Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

kristi
21. srp 2007

chapes to dobre, rozhodnout se musis predem, je to nejvyhodnejsi pro ty lidi,co hodne vydelavaji a planuji se do prave vratit co nejdrive.

myslim,ze menit rozhodnuti nebude vubec jednoduche 😒

lenkabu
21. srp 2007

Měnit rozhodnutí nebude lehké..dělal by to každý a reforma bude na nic.

krejcirice
21. srp 2007

Ahoj GRAINNE-ted sem zrovna o tom chtěla založit diskuzi.
Také se v tom nevyznám nechápu hlavně jak to chtějí řešit u těch co již rodičovskou berou.
Mě napadlo že kdybych se rozhodla být jen2 roky na rod.dov.tak by mi museli dorovnat peníze za těch zbívajících 9 měsíců co již budu do konce roku jsem na rod.dov. od 4/07 a pak od nového roku dostávat 11400,- jinak by to asi bylo dosti nespravedlivé pro ty kteří již na ní jsou a kdyby souhlasili od nového roku s 2 rokama a dostali 11400,- ale před tím jen 7582,-.
tohle psali v novinách:
NYNÍ JE VYPLÁCENO 7582,-MĚSÍČNĚ DO 4 LET VĚKU DÍTĚTE.NOVĚ SI BUDOU RODIČE MOCI VYBRAT,JAK DLOUHO DOMA S DÍTĚTEM ZŮSTANOU(TZV.VÍCERYCHLOSTNÍ MATEŘSKÁ.)ZDA 2ROKY-11400,-MĚSÍČNĚ,3ROKY-7600,-MĚSÍČNĚ,ČI 4 ROKY 7600,- PO DOBU PRVNÍCH 21 MĚSÍCŮ,ZBÝVAJÍCÍ DVA ROKY 3800,-MĚSÍČNĚ.

krejcirice
21. srp 2007

No to bymě taky zajímalo třeba po 2-3 letech to zas změní a co pak oni již nevědí co by změnili ☹

krejcirice
21. srp 2007

No taky třeba se může stát že se rozhodnu pro 4 roky a najednou za 3 najdu skvělou práci a co pak.Nebo se rozhodnu na 2 a pak neseženu práci je to trochu na hlavu si myslim.

janica..
21. srp 2007

A myslíte, že to bude platit i pro nás co už čerpáme rodičovskou dovolenou?

krista
21. srp 2007

Ahojky 😉

Jak se změní rodičovská dovolená?
Od ledna si rodiče dětí budou muset vybrat jeden ze tří modelů vícerychlostního vyplácení rodičovského příspěvku.

1. Rychlejší čerpání
Rodič, který se předem rozhodne, že zůstane s dítětem jen do jeho dvou let, bude měsíčně dostávat 11 400 korun. Pro tuto variantu se musí rozhodnout asi v šesti měsících dítěte.

2. Základní čerpání
Rodič, který zůstane s dítětem doma do tří let, bude dostávat 7600 korun měsíčně. Tuto možnost musí nahlásit nejpozději ve chvíli, kdy dítěti bude rok a půl.

3. Pomalejší čerpání
Rodiče, kteří budou chtít zůstat s dítětem doma do jeho čtyř let, budou do osmnácti měsíců dítěte pobírat 7600 korun a pak bude dávka snížena na 3800 korun.

Vybraná možnost čerpání příspěvku bude nezměnitelná a zpětně ji nebude možné vymáhat, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

Změny zasáhnou i rodiče, kteří už na rodičovské dovolené jsou. Rodiči pečujícímu o dítě, kterému budou 1. ledna už tři roky, se vyplácený příspěvek do čtyř let věku dítěte sníží na 3800 korun.

Rodič pečující o dítě, které bude 1. ledna starší 18 měsíců a mladší tří let, jenž tím přijde o možnost volby, bude dostávat 7600 korun do tří let věku dítěte a od tří do čtyř let 3800 korun.

Nyní stát vyplácí příspěvek rodičům, kteří pečují o dítě do čtyř let. Částka je odvozena od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře a činí 7582 Kč.

krejcirice
21. srp 2007

JANICA
Mě to též zajímalo a tak sem napsala na sociální poradnu kde zodpovídají takové to otázky tak mi mají o tom napsat během 2dnů až 2 týdnů tak pak sem vložím až mi napíší.

zusma
21. srp 2007

četla jsem,že jak se jednou rozhodneš pro nějakou dobu rodičovské, tak to nejde už v žádným případě měnit.

poupe
21. srp 2007

Ja zas cetla,ze u ty dvoulety rod.dovoleny musel byt plat 21000kc,a u toho rozhodovani,ze se rozhodnes na zacatku a pak to nemuzes zmenit

krista
21. srp 2007

Aha pardon všimla jsem si že opakuju co je již výše zmíněno, tak to se omlouvám, zkopčila jsem to celý 😉

karotky
21. srp 2007

Holky................já už s touto variantou počítám dlouho.Nahlásím tam 3 roky,protože by mi stejně déle místo v práci nedrželi. ☹
Ale zajímalo by mě to,jak by mi to vypláceli,kdybych za 2 roky opět otěhotněla a návázala na tu předchozí mateřskou dovolenou. 😅

zusma
21. srp 2007

Kristy: dobrý,přehledný

giorgina
21. srp 2007

Holky, to je super - skoda, ze neziju v CR. Docela vam zavidim 😎, jak se tam mate dobre.

krista
21. srp 2007

Díky 🙂

Karotky to bych taky ráda věděla když znova otěhotníš jak to je, mam takovej pocit že ti daji penízky jen na jedno dítko 😖

Protože si vemte jak by bylo vyčůraný dát si to na 2 roky, brát 11,4tis. a pak znova otěhotnět a dát si to třeba na 3 roky 😝

No ale já si to dám taky na 3 roky a ten poslední rok už si budu hledat práci, nejhorší je, že děti do školek moc neberou pokud matka nepracuje, ale zase žencká si nenajde práci pokud neví jestli jí vezmou dítě do školky ne? 😒

papaya
21. srp 2007

a nevíte jak to je když během základného čerpání po 2 letech znovu otěhotním a nastoupím na mateřskou?

zusma
21. srp 2007

Karotky, to jsem si taky říkala...Chtělo by to někde ucelený info. Ale to asi až to schválí Senát či kdo

papaya
21. srp 2007

aha,sory že se opakuju,než jsem to vydatlovala už jste to tu začly řešit 😀

krejcirice
21. srp 2007

ZUSMA
Tak ono to není ještě na 100%schválené?????

krista
21. srp 2007

No právě, oni totiž taky něco schválí a sami tam maji dle mého názoru mezery, kdyby je neměli už by to dávno někde vysvětlili ne? 😒

Navíc porodné se snížilo ze současných 17,6tis. (tuším - nevím přesně) na 15tis., ale zároveň už maji pozměňovací návrh kde to chcou snížit ještě na 13tis. tak na co to dělaji troubouvé? 😒

makelka
21. srp 2007

no ale nějak tam nejsou zahrnuty děti, kterým 1.ledna ještě těch 18.měsíců nebude, tam to bude jak? tam se budu muset rozhodnout pro ten systém?? některý?
Nějak to nechápu, to je zase hovadina ach jo 😠

krista
21. srp 2007

Krejcirice ne schválený už to je, teď to jde do senátu a pak k prezidentovi, jenže ti už vyslovili souhlas, to je teda tak na 99% 😉

krista
21. srp 2007

Makelka jak říkám má to mezery ☹

zdenicka
21. srp 2007

kdyz tedy za mesic budu rodit,tak uz se taky asi musim rozhodnout jak dlouho budu doma ze jo?

zusma
21. srp 2007

ted na Nove ve zprávách říkali, že to ješte musi přiklepnout Senát. Ale že se nepředpokládá, že by se to nestalo. Tak je to temer na 100% jisty

krejcirice
21. srp 2007

Aha tak to jo stejně nechápu proč nenechají stejnou částku a bylo by po problémech.
Hlavně že samy mají peněz jak šlupek 😀 😒

krista
21. srp 2007

Zdenicka myslím že teď ještě ne, budeš brát mateřskou a myslím že ještě stihneš brát rodičovský příspěvek 😉 Rozhodnout se budeš muset až od 1.1.2008 - asi 😲 Je to fakt strašně zamotaný 😠 😀

krista
21. srp 2007

Krejcirice no právě proto si snížili daně ne? Však mi co jsme střední či nižší vrstva můžeme platit stejně 😒

karotky
21. srp 2007

Těch 11400kč měsíčně dostane ale jenom ta,co si před tím vydělala min. 15 000kč čistého.Jinak dostane těch 7500kč. 😅

krejcirice
21. srp 2007

Takže se to bude počítat kolik kdo dostane podle toho kolik vydělal?
Vždyt ted se podle toho rodičovská nepočítá.