Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

maree
30. zář 2007

Nevíte jak je to s porodným - mám termín sice v prosinci, podle PM 7. a podle UTZ 18., ale slyšela jsem, že kdybych požádala až v lednu, bude už porodné snížené. Je to docela na hlavu...

krista
30. zář 2007

Maree já si nejsem úplně jistá, ale řekla bych že rozhodující je kdy porodíš, ne kdy zažádáš 🙂 Ale fakt si nejsem jistá, nejlíp ti to řeknou na sociálce 😉

majina
30. zář 2007

Podle mě je to správné!

mikca
7. lis 2007

tak dnes v televizi říkali, že na přelomu listopad prosinec bodou obesílat maminy a pošlou komplet info plus formuláře na hlášení jak dlouho zustat na rodičovské..tak jsem na ně zvědavá 🙂

kuliskaa
7. lis 2007

Mikčo a platí to i pro nás co máme děti už 0-2 roky staré? 😕 😕 nebo my dojedeme podle starých pravidel?? 😅 Není to náhodou jen pro novorodičky?

mikca
7. lis 2007

ne právě že dostaneme dopis všechniy ty co jsou už doma na rodičkáku tak jestli dítě nebude starší 21 měsíců v lednu, budou muset volit jak dlouho zůstanou doma..kdo bude mít détě starší v lednu 21 měsíců..tak do 3 let pobírají 7600 a po třetím do 4 let 3800...kdo bude mít v lednu straší dítě víc jak tři roky automaticky spadá do pomalého čerpání tzn3800..

kuliskaa
7. lis 2007

Děkuji Miki-tak to je dobrý protože Kiki bude starší 21 měs.!-a my chceme druhé,ani těch 3800 na rok není zlý 😉 😝

dashak
8. lis 2007

Tak to je dobré, takže když bude starší 21 měsíců, tak nemusím volit jak dlouho budu doma a budu do 3 let brát 7600 a pokud zůstanu 4. rok tak ten poslední 3800 jo?

Je to sranda, páč malá je 31.3.2006, takže jestli je ta reforma od 1.1.2008, tak bude mít 21 měsíců a 1 den 😅 , to by byl pech, kdyby nám to zas uteklo o 1 den, páč zvýšené porodné nám o 1 den uteklo, páč se zvyšovalo 1.4.2006 a nám do toho chybělo 11 h 😠 😅 , a to jen proto, že malá musela jít ven v 31.tt. Takže kdyby nám to zase uteklo, už by mě asi trefilo 😝 😎

mikca
8. lis 2007

no dashak asi tě terfí no tak to je pech..protože ják jsem to pochpila..tak sice budeš muset do konce ledna požádat znovu o rodičák..(tím formulářem co by měli poslat všem)..ale nejspíš nebudeš mít možnost volby a automatoicky budeš pobírat do tří let 7600 a pak ty 3600..ale mě se tuto zdá asi nejvýhodnější...máš ten čtvrtej rok k dobru..mužeš jít od práce a budeš pobírat rodičák do 4 let

mikca
8. lis 2007

do konce prosince požádat znovu o rodičák oprava

dashak
8. lis 2007

mikco, já to vůbec nechápu 😅 Ale jestli tomu dobře rozumím, tak mi pošlou dopis? Takže nemusím nic zjišťovat sama na socce a čekat co mi přijde ne?
No já to taky pochopila tak, že automaticky zůstávám 3 roky doma. A jak je teda ten 4. rok, to jsem se teď do toho zamotala. Jako kdybych šla po 3 letech do práce, tak budu pobírat mzdu i rodičák 3800?

Se omlouvám, ale já jsem to moc nesledovala a teď jsem nějak mimo mísu 😅

mikca
8. lis 2007

no dopis by měli poslat někdy konec listopadu a začátek prosince tak zjištovat nic nemusíš...jen kdby ho třeba neposlali....známe je 😝
no jasně..ale budeš mos dávat ,alou jen na 4 hodky do školky a budeš pobírat i rodičák..takže nějaká prička na půl uvazku a je to...kdažto mi půjdem už po třech letech hezky makat..ale ty můžeš být doma za 3600 ještě rok...

mikca
8. lis 2007

teda já píšu jak mimon..se omlouvám doufám že ty moje překlepy a nedoklepy chápeš

mejviz
8. lis 2007

mikca a myslíš teda že by šlo požádat na 4 roky u soc a u zaměstanavatele na 3 a po 3 se vrátit a brát obojí? 😕
jak casto se vyplňujou ty formuláře? každej rok nebo to platí na celou dobu?

mikca
8. lis 2007

no počkej mejvíz, ale ty máš davídka ještě malého..takže tím pádem když zažádáš o 4 roky, tak od ledna bereš 3600 až do 4 let..do práce můžeš jít samozřejmně třeba ve třech letech se můžeš vrátit do práce, ale dítě můžeš dávat do školky jen na 4 hodiny do školky, jinak ti rodičák vemou,,,
dost dobře nechápu jak si napsla že chceš žádat u soc, a u zaměstnavaetele??? zaměstnavatel s tím nemá nic společného

mejviz
8. lis 2007

mikca no u zaměstnavatele budu žádat o tu dovolenou prý se o ni musí žádat jako aby mi drželi místo 🙂
aha tak teď jsem už v obraze 🙂 takže teoreticky je nejvýhodnější být doma tři roky ne? ve dvou je dítě asi malý na jesličky ne? aby mi nebylo líto ho tam dávat

mikca
8. lis 2007

ty tři roky jsou neojoptimálnější...ty dva roky taky nejsou tak samozřejmé..mohou o ně požádat jen ty maminy co pobírali peněžitou pomoc v mateřství 380kč za den..což je poměrně dost...
takže ty tři roky jsou asi optimální z možnosti výběru...zaměstanvatel většinou to místo drží ty tři roky, ze zákona musí..

kristi
8. lis 2007

mikca a po tech 3 letech se muze davat do skolky na 4 hodiny denne???

kuliskaa
8. lis 2007

Myslím že už ve 3 letech je možné využít školku na 5 dní v měsíci...Miki a porodné má být kolik po novému?????? 😕

macu.k
8. lis 2007

Ahoj holky, je to teda děs, zas nevědí co vymyslet nového 🙄
Já jsem ale ještě četla, že kdo bude mít dítě starší 18 měsíců, tak když bude doma 4 roky, bude těch 7500 pobírat delší dobu... Ale nevím jak to přesně je a jestli jsem to správně pochopila?

mejviz
8. lis 2007

holky není to někde na netu srozumitelně napsané? já tomu furt nerozumím 😕
mikco tvoje Klárka už má tři roky tak máš zkušenost dala bys ji ve dvou do jesliček nebo je to dítě ještě malý a je mu líp u mámy?

macu.k
8. lis 2007

Mejviz, já tomu taky moc nerozumím, ale požádám o 3 roky, to chcem ještě zvládnout druhý mímo a kdo ví, jak to potom bude, třeba zas bude nějaká reforma a bude to úplně jinak...

mikca
8. lis 2007

kristi jo po třetím roku na 4 hodky denně platí to už ted..po dvou letech můžete dávat na pět dní v měsíci¨
porodný je něco kolem 12000 ale nevím přesně tu sumu
macu ne 18 měsíců, ale 21 měsíců..pobírá to až do tří let a pak do čtyř let

mejvíz já myslím že jsou ještě malé..ale jde o zvyk, malá si zvykla všude dobře..tak musíš podle malého jak se rychle adaptuje

kristi
8. lis 2007

mikco, dikec, to mi staci ....jsem spokojena

macu.k
8. lis 2007

Taky jsem četla, že porodný bude vyšší pro prvorodičky a pro další děti už se bude dávat míň?

carodkaa
8. lis 2007

Holky krista psala na zacatku ,ze staci aby dite bylo bylo v lednu starsi 18m...ne 21m je kak vy tu ted pisete 😕 ?

mikca
8. lis 2007

jééé macu.tak to fakt nevim na porodné jsem se nějak nesoutředila..já už neplánuju tak proto, ale jen vím že se znížil..

mikca
8. lis 2007

no jo carodka ale správně je 21 měsíců...zákon 117/95 proji si to ..

mikca
8. lis 2007

30
(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok, není-li dále stanoveno jinak, na rodičovský příspěvek
a) do 2 let věku tohoto dítěte ve zvýšené výměře, jestliže
1. rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo peněžitou pomoc ve výši nejméně 380 Kč za kalendářní den z důvodu porodu nebo převzetí dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek, a
2. rodič nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek dosáhlo 22 týdnů života nebo 31 týdnů života, narodily-li se zároveň 2 nebo více dětí, zvolil pobírání rodičovského příspěvku (dále jen „volba nároku“) ve zvýšené výměře,
b) do 21 měsíců věku tohoto dítěte v základní výměře, jestliže rodič nesplnil podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře podle písmene a),
c) od kalendářního měsíce, následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě dosáhlo 21 měsíců, do 3 let věku tohoto dítěte v základní výměře, pokud neprovedl volbu nároku podle písmene a), jestliže
1. rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem z důvodu porodu nebo převzetí dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek, a
2. rodič nejpozději do konce kalendářního měsíce, v němž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek dosáhlo 21 měsíců věku, provedl volbu nároku na rodičovský příspěvek v základní výměře,
d) od kalendářního měsíce, následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě dosáhlo 21 měsíců, do 4 let věku tohoto dítěte ve snížené výměře, nesplnil-li rodič podmínky uvedené v písmenu a) nebo c),
e) ode dne
1. zjištění, že jde o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, nebo
2. zániku nároku na rodičovský příspěvek poskytnutého z důvodu péče o dítě uvedené v bodu 1 ve zvýšené výměře
do 7 let věku dítěte v základní výměře; dnem zjištění podle bodu 1 se pro účely nároku na rodičovský příspěvek rozumí nejdříve den podání žádosti o posouzení, zda jde o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené.
(2) Volbu nároku podle odstavce 1 písm. a) nebo c) je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek a v době volby nároku má na rodičovský příspěvek nárok. Volbu nároku nelze měnit, a to ani rodičem, který převzal dítě do péče poté, kdy už byla volba nároku provedena. Volba nároku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby, která se podává úřadu státní sociální podpory, který o rodičovském příspěvku a volbě nároku rozhoduje.
(3) Vznikne-li nárok na rodičovský příspěvek rodiči pečujícímu o dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek v době do uplynutí termínu, který je určen pro volbu nároku podle odstavce 1 písm. a) bodu 2, náleží až do provedení volby rodičovský příspěvek v základní výměře.
(4) Nárok na rodičovský příspěvek v základní výměře náleží, jestliže je v rodině dítě uvedené v odstavci 1 písm. e), které není nejmladším dítětem, pokud by jinak náležel nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině ve snížené výměře podle odstavce 1 písm. d), anebo by nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině nenáležel. Podmínka osobní celodenní a řádné péče musí být splněna u dítěte uvedeného v odstavci 1 písm. e).
(5) Je-li rodičem muž, považuje se pro účely rodičovského příspěvku podle odstavce 1 písm. a) bodu 1 a odstavce 1 písm. c) bodu 1 podmínka nároku na peněžitou pomoc za splněnou, jestliže na ni nevznikl nárok jen proto, že rodič nesplnil podmínky uvedené v § 12a odst. 1 a 2 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Na požádání rodiče je povinen ten, kdo provádí jeho nemocenské pojištění (péči), nejpozději do 8 dnů rodiči sdělit, zda mu vznikl ve smyslu věty první ke dni narození dítěte nárok na peněžitou pomoc, a jestliže rodič v žádosti uvede, že žádá o nárok na rodičovský příspěvek podle odstavce 1 písm. a), též denní výši peněžité pomoci stanovenou ke dni narození dítěte.“.

§ 30a
(1) Stane-li se nejmladším dítětem v rodině dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek, u něhož nebyla provedena volba nároku podle § 30 odst. 1 písm. a) nebo c) a jde o dítě
a) starší 22 týdnů života nebo 31 týdnů života, jde-li o dítě, které se narodilo zároveň s dalším dítětem, avšak je mladší 21 měsíců, náleží rodičovský příspěvek v základní výměře, a to až do dosažení 21 měsíců věku dítěte, nebo
b) starší 21 měsíců věku, náleží rodičovský příspěvek podle § 30 odst. 1 písm. d).
(2) Volbu nároku na rodičovský příspěvek stanovený podle nejmladšího dítěte v rodině podle § 30 odst. 1 nelze měnit, a to ani v případě, že nárok na rodičovský příspěvek náleží v téže rodině druhému z rodičů nebo se toto dítě, zakládající nárok na rodičovský příspěvek, stalo nejmladším dítětem v jiné rodině. Po změně oprávněné osoby, která má nárok na rodičovský příspěvek v rodině, nebo po změně rodiny, v níž dítě žije, může nově oprávněná osoba provést volbu nároku na rodičovský příspěvek podle § 30 odst. 1 písm. a) nebo c), jen je-li to s ohledem na věk dítěte možné a taková volba nároku nebyla ještě provedena. Pro takovou volbu nároku platí obdobně § 30 odst. 1 a 2.
(3) Stane-li se opětovně nejmladším dítětem v rodině dítě, které už zakládalo nárok na rodičovský příspěvek, a to v téže rodině nebo v jiné rodině, platí pro nárok na rodičovský příspěvek podmínky, které byly stanoveny v době, kdy dítě bylo nejmladším dítětem, pokud věk dítěte neumožňuje provést volbu nároku podle § 30 odst. 1 písm. a) nebo c) a taková volba nároku ještě nebyla provedena. Pro takovou volbu nároku platí obdobně § 30 odst. 1 a 2.
(4) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nejde-li o nárok na rodičovský příspěvek podle § 30 odst. 4.
(5) Při péči o totéž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek náleží rodičovský příspěvek jen jednou, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. Nedohodnou-li se rodiče, určí úřad státní sociální podpory, který o rodičovském příspěvku rozhoduje, kterému z rodičů se rodičovský příspěvek přizná.

mejviz
8. lis 2007

mikca - dík 🙂 já myslela srozumitelně 😀