Tatínek a volno po porodu. Má nárok na 9 dní?

erunka
16. led 2007

ahojky, někde sem slyšela, že tatínek má po porodu nárok na 9 dní volna, ale bohužek k tomu nemám žádn bližší info. Zda se jedná o paragraf a jak je to tedy placené? Nevíte o tom někdo?

lilourich
16. led 2007

😀 erunko, tak to jsem tedy opravdu neslyšela. Jediné na co má nárok, na to odvézt svojí ženu do porodnice a to snad ještě neplacený. Někde jsem to tuhle četla, ale teď si už nevzpomenu, ale na 9 dní to určitě nebylo. Když zkoukneš zákonník práce, tak tam to, na co má zaměstnanec nárok určitě najdeš 😉 mám právě pocit, že jsem to tam viděla i s tím odvozem, ale jistá si už nejsem 🙂

zirafka105
16. led 2007

Jenom co jsem tak nasla:

Důležité osobní překážky v práci, při nichž se poskytuje pracovní volno:
2. Narození dítěte manželce (družce) zaměstnance
Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.

A jinak si muze tatinek vzit po narozeni ditete rodicovskou dovolenou 🙂

boadella
16. led 2007

zirafka105: No vidíš a já si ještě nechala vypsat paragraf, že mě tehdy ještě můj přítel veze s JEHO dcerou domů a jeho zaměstnavatelka řekla, že na to nemá nárok, že jsem nebyla jeho žena. 😠

konja
20. črc 2009

náhodou jsem narazila na toto téma a zkusím ho oživit, protože spousta lidí vůbec neví jak to po porodu je a bohužel to často nevědí ani zaměstnavatelé. Pokud jste manželé (nesezdaní se na to musí zeptat-nejlépe na sociálce-, tam za to ruku do ohně nedám 😅 ), tak si manžel nemusí brát po narození dítěte dovolenou, ale váš praktický lékař nebo gynekolog mu na vyžádání napíše ošetřování na člena rodiny (na vás).Je to stejné jako kdyby jste měla třeba silnou angýnu a bylo vám tak zle, že by jste nebyla schopna se o sebe starat a potřebovala ošetřovat. Ošetřování se vystavuje až na dobu devíti dní (dál už je to neplacené) 😉 Pokud už doma jedno dítko máte a tatínek musí zůstat doma z práce i v době co jste vy s novým přírůstkem v porodnici, tak si zažádá přímo v nemocnici o vystavení ošetřovačky na ty dny co jste hospitalizované, zbytek vystaví prak.lékař nebo gynekolog jak už jsem psala. Holky nebuďte hloupé, využijte toho a manžové ať šetřej dovolenou, s malým mimi ji bude potřebovat 😀

betelgeuzz
20. črc 2009

Konjo, ale doktor ti paragraf nevypíše, pokud je žena zdravá. Vypíše paragraf na první dítě po dobu, kdy je matka v porodnici s druhým. A pak vypíše paragraf, pokud je žena po návratu z porodnice v takovém stavu, který jí nedovoluje starat se o dítě.

konja
21. črc 2009

betelgeuzz: no tak to ale záleží na doktoroj ke kterému chodíš, moje praktická ani okem nemrkla, manžel tam zašel a už psala papír. A zdravá jsem byla. To už je pak o lékaři a o manželovi jak to doktorovi podá 😉

editah222
22. črc 2009

Konja - je to trochu podvod, ale když se člověk s doktorem zná tak mu tu ošetřovačku asi napíše. Ale můj muž si bude brát dovolenou.

ronja27
22. črc 2009

holky me v porodnici vypsali paragraf pro manzela ale jen na 4 dny co jsem byla v nemocnici pak uz me uznali schopnou pecovat o dite.. 😒 takze taky na nic..
pri vsi smule starsi syn onemocnel takze jsme zasli k jeho dr a manzel si nechal napsat paragraf na nej. To taky hodne maminek nevi ze kdyz jste na rodicovsky s mladsim ditetem tak si manzel muze vzit na starsi dite paragraf
(zjistovali jsme to po vsech certech nez nam to potvrdili ze to lze)

mariv
30. srp 2009

Tak ja jsemse ptala svyho gynekologa a ten teda rikal, ze o tom nikdy neslysel, ze by gynekolog vypisoval OCR. A ze by to napsal prakticky lekar se mi taky nezda, kdyz ten vlastne ani nevi, ze jsem byla tehotna a ted by tam manzel prisel, ze chce OCR... to by s nim asi vyrazil dvere. Jine je to, kdyz uz doma jedno dite mate, tam je to jasny, ale kdyz doma zadny die zatim nemate, tak vam to asi nikdo hned tak nenapise. I kdyz nekde jsem zase cetla, ze to OCR vypsali primo v porodnici, i kdyz se jednalo o prvni dite. Tak asi fakt zalezi na porodnici ci doktorovi, tezko rict.

k.ate
30. srp 2009

mariv - netuším jak to je, my to s manžou budem mít hooodně specifický 😀, ale tvuj praktickej doktor by měl vědět, že jseš těhotná vzhledem k tomu, že ti má dávat razítko do průkajdy a vypsat ti tam tvou anamnézu z karty... 😕 Každopádně pokud jednou bude i druhý mimčo, jsem zvědavá, jak to bude 😀

kacka79
31. srp 2009

Tak manžel podniká, takže tohle řešit nemusíme, ale vím že to všichni známí, co jsou zaměstnaní řeší dovolenou. Tak nerodíme každý týden, tak snad na to tu dovču ty chlapy obětují 😅

mariv
31. srp 2009

k.ate no ja u praktice doktorky ani nebyla. Muj doktor je takovy free a ani mi nerekl, ze tam mam jit. Zasla jsem si jen sama k zubari a k praktice ne, pac holky psaly, ze je stejne nijak neprohlizela. No a muj doktor to po me nijak nevyzadoval. A ze ti prakticka pise anamnezu, to taky slysim prvne, vsude rikaji, ze to hlasis az sama v porodnici. Manza si taky chtel vzit dovcu, alep praveze mu kolegove v praci nakukali, proc si bere dovcu, kdyz si muze vzit OCR, tak me to zajimalo, jak to teda je, pac jsem o tom taky nikdy neslysela...

editah222
31. srp 2009

Můj praktický doktor mi taky do karty napsla rodinou anamnézu nebo spíš to co ví. Chodíme k němu celá rodina takže toho věděl hodně 🙂 Píše se tam pokud má někdo diabetes a podobné nemoci. Díky tomu, že to tam mám mě můj gynekolog rychle poslala na OGT test, kde se prokázala těhu cukrovka 😠

Jinak můj manžel je domluvený se zaměstnavatelem, že od příštího týdne bude pracovat doma a po porodu si vezme na 14 dní dovolenou. Chtěl to tak on sám. DOufám, že nám vše klapne podle plánu a jeho šéf na poslední chvíli necukne s tou prací doma.

k.ate
31. srp 2009

mariv - mně moje doktorka taky nic neřekla, ale zašla jsem tam, dr. mi poslechla srdce, plíce, změřila tlak... A co vim, tak některejm holkám dělali i EKG... Každopádně do tý prukajdy mi napsalavěci, který pro mě už jsou dávno zapomenutý a nevim, jestli bych si na ně přímo v porodnici vzpomněla a přitom je fakt, že zajímat by je to mohlo 😀 Každopádně jsem ráda, že to tam budou mít napsaný a nemusim to řešit... 😀

mariv
31. srp 2009

No obavam se, ze moje doktorka toho o me stejne moc nevi, pac tam nejsem dlouho a moje puvodni karta je stejne kdo vi kde, takze tam ma napsany mozna jen to co jsem ji rekla 🙂 A vzhledem k tomu,ze k doktroce chodim stejne jen na preventivky a tam mi vzdy tohle vsechno dela, tak uz to asi resit nebudu. Hadam, ze kdyz to muj gynekolog neresil, tak to neni zas tak podstatny, tlak mi meri i on a zbytek snad funguje 🙂 Jo a na cukrovku me poslal gynekolog, takze to je v poho. Ale to uz trosku odbocuji od tematu 🙂 Kazdopadne dovca to asi jisti 🙂

marinka
31. srp 2009

Já to určitě udělám jak radí konja 😉 Je škoda plýtvat dovču, když se to dá udělat jinak a já mám superní praktickou doktorku, ta mu to napíše bez problémů 🙂

k.ate
31. srp 2009

kacka - jinak k tý dovolené, kdyby to můj manža musel řešit, byla bych ráda, že by měl pár dní "k dobru", tu dovolenou bychom pak mohli využít jindy a jinak, když by byla možnost a on nemusel plýtvat dovolenou, pokud by to šlo jinak 🙂

olgas
31. srp 2009

Ahojte holky, nevím jak to je teda přesně, ale pokud vím, tak manžel (možná i druh - to si musím zjistit přesně) má nárok na volno, když vás veze do porodnice. O paragrafu pokud doma není starší dítě jsem nikdy neslyšela. Pokud starší je , tak má manžel na paragraf nárok, když jste v nemocnici , možná i potom, max. 9 dní celkem. Tak to měla moje švagrová, potom už jedině dovolená.

xsuzzi
31. srp 2009

holky já jen,že si Vás čtu,tak mi příjde,že to máte promotané😅
jestli je tento dodatek nemístný,tak se omlouvám,ale určitě si to myslim správně,že si vy si to myslíte obráceně😀
ošetřování nemá s paragrafem nic společného,dr. vám vypíše normálně neschopenku a to max na těch 9 dní,takže né paragraf,ale neschopenka(ošetřování)😀

mariv
31. srp 2009

No ja myslim, ze neschopenka a OČR (neboli paragraf) je neco jineho. Hlavne v tom, ze kdyz jsi na neschopence, tak prvni 3 dny nedostanes nic a pak 14 dnu plati zamestnavatel a kdyz mas OCR tak tech 9 dnu plati stat. Ale mozna se pletu, furt se to meni, cert aby se v tom vyznal....

wsmoulinkaa
1. zář 2009

ahoj ....v porodnici manžovi napsali paragraf....že po dobu co jsem byla v porodce(10dní) se manžel staral o mou dceru!(hlídání nemáme) a byl ochuzen o dost, ale co se dá dělat 😉

mariv
1. zář 2009

jojo, pokud mas uz doma jedno dite, tak je to jasny, ze to napisou. My spis resime, kdyz rodime prvni dite a manzel by dostal osetrovne na manzelku, tam je to trosku slozitejsi...

xsuzzi
1. zář 2009

meriv není,já byla na operaci,sice jsem neordila,ale je to stejné myslim a tak si manžel musel vzít ošetřování na mě.Mlj dr to v pohodě vypsal 🙂

mariv
1. zář 2009

xsuzzi diky, ja se spis bojim, ze moje doktorka se bude skrtit a rekne, ze vetsina zenskych je hned po porodu schopna se o mimi starat, tak proc by mel mit manza OCR :( Nase doktorka je v tomhle takova zvlastni... ☹ No uvidime, kdyz tak nastesti dovcu jeste nejakou ma, tak si ji vybere.

janocka
20. pro 2009

pajcula • 30tt • Včera v 19:48
Docela by mě zajímalo, jak se k tomu staví zákon - vyčetla jsem, že pouze jeden den a to neplaceného volna.. Díky za odpověď

spagatice • 37tt • Včera ve 21:02
Pajcula to by mě taky zajímalo. Já mám takový pocit, že má právo tě odvézt do nemocnice a to mu musí i zaplatit. A potom tam může být s tebou, ale to už je neplacené. Jenže kolik dní to je, to nevím. My doufáme, že manžel dostane bez problému dovolenou. Chce s námi být chvilku doma i až se vrátíme z porodky

pajcula • 30tt • Dnes ve 14:13
spagatice: tak to jsme jako přes kopírák

pucik
21. pro 2009

ahojky, my budeme muset mít OČR na malýho, až budu v porodinici, ostatně teď jsem měla pořádnou chřipajznu, takže ho měl týden taky, staral se o mě i o malýho vzorně a myslím, že dneska po tom týdnu běžel na tváři s velkým úsměvem 🙂 😉 . Holky já bych vám z vlastní zkušenosti poradila, a´t je to jak je, ať si manža vezme tak týden dovču, až se vrátíte domů z porodnice, fakt to pomůže, kord pro prvorodičky, my jsem seděli ještě 2 dny po ávratu z porodnice v pyžamech ještě ve 12 hodin a snažili se vymyslet nějakej rychlej oběd, te´d už jsem o trochu zkušenější, tak doufám, že to půjde líp,ale zase máme Daníka, takže o to to bude zase jiné, ale a´t se partneři snaží, přeci to dítě není jenom naše, že jsme si ho porodili 🙂 😉 držím palečky,a´t to vše zvládáte bravurně

petrajavor
28. únor 2012

Holky jak je to teď někde jsem četla,že tatínek má nárok být doma s ženou a dítětem týden po porodu doma. Prej má nárok na paragraf. Je to tak a kdo mu paragraf vystaví???

karlam
28. únor 2012

se mnou už byl manžel dvakrát doma na paragraf, poprvé po odběru vajíček (IVF) dva dny a podruhé když jsem měla hyperstimulační syndrom, to byl doma se mnou týden, aby mě mohl vozit na kapačky. nám to napsala moje obvodní doktorka, ale chtěla nějakej papír, jako že mně fakt něco je 😉

veruska007
28. únor 2012

OČR je finančně nevýhodné, manžel měl vždycky týden dovolenou.

girafka
18. kvě 2015

Holky,zkusim se zeptat tady,mame doma syna 2 roky a kazdym dnem se nam ma narodit druhe mimco.Kdo napise manzelovi paragraf aby mohl byt s malym doma a hlidat ho?bohuzel nam malyho nikdo nepohlida..a pak pry jde napsat paragraf i kdyz uz budu doma,jenom na par dni,abych se mohla o malyho plnohodnotne postarat..nevite nekdo?