Studentka VŠ. Budu mít nárok na mateřskou?

tinati
10. dub 2011

Ahoj,
příští rok končím VŠ a s přítelem přemýšlíme o miminku. Nevím, jestli, když jsem nikdy nepracovala na stálý úvazek jen nějaké brigády budu mít od novely zákona 1.1.2011 nárok na mateřskou?Nebude lepší odpracovat si jeden rok a poté do toho praštit? Děkuji moc za odpovědi, na které se už těším 😀

zuzkka88
23. čer 2011

@vojtisek2007 takže buď klasický pracovní poměr nebo DPČ... takže se jen nechám takto zaměstnat, otěhotnět a pak si zažádat o PPM? 🙂 Toť vše? A bude se mi to potřebné pojištění automaticky počítat z pracovního poměru (nebo dohody mimo pracovní poměr) i když studuji, nebo musím někde něco podepsat, někde něco hlásit či něco takového? Jsem v tomhle nováček. Děkuji moc

j.a.n.i
23. čer 2011

@zuzkka88 Jojo, přesně tak pracovní poměr nebo DPČ nad 2000,- měsíčně. To, že studuješ je čistě tvoje věc a nikde to hlásit nemusíš, tedy jen v práci abys měla vyšší slevu na dani, ale pro nárok na PPM nikam.

piskle89
22. črc 2011

Ahoj holky, já se k tomu přidám 🙂 moc se omlouvám, ale moc se v tom nevyznám :D jen se chci zeptat..když mám brigádu na DPČ a přitom studuju (což je tedy moje osobní věc, to nikoho nezajimá :D) tak se mi to už počítá do těch 270 dnů? jen mě zajimá jestli to tedy platí i na brigádu na DPČ - mzda musí být více jak 2tisíce měsíčně? Děkuji moc za odpověď

jemi
3. srp 2011

Tak pár info z dnešní sociálky(dle netu jsem to tušila, ale musela jsem si to ověřit):

případ studentka končící školu (těhotná)-nestihne být 270dní zaměstnaná 🙂
-jestliže se splní pár podmínek, tak má na ppm nárok (zbytek dní se počítá ze studia)

a) datum nástupu na mateřskou (6 týdnů před porodem) musí být nejpozději 270dní od státnic-prostě v den státnic musíš vedět že si těhotná
b) státnice úspěšně udělat
c) po státnicích být zaměstnaná a to buď v den nástupu na mateřskou (takže stačí být zaměstnaná měsíc), nebo se nechat zaměstnat hned a i kdyby tě vyrazili tak jestli seš v době odchodu na mateřskou v ochranné lhute, tak je vše ok

Jakou ppm dostaneš?? ppm se v tomto případě počítá jen z těch měsíců za které pobíráš plat, takže se oplatí se domluvit a na výšce platu přitvrdit 🙂
Další výhodou je, že si můžeš volit variantu rodičáků.

pavlinka_zetko
5. srp 2011

@piskle89 Z výdělku z DPČ se platí sociální pojištění, takže se do 270 dnů započítává. Pouze DPP se nepočítá.

abie_cz
8. lis 2011

Ahoj, měla bych několik otázek a doufám, že nezapomenu na žádnou podstatnou informaci. Jsem studentkou doktorskeho programu cili mam status studenta, ale od 26 si platim zdravotni pojisteni. Pracuji na dohodu o pracovni cinnosti, na niz funguji jiz jedenact mesicu, odvadim z tohoto prijmu socialni i zdravotni, ale jedna se o castecny uvazek (pohybliva pracovni doba, mesicne cca 56-79 hodin, hruba mzda 4480-6320 Kc). Budu nyni nastupovat na HPP s tim, ze DPC na castecny uvazek si jeste ponecham, soucasne bych ale rada v blizke dobe otehotnela, tudiz bych rada vedela, kdy budu mit narok na materskou. Zdali se jedenact mesicu DPC (castecny uvazek) pocita diky odvodum na zdravotnim a socialnim jako plnych jedenact mesicu cili by mi narok na materskou vznikl vlastne za dalsi zhruba dva mesice HPP, nebo zdali se to kvuli tomu, ze jde o castecny uvazek, prepocitava jinak? Predem mnohokrat dekuji za odpoved, snad jsem vysvetlila srozumitelne situaci.