Studentka VŠ. Budu mít nárok na mateřskou?

tinati
10. dub 2011

Ahoj,
příští rok končím VŠ a s přítelem přemýšlíme o miminku. Nevím, jestli, když jsem nikdy nepracovala na stálý úvazek jen nějaké brigády budu mít od novely zákona 1.1.2011 nárok na mateřskou?Nebude lepší odpracovat si jeden rok a poté do toho praštit? Děkuji moc za odpovědi, na které se už těším 😀

aleachim
10. dub 2011

na mateřskou mít nárok nebudeš a navíc budeš automaticky čerpat 4letou rodičovskou, což není příliš výhodné. Abys měla nárok na mateřskou a volbu délky rodičovské musíš odpracovat minimálně 270 dní.

tinati
autor
11. dub 2011

Děkuji moc za odpověd. někde jsem totiž četla, že pokud porodím 270 dní po státnicích, tak na mateřskou budu mít nárok. Ale to už je asi staršího data, kdy to bylo platné. 😉

vojtisek2007
11. dub 2011

@tinati ano, to bývalo dřív, protože se studium bralo jako kdybys pracovala, to už je bohužel zrušené a když si studentka ten poslední rok nepřivydělává alespoň na nějakou dohodu, tak má bohužel smůlu a máš rovnou ode dne porodu nárok na 4 letý rodičák.

j.a.n.i
11. dub 2011

@tinati To co si četla platí stále, ale je tam důležitá podmínka - že po státnicích nastoupíš do práce. Tj. pokud uděláš státnice a nastoupíš do práce, budeš v ní až do nástupu na PPM, tak nárok máš, i kdybys neměla odpracovaných 270 dní.

zuzkka88
11. čer 2011

Ahoj, chci se k tomuto prosím zeptat. Mám za těchto předpokladů (jakmile odstátnicuju ve studiu, které mám dálkově a následně začnu pracovat) nárok na peněžitou pomoc v mateřství i v případě, že dále budu studovat ještě jinou školu prezenčně? Děkuji moc za odpověď, tohle jsem nikde nenašla

pumprlicek
12. čer 2011

Ahoj holky mám dotaz. Když jsem v roce 2007 - 2008 pracovala následovně od 15.6. 2007 - 31.1.2008 v jedné firmě a odpracovala tam - 231 dnů a pak přestoupila do jiné a rozhodla jiné, kde jsem byla od 3.3 - 7.5 2008 - 66 dnů - dohromady tedy 297 dnů, pak šla na VŠ, ale ze zdravotních důvodů jsme se po roce rozhodli pro mimi, kterému je teď skoro dva roky a čekáme další, jestli mám po změně nárok teď si vybrat na kolik chci rodičovskou a jestli bych eventuelně mateřskou mohla dostat? Moc děkuji za odpověď. Tenkrát mi bylo řečeno že na to nárok nemám, že strop odpracovaných dní byl vyšší... tak nevím dál jsem se po tom nepídila, když mi to řekli po tlefonu i osobně na sociálce...

pumprlicek
12. čer 2011

@pumprlicek ještě bych dodala, že studium jsem byla nucena přerušit v krátce před tím, než jsem porodila na 2 roky a musela jsem se na chvíli zapsat na pracák než jsem porodila a přehlásila jsem se na sociálce. Teď jsem denní studium ukončila, protože se nám zadařilo ještě druhé miminko.

j.a.n.i
12. čer 2011

@pumprlicek Jestli to z tvého popisu chápu správně, tak jsi naposled pracovala 7.5.2008 a k tomu datu byla i smlouva ukončena? Pokud je to tak, tak nárok na mateřskou nemáš.

j.a.n.i
12. čer 2011

@zuzkka88 Pokud v tom zaměstnání odpracuješ 270 dní, tak ano.

zuzkka88
12. čer 2011

@j.a.n.i Takže ta výjimka se vztahuje jen na ty, co sice školu ukončí, ale další už nestudují, je to tak? To je na prd.

j.a.n.i
12. čer 2011

@zuzkka88 Takhle, zkus to zjistit na sociálce, já se spíš bojím, aby se to nevztahovalo jen na denní studium, ale možná ne 🙂 A ty už si těhu? Jinak ty dny stihneš...

pumprlicek
12. čer 2011

@j.a.n.i Ahoj, ano 7.5.2008 jsem ukončila pracovní poměr ve firmě a po prázdninách nastoupila na VŠ... A jakto, že na to nárok nemám dohromady odpracované ty hodiny mám?

j.a.n.i
12. čer 2011

@pumprlicek No, odpracované dny právě nemáš, musíš mít 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky a to nemáš ani jeden den.

pumprlicek
12. čer 2011

@j.a.n.i jo za poslední dva roky... aha no jo no to se nedá nic dělat hlavně ať jsou děti zdravé! Peníze nejsou všechno. Sice to co dostávám a budu dostávat je almužna, ale zase na druhou stranu komu se poštěstí být s dětma doma 4 roky 🙂 V tomhle to mají maminy v ČR fajn.

zuzkka88
12. čer 2011

@j.a.n.i Ahoj nene ještě nejsem, ale za rok touto dobou už bych chtěla být, tak právě zjišťuju možnosti. I když jsem chvíli byla jen na tom kombi studiu, tak za mě všechna pojištění platila škola a na pracák jsem nemusela, byla jsem vedená jako student a měla jsem statut studenta. Takže nárok na PPM by se měl vztahovat i na toto studium si myslím. Spíš jestli by nevadilo, že ještě dál budu studovat, sice jinou školu (tu denní), ale přece. Hlavně mi jde o to, že pokud by se to na to kombi studium vztahovalo, tak bych si ho prodloužila o půl roku, abych tak stihla odejít na mateřskou do těch 270 dní po ukončení studia. Každopádně děkuji moc za odpověď. Na sociálku určitě zajdu.

zuzkka88
12. čer 2011

.

zuzkka88
12. čer 2011

Jen by mě ještě zajímalo, když bych se soustředila jen na splnění těch 270 kalendářních dní v práci, nevadí tomu současné studium? Protože teď za mě pojištění odvádí škola. Ale abych měla na PPM nárok díky práci, měl by za mě tato pojištění platit zaměstnavatel, nebo se pletu? Děkuji za odpověď

j.a.n.i
12. čer 2011

@zuzkka88 Ale škola za tebe žádné pojištění neodvádí, pouze je tam výjimka, že úspěšně ukončená škola se započítá do těch 270 dní, ale musíš být po škole v práci. A pokud ještě nejsi těhotná, tak mi přijde lepší ulovit nějakou práci a těch 270 dní v pohodě stihneš, než to řešit prodlužování školy, protože pak není jisté, že tě do práce jako těhotnou vezmou, případně že to neukončí ve zkušební době a to by pak taky nárok na PPM nemusel vyjít.

jemi
20. čer 2011

@j.a.n.i Ahoj o tom co píšeš víše jsem se taky dočetla, ale zajímalo by mě jestli to bez problému funguje v praxi. Jsem tehotná v srpnu mám statnice a leden/unor termin porodu. Jestli jsem to spravne pochopila stači když budu zamestaná například od listopadu do materské a stačí to (270 dní se mi počítá ze školy).

j.a.n.i
20. čer 2011

@jemi Když nenarazíš na blbce, tak to bez problému funguje i v praxi... a když na něj narazíš, tak mu holt musí člověk omlátit o hlavu zákon o nemocenském pojištění, nebo položit hloupý dotaz přes centrálu 😉 a pak to jde... Naposled tu někdo řešil blbě vypočtenou mateřskou jako OSVČ a tím, že se ozval, tak přepočítali a bylo.

vojtisek2007
21. čer 2011

@j.a.n.i jen pro zajímavost - je určená nějaká hranice do kdy po studiu nebo jak "brzy" před nástupem na PPM musíš pracovat aby ti tu školu započítali ??? nikde jsem žádný konkrétní data nenašla

jemi
21. čer 2011

@vojtisek2007 já jsem taky nikde nic takového nenašla, ze zákona jsem pochopila, že tech 270dní se ti počítá studium a jediná podmínka je být v době odchodu na mateřskou zaměstnaná (tedy min. 1 měsíc). Ale ozvu se, protože si to budu zjištovat. Ted jsem v 8tt a v srpnu mám státnice, tak se mě tento zákon týká.

j.a.n.i
21. čer 2011

@vojtisek2007 Je, musíš nastupovat na PPM do 270 dnů od úspěšného ukončení studia.

§ 32
(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia

vojtisek2007
21. čer 2011

@j.a.n.i to vím, mě šlo o to jakou tu dobu musím pracovat - jestli stačí měsíc před nástupem na PPM, nebo jestli je někde určený, že do např. 30ti dnů po skončení studia musím nastoupit do práce, aby se mi do těch 270dnů započítalo i studium,kdyby mi to nevyšlo z té práce....
např. skončí studium 30.8., TP 20.12. - kdy stačí aby se šlo do práce ??? aby tam započetli i to studium ???

j.a.n.i
22. čer 2011

@vojtisek2007 Tak to jsem nepochopila dotaz, to se omlouvám... Ne, tohle nikde určeno není, podle mě prostě ke dni nástupu na PPM musí být člověk zaměstnaný.

vojtisek2007
22. čer 2011

@j.a.n.i dík 🙂

zuzkka88
22. čer 2011

@j.a.n.i A co se prosím týče těch 270 dní, jsou to dny fakticky vykonávané práce (po-pá při plném úvazku) nebo jsou to i víkendy (popř. státní svátky, dovolená apod.), kdy člověk do práce nejde, ale pracovní poměr stále trvá? Děkuji moc

j.a.n.i
22. čer 2011

@zuzkka88 Jsou to kalendářní dny, kdy trvá pracovní poměr, takže i kdybys třeba pracovala jsem 2 dny v týdnu, tak se za každý týden počítá 7 dní.

zuzkka88
22. čer 2011

@j.a.n.i Takže i kdybych pracovala jen na zkrácený úvazek? Tak to je supr. Děkuji 🙂

vojtisek2007
23. čer 2011

@zuzkka88 na jakýkoliv úvazek - hlavně smlouvu, ze které plyne nemoc.pojištění 🙂