Těhotná na úřadu práce. Mám nárok na nemocenskou?

jkpv
23. dub 2008

Ahojky holky ! Potřebovala bych poradit . Momentálně jsem v evidenci úp . dnes jsem byla u Dr. který mi podtvrdil těhotenství . I když to nebylo planovaný , mimi si chceme nechat . Bohužel mám rizikovku . Zajimalo by mě jestli mám narok na nemocenskou . Dr. mi chce napsat neschopenku . Možna že někdo má podobnou situaci . Diky moc za všechny rady a odpovědi .

kamca.mazda
2. kvě 2008

Ahoj mám podobnou zkušenost jsme na pracáku, ale bohužel nemám nárok na nic. Jestli nejsi vdaná tak jedině na sociálku tam ti něco možná dají, jinak nebudeš mít nárok ani na mateřskou dostaneš až dodáš rodný list dítětě na sociálku rodičovský příspěvěk. Jinak nic jsem na tom stejně. Nemocenskou taky mít nebudeš. 😒

garnek
3. kvě 2008

Ahoj holky,
nemocenskou mít vystavenou při evidenci na ÚP můžeš mít, záleží jen na dr. jestli ti jí dá nebo ne, každopádně ale peníze z nemocenské dostávat nebudeš, bude to jen, dá se říct, taková omluva, že pokud budeš v těhotenství na nemocenské, tak se na ÚP nemusíš dostavovat. Každopádně ale pokud si jí necháte vystavit, tak nezepomeňte každý měsíc nosit na ÚP tzv. lístek na peníze, tzn. potvrzení, že nemocenská stále trvá, aby to na ÚP věděli....stačí to poslat i poštou. Peníze ale bohužel žádné, pokud nebereš podporu v nezaměstnanosti. Nárok na mateřkou před porodem už pro nezaměstnané také není, ale jak píše Kamča, tak rodičák dostaneš ode dne porodu.

motylek
3. kvě 2008

Ahoj holky, není to můj případ, ale zajímalo by mě jak je s délkou rodičáku, když jste na pracáku? To si nemůžete vybrat, ale automaticky jdete na ty 4 roky???

garnek
3. kvě 2008

Ahoj motylku,
při evidenci ÚP si vybrat nemůžeš, automaticky jí dostaneš na 4 roky, takže tu nejnižší.

nensy
3. kvě 2008

aho moje kamarádka byla na pracáku a neměla nárok na neschopenku

andelka
3. kvě 2008

Mně přijde, že když je člověk na pracáku, nemá nárok absolutně na nic. Jako by vůbec neexistoval. Už nemám sílu se nad tím rozčilovat, i když je to velmi nespravedlivé. Jsem z Ostravy a budu končit VŠ a modlím se, abych sehnala práci hned po škole a vydžela mi aspoň rok, abych mohla jít v klidu na mateřskou a ne si připadat jak "nepotřebné zboží", které je téměř nesvéprávné. ☹

janie
4. kvě 2008

Ahoj. Jsem taky na pracáku a je fakt, že jsem si nijak nepodchytila, nezjišťovala jsem žádné bližší informace, ale co t u čtu mě děsí. To, že nepůjdu na mateřskou bych ještě skousla, ale že automaticky dostanu rodičovský příspěvek na 4 roky ten nejnižší, to znamená, že budu dostávat 3500Kč?!! 😖

janie
4. kvě 2008

To si snad radši ještě najdu nějakou práci 😨

amj
4. kvě 2008

janie - jojo, je to tak.ten nejnižší, protože výběr mateřské záleží i na Tvém příjmu, nejen na tom, jak dlouho chceš být s dítětem doma. To si radši honem najdi něj. práci, odpracuj zkušebku, a pak už si můžeš vybírat - i když je to zas relativní, když budeš chtít být s dítětem doma jen 2 roky, abys brala přes těch 11 litrů, musíš mít příjem 16tis...to hned tak někdo nemá. Mě to uteklo o 130 kč ☹

mikca
4. kvě 2008

janie to by bylo rozumné, ale jako těhu tě jen málokdo zaměstná.....ty výběr délky rodičovské závisí na příjmu jen u té dvou leté varianty jinak příjem nerozhoduje..
holky ale upřímně aspon to motivuje k tomu aby lidi začli pracovat....né vždy to nejde

janie
4. kvě 2008

AMJ: Díky za odpověď. No ale já jsem na pracáku asi tak měsíc a za měsíc bych měla nastoupit mateřskou, nikde jsem nečetla, že bych na ni neměla nárok. Nárok na mateřskou mám protože mám placených posledních 270 dní pojištění ... Snad není možný, že by mě kvůli dvěma měsícům na pracáku sebrali možnost si vybrat dobu rodičovské dovolené?!

mikca
4. kvě 2008

janie pokud jsi na pracáku měsíc, tak jsi pravděpodobně opustila práci už těhu..tam je poůlroční ochraná doba a navíc to pojištěni je taky splněno, takže ty nárok máš určitě....pokud tvůj zaměstnavatel existuje tak by ti to měl platti on pokud ne tak pracák nabo socka, ale nárok určo máš 🙂

janie
4. kvě 2008

uff ... tak děkuji Mikčo, docela jsem to podcenila, když jsem opouštěla práci, ale neměla jsem moc na vybranou, firma ukončila činnost, vlastně přešla pod jiného majitele, ale já odešla s výpovědí ... Na internetu jsem toho moc nenašla, o nezaměstnaných a nároku na PPM a vůbec všech těch příspěvcích ... jakoby tahle možnost a ni nebyla a přitom tak spousta holek je.

amj
4. kvě 2008

mikca - já myslim, že tě to může motivovat jak chce, na tu velkou mater. dosáhnou lidi jen v těch velkejch městech. já mam dost kámošek mimo prahu, a berou kolem 9-10 tis...takže to je pasé
janie - tak to je jiná! na tebe se to nevztahuje, to je u těch, co jsou na prac. dlouhodoběji 😀 ty dny pojištění se počítají za poslední 2 roky, myslim - už moc nepamatuju, jsem na mateřský dlouho a tohle všechno jsem hodila za hlavu, už vidim, jak se vracim do práce a zas to všechno šprtám, včetně těch novinek 😲
s tou výplatou pak záleží - jak velká to je organizace, ale určo nárok mít budeš, když ne od zam - tak prac, a když ne ani tam, tak soc. myslim, že to je tak, že mateřskou ti bude vyplácet zaměstnavatel - asi když jdeš za měs. na MD tak jsi odešla těhotná, to je taky nápad odcházet!! ☹ tak by měla být ta ochr. lhůta. ty jo, to je taky nápad, podepisovat výpověd v těhu, dostala jsi aspon prašule navíc, ne?

janie
4. kvě 2008

😀 samozřejmě, že mám kompenzaci v podobě pěkného odstupného ... to je jasný. Neměla jsem na vybranou ... nový majitel nechtěl přebírat firmu i se zaměstnanci, byla to podmínka, že jí odkoupí, s výpověďmi ... Je to stejně všechno španělská vesnice, už trávím skoro tři hodiny u různých článků a diskusí, abych se něco dozvěděla a zatím mě jen příšerně bolí záda a nic moc z toho 🙂 Tak vám děkuji za uklidnění Amj i Mikčo

amj
4. kvě 2008

tak to bud ráda, že máš aspon to odstupný 🙂
jj, jsem se ptala kámošky, taky personalistky. bude tě vyplácet pracák po dobu 6ti měs - mínus to co tam už ted jsi, to mezi období bys měla požádat na socku, - než ti budou vyplácet rodičák. Ten ti taky samozdřejmě vyplácí socani, ale je na to jinej formulář, a všechno jiný, ajinak se to počítá. předávám co mi řekla kámoška. já tohle v malíčku nemám, šla jsem na MD v lednu 2007, od tý doby se toho mooooc změnilo. zkus právní poradnu aperio...napíšeš jim tam dotaz a oni ti zpět cca do týdne odpoví, kam se obrátit, na koho atd.

janie
4. kvě 2008

No je mi jasné, že kdyby to mělo být jednoduché, tak to nebude ono 😀 Už se těším na ten maraton po úřadech 😀

mikca
4. kvě 2008

janie s tím rodičákem je to tak že budeš muset zažádat na socce po skončeniPPM..a budeš muset volit mezi douletou což je to jak píše amj že na tomoc holek nedosáhne, ale dost často na to dosáhne partner tak lze zažádat tak že partnerovi vznikl nárok a navíc že bere zhruba těch 16 tisic..no pak to jde..to žádáš ale do 20 týdne věku míma...no pak je tři nebo a letá varianta a to je že do 21 měsícě se musíš rozhodnout zdy budeš doma tři nebo čtyři roky...3 roky 7600kč do tří let věku dítěte 4letá varianta do tří let věku 7600 od tří let do 4 3600kč..je tady téma i o rodičáku je tam toho spoustu tak si to projdi 🙂

amj
4. kvě 2008

mikca - fakt už to jde, že jde žádat na chlapa? no to mi ani neřikej! se picnu, fakt! já furt řešim, že musím do práce, nebudou mi držet tak dlouho místo, i když musej,haha...kdo dneska něco musí!!

maxkatka
4. kvě 2008

Tak si to tu pročítám...

opět se tu objevují jen na půl pravdivé informace...

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství: (PPM)

1. pokud žena otěhotní hned po škole, tak se na ní vztahuje PPM, protože je za ní placeno pojištění v nemocnosti a to po dobu 270 dní za poslední dva roky a to z titulu studia...

2. toto platí i při evidenci na ÚP... tj. pokud je žena na ÚP třeba dva či tři měsíce, ale před tím pracovala, tak má nárok na PPM protože opět splňuje podmínku, že po dobu 270 dní za poslední dva roky byla účastna na nemocenském pojištění...

nárok uplatňuje u zaměstnavatele, pokud to byla tzv. velká organizace (nad 25 zaměstnanců), ale pokud to byla malá organizace (do 25 zaměstnanců), tak se vše žádá na ČSSZ (OSSZ) v místě příslušném bydlišti nebo sídle firmy (tam si nejsem jistá, pokud je firma evidovaná v Praze, ale zaměstnance má třeba v Ostravě, kde by se to uplatňovalo, ale to sdělí ČSSZ i po telefonu... ) (jestli si nejste jisti, jestli je bývalý zaměstnavatel malá či velká organizace, tak si vzpomeňte, když jste měli pracovní neschopnost jestli jste měli částku za nemoc zahrnutou ve výplatě, tak je to tzv. velká organizace, ale pokud ne a domů vám chodila složenka od ČSSZ, tak to byla tzv. malá organizace).

Volba délky pobírání rodičovského příspěvku je takto:

Právní úprava účinná od 1. ledna 2008

* Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.
* Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu do dvou, tří nebo čtyř let dítěte.
* Rodičovský příspěvek je stanoven ve třech výších daných v pevných měsíčních částkách:
o zvýšená výměra 11 400 Kč,
o základní výměra 7 600 Kč,
o snížená výměra 3 800 Kč.
* Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:
o „rychlejší čerpánírodičovského příspěvku“ – po peněžité pomoci v mateřství, nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den,
o „klasické čerpání rodičovského příspěvku“ - po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,
o „pomalejší čerpání rodičovského příspěvku“ - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.
* O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři:
o o rychlejší čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života (doba pobírání PPM, která je dávkou nemocenského pojištění, je sjednocena pro vdané a osamělé matky na 28 týdnů, PPM v délce 37 týdnů bude náležet pouze po porodu vícerčat),
o o klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku.
* Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 21. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře.
* Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích (kalendářní měsíc po 22. týdnu věku dítěte a 21. měsíci věku dítěte) Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani v případě, že se rodiče v pobírání rodičovského příspěvku střídají.

Tady chci upozornit, že MIKCA napsala, že při čerpání na čtyři roky:

4letá varianta do tří let věku 7600 od tří let do 4 3600kč

což není pravda!!! Je to do 21 měsíců 7 600 Kč a do 4 let 3 800 Kč!!!! (nejde o nepřesné částky, ty jsou zanedbatelný, ale v rozdílu pobírání té vyšší částky jen do těch 21 měsíců!!!! )


a k poslednímu dotazu AMJ:
opět sem nakopíruji z www.aperio.cz , kdy může žádat muž:

Dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který nabyl účinnosti dnem 1. 1. 2008, náleží ženě, které nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek od narození dítěte do 21 měsíců dítěte ve výši 7600 Kč a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte. To znamená, že pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemáte bohužel možnost volby mezi variantami pobírání rodičovského příspěvku a automaticky budete pobírat dávku v pomalejším režimu vyplácení.

Možností je, pokud byste chtěla volit jinou variantu pobírání rodičovského příspěvku, aby o rodičovský příspěvek požádal otec dítěte za předpokladu, že splní zákonem dané podmínky.

Otec dítěte musí být účasten nemocenského pojištění aspoň 270 dnů v období dvou let před porodem (jako OSVČ ještě účast na nemocenském pojištění OSVČ aspoň 180 dnů v období jednoho roku před porodem), a jeho účast na nemocenském pojištění musí trvat nebo musí trvat ochranná lhůta po jeho skončení v den narození dítěte.

Při splnění těchto podmínek může být žadatelem o variantu čerpání rodičovského příspěvku do dvou nebo tří let dítěte otec dítěte, aniž by fyzicky o dítě pečoval. Může zajistit osobní celodenní péči o dítě jinou fyzickou osobou, tedy Vámi coby matkou dítěte.

Jeho zaměstnavatel (pokud má více než 25 zaměstnanců) nebo správa sociálního zabezpečení (pokud má jeho zaměstnavatel méně než 25 zaměstnanců nebo pokud je OSVČ) mu potvrdí, že mu vznikl nárok na peněžitou pomoc (od kdy – do kdy a v jaké denní částce) nebo pokud mu na ni nárok nevznikl jen proto, že nesplnil podmínky dle § 12a zákona č. 88/1968 Sb., že mu z tohoto důvodu nárok nevznikl. Pokud bude žádat o rychlejší variantu čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte, pak i denní výši peněžité pomoci, pokud by mu na ni nárok vznikl. Toto vše se potvrzuje do tiskopisu „Potvrzení o skutečnostech rozhodných pro nárok a výši rodičovského příspěvku“, který obdržíte na kterémkoliv kontaktním místě státní sociální podpory.

Takže (chtěli-li byste volit jinou variantu pobírání rodičovského příspěvku) Váš postup může být následující - žadatelem a oprávněnou osobou pro rodičovský příspěvek bude otec dítěte, a pokud splní výše uvedené podmínky, bude oprávněn provést volbu délky pobírání rodičovského příspěvku, a to v zákonem č. 117/1995 Sb. stanovených termínech. Nemusí ani žádat u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou - přerušovat pracovní činnost, neboť splní podmínky pro pobírání rodičovského příspěvku tím, že po dobu své výdělečné činnosti zajistí hlídání dítěte jinou zletilou osobou, a tou budete Vy. Pak opět můžete oprávněnou osobu "vyměnit", můžete jí být opět Vy, ale již učiněnou volbu, nebudete moci měnit.


Omlouvám se za délku, ale snad se v tom vyznáte...

mikca
5. kvě 2008

já koukám katka ty po mě jdeš co 😝 ..ano samozřejmně je 4 leté varianta do 21 měsíců 7600 a pak dále do 4 let 3600kč(už jsem toho tady naspsala tolik že ted v tom mám hokej takže maxkatká PÁÁÁÁRDOOON 😝 )...ostatně jsem odkázela holky na téma rodičáku kde jsou informace které ty koukám bravurně umíš kopírovat také

mikca
5. kvě 2008

amj opravdu to jde stačí když chlap doloží potřebná potvrzení a pokud mu bude finynčně stačit tak může požádat o rodičák on a bude chodit dál do práce a další měsíc změníte jen pečující osobu...to jde..nejde jen měmnit délky rodičáku to je už zavázné....jak ríkám koukni tady na téma RP je tam toho docela doost.. 🙂

jééé maxkatka já se zas omlouvám 😝 já to tam zas napsala je to 3800...musím začít psát trochu pomalejš..ale ty by js to určitě odhalila 😝

maxkatka
5. kvě 2008

Mikco nejedu po tobě... jen prostě zajíždím do stejných témat jako ty... 😉 a nechtěla jsem, aby pak někdo nebyl zklamaný!!! To je vše... a o ty částky nejde, to jsem psala už výše, to se upíšeš raz dva...

janie
5. kvě 2008

Dnes jsem si zašla na OSSZ, abych si to všechno nechala potvrdit a pravda je taková, že když jsem na pracáku jen ten měsíc, jsem pod ochranou lhůtou 6 měsíců a tím pádem mám nárok na PPM, ale bude mi ji vyplácet firma, jakožto malá organizace (pod 25 zaměstnanců), což je vcelku nářez ... Jsem zvědavá, jak si s tím nový majitel poradí, lae to už je můj problém. Nicméně, když se mi to z něj podaří vydyndat, jakože na to mám ze záááákona nárok, bude mi platit 28 měsíců a těsně před ukončením těchto dávek musím zažádat, a teď jsem opravdu ČUMĚLA 😕 o tuto dávku žádám na Magistrátě města (jsem z Pardubic). No každopádně tím, že jsem v ochrané lhůtě si můžu určit dobu pobírání dávek, takže jsem vcelku spokojená. 🙂 Pochopila jsem ale, že případ od případu se to liší, takže asi opravdu nejlépe zajít přímo ke zdroji.

Všem přeju hodně pohody a trpělivosti a ať vám ten náš úžasný systém neotráví tu krásnou mateřskou 🙂

maxkatka
5. kvě 2008

Janie, pokud je to MALÁ organizace, tak to vyplácí OSSZ!!!! Jen pokud je to VELKÁ organizace, tak to vyplácí...

maxkatka
5. kvě 2008

Vlastní zkušenost!!! Firma mě s tím vyhodila, že si to musím vyřídit sama, že mi nic platit nebudou a ani vyřizovat!!! A měli pravdu...

Toto mi odpověděli na www.aperio.cz... (byla jsem v pracovní neschopnosti ještě za trvání pracovního poměru, ale těsně před koncem)

Vzhledem k tomu, že Vaším zaměstnavatelem byla tzv. malá organizace, bývalý zaměstnavatel skutečně nemá s předkládáním dokladů o Vaší pracovní neschopnosti nebo peněžité pomoci v mateřství nic společného. Vše je třeba vyřizovat přímo s příslušnou OSSZ, která Vám vyplácí nemocenské. Této OSSZ tedy předložíte další lékařem vystavené doklady (průkaz o trvání pracovní neschopnosti - lístek na peníze, hlášení o ukončení pracovní neschopnosti a žádost o peněžitou pomoc v mateřství), spolu s čestným prohlášením, zda jste od skončení zaměstnání do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nastoupila do nového zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění nebo jste se stala osobou samostatně výdělečně činnou s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění OSVČ nebo zda jste se stala účastnou nemocenské péče v ozbrojených silách (jako policista, voják apod.).

Tato OSSZ Vám po skončení pracovní neschopnosti vydá potvrzení o skutečnostech rozhodných pro nárok na dávky nemocenského pojištění, jejich poskytování a výplatu (potvrzení o pracovních neschopnostech). Také doplní evidenční list důchodového pojištění za rok 2007 o dobu poskytování nemocenského po skončení zaměstnání v tomto kalendářním roce a vede Váš evidenční list důchodového pojištění za rok 2008, kde kromě jiného uvede dobu pobírání nemocenského a peněžité pomoci v mateřství v tomto kalendářním roce.

Právní předpisy, které oblast upravují:

§§ 17 odst. 1 a 3, § 29 odst. 1, § 32 odst. 1, § 34 odst. 1, § 36 písm. s) § 38 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů

§ 42 odst. 3 zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů

janie
5. kvě 2008

uf ... no tak proč mi paní dnes OSSZ řekla, že to vyplácí malá organizace?! No bylo by to jednodušší, ale jestli už mi to nedokáže říct ani zaměstnanec sociálky správně ... Tak se stěhuju ... počítám někam do Afriky nebo spíš na Mars 😀 😀

amj
5. kvě 2008

mikca - to už je ted fuk, jsem doma do 3 let, jiná varianta schůdná nebyla, do 4 bysme chcípli hlady 🤐
a hlavně mi ani tak dlouho místo držet nehodlají . teda oni nehodlají vůbec, páč jak se budu vracet, už mám připravenou rozvázačku na dohodu a odstupný. tak uvidim

maxkatka - dik za odkazy, alespon z mýho pohledu je to pro mě jednodušší, když mi to někdo převypráví česky 🙂 páč na mateřský totálně zblbu. vítám příklady z praxe 🙂samozdřejmě že bez chyb 🙂

janie - proč ti to řekla? je to nejjednodušší, jak se tě zbavit. z vlastní zkuš. vím, že malá firma tě s tím vyhodí, že na to nejsou specializovaný a zajdi na OSSZ. Tak i když neochotně s tebou musí něco udělat, páč já tam naposled řvala, že už toho mam tak akorát dost! a řešila jsem taky přes aperio, tam mi poradili, tak chytrá o pár moudrostí jsem na babu naběhla, a ta na mě koukala, jak to vim.
zas ten novej majitel to převzal se závazkama, tak s tim musí počítat. žejo..si to měl rozmyslet!

andelka
5. kvě 2008

maxkatka: zaujalo mě to, jak jsi psala, že pokud žena otěhotní hned po škole, tak na PPM právo má, protože nemocenské pojištění za ni platí stát, jako za studující. Pokud ale vím, tak to platí jen pokud má žena termín mateřské do 6 měsíců od ukončení studia. Pokud bych tedy otěhotněla dejme tomu měsíc po státnicích, tak asi těžko splním podmínku nástupu na mateřskou do 6 měsíců.
Mně jde spíš o to, že pokud budu mít státnice v září, pokud to půjde dobře tak od listopadu bych pracovala a v únoru otěhotněla, tak jak by to bylo? A pokud bych práci neměla a otěhotněla stejně, jak by se to změnilo?

mikca
5. kvě 2008

janie doporučuju pracovnice ze sociálky brát z rezervou jelikož ví pěkný kulový...hledala bychopravdu info ještě jinde...mé známe zmrvily tak rodičák, že kdyby jsme se společně do toho "neobuly" tak by jí zkrouhly o pěkný prachy...takže sosiálky BOHUŽEL není to právé místo pro info....

amj a co druhé?? kdyby jsi stihla porodit do tří let prvního dítěte tak máš nárok na to samé jako u prvního + - a místo ti drží ještě další tři roky a tam už ten chlap na druhé dítě zažádat taky mlže---jj jsou to čachry, ale když to tak blbě zařídili... 😝