Studentka, vedená na ÚP. Nemám nárok na mateřskou

terreza
4. lis 2007

ahojte všechny maminky i nastávající,
potřebovala bych poradit..děkuju moc všem,kdo tu zareagují..🙂

dne 30.6.07jsem ukoncila pracovni pomer na dohodu,hned druhy den jsem se zaregistrovala na UP a pobiram davku v nezamestnanosti..v prosinci to bude pul roku,takze pak se mi ta davka automaticky ukonci..

Datum porodu je stanoveno predbezne na 28.2.08(nebo 8.3.08).. Takze materská vychazi nekdy okolo 17.1.08 (-6týdnů pred porodem)
Tu podminku 270dni pojisteni, jsem tedy splnila, protoze jsem pracovala a zbyvajiciho pul roku byla na UP,že? Měla bych teoreticky tedy mateřskou dostávát, ALE:

Ale pry presto NEMAM narok na materskou 6-8 týdnů pred porodem a budu dostavat az rodicovsky prispevek ode dne porodu..Kvuli novemu zakonu od ledna 2008, kdy uchazecky o zamestnani,vedene na UP nemaji narok na materskou,ale jen na rodicak..(a me materska o par dni utece,zacala bych ji teoreticky pobirat az v lednu..tedy po novem zakonu..)

Je to tak?🙂

Budu si moct,alespon zvolit, ktere chci cerpani rodicovského príspevku?, jestli na 2,3,nebo 4 roky?Protoze v jedne diskusi se resilo, ze my,co jsme vedene na UP mame automaticky pomalejsi cerpani 3800kč mesicne..
Tak nevim,sem z toho jelen, a budu vdecna za jakekoli info!🙂

terreza
autor
4. lis 2007

jen doplním, pokud je to důležité?..pořád jsem nepřetržitě studentkou a neplánuji přerušit, ale dokončit letos školu. Přešla jsem pouze z denního na dálkové studium..

mikca
4. lis 2007

tak škola na to namá vliv zřejmně vůbec...o tom že ten kdo je na pracáku jsem taky lsyšela, žemáš nárok na mateřsku ale rovnou rodičák....takže pokud by to byla pravda tak opravdu nemáš možnost volby...kopírnu ti sem část nového zákona..jinak je to novelzace zakona 117/95...

od 1.1.2008 skutečně nabývá účinnosti zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který novelizuje zákon č. 117/95 Sb., o státní sociální podpoře. Změny, které nastanou v systému délky a výše pobírání rodičovského příspěvku, budou od 1.1.2008 následující:

Dle těchto změn má být výše rodičovského příspěvku odstupňována z hlediska délky péče o dítě.

Za péči do dvou let věku dítěte má náležet 11 400 korun měsíčně. Tuto možnost budou moci zvolit jen ti rodiče, kteří pobírali peněžitou pomoc v mateřství minimálně ve výši 380 Kč denně.Rozhodnutí pro tuto variantu bude rodič muset učinit nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek dosáhlo 22 týdnů života nebo 31 týdnů života, narodily-li se zároveň 2 nebo více dětí.

Pokud žena pobírala peněžitou pomoc v mateřství a nezvolila či nemohla zvolit předchozí variantu, bude pobírat od 1.1.2008 do 21 měsíců věku dítěte částku 7600 Kč. Ve věku 21 měsíců věku dítěte bude volit mezi základní variantou 7600 Kč do 3 let věku dítěte či variantou 3800 Kč do 4 let věku dítěte. Volbu mezi těmito variantami tak bude nutné učinit nejpozději ve věku 21 měsíců dítěte.

Vybranou variantu musí rodič nahlásit na úřadu práce prostřednictvím předepsaného tiskopisu. Pokud tak neučiní, bude mu automaticky poskytována dávka v pomalejším režimu vyplácení (7600 Kč do 21 měsíců dítěte a následovně ve výši 3800 Kč do 4 let věku dítěte).

Pokud ženě nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude jí automaticky poskytována dávka v pomalejším režimu vyplácení (od narození dítěte do 21 měsíců věku 7600 a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte

mikca
4. lis 2007

možná by bylo dobrý si to vše přesněji zjistit na pracáku...

terreza
autor
4. lis 2007

no takže 7600kč na tři roky..díky moc

terreza
autor
4. lis 2007

jenže právě na pracáku mi to nebyli schopní říct..navíc bydlím jinde, než mám trvalé bydliště, takže je to složitější.ach jo

mikca
4. lis 2007

ne terez do 21 měsíců 7600 a pak do 4let 3800kč 🙂 ..aspon tak jsem to pochopila já..

terreza
autor
4. lis 2007

..chápu, už tady musím vypadat jak debil 😀 , ale nechápu, proč 3800kč do 4let, když budu chtít být na mateřské jen 3 roky?🙂 😀 😕 😅

mikca
4. lis 2007

jak debil nevypadáš, ale tím že prostě ti nevznikne nárok na tu peněžitou pomoc,,..tak nemáš možnost volby a je jsi tak automaticky zařezná do ´tohodle pomalejšího čerpání...samozžejmně ti nikdo nezakáže být do tří let doma , ale peníze ti budou vyplácet do čtyř

terreza
autor
4. lis 2007

radsi to neres mikca,lucinecka mi ted odpovedela v jine diskusi 😉 ale dííííky!! 😀

terreza
autor
4. lis 2007

teda..🙂 lucinecka jeste rika,ze je moznost pozadat do 18mesicu veku ditete o zmenu na normalni rodicak:7600 na tri roky🙂

terreza
autor
4. lis 2007

takze to by bylo konecne to,co sem chtela 😀 😉

lucinecka
4. lis 2007

Jo a myslím že tam píšou že můžeš požádat i o ten zrychlený rodičák, prostě buď o klasický nebo zrychlený. Tj. by ti pak asi měli od těch 18ti měsíců vyplácet buď 7600Kč do 3 let nebo 11400Kč (nebo kolik to je) do 24 měsíců, ale tam zas musí být splněna podmínka určitého příjmu, aby jsi mohla jít na ten rychlý rodičák.

lucinecka
4. lis 2007

Tak jsem to pochopila já, nezaručuju že to tak je 😀

mikca
4. lis 2007

no právě že tam hraje roli ta peněžitá pomoc v mateřství..tzn že poku budeš chtí ty dva roky tak by jsi musela pobírat 380kč za den PPM..pokud to nesplnuješ, tak si vybíráš na tři roky nebo na čtyří..měnit to pak nejde..ale já to pochopila tak, že když PPM v mateřství nemůžeš volit varianty čerpání rodičáku....
Pokud ženě nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude jí automaticky poskytována dávka v pomalejším režimu vyplácení (od narození dítěte do 21 měsíců věku 7600 a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte

mikca
4. lis 2007

takže tady je rozhodující ten nárok na tu peněžitou pomoc v metřství..a jestli ti ho nikdo nevyplatí, tak nejspíš nemáš na výběr

mikca
4. lis 2007

terez ten zákon mám v plném znění, jestli cheš tak ti ho písnu do IP celej možná něco vysonduješ

lucinecka
4. lis 2007

http://www.mpsv.cz/cs/4101 Tady to je. No asi jsem to spetla nebo četla jinde, teď fakt nevím. Asi to je vážně tak, že pokud nemáš nárok na PPM, tak si holt rodičák vybrat nemůžeš a je to to pomalejší čerpání hned od porodu.

mikca
4. lis 2007

jo terez je to ono, akorát já mám znění že musíš o to čerpní požádat do 21 měsíců a né do 18..tak to ja fakt chaos

terreza
autor
4. lis 2007

tak holky diky,proctu si to 😎

terreza
autor
4. lis 2007

kazdopadne je v tom celkem chaos,ale diky za vasi trpelivost🙂

pavlinka3
6. lis 2007

no tak to koukám
co teda mám dělat já, když mám natolik rizikové těhotenství, že jsem musela podat žádost o přerušení studia ze zdravotních důvodů (studuju denní formou VŠ) - to se jako musím nahlásit na pracák, abych si nemusela sama platit zdravotní pojištění a tím pádem se ještě připravím o mateřskou??? takže kdybych měla pohodové těhotenství a přerušila školu až dnem porodu, tak by se mě tohle všechno netýkalo? nebo jak? to jako budu trpět nejenom tím, že je mé těhu rizikové, ale i tím, co bude od nového roku platit? se fakt poseru - a nikde nejsou schopni mi poradit

mikca
6. lis 2007

http://www.aperio.cz/ zkus tuto poradnu třeba ti pomůžou odpovědi púosílájí poměrně rychle 🙂

pavlinka3
6. lis 2007

mikca díky za info, už jsem tam psala, ale psala jsem taky na pracák a jejich odpovědi se tak trochu liší.....
aperio - píše, že na pracák se hlásit nemám, že se tam smějí hlásit pouze osoby, které chtějí zaměstnat (což já nejsem) a že si o peněžitou pomoc v mateřství mám zažádat na škole, kde studuju
no a pracák píše - že se k nim mám nahlásit, ale že se mě nebude týkat peněžitá pomoc v mateřství
tak nevím, čemu mám věřit - ještě zkusím Okresní správu sociálního zabezpečení a pak se asi půjdu picnout

mikca
6. lis 2007

hmmm pavli tak to mě mrzí..je to na ho..s to novelzací to zas něco vymysleli jelita...tak at ti to dobře dopadne hlavně mímo at je v pohodě... picnout se nechod....si moc nepomůžeš 😀

pavlinka3
6. lis 2007

mikca - já vím, hlavně že mi doktor nařídil klidový režim a hlavně žádný stres - to teda nevím, jak jednat s úřady bez stresu....už teď mi z toho běhá mráz po zádech - fakt je to házení klacků pod nohy - no nějak bylo a nějak bude..... 😅

pavlinka3
7. lis 2007

tak jsem dneska byla na OSSZ a tam mi paní vysvětlila, jak to se mnou bude...takže po přerušení studia se nahlásím na pracák, ale mateřskou si zažádám od školy, protože budu v 6.měsíční ochranné lhůtě (jako každý jiný zaměstnanec) - takže mateřskou mít budu a bude mi jí vyplácet škola - spadl mi kámen ze srdce

mikca
7. lis 2007

no tak pavli to je suer..tak to by měla mít obdobné i terezza, když studuje, sice jen dálkově..no vidíš tak to bude vše OK.. 🙂

pavlinka3
7. lis 2007

mikca - tak to nevím, jestli se to na ní bude vztahovat, když studuje dálkově....já to mám jako denní studium, takže já jsem v tomhle jasná, ale jestli to platí i pro dálkaře, tak to fakt netuším....si to bude muset zjistit

console
25. lis 2007

Myslim,ze pokud studuje dalkove, vubec se ji toto netyka(mam na mysli stejne vyhody jako denni studium). Proste kdyz nekdo studuje dalkove nebo kombinovanou formou, nema statut studenta.

vikvik
27. lis 2007

pavli budes mit narok jen na rodicovsky prispevek ne materskou. ta se totiz vyplaci fakt jen tem, ktere pracovaly.. jako 69% platu.
dneska to vyslo tady>
http://fincentrum.idnes.cz/kolik-dostanete-od-s...