Svobodná matka. Na jaké sociální dávky mám nárok?

megee
20. únor 2010

Ahoj maminky

potřebovala bych poradit na jaké dávky mám jako svobodná matka nárok a také jestli po rozchodu s přítelem musím žádat o svěření dítěte do péče....Předem děkuji za odpovědi

zogina
2. srp 2013

a kolik je životní minimum? ☹

sonik1212
16. říj 2013

Ahoj, jsem s miminkem sama a bohužel stále u rrodičů,ale už to tak dál přeci nejde a potřebuju jít s malým bydlet sama, mám na sociálce nějakou šanci o nějaký příspěvek ? doposud mi na vše říkali NE... děkuji

sonik1212
16. říj 2013

ještě mám menší dotaz, jsem sama s malým,ale otec v rodném listě je,, jak to mám udělat abych mohla mít mateřskou na tři roky a ne povinně na čtyry ? jde to nějak ?

mijinek
19. říj 2013

Ahojte holky, potřebovala bych poradit. Čekáme první miminko, jsem studentka VŠ, bydlím doma s rodiči. S přítelem se budeme stěhovat do vejminku ( velikost malé garsonky) vedle jejich domu, tzn. čp domu je stejné. Kdybych chtěla využít nějaké dávky, na co mám vlastně nárok? A jak je to s tím porodným, to mi jako nic nedají i když budu mít první dítě? To by mi vyšli líp napsat do rodného listu " otec neznámy" než tam napsat přítele a nedostávat nic...Si řikám, že když můžou mít všelijaké existence nehorázné příspěvky, proč si taky nepřilepšit, obzvlášť, když nemám žádný příjem před porodem :( díky za rady

sonik1212
22. říj 2013

vidim, že rady či pomoci se tu člověk nedočká.. mějte se..

vanocni_stromecek
2. pro 2013

@sonik1212 Pokud sezenes podnajem, je dobre mit tam trvaly pobyt, pak dostanes i prispekn na bydleni, pokud ne, myslim, ale mas najemni smlouvu, myslim, ze jde zadat o nejaky prispevek taky - jemnuje se to tusim doplaten na bydleni...ale podminky presne neznam, nezadala jsem, zkus se zeptat na socialce.
A co se tyce toho rodicovskeho prispevku, zalezi na tom, jestli mas dost odpracovano, mela jsi materskou? Pokud ne, nemas ani moznost vyberu rodicovnskeho prispevku a tedy musis mit ten na 4 roky...leda bys terba nekde zacala pracovala kratsi dobu, pak sla marodit a tim padem se ti to pocitalo taky - tzv. ze ti byla vypacena nemcenska v souvislosti s porodem, pak mas narok si vybrat delku vyplaceni RP, ale nemas narok na materskou, ale aspon neco.

vanocni_stromecek
2. pro 2013

@mijinek Pokud jsi nemela zadny prijem a pritel nevydelal vic jak 18500 (tusim) cisteho, tak na porodne narok mit budes.

jarcabara
19. led 2014

@sonik1212 Zkušenost nemám,ale tohle mi řekla,, teď už nastávající švagrová".Musíš mít nájemní smlouvu a trvalé bydliště v daném nájemním bytě.Žádat o příspěvek můžeš až po 3 měsících bydlení v nájmu.Můžeš si zažádat o jednorázový příspěvek 20000kč na nutné výlohy-přesně nevím co se pod tím skrývá.Švagrová ho dostala na pračku a ledničku.Jak dlouho pak trvá vyřízení žádosti přesně už nevím,ale myslím,že říkala 30 dní od podání žádosti.Dobré je mít v nájemní smlouvě rozepsané zálohy a nájem.Na dvě osoby máš nárok na byt o rozloze 40m2.Přesáhneš-li metry v bytě nad,sociálka Ti proplatí pouze těch 40m2 a zbytek doplatíš Ty sama.Na osobu to činí 20m2.Pozor na to.Pokud začneš s někým žít,tak už se to pak počítá,že jste tři a také se počítá společný příjem a je jedno budeli to kamarádka či partner nebo rodina.Už by tam nikdo jiný nesměl být hlášený.Další věc co se týká 3leté rodičovské.Vím jen to,že pokud nemáš nárok na 3letku a spadáš do 4letky,jde to udělat tak,že otec půjde na mateřskou a stačí jen na 1 den.Pak ti vzniká nárok na změnu ať už na 2letou či 3letou mateřskou.Pozor,otec musí řádně platit sociální minimálně 9měsíců či rok-už přesně nevím a to v období posledních 18 měsíců-taky už nevím přesně.Nevím jak se to vztahuje na rodiče co spolu nežijí a nejsou manželé.Pro rodiče co jen spolu žijí a mají společné dítě to platí.

jarcabara
19. led 2014

Ještě jen dodám,že pro rodiče kdy otec není biologický a dítě si osvojí má taktéž nárok na změnu.I to jde-tohle udělal můj bráška🙂.

kasparkovci
11. bře 2014

Pro brňandy a okolní doporučuji tento projekt o samoživitelství, přihlášky zasílejte až do 15.3.2014:

Veškeré projektové vzdělávací aktivity budou probíhat v Coworking Centru na Lidické 77 v Brně.
Hlídání a občerstvení bude zajištěno. Dejte mi vědět, prosím, kdo z vás bude požadovat hlídání.
Co Vám tedy nabízíme?

1. dubna 2014
9.00 Seznámení s projektem
10.00 Coffee break
10.15 Problematika slaďování pracovního a soukromého života (work-life balance)
12.00 Oběd
13.00 Time-management a sebeřízení (stanovení priorit a nástroje řízení času)
15.30 Ukončení semináře

Ke vzdělávacím aktivitám, které budou následovat, obdržíte informace později. Zatím uvádím pouze data seminářů.
7.-9. dubna Mapování kompetencí

29. dubna 2014 Právní školení se zaměřením na práva samoživitelů/ek v ČR

Těším se na vás🙂 Laura

felina24
14. čer 2014

Dobrý den, mám dotaz co se týče sociálních dávek na co vše mám nárok a její výši. Jsem nezaměstnaná, svobodná a těhotná. Od UP jsem nic nepobírala a jako hmotnou nouzi mi bylo uznáno 3410 Kč, otec mého nenarozeného dítěte mi dává měsíčně na mé výživné 1000 Kč ,moje poplatky za nájem a el. mi činí 4400 Kč .Příspěvek či doplatek na nájemné mi bylo zamítnuto ...... Kam se tedy mohu ještě obrátit či žádat ?? na sociálce mi nejsou zděleny žádné informace a když, tak na nic nemám nárok a o příspěvek jako takový na bydlení , mohu žádat a po 3 měsících placeného nájmu a el. .... Děkuji předem za info....

felina24
14. čer 2014
gugru
15. zář 2014

Zdravim potřebuji poradit.Jsem samoživitelka a pobiram davku na bydlení a rodičovský příspěvěk na dítě a mam ještě 4 leté dítě a tak se ptám jestli mam narok na příspěvek v nouzi.stoho co mam zaplatím nájem a nic mi nezbíva.Děkuji za radu.

j.a.n.i
15. zář 2014

@gugru To ti tady nikdo neřekne, na to je potřeba vzít všechny tvoje příjmy včetně alimentů na obě děti, zda vlastníš nějaký majetek a podle toho to spočítat a to ti na koleně nikdo nespočítá.

berusqa27
12. říj 2014

Zdravím,ve vztahu mi to neklape.Jsem svobodná matka a čekáme miminko.Chtěla bych jít s mimčem bydlet do pronájmu.Na jaké dávky mám prosím nárok??Děkuji za odpověď.

kasyma
19. říj 2014

Ahoj holky chci se zeptat je pravda,že nárok na přídavek na dítě se uznává za minulý rok tj. 2013? Když to uplatním teď tak mi ho doplatí za celý ten rok zpětně? Manžel je a byl minulý rok živnostník,ale daně měl nulové a já půl roku po mateřské na ÚP zajímalo by mne jak to počítají u živnostníkůje nějaká jak to říct taxa,kteráˇse u živnostníků započítává do toho životního minima když si vlastně nic nevydělal? Doufám,že jsem to napsala k pochopení 😀 moc v těhdle věcech chodit neumím,díky za odpovědi 🙂

j.a.n.i
19. říj 2014

@kasyma Ano aktuálně se dokládá příjem za rok 2013, ale nic ti nedoplatí zpětně, to se dokládá na pobírání přídavku na dítě teď od října 2014 do září 2015. Jinak možná jde i zpětně požádat, ale tam by se dokládal rok 2012 a řekla bych, že to půjde max. 3 měsíce zpět, jako všechny ostatní dávky. Jo a u živnostníka se počítá polovina průměrné mzdy.

kasyma
20. říj 2014

@j.a.n.i děkuju a polovina průměrné mzdy je kolik,omlouvám se,ale nechce se mi to hledat 😉

j.a.n.i
20. říj 2014

@kasyma Přesně nevím, ale myslím že necelých 12 tis.

marinka78
12. led 2016

Dobry den prosim o radu sem na UP evidovana pobiram hmotnou nouzi a přispěvěk na bydleni +přidavky manžel chce začit podnikat ,chci vědet jestly mi odejmou všechny davky a budou mi počitat manželuv přijem ze živnosti děkuji 🙂

marikaeliss
7. dub 2016

Dobry den mam dotaz..ziju ted v Anglii ale chci se vratit domu a zajima me na co vsechno bych mela narok..mam 18m dceru a 4m syna

mamule2016
10. kvě 2016

Ahoj mám dotaz, čekám miminko v srpnu. Párvě teď maturuju. Chtěla bych se zeptat na co mám nárok a na co ne. Mám přítele. Co všechno musím doložit na úřad práce a na co všechno bych měla mít nárok? Děkuji za radu

j.a.n.i
10. kvě 2016

@mamule2016 Máš nárok na rodičák ve 4 leté variantě, případně pokud přítel pracuje alespoň 270 dní, tak by díky jeho nároku šel volit i kratší.

mamule2016
10. kvě 2016

@j.a.n.i a na nic víc ? Ono to je tak že já budu bydlet u mamky a u přítele budu mít jen přechodnou adresu páč on bydlí v okále s rodiči tak nevim jak by to bylo s tim kdybych tam měla trval. bydliště.

j.a.n.i
10. kvě 2016

@mamule2016 No, zbytek závisí ještě na příjmech partnera (přídavky na dítě, případně porodné), ale primárně jste si dítě pořídili vy dva a tedy ho máte živit vy a nikoliv stát.

verunes
24. črc 2016

Chci se zeptat,kam se obrátit když vím že někdo pobírá neoprávněně příspěvky na bydlení, a žije s druhem ale ten má trvalí bydliště u rodičů, nahlásila že u nich nebydlí ????

majkoz
24. črc 2016

@verunes Předsedovi uličního výboru třeba

j.a.n.i
24. črc 2016

@verunes A jak si dospěla k závěru, že je pobírá neoprávněně?

verunes
24. črc 2016

@j.a.n.i tak pokud není hlašen že bydlí s nimi tak je nejspíš něco špatně

salenas
24. črc 2016

@verunes taky nemám přítele nahlášeného u sebe, žádné dávky nepobírám. Jak víš, že pobírají dávky ? co když se jednou dostaneš do situace, že toho taky budeš muset využít ?