Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

nikka.vo
21. srp 2007

Vladunka, jasně že vyšli všichni, dokud se příspěvek nezvýšil, ale já ve svým věku jsem s KLIDEM otěhotněla právě proto, že s těmahle penězma se to dá a oni jsou najednou schopný to třeba skrouhnout...kde to jsme!!!!!!

Kdyby byl příspěvek kolem těch třech tisíc, tak bych asi ještě počkala na zázrak, jestli se to nezmění a neotěhotněla bych... Miminko sem si přála, ale taky musí člověk přemýšlet, jak vyžije 🙄

grainne
autor
21. srp 2007

Je pravda, že ještě před pár lety byly rodičovské příspěvky hodně mizerné, ale systém, který právě vymysleli je opravdu dost komplikovaný. Asi nejvíc mě vadí, že se musíme rozhodnout dopředu. Člověk nikdy neví co se stane.

Stále moc nechápu jak to bude v případě, že si pořídím druhé dítě někdy během pobírání rodičovského příspěvku. 😕

kaczka
21. srp 2007

Já nevím,ale mě osobně to nepříjde tak hrozný...dřív byla daleko nižší a žili....sice je ta reforma dost krutá,ale je potřeba...dřív nebo později by nás to stejně čekalo... ☹

nejbe
21. srp 2007

ale jo, čekalo by nás to, ale proč zrušili všechny jesle a školky jsou už dnes přeplněné?

makelka
21. srp 2007

no chápu, že dostanu stejně, ať jdu na jak dlouho chci, ale je to bordel, vymýšlíjou kraviny, místo aby rodinám s dětma pomohli, kreté.i 😠 😠

kacerka
21. srp 2007

No, já si nemyslím, že by to bylo kulový - srovnatelné Polsko (stejná životní úroveň) - nemají snad vůbec žádné rodičovské příspěvky (nebo úplně minimální) - kdysi jsem se o tom s jednou Polkou bavila. Já si myslím, že je ta reforma spravedlivá. Vy jste před těhu nepracovaly, že si všechny budete hledat práci? Nebo se ta Vaše předchozí práce nedá skloubit s výchovou dítěte?

grainne
autor
21. srp 2007

Změnili i nějak ty pravidla ohledně přivídělku na rodičovské?

kaczka
21. srp 2007

S těma jeslema je to blbost no!§ 😒

nikka.vo
21. srp 2007

myslim, že je z toho každej mimo, někdo souhlasí, někdo ne, ale všichni v tom mají bordel...je fajn, že se můžeš rozhonout a brát velký peníze a pak se stane, že babička která ti má hlídat dítě, až po dvou letech nastoupíš do práce, bude ležet nedej Bože v nemocnici a ty budeš dělat co????? 😕 😕

mihapiha
21. srp 2007

No, pěkně to zamotali, jednou něco navrhnou, pak to zase zruší. Sliby a nic jiného. Nalákají plno ženských na výšku porodného a rodičovského příspěvku a ted to zkrouhnou, škoda slov...

makelka
21. srp 2007

kacerka - já vím že na tom nejsme úplně špatně, ale jednou žiju v ČR, tak mě zajímá, co řeší tady ti fešáci ve vládě a co dělají s našima penězma, které platíme na daních my a ne poláci 😉

já před těhu pracovala, ale do své práce se nemíním vrátit, skloubit by nešla s dítětem ani kdyby mi ho měl kdo hlídat, což nemá a myslím, že snad do jeho 20let nebude 😒 🙂

kaczka
21. srp 2007

No je fakt,že z každého kraje to vidí každý trochu jinak....u nás když vidíš ty sociálni rodiny jak vydělávaj jen na dětech a pak to dělá akorát bordel,tak je rád,že je apson trochu zkrouhnou!!Školky my tady taky nepříjdu přecpané,takže mě to zase takové problémy dělat nebude!!

grainne
autor
21. srp 2007

😀 Skoro to tak vypadá. 😎 To je přímo spiknutí na zvýšení porodnosti. Teď jsme je odhalily.

nikka.vo
21. srp 2007

kacerko, já třeba měla práci, kdy jsem dělala dva celý víkendy v měsíci, odpolední do deseti....co je to za život s dítětem, že ho vůbec neuvidim, navíc ani přítel by nemohl starat se pořád, než přijdu z práce. takže opravdu nejde skloubit moje stará práce a dítě 😔

sisstin
21. srp 2007

no holky..mně to nepřijde zas tak nevýhodné..ale asi záleží, kolik jste předtím braly..a jak moc klesnete 😉 pro mě by to bylo spíše zvýšení...i na ty tři roky 😕

kristynaw
21. srp 2007

holky,vsak si dite neporizujete kvuli vyssi porodneho ne???
jasne,jak napsala nika,clovek musi uvazovat,zda vyzije,ale "lakani zenskych na vysku porodneho"no nevim

sisstin
21. srp 2007

nika: dva víkendy v měsíci? Já měla dva volné dny v měsíci 😅 😅 😅 😅

nejbe
21. srp 2007

😀 asi se ta porodnost šíleně zvedla a chtěj jí zase zredukovat. Každopádně s tím nic neuděláme - můžem jen nadávat ☹

makelka
21. srp 2007

Opravdu tomu nerozumím, nevím co tím chtějí dosáhnout, co se týče toho, že někteří na dětech vydělávají, tak je to jasný, ale proč to nezařídili tak, jak to dělají všude, a nebo jak to navrhovali, dala bych jim jen potravinový lístky, jako za komoušů a maximálně lístky na pleny a nazdar, prachy jen na nějnutnější věci a pak bych to řešila i tím, jestli si hledají práci nebo ne. Tyhle vládní reformy jsou na pytel, až se dostane k moci někdo jinej, zase se to změní, příjde mi že z nás dělají jen pokusný králíky a samy berou tolik peněz že je to nechutný 😠 😠

nikka.vo
21. srp 2007

siss, já v podstatě neřešim, to že by to bylo nevýhodné penězi 😕 , ale to jakej je v tom bordel, kam mám jako dát dítě, když na to nejsou připravený školky a tak.... nestěžuju si na peníze...spravedlivý to je

jen se mi to nechce teď počítat, ale nevyjde to, když spočítáte rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte jaký je momentálně, že je to víc než to co pak psala kristýnka po reformě? takže na tom budem vlasně hůř? Zběžně jsem to počítala, ale jen zběžně a už mi to nemyslí 😀

nikka.vo
21. srp 2007

mě nelákalo porodné, kris, ale příspěvek

u porodného se tak jako tak plácli přes kapsu 😉

mihapiha
21. srp 2007

Já si myslím, že se spousta páru rozhodla rychleji pořídit si dítě, když bylo zvednuté porodné i rodičovák. Neříkám, že to byl hlavní důvod, ale určitě peníze hrají roli...

kacerka
21. srp 2007

kaczka, přesně tak, abych živila tyhle rodiny, to fakt nemám za potřebí. A pořizovat si mimi s ohledem na výši rodičovského příspěvku mi fakt příjde dost divné - ale proti gustu . . . . Pořád je to lepší než brát těch 3,5 tis. po celou dobu.

nikka.vo
21. srp 2007

u nás to byl hlavní důvod ...ten rodičák, porodné je mi putna-je to jen jednorázový příspěvek

nikka.vo
21. srp 2007

bohužel, občas musíš kacerko pocítat, jestli vyjdeš s penězma a do takový situace si pořídit dítě...nebo ty bys jako s klidem otěhotněla, kdybys neměla na chleba ??? 😕

To je samozřejmě přirovnání, na chleba mám, dokonce i na máslo a mlíko 😀

sylvinka
21. srp 2007

všechny zdravím 🙂

mně se to zdá jakž takž - mohlo být hůř, mohlo být líp - my osobně se budeme půl roku po narození topit v dluzích a mateřská bude hlavní příjem 😅 Ale už jsme to nějak pořešili a přežijeme 😀

DOTAZ: Když zvolím 3 roky a do práce se vrátím po 2 a půl letech, doplatí mi to někdo??? Budu těch 7 600 ještě půl roku pobírat nebo ne????

nikka.vo
21. srp 2007

nejsem sociál, peněz nemám málo, ale ani hodně, ale máme taky nějaký placení a podle toho musim počítat příjmy, takže je pro mě sakra rozdíl brát o 4000,- víc

makelka
21. srp 2007

vždyť oni na to lákali rodiny, aby vzrostl počet obyvatel. někde jsem četla, že je to letos asi po 10 letech poprvé, kdy se narodilo více dětí, než umřelo lidí 😉

nikka.vo
21. srp 2007

asi to prostě nebudeš moc změnit, rozhodnutí je konečné..dáš jim na to své slovo 😀

kacerka
21. srp 2007

nikka - já si s rodičovským příspěvkem několikanásobně v porovnání s platem pohorším - měla bych nárok na těch 11,5 tis na dva roky, ale zvolím si tři, protože jsem si miminko přála strašně moc a to, že příjdu o nějaké peníze pro mě opravdu roli nehraje. Jsme zvyklí na jistý standard, který kvůli mimi s radostí snížím.