzelovej prace, adresa je na Pankraci, Praha 4-Nudle, takze ak ma niekto tip, kde v tej oblasti hladat byt, skolu, skolku, budem vdacna... Odklad sk. dochadzky by pre syna urcite nebol dobry napad, cestina mu nie je uplne cudzia a na druhej strane uz vie citat, pisat a pocitat na urovni druhaka v pohode, v skolke by zase trpel 😒 Ja budem na materskej od novembra, to bude tiez uzas vyberat porodnicu na poslednu chvilu 😖

hela82
26. črc 2011

@bisquitka @majama1604 Hlasenie sa na cudzineckej policii uz nieje povinne ale z vlastnej skusenosti doporucujem!!! Nikdy nevies ked to potvrdenie budes potrebovat (i blba kniznica ho vyzaduje aby sa nemusela platit zaloha za vypozicanie knih 😒 )

bisquitka
autor
26. črc 2011

Hela, hmm s tou poistovnou neviem, ci je dobry napad ju menit, ked chcem cerpat materske zo SK... pozriem tu stranku somvprahe.sk, vdaka 🙂

majama1604
26. črc 2011

@bisquitka no ale ako tu chceš rodit ked nebudeš mat česku poistovnu? a s detmi budeš k lekarke chodit na SK???? a s miminkom na poradne tiež? 😕

bisquitka
autor
26. črc 2011

@majama1604 myslela som to tak, ze si musim zistit, ci mi kvoli cerpaniu SK materskej nemusi ostat aj SK poistovna, samozrejme, ze sa prihlasim aj do ceskej poistovne 🙂

majama1604
27. črc 2011

@bisquitka ano ano ale nemožeš mat deve poistovne...aj ja som tak chcela urobit koli tomu že často chodime na sk, ale nejde to....ale aj tak...zdravotne poistenie nema s materskou nič spoločne...to je socialne poistenie z ktoreho sa materska vypláca..teda nie materska ale rodičak...a tu v čechach je vyšši...
porodne si možeš řiadat na sk...je tam vyššie..daju ti ho na zaklade trv. pobytu....
a pridavky ak ti neschvalia tu, tiež žiadaj na sk...tam su vyplácané paušalne ale tu v cz na zaklade prijmu...

bisquitka
autor
27. črc 2011

@majama1604 ale ja pisem o materskom, nie o rodicaku, ja chcem materske cerpat z DNP, ktore si priplacam v soc. poistovni a neviem, ake su tam podmienky cerpania, ak budem v CR, asi to fakt nema so zdravotnou poistovnou nic, hm, asi sa pojdem opytat priamo na soc. p.

bisquitka
autor
27. črc 2011

Uz sme vcera pozerali nejake podnajmy v Prahe4, chcem sa opytat - ak manzel bude pracovat v 4, tak v ktorom inom obvode by este bolo vhodne hladat byt - hlavne co sa tyka pristupnosti, nap. ranne zapchy, prostredie vhodne pre deti a cenovo by to bolo lepsie, nez Praha4... alebo su ceny podnajmov viacmenej vsade rovnake? (okrem centra, to mi je jasne, ze tam budu vyssie ceny).Hladame novostavbu...

verbalinka
27. črc 2011

ahoj, zkus celou p4, nebo prahu 12. Bydlime tady a prostredi pro deti super a dojezd na pankrac je do cca pul hodiny (autem i mhd). A jeste muzes zkusit vesnice na okraji - jsou vetsinou jeste soucasti prahy. Koukni na mapu prahy a hledej. hodne stesti 😉