Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

kuliskaa
5. pro 2007

Děkuji,to já vím,ale jednodušeji??-jsou to prenízky co pobíráme??-jednodušeji mateřská? 😕

mikca
5. pro 2007

ahoj kuli jo "mateřská" je PPM..rodičák neboli rodičovská dovolená, je to co platí sockaa má to třírychlostní čerpání 🙂

mikca
5. pro 2007

pobíráme rodičák..abych to upřesnila 🙂

danullinnka
6. pro 2007

My pobíráme tedy 7600kč-rodičák a PPM vypisuje zaměstnavatel do papírů pro socku,je tam částka kolik peněz je na den.Já jsem měla 294kč na den.Tím pádem mi nárok na PPM nevznikl 😠

kattum
8. pro 2007

Boli ste uz niektora na urade s tymi novymi dotaznikmi? Napiste skusenosti, prosim! Ja sa chystam v pondelok.

kuliskaa
9. pro 2007

Jo já jsem byla,poslala mě zpět že to platí až od 1.1 a že nemají ještě na to aby mě zavedli do databáze programy v pc...i přesto že malá má těch 21.měs ted v prosinci a to se hlavně musí hlásit...takže myslím že ta reforma je tak trochu nedomyšlená...

zdenik123
9. pro 2007

holky mám dotaz, je možno zadat nějak elektronicky žádost o porodné? někde jsem o tom četla, ale teď nevím...díky moc 😵

danullinnka
10. pro 2007

Ahojky kattum a Kulisko,já jsem na úřadě taky byla a taky mě poslala domů,stejně se to počítá měsíc pozpátku,takže myslím,že ti to Kulisko bude na malou platit.No,mě tam nakecala úplné kraviny,měla v tom hokej,pak tam šel můj tatka,zná tam nějakou paní a ta řekla,že to mám uvedené vše dobře 😖 ty ženské sami neví co a jak 😠 A ta reforma je opravdu postavená na hlavu 😠
Zdenik,to nevím,jestli to ted jde,ale radši zajdi osobně,pokud to nemáš moc daleko 😉

doubek
10. pro 2007

Ahoj, je tady nekdo, kdo bydli v zahranici a uz ten fornular Zadost o porodne vyplnoval? diky

paolin
11. pro 2007

ahoj holky! ja se na urady chystam tento tyden. cetla jsem, ze si muzeme zadat od prosince. ale nepochybuji, ze ty zensky na uradech v tom maji taky hokej a nevedi, co s tim. kolikrat, aby jim to clovek vysvetloval sam. no, zkusim byt opet neodbytna a popripade tam poslu manzela. preci jen ty zensky na chlapy reaguji pozitivneji. uz to mame vyzkousene 😉

berdicek
11. pro 2007

Ahojky, muzete mi prosim nektera poradit? PPM v materstvi mi konci 29.12. stací, kdyz pujdu zadat v lednu nebo musim jeste letos? Pry je i novy formular, ktery potvrzuje zamestnavatel o vysi PPM, ten fialovy, tak to mi ten puvodni potvrzeny je asi k nicemu ze 🙄 ? diky

paolin
11. pro 2007

berdicku, mne socialka poslala papir o ukoncene materske a s tim jsem sla na UP s formularem na zadost o rodicak. poslali mi ho par dni po zkonceni MD. plati se to zpetne, tak si myslim, ze na urad hned bezet nemusis. zadny jiny formular jsem nevyplnovala. ale nevim, jestli to ted neni jinak..

lendy1
11. pro 2007

ahoj holky, potřebuji poradit: Zaměstnavateli musím prý písemně sdělit, že po skončení mateřské dovolené zůstávám doma a do zaměstnání nastoupím až ve 3.letech Davči. Nevíte, jak ten letter nějak sesmolit? Stačí jedna, dvě věty? Nebo to musí být dle nějakého vzoru? Díky 😵

mikca
11. pro 2007

lendy mě poslali formulář kde jsem to jen doplnila..ale v podstatě to byli opravdu dvě vety..něco ve smyslu že zeměstananec ten a ten...chce zůstat s dítětem tím tím..na RD do doby tolika let a datum do kdy a šmitec víc po mě nechtěli 🙂

lendy1
11. pro 2007

mikca díky, tak já něco podobného vytvořím, formulář na to asi nedostanu-to by museli něco extra vymyslet pro mě 😀

paolin
12. pro 2007

lendy, nedavno jsem neco podobneho smolila. napsala jsem tam:
Věc: Žádost o poskytnutí rodičovské dovolené

Dne...se mi narodil/a... Protože chci o své dítě dále pečovat i po skončení
Mateřské dovolené, která mi končí dnem..., žádám Vás o poskytnutí rodičovské
Dovolené dle ustanovení § 158 zákoníku práce počínaje dnem..., až do tří let věku dítěte.

kuliskaa
12. pro 2007

Paolin jak jsi dopadla na úřadech...???

betka007
12. pro 2007

lendy mne prisla posta v pondelok od zamestnavatela a bolo to vsetko komplet. Napisali to oni a ja som tam iba doplnila datumy, ked sa vratim... Takze som nic nemusela pisat, len som to doplnila, podpisala a poslala im to naspat. Takze pockaj, kedy ti to pride z prace. Ja som na maetrsku nastupila koncom cervna 6tyz. pred porodom a koncim mi zaciatkom ledna. Takze mi to poslali mesiac pred ukoncenim. Jedine, co ma caka je podat si ziaodt na socialke o rodicovsku dovolenku. Formular mam, tvori ho aj jedna stranka, ktoru musis dat potvrdit zamestnavatelovi a potom ist na socialku a dat im tie vyplnene papiere.

lendy1
12. pro 2007

holky díky moc, tak jsem něco sesmolila podobně jako paolin a nechali si to v práci schválit, jestli to takhle stačí, tak prý jo. Na sociálce už jsem též byla tak ještě jim dát v zaměstnání potvrdit ten formulář jak píšeš betka a je to 🙂

ikuska26
12. pro 2007

ahoj holky, tak nam prislo oznamenie, ze musime znovu poziadat o rodicovský prispevok a tak som bola dnes na socialke, ktoru mame dost daleko do bytu a trepala som sa tam zbytocne, pretoze sa stahuju a tak neboli uradne hodiny a nova adresa je na druhom konci mesta, no des...to mohli napisat, ked uz posielali 3 stranovy list ohladom rodicaku... 😠

ale chcela som sa spytat, ci neviete ako to je stym, ked ste na rodicaku a narodi sa vam dalsie mimi, dostava sa materska a rodicak zaroven na dve deti?... 😅 😵 a to rozhodnutie ako bude plynut rodicak sa uz nemeni, tak si to este rozmyslime, ked mame cas radsej...

a co by?

mikca
12. pro 2007

ikuska ne rodičák se bere vždy jen na jedno dítě a to na to nejmladší v rodině 🙂

paolin
12. pro 2007

kuliska - tak vse pry v pohode. vyplnily mi formular o vysi materske - kde ja bych to zjistovala...a ani nenadavaly, ze jsem nenahlasila zmenu jmena. nejak jsem predpokladala, ze to udela zamestnavatel a ono ne. ted to vsechno poslu-radeji doporucene-na UP a smitec 🙂

flumina
21. pro 2007

Ahojte, omlouvám se zda jste tu už něco podobného řešily, ale zajímalo by mě jak by se postupovalo v případě že si vyberu čerpání dvouleté, ale po těch dvou letech nastane situace která mně nedovolí vrátit se zpět do zaměstnání a budu potřebovat být ještě alespoň jeden rok doma, tzn. rok navíc než jsem si určila. Jakou mzdu bych tedy pobírala ten třetí rok? Pokud bych pobírala první dva roky nějakých 11 400kč, tak ten třetí rok který si navíc přidám těch 7 600kč? Nevíte některá jak by to bylo? Díky moc za odpověď!

mikca
21. pro 2007

flumina..tím že se rozghodneš na dva roky tak už to nemůžeš změnit...takže ti už pak nikdo nic platit nebude...to by přesi mohl udělat každy ne...takže budeš moc zůstat doma..zaměstanavatel je ti povinen držet místo 3 roky, teda pokud jsi se neodhodla jinak..ale platit ti nikdo nic nebude

krista
21. pro 2007

Flumina nebo můžeš jít po těch dvou letech asi na pracák 😉

paolin
21. pro 2007

asi budes muset na ten pracak. aby za tebe platil zdravotni pojisteni stat. a pracak te bude doplacet do zivotniho minima, tak to budes mit skoro jako rodicak, ne?

lukin
21. pro 2007

flumina: Třetí rok nedostaneš nic, budeš muset buď do práce či na pracák. Je pravda, že takhle by to mohl udělat každý, že by si vzal jakoby 2 roky a pak to chtěl prodloužit a dostávat peníze, ale nejde to 🙂 A já s tím souhlasím 🙂 Proto je potřeba pořádně si rozmyslet, jak dlouho chceš být doma.

masulenka
27. pro 2007

Mě ta trubka na socialce ty papíry na tu mateřskou ještě nevzala,prý je to platné až od 1.1 tak mám přijít pak...myslíte si že to stačí teda až pak?? Jsem ten případ kdy malá bude starší 21.měs, a chi dobírat ten 4tý rok tu nižší dávku,v těch pap.je ale psáno že se to má odevzdat v měs.kdy dítě těch 21.měs dovrší. Mikčo co myslíš...se normálně bojím všichni to odevzdali a já jí volala,protože jsem šla na operaci no a řekla že ještě né,že stím posílá matky zpět!!

masulenka
27. pro 2007

...jeje zase špatný login tady Kuliskaa 😅