Těhotné ženy na úřadě práce nemají nárok na mateřskou?

lenik2
11. bře 2009

Prosím poraďte někdo. Mám skoro tříletou holčičku a koncem května mě skončí mateřská. Mohu jít sice zpět do práce, jenomže nemám hlídání (školku máme až od září). Už delší dobu se snažíme o druhé miminko, ale zatím nemáme štěstí, tak jsem myslela, že bych šla na chvíli na pracák a třeba by se nám to do toho září podařilo. Teď jsem ale četla, že těhotné ženy na pracovním úřadě nemají nárok na mateřskou, je to pravda?? To bych tam byla úplně bez příjmu?? A jak bych na tom byla finančně po porodu?? Vůbec nevím jak dál, vím, že bych asi byla hloupá, kdybych dala z práce výpověď, jenomže mě pracovní doba od 9 – 17 hodin absolutně nevyhovuje, a domluva možná není. Byla jste některá v podobné situaci? Jak jste to řešily?? Děsí mě představa, že budu úplně bez peněz, navíc máme hypotéku… Bydlíme na malém městě, takže jinou práci si sotva najdu, spíše se tu propouští. Poradíte??

poupe
11. bře 2009

no tohodle se taky desim,snad nekdo napise zkusenost

vojtisek2007
11. bře 2009

lenik2 - poradit ti můžu jedině ohledně té mateřské - když v květnu zkončíš v práci a budeš na pracáku, tak opravdu když znovu potom otěhotníš, tak nebudeš mít nárok na mateřskou - ale rovnou bys ode dne porodu pobírala na nové miminko rodičák v té 4leté variantě - nemohla bys mít na výběr....na pracáku je myslím finanční podpora asi půl roku a pak bys musela žádat asi o nějaké sociální dávky, protože těhotnou tě těžko někdo zaměstná...

lenik2
autor
11. bře 2009

vojtišek: Ach jo, to jsou teda vyhlídky... Ale přesto Ti moc děkuju. A ta finanční podpora, nevíš, jak je vysoká?? Přibližně, nebo z čeho se počítá??

vojtisek2007
11. bře 2009

podpora na úp nevím - ale je tu nějaké téma o podpoře z pracáku, jukni tam, holky tam určitě píšou co a jak dlouho dostávají...

eleonora
11. bře 2009

Lenik sice nebudes mit narok na materskou, ale o rodicovsky prispevek si muze zazadat manzel a vybrat si variantu jestli byt doma 2 roky nebo 3 roky. Ty nebudes nikde hlasena jen si za ten mesic zaplatis sama zdravotni pojisteni a po mesici preberes rodicak na sebe po manzelovi. on se jen odhlasi a ty prihlasis. takhle jsme to udelali mi s manzelem a v pohode 🙂

vojtisek2007
11. bře 2009

eleonora - no to ale slo minulý rok - od 1.1.2009 upo novele nemocenského zákona už to tak nejde - manžel sice může žádat o mateřskou stejně jako dřív, ale může až 7mý týden po porodu a musí na ní opravdu nastoupit a vyčerpat ji - už bohužel nejde dělat to prohození s manželkou ☹

eleonora
12. bře 2009

lenik, vojtisek omlouvam se za mylnou informaci netusila jsem ze uz to pozmenili

andelka
12. bře 2009

vojtisek: No, mě bylo hned jasné, že tu skulinu zalepí, blbci. 😠

emarusko
27. bře 2009

ahoj, snad pomuzu aspon takto: aktualne jsem na pracaku (od 9.1.09), termin porodu mi urcili na zacatek listopadu. k memu zdeseni nemam narok ani na korunu materske. od 03.1999 jsem nepretrzite az do 12.2008 pracovala (skoro 13 let 😠 ), pak jsem dostala z org. duvodu vypoved. nez jsem stihla najit novou praci, otehotnela jsem. ted me samozrejme nikdo asi nezamestna ☹ dle info z okresni spravy soc. zabezpeceni narok na materskou nemam, jelikoz mezi ukoncenim posl. zamestnani (31.12.08) a datem nastupu na materskou (cca pulka zari 09), uplyne vice jak 180 kal. dnu. pokud me nekdo zamestna, byt jen na tyden, nebo mesic, narok na materskou mi vznikne - a ta se bude pocitat ciste z tohoto posl. zamestnani, moje predchozi prijmy socialku zajimat nebudou (byt by mi zajistily tu nejvyssi moznou materskou). tomu rikam bordel. skoro 13 let odvadim statu nemale dane a pak takova darda ☹ tomu rikam spravedlnost...

krejcirice
3. dub 2009

Ahoj mam prosbu

jsem od dubna 2003na rodičovské s prvním synem
potom jsem byla na rodičovské od března 2007 s druhým synem
rodičák mi končí březen 2011
jenže nevím co potom
školka je tu přeplněná ted se do ní nedostalo 40 dětí a děsí nás že příště jich bude víc 😠
jenže když mi kluka nevezmou do škoky co bude pak můžu jít na pracák?
slyšela jsem že ne když vlastně nemohu hledat práci když nemám zaopatřené dítě nikde
nebo na sociálku ale někde jsem slyšela že bych neměla nárok na žádnou podporu protože životní minimum naší rodiny je kolem 10 000,- a přítel má plat kolem 23 000,-
tak nevím co jak pak řešit

hanule05
5. dub 2009

ahoj všichni,

mám taky dotaz. Vůbec se v tom totiž neorientuju.

jsem na rodičovské s prvním dítětem, ta mi končí koncem května příštího roku. No a teď přemýšlím, kdy začít pracovat na druhým dítěti, tak abych nepřišla o peníze.

Kamarádka mi vysvětlovala, že bych musela být těhotná tak, abych koncem května 2010 (kdy mi končí rodičovská) byla už ve cca 32týdnu těhotenství (jako bych měla nastupovat na mateřskou - 8 týdnů před porodem), v tomhle případě bych si mohla vybrat variantu rodičovské (třeba na tři roky, kdy se bere 7.600,- Kč).

Pokud otěhotním později, tak přijdu o peníze a asi mi automaticky naskočí ta čtyřletá varianta, kdy se bere nějakých 3.něco Kč.

Je to tak?

Prosím poraďte mi s tím někdo?
Díky

kejka
6. dub 2009

Krejčice pokud nemusíš jít do práce a nechceš na pracák,tak si na pojištovně můžeš nahlásit,že budeš s dítětem doma - péče o dítě do 7let-může jít na 4h do školky.Ale od sociálky nemáš ani Kč,pokud je vaše minimum akorát. 😒 😒 Takže asi ani přídavky,ale můžeš si o ně zkusit zažádat.

vojtisek2007
6. dub 2009

krejcirice - po skončení rodičáku normálně nastup na pracovní úřad - když by ti sehnali práci, nebo by sis jí sehnala sama, musí ho do školky umístit, když už budeš mít práci

hanule 05 - to je podle toho, jestli máš stále zaměstnavatele - protože kdy ano, tak 6-8týdnů před porodem nastoupíš znovu na mateřskou (ta trvá celkem 28týdnů) a pak si budeš vybírat i délku rodičáku - když bys nestihla nastuoupit na novou mateřskou ještě při prvním rodičáku, tak hned ode dne skončení rodičáku, ten den, kdy bys měla nastoupit do práce, bys jenom přešla na neschopenku, z té potom na mateřskou....ale jestli zaměstnavatele nemáš, je úplně jedno, kdy otěhotníš nebo kdy budeš nastupovat na mateřskou, protože automaticky dostaneš rodičák na čtyři roky.
Ta kamarádka myslela asi to, že když na další mateřskou nastoupíš ještě při rodičáku s prvním dítětem, dostaneš lepší mateřskou -spočítají ti novou a když by náhodou byla menší než ta, co jsi měla poprvé, tak máš nárok na tu vyšší, ale kdybys to nestihla, a musela třeba na měsíc do práce(nebo na neschopenku)než bys nastupovala na další mateřskou, pak už by ti prostě spočetli po novu a bylo by jedno, jestli je vyšš nebo nižší než ta první....

krejcirice
6. dub 2009

Ahoj
díky za informaci
no tak na to sem zvědavá spíš si myslím i kdybych měla práci tak mi tu jen řeknou že je plno 😢
nevíte jak je to s tím když bych měla smlouvu jen na dohodu o práci to taky počítají jako zaměstnání a musí mi ho vzít?

dinver
24. čer 2016

@emarusko opravdu stači pracovat tyden nebo mesic na smlouvu?a vznikne ti narok na materskou?jsem ve stejné situaci, od školy pořád pracuji a co z toho :(