Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

kettinka
22. srp 2007

bože můj, ty poslanci mě ale štvou, dejte jim 7600 na měsíc a ať z toho zaplatí účty, zaopatří dítě a sebe, to bych je fakt chtěla vidět, frajery, to se jim to od stolu zvedá ruka co?!Když berou okolo 100tisíc měsíčně...no jsem se zas naštvala 😅

nikka.vo
22. srp 2007

nebo je to tvůj problém...vyadlo mi tam slovíčko 😕

mikca
22. srp 2007

ale na prvi možnost ( dva roky doma) má nárok jen ten kdo bral peněžitou pomoc v mateřství minimálně 11400kč, to je to co platí práce....kdo měl mín může si vybírat jen ze dvou variant a to 3 roky doma nebo 4 roky doma...trapný 😝

maáte pravdu je to děs takle to naplánovat...nikdy nevíš co se stane že 😝

kettinka
22. srp 2007

nikka.vo: už je mi to jasný 🙂

nikka.vo
22. srp 2007

no ono se v podstatě nic moc nemění, pokud ti nevadí, že budeš doma jen ty tři roky a nechtěla jsi být ty 4. Peníze budou menší o nějakou tu stovku, ikyž každá koruna dobrá 🙄 , ale v podstatě budeš brát to co doteď...

Jen, co když dítě nikam do školky nevezmou, to už nevim, co budem dělat 😖

nikka.vo
22. srp 2007

za normálních okolností kdyby ti ve třech letech nevzali dítě do školky, tak bys prostě byla doma ten čtvrtý rok a ty samé peníze, jen v zaměstnání ti už nemusí držet místo...
po schválení tý pí***iny po těch třch letec když ho nevezmou do školky, tak budeš asi na podpoře, nebo co? 😠

mikca
22. srp 2007

já někde četla, že nějakej poslanec prohlásil, že si mají maminky zaplatit chuvy, když jim nevemou děti do školky.......magor

kettinka
22. srp 2007

mikca: to jsem taky četla, to byl nějakej magor, z mýho platu budu ráda když uživím sebe a dítě natož platit chůvu, babičky jsou ještě v práci a navíc obě jsou daleko...takže fakt nevím ☹

mikca
22. srp 2007

jojo tak já to mám taky tak, ale mám jen jednu babču a taky je v práci...takže je to reforma jen pro ty co holt na to maj no.....bohužel, ale to není většina 😝

kamhajek
22. srp 2007

Holky, neviděla bych to tak černě. Dětí je dost a školky se budou otvírat nové, tady u nás už dvě školky řeší rozšíření.

Když vás ty poslanci tak moc štvou, dejte se na politiku a je to. Co jsme si zvolili to máme a myslím, že kdyby tam byl Paroubek, taky bu museli reformu řešit, ale ten bídák by nejspíš dál škubal ty co se snaží a cpal by peníze těm co nedělají a dělat nechtějí. Práce je, ale lidi dělat nechtějí. My zaměstnáváme z 90% maminky co mají malé děti a snažíme se jim vyjít vstříc a oni nám taky.

1kaculka
22. srp 2007

Tady to máte holky (staženo ze seznamu.cz):

Porodné se sníží a mateřská se bude odvíjet od její délky
Výrazné změny přináší reforma veřejných financí i u dávek na děti. Změní se výše rodičovského příspěvku, přídavků na dítě a sníží se porodné u jednoho dítěte ze 17 760 na 13 000 korun a ruší se i pastelkovné.

Rodičovský příspěvek
péče do věku dítěte měsíčně (Kč)
Do dvou let 11 400
Do tří let 7600
Do čtyř let 7600 - 21 měs., 3800 zbytek doby

mikca
22. srp 2007

jsem ráda že jsem se na tomto zvolení nijak nepodílela
kamhajek tak za prvé se máš že u vás otevirají nové školky...holt máte štěstí a to že zaměstnáváte 90% maminek tak jxste jedni z mála...

nikka.vo
22. srp 2007

jj. 1kaculko, to už tu někdo dával 😉 , ale dík

kamhajek..ono je to stěma školkama jak kde, víš... 😉 někde v Praze je školek celkem dost, jinde vůbec...to nejde brát celoplošně, to je jasný

někde třeba problém neni...to máš pravdu, ale pořád je dětí mnohonásobně víc, než kapacita stávajících školek...

alespoň, že už v některých školkách berou třeba už od 2 a půl let 😅

mikca
22. srp 2007

holky ono se ruší i prý společný zdanění joooo, no tak to je už vrchol 😝

jo a já ted přídavky beru 250 kurun na dítě..to ted budu muset doplácet neee 😀

kamhajek
22. srp 2007

Mikca: myslím, že když maminka má snahu, tak práci sežene, ale musí chtít. Taky k nám chodí se ptát na práci a když se na něco zeptáš, tak všechno je problém. Ty jsi u voleb nebyla nebo jsi volila někoho kdo není u vlády?

hanik
22. srp 2007

kaculko, pastelkovne se prej nerusi ..jsem cetla 😕 ..ze to neni pro vladu takova zatez ...si to vydobyli prej prebehlici melcak s pohankou 😉 ...ale rusej pohrebny. ..popsany je to na idnesu v abecede vladni reformy 😉

no spis bude husty to placeni u dr 😨 ...to bych chtela nejak vysvetlit, jak to presne bude? 😲 ..kdy je clovek s detma u nich pecenej varenej, to bude docela toco. 😒
a pak by me zajimalo, jestli se plati i navstevy co jsou v tehu? 😕 ..to jsem pak v tom pripade fakt rada, ze si to aspon s jednim ditetem odbudu ted. 😎 ..a o co budu mit ted vic na porodnym ..tak to pak probendime u doktora za navstevy s ditetem. 😅

vivian
22. srp 2007

Holky, nevíte některá, jak to budou mít s rodičákem OSVČ? Jestli třeba budu mít nárok na tu dvouletou rodičovskou, když nemám nárok na PPM?

hanik
22. srp 2007

vivian, ..ono je to blbe vysvetleny ..protoze rodicovska dovolena a rodicovsky prispevek je uplne neco jinyho 😉 ..na rodicovskou dovolenou mas narok u zamestnavatele, ze te musi uvolnit po nejakou dobu z prace ...po kterou si pozadas (do 3 let veku ditete) ..ale je to uplne neco jinyho nez rodicovsky prispevek ..o ten si zadas u socialky sama ..ten ti zamestnavatel nezarizuje. ..takze at si co jsi ..zamestnana, nezamesntana, osvc ..tak je dulezity, ze mas dite do urcteho veku a ze se o nej staras a nedavas ho na dyl jak 5 dni v mesici(myslim ze po tuhle dobu??) do skolky ci nejakeho zarizeni, kde by se ti o dite starali.
..ja treba bych chtela hned po materske (po pul roce od porodu) nastoupit zpatky (mozna na zkracenej uvazek) ..se zamestnavatelem se dohodnem na tom, ze praci budu delat podle potreby, nejlepe z domova. ..takze o dite se budu starat ..takze budu chodit jak do prace tak samozrejme pozadam o rodicovsky prispevek, protoze o dite se starat budu taky. 😉 😎
..takze pokud nejak neupravili duvod naroku na rodicovsky prispevek, tak narok mas, jen zalezi o kterej druh vyplat si pozadas. 😉

vivian
22. srp 2007

hanik: já jsem čistě OSVČ. Vím, že mám nárok na rodičák, ale četla jsem tady někde, že konkrétně na tu dvouletou variantu (11 500,-) má nárok jen žena, která předtím pobírala mateřskou ve výši minimálně těch 11 500,-. Tak teď nevím, jestli já na tuhle variantu teda opravdu nebudu mít nárok, když předtím jakožto živnostník žádnou mateřskou pobírat nebudu...

hanik
22. srp 2007

vivian. ..tak to uz je soucasti novy reformy, takze to nevim 🙄 ...ale myslim, ze se to brzo dovime. 😉 ..ale taky bych se moc nedivila, kdyby tohle zkraceni na 2 roky vyplaty davek chteli necim omezit (treba prave tim, ze vyplata PPM by byla minimalne v urcite vysi) ..a to asi hlavne kvuli nepracujici tmavsi narodnosti, protoze ta by si to dala na ty 2 roky a pak hned zadala o dalsi vsemozny socialni davky, takze by na tom vydelavala. 😒

evi3
22. srp 2007

Holky, viem nieco o tych poplatkoch u lekara, kazdy lekar bude tie poplatky od pacientov evidovat a predavat zdr.poistovni, rovnako ako v sucasnosti vykony. Je stanoveny nejaky rocny limit, jeho vysku presne neviem, ale nejak na konci roku, by mala ZP urobit vyuctovanie a poplatky nad touto hranicou poistencovi preplatit. Zial ako je to u nas zvykom, zakon je schvaleny, ale metodika k takymto veciam nie je, tak som zvedava ako to bude vyzerat v praxi

lenkazdenek
22. srp 2007

NO řekla byc,že to bude fakt záhul a moc bych těm pánům politikům přála s těma penězma zaplatit poplatky nájem a zabezpečit dítě 😠 oni se dobře utahujou opasky když nejsou vlastní že 😉
I to placení u doktora bude asi masakr,holt budeme muset buď hodně šetřit nebo dát na babský rady a vrátit se o pár let zpátky

nikka.vo
22. srp 2007

leni, o pár desítek let zpět 😀 😀 😀

vivian
22. srp 2007

lenkazdenek: s těmi poplatky u doktora to nebude tak strašné, za prvé je to jen 30 korun a za druhé pokud budeš třeba jako těhotná chodit na gyndu v rámci prenatální péče, tak nic platit nebudeš, a dítě na preventivních prohlídkách taky nic... Je tam docela dost výjimek, kdy se to neplatí, takže to asi nebude zase taková zátěž. Dneska zrovna k tomu byla diskuse na iDNES, tohle všechno tam vysvětloval ten člověk z ministerstva, který to navrhoval.

lenkazdenek
22. srp 2007

Viv a nemáš na to čistě náhodou odkaz?

vivian
22. srp 2007

lenkazdenek: čistě náhodou jo 🙂
http://zpravy.idnes.cz/poplatky-zlepsi-kvalitu-...
doufám teda, že se sem směj dávat odkazy... 😕

vivian
22. srp 2007

klikni si tam na ten červenej odkaz na Odpovědi Pavla Hroboně

lenkazdenek
22. srp 2007

Viv,díky 🙂

mandragora
22. srp 2007

já jsed docela nepochopila ty recepty.Chápu,že za vystavený recept htějí 30,-Kč,ale proč ještě dalších 30,-Kč za každou vystavenou položku na receptu? 😕 to,jako když budu nemocná,dostanu antibiotika a kapky do nosu,tak zaplatím 30,- kč za recept,60,- za každou vystavenou položku a ještě doplatek za léky? NO TO SNAD PŘEHANI,NE?Chápu poplatky u lékaře,chápu poplatky za pohotovost,chápu placení v nemocnici,ale tohle je i na mně moc.

mikca
22. srp 2007

kamhajek, já volila tvého neoblíbence....
jinak já s tou prací, ano práce je všude dost s tím s tebou souhlasím, ale jaké, většinou na směny, takže pro matku s malýma dětma to nehrozí, teda pokud nemá zajištěno hlídání že....
existujou i odborné profese, tam se nečapeš vůbec
a pro koho si myslíš že se rozhodne zaměstnavatel, pro svobodnou bezdětnou, nebo pro ženskou s dvouma dětma???...odpověd je jasná
nejsme všichni z obr měst kde je na výběr ☹