Ukončený pracovní poměr. Kam mám odnést neschopenku?

pohadka
28. pro 2008

Ahoj..
Chtěla bych se zeptat... K 31.12.08 jsem dostala výpověd. Ted se rozmýšlím jestli jít marodit
a kam pak odnést neschopenku.Jestli ještě do práce a nebo na sociálku.
A nebo jestli jít už na pracák ☹ . A jaká je ta ochranná lhůta. Slyšela jsem, že se má od nového roku toho hodně měnit to co se týká peněz. Tak jestli mi můžete poradit co by se vyplatilo víc. 😅
Moc děkuju.. 😵

vojtisek2007
28. pro 2008

pohadka - ochranná lhůta na nástup na neschopenku je 7dnů - takže když nastoupíš na neschopenku do 7.1.2009 tak budeš marodit na svého bývalého zaměstnavatele. No a nebo můžeš jít 2.1.2009 se zaevidovat na pracák - co je ale lepší to netuším, jestli myslíš jako finančně, tak určitě neschopenka.

pohadka
autor
28. pro 2008

takže stačí když půjdu až v lednu k doktorovi?? k tomu datu to mám podepsaný tak aby mě potom s tou neschopenkou nevyhodili..
ale děkuju jinak za radu..

vojtisek2007
28. pro 2008

nebo klidně jdi marodit už zítra a máš klid 😉

berysa
31. pro 2008

Vojtíšku prosím tě a jak by to bylo v případě kdy pracovní poměr skončí 31.12.2008 a nástup na mateřskou je 2.1.2009 a s termíny nejde hnout. To se pak taky člověk musí kvůli tomu jednomu dni jít přihlásit na pracák, protože už je vlastně bez práce a výsledkem je tedy že mateřská by měla být v pohodě, protože nástup je v ochranné lhůtě (??), ale díky tomu nástupu na pracák je pak RP čtyřletý. Je to tak? A kdyby šel člověk na ten jeden den marodit, tak mateřská by byla snad v poho a jak se to pak řeší s rodičákem? Děkuju

vojtisek2007
31. pro 2008

bery - nemusíš na pracák, můžeš ten jeden být prostě doma - ochranná lhůta pro těhule je 180dnů od zkončení prac.poměru

berysa
31. pro 2008

Vojti, takže mateřskou teda nemusim řešit, když papír o nástupu jsem dala zaměstnavateli, tak penízky budou chodit. A jak je to pak s výběrem toho RP? Budu tedy braná jako kdybych byla zaměstnanec a můžu jít na tři roky? Moc ti děkuju za to, jak tady všem pomáháš, jsem prolezla na webu kde co, ale stejně z toho nejsem moudrá🙂

vojtisek2007
31. pro 2008

BERY - no jasně, jestli na PPM nastupuješ z ochranné lhůty, která je 180dnů po skončení prac.poměru, tak si můžeš vybrat délku rodičáku - dva,tři nebo čtyři

berysa
1. led 2009

a je doufám jedno kvůli té ochranné lhůtě, že jsem nedala předtím zaměstnavateli písemně že jsem těhotná (ale samozřejmě to věděl ústně). A taky že šlo o okamžité ukončení (vím, že na to nemá nárok, budu to dál řešit, ale zatím to prostě tak je). Vlastně nakonec bych byla doma dva dny, měla bych to někde ohlásit? Já nevim třeba na sociálce nebo něco kvůli pojištění, abych pak někde nedlužila. Jinak jsi mi moc pomohla, vůbec si s tím nevím rady, v práci mě bohužel pěkně vypekli.
Všechno nej do nového roku a hlavně zdravé dětičky.

berysa
1. led 2009

a když už nebudu zaměstnaná, tak do práce neponesu žádost o rodičovskou dovolenou (nebo info jakou tu variantu jsem zvolila, nevim jak se tomu přesně říká), ale dám jen na sociálce žádost o RP? Protože jestli dobře počítám tak na rodičák bych nastupovala po těch 28 týdnech, tj. 198 dnů od výpovědi, takže už asi mimo tu ochrannou lhůtu. Omlouvám se jestli to hodně motam, ale potřebuju holt polopatický info

vojtisek2007
1. led 2009

BERY - když s těhotnou ženou ukončí prac.poměru - má 180dnů na to, aby nastoupila na PPM - mateřská, která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů - tu vyplácí zaměstnavatel nebo OSSZ (podle toho, kolik zaměstnanců firma má) - po těch 28 týdnech žádáš o rodičák, který se volí na dva,tři,čtyři roky a není omezen žádnou ochrannou lhůtou - na ten má nárok každý....až ti gyn. vypíše nástup na mateřskou, normálně to doneseš do práce na mzdovku.... a ty dva dny bych neřešila

pohadka
autor
7. led 2009

Ahoj, už jsem psala na začátku.
Ještě bych se chtěla zeptat. Když teda marodím vstahuje se taky k tomu nějaká ochr.lhůta jako ,že můžu marodit třeba jen měsíc?? Nebo jak dlouho chci. A pak jít na pracák a jak se mi pak budou počítat penízky..
A nebo kdybych otěhotněla, jsme ještě v té ochr. lhůtě taky. Že by mi rodičák a nemocenská šla od zaměstanavatele. Díky za odp.

vojtisek2007
7. led 2009

pohadka - marodit můžeš jak dlouho chceš - myslím, že tohle není nijak limitovaný - otěhotnět můžeš, ale ochranná lhůta po těhotné je 180 dnů od zkončení prac.poměru - do tý doby musí nastoupit na mateřskou a to ty bys už nestihla....takže by ti nárok na mateřskou nevznikl. Až půjdeš na pracák, bude se ti počítat podpora z platu, co jsi pobírala před prac.neschopností - ale jak se to počítá nebo na kolik máš nárok to bohužel nevím.