Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

nikka.vo
21. srp 2007

kacerko,jak to, že není proč se rozčilovat?

kacerka
21. srp 2007

nikka - teď Tě už chápu úplně. No tak to holt asi budeš muset jít do práce po třech letech. Když si ve školce zažádáš včas, tak by snad problém být neměl, ne? Stejně bys to jednou musela vyřešit.

nikka.vo
21. srp 2007

no právě, o to jde...pořídit si miminko, když vim, že mu můžu dát všechno potřebné a ne, jestli si můžu koupit nové jeany, když budu mít teda víc 😀

O to mi nešlo...

kacerka
21. srp 2007

Nikka - já jsem měla za to, že jsi někde psala, že chceš být doma tři roky, tak to mi přišlo divné, proč by Tě to mělao trápit.

lenkazdenek
21. srp 2007

Já budu doma si taky 3 roky,ale mám obavu jestli mi vezmou malou do škloky a pak kolik a školka bude stát,jestli by se potom nevyplatilo zůstat doma ještě rok a bokem si něco přividělat 😕

nikka.vo
21. srp 2007

kacerko, já taky ještě školky nemám zmáknutý, ale někde jsem slyšela a je to celkem logické, že tak jako tak budou mít přednost děti předškolního věku a já se budu moc zapsat jak chci včas, ale stejně nám to bude houby platný...ale zase mi to přijde divný, že se na to nemůžeš spolehnout, tak nevim...

stejnak většina maminek nastupuje do práce po třech letech, 😉 ale pokud jsem byla rozhodnutá (já nejsem) být doma do 4 let, třeba i kvůli dítěti, aby jsme byli spolu, tak je to celkem podraz 😀 . Já tu nepopisuju pořád jen sebe, svůj případ, to je jen co když někdo... Chápeme se ???? 😀

lenkazdenek
21. srp 2007

Nikkla,hlavně ti taky nikdo nezaručí,že si hned po 3 letech najdeš práci a do školek berou vetšinou spíš děti zaměstnaných matek a jak můžeš do práce když nevíš jestli ti do školky vezmou dítě?

kacerka
21. srp 2007

nikka - jasně, chápeme. Jen taky chápu tu reformu - proto nese název REFORMA, protože chce něco změnit a je jasné, když je stát ve srabu, v jakém bohužel je, že to asi nebude změna k lepšímu. Prostě chce donutit maminky jít co nejdříve do práce, aby znovu vydělávaly a tím pádem odváděly daně do státní pokladny. Takže každá z nás dostane stejné prachy, jen se má rozhodnout v jakém časovém pásmu to chce vybrat, což mi příjde celkem spravedlivé - pravda je, že u toho 1. časového pásma (2 let) se počítá s maminkami, které vydělávají minimálně průměrnou mzdu -což je opět logické, protože z té vyšší mzdy bude mít stát více na daních a taky si ta maminka odvodem daní na sebe už před těhu vlastně vydělala. Takže reforma znamená změnu a ta změna se někde odrazit musí. A změna vlády prostě obnáší toto riziko, takže s tím člověk nemůže počítat nikdy. Za rok může být všechno úplně jinak, ale nemyslím si, že bysme si polepšily . . . .

nikka.vo
21. srp 2007

leni a to je to co mě štve...řešit takový pičičárny 😀 , za normálních okolností bych zkusila školku, kdyby mi tam domču vzali, tak bych šla v klidu makat...takhle nahlásim tři roky, oni ho nevezmou a jsemv prdeli 🤐

nikka.vo
21. srp 2007

kacerka, tohle všechno co si psala nevvracim a je mi to naprosto jasný, ale to mě neutěší, že na nás chce stát vydělat, teda on to dělal vždycky, 🙄 ale tohle je trochu moc...kdyby to prostě nebylo tak zamotaný a co když tohle a co když tamto...nikdy nevíš co se stane, ale musíš se rozhodnout dopředu 🙄

dasty
21. srp 2007

tak já se tedy taky přidám.Mám synka kterému bude 3.5roku v září.Plánovala jsem,že se vrátím do práce po třech letech-žádost o školku jsem si dala ve 2letech malýho tedy o rok dřív a ztroskotala jsem na školce.Malého nevzali je opravdu strašně moc dětí a přednost mají předškoláci.Tady jsou právě ty mezery,nemám nikoho na hlídání tak 4rok jsem defakto doma kvůli školce.
Tak to by si páni ministři měli ověřit-není to tak ,že maminky nechtějí pracovat,ale nejdříve musí být dostatek školek ,jeslí apod.A platit paní na hlídání na to opravdu nemám a ani bych nechtěla-jsem ráda když můžu být se svým dítětem

lenkazdenek
21. srp 2007

Nikka přesně tak,jak já říkám tohle normálně ztrácí logiku 😒 Poslední dobou mám dojem že jen vymýšlí jak z nás vytahat co nejvíc peněz,delší dobu makat,takže důchodu se už nedožiješ a u doktora budeš platit,takže tam snad radši ani nepůjdeš no a nakonec ještě zrušily pohřebný ,no není to užasný? 😀
Já vím tohle sem nepatří

nikka.vo
21. srp 2007

dasty...konečně jsi mi to potvrdila 😵

a kvůli tomu, že nejsou školky budeme brát poslední rok z ničeho nic NIC? 😕

nikka.vo
21. srp 2007

no tak to je vyřešený za nás, k doktoru nepůjdu, protože na to nebudu mít a pak někde v koutku zdechnu a nemusej mi dát důchod 😀 😝

dasty
21. srp 2007

nikka mě skoro o nic nejde,já od září pokud nebudu těhule nastoupím do práce,ale vidíš nemůžeš nic plánovat dopředu.V práci nás bylo 10těhulí po sobě a nevrátila se ani jedna kvůli školce.Já mám dítě v březnu s tím,že bych si platila poplatek školce od září do března než by měl malý 3roky a vůbec.
Jak poslední rok,pokud ty se na začátku rozhodneš pro 4roky tak 7600kč ti budou vyplácet do 18měsíců dítěte a potom už jen 3600kč 😖

nikka.vo
21. srp 2007

kóči, jdu do hajan...třeba se tu zítra sejdem a můžeme pokračovat 😉

lenkazdenek
21. srp 2007

Dasty,mě by ta paní na hlídání stála víc než bych si vydělala 😠
Nikka,kdyby jen důchod,ani na pohřeb ti nepřispějou 😀 😝

kacerka
21. srp 2007

Nikka, to opravdu nevím, co se kdy stane. Zítra se mi může na těch tristních silnicích zabít manžel a já budu opravdu jen o těch 7,5 tisících. Ale kdybych takhle přemýšlela, tak si dítě nepořídím nikdy, protože je pořád nějaké riziko.
Jdu si lehnout, to bude určitě užitečnější, než tady někomu vysvětlovat, že tento stát potřebuje reformu jako sůl - to jak je zvládnutá, už je o něčem jiném, ale nezbývá mi než konstatovat, že spoléhat se na stát, je to poslední, co udělám (asi mi nic jiného nezbyde, když příjdu o toho manžela - ale to si nepřipouštím)

dasty
21. srp 2007

to bys taky mohla přemýšlet,že tvé dítě zabije auto,co to je tady za nesmysl,srovnávat silnice s dětma 😒 ☹

kacerka
21. srp 2007

dasty, mrkni dopředu, možná pochopíš. 😉

mikca
21. srp 2007

dasty naprosto souhlasm, něco jelita navrhnou a v praxi je to nepoužitelný...nějak nevidim, že by se měli přetrhnout a zakládat nové školky, naopak u nás je ruší, protože nevyhovují evropským normám...!!! 😝

0401
21. srp 2007

Dasty, ty sis mohla dát do školky žádost o rok dřív? Taky jsem se u nás byla ve školce ukázat, aby o nás věděli, ale ředitelka na mě hleděla, co tam jako dělám, že na to malá nemá věk, udělala mi přednášku, z jakých důvodů si mám přijít příští rok vyplnit přihlášku znovu. U nás jsou kritéria - přednostně jdou předškoláci, mladší sourozenci a když se nemůžou rozhodnout, tak ti, co bydlí blíž.
Takže mě jímá hrůza, jestli já se vůbec dostanu do práce.

0401
21. srp 2007

ještě, že je malá narozená v červenci, protože kámošky malý má 3 roky 8.9. a do školky jí ho nevzali. Důvod - neměl by při nástupu 3 roky.

musko
21. srp 2007

No, u nás je školka tiež plná, ale v dedinke o 4 km ďalej je malá a útulná školka, málo detí, dobré pani učiteľky - tak máme prihlášku, necháme si ju potvrdiť u detskej p. dr a hotovo.... Ale aj tak, nepáči sa mi, čo nás čaká...

nanyna
21. srp 2007

ahojky..tak já se taky přidám. Sem v trošku jiné situaci, ale nějak se o tom nemluví, tak nevim, kam bych se zařadila. Mám dítě s postižením, je zařazen do 3. stupně postižení, teď bereme příspěvek na péči a k tomu mateřskou...jen půlku, to je cca 3700kc. Mateřskou bych měla mít prodlouženou až do sedmi let dítěte, no a teď se v tom teda vůbec nevyznám...o nás se nemluví. 😕 😕

dasty
21. srp 2007

o401:musela jsem si dát rok dopředu žádost s tím poplatkem školce-je to školný a udržovací poplatek,ale dítě smí nastoupit až ve 3letech,to o mě i ve školce vědeli,že b potřebuju nastoupit do práce,měla jsem přihlášku podanou jako první v únoru a společně s kamarádkou která měla holčičku přesně o rok starší,s tím že ona do práce nepůjde a bude UP.Nás nevzali a je ano,jen kvůli věku.No nic já jsem to psala jen aby jste viděly,že se můžete rozhodnou,že budete doma 3roky a pak když nebudete mít školku ¨tak to bude opravdu těžký.

dasty
21. srp 2007

musko:jenže u nás nebylo v okolí nic a já mám chlapa co dělá na směny a rozhodně nemůže malýho vozit do školky už někdy v 6hodin,v 6"45 musí být v práci a já na 05hodinu.My musíme mít trochu poblíž a ze 6školek jsme se nedostali ano do jediné a na víc můžeš mít jen jednu školku na přihlášce,zbytek pěkně v každé školce zkusit štěstí ☹

sisstin
21. srp 2007

dasty: oni počítaj s tím, že se zas spousta školek i jeslí otevře...ale kolik to bude stát že 😠

dasty
21. srp 2007

promiňte píšu jak debžon,běhám k malému tak se nezlobte 😉

0401
21. srp 2007

Dasty, tak to je síla, ty jim dáš školné a oni tě nakonec nevezmou? To bych chtěla ty peníze zpátky 😠

Nanyna, kámoška je na tom podobně a kvůli každé koruně musí lítat po úřadech jak šílená. A to jednání, vždycky z toho je úplně zničená 😕