Těhotná na úřadu práce. Mám nárok na nemocenskou?

jkpv
23. dub 2008

Ahojky holky ! Potřebovala bych poradit . Momentálně jsem v evidenci úp . dnes jsem byla u Dr. který mi podtvrdil těhotenství . I když to nebylo planovaný , mimi si chceme nechat . Bohužel mám rizikovku . Zajimalo by mě jestli mám narok na nemocenskou . Dr. mi chce napsat neschopenku . Možna že někdo má podobnou situaci . Diky moc za všechny rady a odpovědi .

vojtisek2007
7. lis 2008

usounek - takže - když jsi evidovaná na úřadu práce, tak ti opravdu nárok na mateřskou nevzniká, ledaže by jsi stihla na ni nastoupit do 6-ti měsíců od ukončení prac.poměru (to je tzv.ochranná lhůta), což ty evidentně nesplníš, takže nárok na mateřskou (která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů) nárok nemáš, ale ode dne porodu budeš rovnou pobírat rodičák - bohužel nemáš možnost na výběr, ale dostanes tu nejpomalejší verzi na čtyři roky - tzn. do 21měsíců dítěte budeš dostávat 7600,-kč a pak do jeho čtyř let 3800.
Když ted půjdeš na neschopenku, nikdo ti jí vyplácet nebude, protože vlastně nemáš žádného zaměstnavatele - dobrý je to s těma rekvalifikacema - protože po dobu rekvalifikace ti zase nárok na podporu vzniká.....Ale každopádně, když už nebereš podporu, měla bys mít nárok na nějakou sociální dávku - kterou vyplácí odbor státní sociální podpory - stejně jako pak ten rodičák a třeba taky přídavky - je fakt, že jestli bydlíte ve společném domě s manželovými rodiči, budou asi brát i jejich příjem, což si myslím, že by šlo řešit čestným prohlášením, že máte oddělené domácnosti - a jestli máte na sebe přihlášenou elektriku, vodu a plyn, tak se to dá i doložit....to se rozhodně poptej -

jituskak
7. lis 2008

nemáme náhodou stejnou paní na tom pracáku? 😀 😀 😀 😀

usounek25
7. lis 2008

V pondělí tam jdu, tak se na vše poptám. My přispíváme na inkaso, ale je psané na přítelova otca, ale snad by se to dalo řešit nějakým tím čestným prohlášením. Co se týče toho rodičovského příspěvku, je prý možné, aby si o něj zažádal otec dítěte, který doloží příjmy a bude si moct vybrat jakou chce variantu, třeba tu tříletou, která by mi vyhovovala nejvíc. On potom normálně chodí do práce a uvede tě jako osobu, která pečuje o dítě. 😉 Uvidíme co mi na to řeknou, slyšela jsem to od více lidí a taky to psali v nějakým odborným časáku. 😝

usounek25
7. lis 2008

Jituskak: ty máš taky takovou pohodářku, co je se vším hned hotová. Kamarádka k té mojí chodí taky a má z ní depky. Nechápu proč. Ale asi to je něco jinýho, když tam na tom pracáku jen tak přežíváš, protože jsi stejně doma těhu anebo když opravdu sháníš práci a moc se ti nedaří. Kamoška chudák už něco shání skoro půl roku a furt nic. 😒

vojtisek2007
7. lis 2008

usounek - ano s tím manželem to lze - když pracuje a splní podmínky pro čerpání mateřské - tzn. účast na nemocesnkém pojištění 170dnů před porodem za poslední dva roky (v práci nebo na OSSZ mu to potvrdí to takovýho tiskopisu, který přiložíte k žádosti o rodičák) - tak může o ten rodičák požádat on, aby jste si mohli vybrat jeho délku, takhle to necháte jeden měsíc a další měsíc už rodičák může přepsat na tebe. Jenom nevím, jestli to může když je jenom přítel, nebo jestli musí být manžel...

usounek25
7. lis 2008

No psali tam o otci dítěte, takže si myslím, že to že nejsme manželé by na to snad nemělo mít vliv a jestli jo, tak už mě z toho fakt hrábne 😠 Ještě aby jsme se kvůli tomu brali 😕

vojtisek2007
7. lis 2008

já to ještě zkusím pohledat a dám vědět - to s tím otcem dítěte, jestli musí být i zároveň manžel...

schelinta
12. lis 2008

já v tom mám taky pěkný guláš 😖
mateřskou nedostanu a nechci skončit na té nejpomalejší variantě, tak to napíšem na manžela, akorát netuším kde vzít všechny formuláře a co je potřeba mít s sebou k vyřízení a vyřizuje se to před porodem nebo až po?
ten rodičák bude manželovi vyplácet sociálka nebo zaměstnavatel?

vojtisek2007
12. lis 2008

schelinta - o rodičák zažádá manžel ode dne narození miminka, k tomu přiložíte potvrzení z práce (nebo OSSZ), že mu vznikl nárok na mateřskou ( POTVRZENÍ O NÁROKU NA DÁVKY OVLIVŃUJÍCÍ NÁROK A VÝŠI RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU) - a v jaké výši - podle toho si potom budete moci vybírat na jak dlouho budete chtít rodičák a protože se dávka vyplácí od dne narození, takže to budete zařizovat až se mímo narodí a bude mít rodný list. tiskopis si můžete vyplnit a vytisknout rovnou na internetu na stránkách MPSV a rodičák vyplácí městský úřad.

schelinta
12. lis 2008

a to potvrzení o nároku na dávky dostanu kde?
omlouvám se za tak hloupé otázky, ale po těch všech lécích na udržení mám IQ asi 10

vojtisek2007
12. lis 2008

potvrzení o nároku na dávky (formulář je taky na stránkách mpsv nebo na úřadě práce odbor ssp nebo na OSSZ) - tak to je pro manžela - tam mu potvrdí v práci nebo na OSSZ, že mu vznikl nárok na mateřskou a v jaké výši - podle toho si pak můžete vybrat délku rodičáku - když mu denní vyměřovací základ vyjde vyšší než 380,-Kč můžete si vybrat 2,3,4roky - když mu vyjde míň než 380 na den můžete si vybrat jenom 3 nebo 4.

schelinta
12. lis 2008

už se mi začíná konečně rozsvěcovat 🙂
a když manžel má od sprna novou práci, tak musí pro potvrzení i do té staré? a nevadí to, že byl před tím 2 měsíce na pracáku?

vojtisek2007
13. lis 2008

schelinta - aby manžel mohl zažádat o ten rodičák místo tebe - musí splnit stejný podmínky pro mateřskou jako kdyby na ní šla ženská - tzn. 1) být účasten nemocenského pojištění alespoŇ 270 dnů v období dvou let před porodem (jako OSVČ 180 dnů před porodem)
2) jeho účast na nemocenském pojištění musí trvat nebo musí trvat ochranná lhůta po jeho skončení v den narození dítěte
Při splnění těchto podmínek může být žadatelem o variantu čerpání rodičovského příspěvku otec, aniž by fyzicky o dítě pečoval (osobní celodenní péči o dítě může zajistit jinou fyzickou osobou – tedy matkou dítěte).
Když tohle splní, je jedno, že změnil zaměstnání a potvrzovat mu to bude jenom v zaměstnání novém - pracuje ve firmě která má míň než 25zaměstnanců nebo víc než 25zaměstnanců ???

schelinta
13. lis 2008

s více než 25 zaměstnanců

vojtisek2007
13. lis 2008

schelinta - takže si vyzvednete ten tiskopis - nebo si ho stáhnete s portálu mpsv a manžel ho donese do mzdové účtárny v práci, kde mu to vyplní, pak to přiložíte k žádosti o rodičák stejně jako rodný list miminka.

schelinta
14. lis 2008

moc děkuji 🙂
bylo to se mnou těžké, že 😀 někdy potřebuju kopnout, než mi něco dojde

marinka
15. lis 2008

Holky, prosím vás mám dotázek, i když z toho, co jsem si tu přečetla, začínám tušit, že nebudu mít nárok na nic 😖 Mám roční holčičku, rodičák na tři roky.Ale před nástupem na mateřskou mi skončil pracovní poměr, takže jsem teď nezaměstnaná 😖 Uvažujeme o druhém příští rok, ale malá je po IVF, tak to může trvat dýl..Chtěli bychom, aby to krylo, že skončím jeden rodičák a půjdu na druhý, ale co když to tak pěkně nevyjde a budu muset třeba ještě chvíli na pracák? Během té doby bych neměla nárok na nic? A musela bych jít na ten rodičák na čtyři roky, i kdybych šla na pracák třeba dva měsíce před porodem? Zaplatí za mě stát aspoň sociální a zdravotní pojištění? A poslední dotázek - pokud by mi to pěkně navázalo, že bych porodila ještě dřív, než mi skončí rodičák s první cácorkou, budu si ho moci dát na 3 roky?Díííky moc všem za rady!

pmichonova
11. led 2009

Dobrý den, dočetla jsem se tu spousty užitečných informací, pořád mi, ale není jasné jak mám řešit svou situaci,
trošku vám jí nastíním.
Jsem vedená na úřadu prace, podporu v nezaměstnanosti mám do konce ledna. 22. prosince jsem zjistila,že čekáme s manželem miminko. Nevím tedy co mám dělat, abych dostala nějáké peníze po skončení podpory.
Myslela jsem, že když budu mít neschopenku od doktora, kterou dám na ÚP, budu pobírat nějakou nemocenskou. V té krizi žádnou práci jako těhotná v životě nenajdu. Takže tím to řešit nemohu.
PROSÍM PORAĎTE MI, nebo mi alespoň napište na co se mám připravit, DĚKUJI

vojtisek2007
11. led 2009

pmichova - jestli jste vedena na úp, tak vám bohužel nevzniká nárok na mateřskou a rovnou ode dne porodu budete pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté verzi (zde není možnost výběru) - nemocenskou vám nikdo bohužel neproplatí - nemocenská je náhrada mzdy - kterou vy bohužel nemáte - po skončení podpory by to možná řešila nějaká dávka v hmotné nouzi - zkuste se i zeptat na úp, jestli nebudete mít ně něco nárok, ale myslím,že bohužel ne....posuzují se zde příjmy vždy celé rodiny

mikca
11. led 2009

pmichonova..a nebo je tu jeste moznost ta, pokud ma manzel radne zamestnani tak by mohl zazadat o rodicak on, tim ze pracuje mu vznikne narok na PPM "materskou"..kterou samozrejmne pobirat nebude, ale potom bude moci ucinit volbu rodicaku napr triletou variantu.. jak pise vojtisek tobe vznika narok na pomalou variantu coz je od narozeni do 21 mesiců 7600a pak do 4 let 3800.....takze kdyby zazadal manza, tak by jste mohli pobirat do tri let veku ditete 7600kc...mrkni jeste sem
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

aponchie
11. led 2009

holky jak je to s vyplatnim terminek davek?loni sem mela rodicak na ucte nejpozdeji do 10teho kazdy mesic a dnes jeste nic nemam.. 😝

mikca
11. led 2009

aponchie ...urcite ti to napsali do rozhodnuti o priznani..me napsaly ze to posilaji nejpozdeji do 15 dne v mesici..driv jsem to mela taky kolem sedmeho a ted az i nekdy 14...takze koukam ze ne jen ja to tak mam..taky jsem koukala 😝

helenky
11. bře 2009

ahoj holky, jsem vedená na ÚP a chystám se na IVF..v minulém roce mám opracovány jen 3,5 měsíce, mohla bych si v této situaci k PPM pomoci platbou DNP? Díky moc za radu.

mijania
22. črc 2009

Ahojky,
mám dotazík..jsem od 1.7 vedená na UP,jelikož mi skončila 3-letá RD,bohužel jsem měla smlouvu na dobu určitou,tudíž mi ji zaměstnavatel neprodloužil,jeikož jsem po 3 měsících oděla na rizikovku a sehnat zaměstnání je v dnesšní době umění. Nyní jsem zjistila že jsem zřejmě opět těhu a zda mám nárok na podporu se dozvím až v pondělí,ale kdybych neměla,zajdu na sociálku ale o co mám vlastně požádat?? Pokud podporu dostanu,skončí mi v prosinci a potom co? Četla jsem že jste to tu řešili rekvalifikacemi..to znamená že např. v prosinci nastoupím do kurzu,ten skončí (obrazně) v únoru,takže budu mít narok na peníze i v lednu?? Jakou částku to mi asi nikdo nepoví..Nezlobte se mám toho tolik,ale jsem z toho zmatená. Moc díky za rady 🙂

stopobezite
3. led 2013

ahojky, protože už je rok 2013, tak by mě zajímalo, jak by to bylo aktuálně teď?? já jsem na úp, zjistili jsme o Vánocích, že jsem podruhé těhu, zároveň samozřejmě práci hledám. Pokud bych nastoupila třeba od 1.2.2013 NĚKAM do práce, tak potřebuji vědět, jak dlouho musím pracovat, abych mohla odejít na nemocenskou, na rizikové a abych měla nárok na pobírání nemocenské? (první těhotenství jsem přetrpěla v práci, až do osmého měs. jsem zvracela, bylo to příšerný a podruhé už to nechci zažít.)
Předem děkuji moc, jestli mi někdo poradí.

mumama
5. únor 2014

Ahoj jsem momentálně na nemocenské,ale 9.3.mi končí podpůrčí doba takže se budu hlásit na UP.Musím se dostavovat na ty jejich blbé schůzky ohledně pracovního místa?A jak to budu mít s rodičíkem když žiju s partnerem,který pracuje může to být napsané na něj a já využít tříletý rodičák?

j.a.n.i
6. únor 2014

@mumama Pokud se nechceš dostavovat na ty blbe schůzky, tak se na UP nehlas...

mumama
7. únor 2014

@j.a.n.i Ptala jsem se jestli na ně musím chodit ne jestli se mám nebo nemám na up hlásit,když nechceš pomoct tak si svoje trapné odpovědi strč víš kam.:*

j.a.n.i
7. únor 2014

@mumama Co je na té odpovědí trapného? Je pravdivá 😀 a ano musíš na ně chodit, jinak tě z UP vyhodí a je to tak správně.

nolies
7. únor 2014

@mumama Ahoj, na UP se určitě nahlaš. Když jim doneseš těhotenskou průkazku, nebudou si tě zvát na ty schůzky - sestřenka to teď tak má. Ohledně rodičovské to přes přítele jde, pokud žijete ve společné domácnosti a bude uveden jako otec dítěte 🙂