Určování alimentů ze starobního důchodu, máte zkušenost?

pajula123
16. kvě 2017

Nemate prosim nekdo zkusenost s urcovanim alimentu ze starobniho duchodu? V jake cca vysi je lze ocekavat a zda se bere v potaz i prijem aktualni manzelky,ktera chodi do prace? Neter studuje na VS,jeji otec je na dlouhodobe nemocenske s vyhledem odchodu do starobniho duchodu. Tento mesic sam od sebe a bez varovani misto obvykle castky poslal 1000,- Kc,se zduvodnenim,ze nema... Jako je jasne,ze po odchodu do duchodu bude platit min,ale zatim v nem neni,udelal to bez varovani,takze neter chudak shanela,za co bude zit (aneb jeste ze sirsi rodina funguje). Ta tisicovka mi navic prijde jako total vysmech,dite ma narok na stejnou zivotni uroven jako rodice a on stoprocentne nezije za 33 Kc na den...

j.a.n.i
16. kvě 2017

@pajula123 A ona má jen otce? A jinak tedy na VŠ si může přivydělat brigádou, takže bych bych to zas nestavěla tak, že je to její jediný příjem pro žití.
Na druhou stranu, on si nemůže jen tak výživné snížit, musí to proběhnout soudem, ovšem pokud je dlouhodobě nemocný, tak teď bere neschopenku, takže formulace "ještě v něm není" taky není úplně na místě, může žádat už teď a je-li na tom zdravotně špatně, tak může být snížení reálně, jelikož i jemu se onemocněním životní úroveň snížila.

1772
16. kvě 2017

Tyhle věci vždy řeší právník a zletilá neteř musí o změny či prošetření situace žádat sama. Osobně bych ovšem neočekávala, že si studující normální VŠ může při studiu přivydělávat na brigádách větší peníze během školního roku. Z vlastní zkušenosti vím, že lze probrigádničit prázdniny, ale akademický rok, nejen během zkouškového období, vyžaduje celkem velké časové studijní nasazení. Bohužel hlavní příjem musí zajistit rodiče. A výdaje na vysokoškoláka jsou skutečně nemalé.

j.a.n.i
16. kvě 2017

@1772 Ale no tak... pokud zrovna nestuduje medicínu či něco podobně náročného, tak není problém mít i poloviční úvazek.

1772
16. kvě 2017

@j.a.n.i A jak víš, že náročnost studia na ekonomkách, přírodovědách, pharmaciích ...je výrazně menší než medicíně? Seminárky, projekty,cvičení a zápočtové a zkouškové předměty - myslím, že toho málo není a chodit po škole byť na čtyřhodinovou směnu a zvládat slušně studium je dost náročné. Mluvím o státních školách, samozřejmě , a prezenčním studiu.

pajula123
autor
16. kvě 2017

Matku ma a ta samozrejme nemalou cast nakladu hradi. Jen pro ni neni realne davat vic,tim spis ze dne na den bez pripravy,kdyz je sama a ma v peci jeste skolaka (jiny otec). Brigady pres rok jsou s ohledem na zdravotni stav nerealne (autoimunitni nemoc v tezke forme),pres leto samozrejme brigady ma. Nikdo ho nechce drit z kuze,je jasne,ze bude platit min,ale tisicovka od cloveka,co mel cely zivot nadstandardni prijmy a s manzelkou si neziji vubec spatne,navic touto formou-ze dne na den samovolne-mi prijde fakt jako podraz a vysmech v jednom. Navic sama mam syna a vubec nepobiram to,jak muze byt nekomu lhostejne to,zda ma jeho dite z ceho zit.

j.a.n.i
16. kvě 2017

@1772 Třeba protože jsem studovala ČVUT a měla spolužáky na těch zmíněných ekonomkách a podobně... a taky protože jsem od svých cca 17 bydlela s přítelem a krom kapesného od rodičů se starala sama o sebe.

terezasm
17. kvě 2017

Sama jsem vysokou skolu studovala a u toho zvladala cca 100-120 mesicne a tak to mela vetsina mych kamaradu na jinych vysokych 🙂 v tomto pripade to ze zdravotnich duvodu mozne neni ... otec nema narok na samovolne snizeni alimentu, musi to jit pres soud, ktery stanovi novou vysi vyzivneho ... nejlepsi je se obratit na socialni odbor prislusneho uradu

astyna
17. kvě 2017

@j.a.n.i

z vlastní zkušenosti a co jsem viděla u nás (pajdák) tak ti, kteří chodili na brigády, v drtivě většině bud pořád jen opakovali nebo to rovnou vzdali. Takže já chodila jen přes léto, kdy jsem to fakt hnala "do extrému" a za to žila přes rok. Ale já taky měla sirotčí důchod po otci.

Podle mě by dítě (i na vš) mělo mít nárok na nějaký ten standard a co chce navíc, to ať si zafinancuje samo. A musí o zvýšení žádat samo.

sara84
17. kvě 2017

@j.a.n.i no tak ja bych na ekonomce pul uvazek urcite nedala. Nemela bych povinne ucasti a nemluvim o studiu...pracovala jsem o vikendech...

j.a.n.i
17. kvě 2017

@sara84 Pochybuju, že jste měli povinné účasti mezi 7 a 11 večerní...

sara84
17. kvě 2017

@j.a.n.i ne, ale meli jsme cvika treba do 19:15... a domu jsem jela hodinu busem...

pajula123
autor
17. kvě 2017

@astyna prave,standard. Ale kdyz matka hradi ubytovani v miste univerzity a dalsi naklady a z alimentu se resilo jidlo,tak 1000 uz je podle me fakt podstandard.

astyna
17. kvě 2017

@j.a.n.i
Tak já jsem třeba 5 let každý den dojížděla Zábřeh-Olomouc. Běžně jsme končili kolem 18.h, pak jsem byla třeba do 20.h v knihovně a dodělávala referáty, semináře apod. Nevím, kde bych čas ani chuť vzala ještě na nějaké ponocování na brigádě. Nemám ráda tohle paušalizování - mě to šlo - tak i tobě to půjde.

@pajula123
Tohle je už fakt málo. Ikdyž kamarádce otec dával taky jen takovou směšnou částku, kvůli tomu ani nestudovala. U nás na škole byla mimořádná stipendia, nebyla by možnost využít toho?

pajula123
autor
17. kvě 2017

@astyna ona dela aspon pomocnou vedeckou silu,takze neco malo ma. A do budoucna bude mit penize z uz priznaneho cast.invalidniho duchodu,jen ta vyplata nekolik mesicu trva. To jen ze ted to jeho rozhodnuti fakt bylo jak blesk z cisteho nebe.

astyna
17. kvě 2017

@pajula123
Tak to nezbývá než ten finanční výkyv pokrýt z vlastních zdrojů a dohodnout se na postupu s otcem 🙂

1772
17. kvě 2017

@sara84 Máš pravdu, dnes je skutečně studijní rozvrh celkem nabitý a osobně dávám přednost škole dokončené v normálním termínu než brigádničení a rozkladu semestrů. Svým dětem, vysokoškolákům, jsme sice moc velký nadstandard neposkytli, ale i bez průběžného přivydělávání dostudovali včas a adekvátní práci si našli během roku. Při hledání práce se už snažili aspoň brigádně něco přivydělat. Ale o tom tahle diskuse nemá být. Řešit přes právníky a neotálet,pokud je dítě řádně studující , má nárok na své jistoty.

jezz13
17. kvě 2017

Otce bych upozornila dopisem na povinnost hradit výživné ve výši stanovené rozsudkem s tím, že pokud to do 15 dnů nedoplatí, podá dítě návrh na exekuci. Ale je možné, že pokud přechází z režimu "nemocenská" na "důchod", opravdu mu zatím příslušné dávky vyplaceny nebyly.
Na druhé straně není důvod, proč by v takové situaci měla "vykrývat" výpadek příjmů otce matka dítěte z peněz své rodiny. Pokud nemá otec peníze na soudem stanovené výživné, ať si je on půjčí od svých příbuzných.

mlynkova85
17. kvě 2017

Švagrová měla teď soud kvůli alimentům zvýšení. Bývalý nemá moc slušné výplaty a tak se se soudkyně ptala i na přítelkyni se kterou žije kde a za kolik pracuje. A vše si zapisovala a že si to ověří. A to nejsou svoji.

pajula123
autor
17. kvě 2017

@mlynkova85 dekuji