Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

nikka.vo
22. srp 2007

ˇmikco, dneska už nemá zaměstnavatel právo se ptát, jestli máš děti, ale v praxi je to trochu jinak, no 🙄

nikka.vo
22. srp 2007

je pravda, že já mám strach jakou přijatelnou práci najdu tady v Praze, netož v menších městech 😕

mikca
22. srp 2007

jojo nika.vo, praxe je bohužel jiná, mě se zeptali i na to jestli mám hlídání 😝 ...no a pak dali stejně přednost svobodný holce...
takže já mám strach taky

krejcirice
22. srp 2007

Ahoj tohle mi napsali z poradny:
Poradna Aperio
www.aperio.cz

Vaše otázka:
Dobrý den slyšela jsem že rodičovský příspěvek na ty 2 roky může mít jen ten co měl určitý příjem?Já jsem poslední 4 roky byla na mateřské se synem a v jeho 4 letech se mi narodil další syn,před tím jsem pobírala jen sociální dávky.Chtěla bych rod.příspěvek brát jen ty 2 roky a pak jít do práce.Budu moct o to požádat?A jak to bude s tím když již do ledna pobíram rodič.pří.9 měsíců tech 7500,- to mi to dorovnají za ztech 9 měsíců na 11400?S pozdravem Krejčiříková

Naše odpověď:
Dobrý den,

poslanecká sněmovna schválila dne 21.8. koaliční návrh reformy veřejných financí. Podle dosavadního vývoje se zdá, že reforma bude přijata. V září by ji měli posoudit senátoři, přičemž vládní ODS má v horní komoře převahu, a podepsat jí by měl i přezident. Změny by měly začít platit od ledna 2008.

Dle tohoto návrhu má být výše rodičovského příspěvku odstupňována z hlediska délky péče o dítě.Za péči do dvou let věku dítěte má náležet 11 400 korun měsíčně. Tuto možnost budou moci zvolit ale jen ti rodiče, kteří pobírali peněžitou pomoc v mateřství minimálně ve výši 11.400 Kč měsíčně.

Rodiče s nižšími příjmy by mohli volit mezi dvěma zbývajícími variantami - základní a sníženou. Při tříleté péči by náležel základní příspěvek 7600 korun měsíčně, což odpovídá současné dávce. Při péči až do čtyř let dítěte by rodič dostával prvních 21 měsíců 7600 Kč a po zbývající měsíce 3800 korun.

Vládní návrh zmiňuje i přechodná ustanovení, týkajících se dosavadních příjemců rodičovského příspěvku. Rodičům dětí, které k 1.1.2008 budou starší 3 let bude rodičovský příspěvek poskytován ve snížené výměře (3800 Kč) do 4 let věku dítěte. Rodičům dětí starších 21 měsíců, by měla být dávka poskytována v základní výměře 7600 Kč do 3 let věku dítěte a následně ve snížené výměře 3800 do 4 let věku dítěte

Z uvedeného vyplývá, že pokud jste při narození prvního syna nepobírala peněžitou pomoc v mateřství v minimální výši 11.400 Kč a před nástupem na mateřskou dovolenou jste pobírala pouze sociální dávky, na rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře ve výši 11.400 Kč nárok v suvislosti s péčí o druhého syna mít nebudete. Můžete si pouze ve věku 21 měsíců syna vybrat, zda budete do tří let jeho věku pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč nebo do čtyř let věku částku 3800 Kč měsíčně.

S pozdravem a přáním krásného dne

Petra Kuntošová

krejcirice
22. srp 2007

Tak já se rozhodla pro ty 3 roky.A hlavně budu doufat že do té doby seženu práci.
Naštěstí mam ted brigádu kterou mohu pak změnit na plný úvazek ale nemam tam moc peněz tak si spíš budu hledat práci.

katwind
23. srp 2007

Tady jsou souhrnné informace k reformě:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/4520/Socialni_r...

vivian
23. srp 2007

katwind: tak jsem si to pročetla a koukám, že to jsou jen ty návrhy, v reálu spousta věcí nakonec dopadla jinak... Škoda, je to tam sepsáno dost přehledně a srozumitelně.

katwind
24. srp 2007

vivi, jojo, pro ucelený přehled a vysvětlení je to dobrý...
Já byla nejdřív naštvaná, ale teď s ostupem času - myslím, že jsme na tom furt jako ČR dobře, nikde jinde to maminky takhle nemají... A ty tři roky na mateřské, vždyť tam jsou stejné peníze jako teď...

sarkabrezen
24. srp 2007

pořád ale nevíme, jak to bude od 1.1. s těmi, co už pobírají rodičovský příspěvek a mají děti mladší 21 měsíců. nebo se mýlím? já všude čtu jen o dětech starších 3 let a starších 21 měsíců... ale co ty mladší? jak to s náma bude od ledna? budeme se asi muset rozhodnout o délce, kdy zůstaneme doma. a i kdybychom se rozhodly pro 2 roky tak zpětně nám to asi nikdo nevyplatí, to je mi jasné... jen to asi změní k 1.1. když se rozhodneme pro 3 tak se nic nezmění a když pro 4 tak po 21 měsících nám to sníží... tak jsem si koukám rovnou i odpověděla 😅

katwind
24. srp 2007

sarka, myslim, ze Tva odpoved je spravna😉

vivian
24. srp 2007

Tak jsem včera o tom mluvila se ségrou a ta mi řekla, že to vůbec nemusím řešit, protože budu rodit letos a budu tudíž pobírat rodičák ještě podle letošních předpisů a po Novém roce se pro mě nic měnit nebude.
Takže si dělám úplně zbytečný starosti 😠

grainne
autor
24. srp 2007

Vivian to je nesmysl. Dostaneš sice porodné dle současných předpisů, to jo. 😀 A mateřská se taky nemění, ale rodičovskou dovolenou nastupuješ po 1.1. takže samozřejmě už podle nový reformy.

Vždyť jsou v reformě i pravidla pro převedení mamin co už mají miminka teď.

lenkazdenek
25. srp 2007

Jo holky mám ještě takovej dotaz sice se úplně netýká rodičovský,ale třeba mi poradíte. Když stát hradí v době těhotenství návštěvy poradny budu muset na kontrole po šestinedělí už platit?

vivian
25. srp 2007

grainne: ba ne, rodičovskou dovolenou nastupuju hned po porodu, já jsem OSVČ a na mateřskou nemám nárok, takže mi ode dne porodu náleží rovnou rodičák 🙂

vivian
25. srp 2007

lenkazdenek: já bych řekla téměř jistě, že ta kontrola po šestinedělí se taky počítá mezi preventivní a tudíž bude taky bez poplatku.

mikca
25. srp 2007

vivien, já mám pocit že po novém roce, budeš muset nahlásit jak dlouho chceš zůstat na rodič.dovol...to znamená že v 21 měsících dítěte budeš muset říct jak dlouho, jestli 3 to by se opravdu nic nezměnilo, nebo 4 a pak by ti zkrouhli rodičák na ty 4000kč. takle jsme to pochopila já...teda jestli jsem to pochopila blbě, tak mě opravte 🙂

mikca
25. srp 2007

je vivian, ted jsem četla, že komu nevznikla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude automaticky zařazen do pomalejšího čerpání....ale nevim jestli to platí na již narozenépřed novým rokem, to tam nepíšou ☹

grainne
autor
28. srp 2007

Vivian,v tom případě nastoupíš sice podle současných pravidel, ale po novém roce nás všechny převedou na pravidla podle nové reformy.
V reformě jsou pasáže s pravidly, jak se budou převádět na novou reformu maminky co už na rodičovské dovolené teď jsou. Takže logicky, budeš pravidlům reformy po novém roce podléhat i ty. To k původní otázce a názoru tvé sestry.

Co se týče toho co píše Mikca, tak si myslím, že má pravdu a že si budeš moct vybrat pouze 3 nebo 4 roky (2 roky za 11 tisíc nebudou pro tebe možné), ale to si prosím raději ověř.

mihapiha
28. srp 2007

Nevítě někdo jestli je teda změněno výše porodného???

lenkazdenek
28. srp 2007

Mihapiha,mám dojem ,že od nového roku se snižuje na 15 tisíc 😕

peige
28. srp 2007

mihapiha porodné klesne na 13 tis. ☹

mihapiha
28. srp 2007

Tak jak teda holky? 13 nebo 15??

mikca
28. srp 2007

holky když mrknete vejš, katwind tam dala odkaz je to tam docela přehledné co a jak bude 🙂

lenkazdenek
28. srp 2007

Mihapiha,takže 13,pardon,ale mám pocit,že původní návrh byl 15 😒

cuzyna
28. srp 2007

Mě odpověděli, z takovejch těch stránek kde je poradna pro maminy , že ve vládním návrhu je to rozdělený na porodný za první dítě a na 2 a více dětí je to 13 tisíc a na 2 je to něco přes 10 tisíc!!!

schnek
6. zář 2007

Ahojky,
možná už jste to tu někde psaly, ale jak to bude u těch, kdo budou mít dítě ladší 18 mésíců po novu?

luccii
8. zář 2007

ahoj vespolek, muze mi nekdo poradit, zda materska se pocita z hrubeho ci cisteho platu? dekuju

verde
12. zář 2007

Ale nač se rohodovat jak dlouhozůstanu doma, když....Taky jsem to měla pěkně naplánované a spočítané, kdy půjdu do práce, jak to bude s penězma, jak mi mamka bude hlídat a ..... přes všechny kontroly, vinou lékařek, je Filip postižený. Na nikom nic nevysoudím, budu platit za recepty za návštěvy u dr., pobyty v nemocnicích a že jich je požehnaně. Soc. pracovni ce se snaží nacpat kluka do dotazníku pro nemohoucího dúchodce a nakonec vám řeknou: No, každé dítě musíte oblékat a vozit v kočárku!!!! Do práce jsem se vrátila po 10 měsících, jinak bych se zbláznila. Mám naštěstí práci na směny a s manželem s střídáme. A díky těm všem poplatkům a ceně benzínu mě tedy rozhodně zajímá kolik dostaneme!!! A pěkne mě štve, že to bude nejspíš daleko míň než jsme počítali. Ale to už jsem zas na začátku. Lépe nepočítat, neplánovat .....

kupinka
12. zář 2007

Já jsem z toho taky magor a taky mě to docela dost s...A taky si neumím představit jak vyžijem,když budu brát míň,všechny manželovy peníze jdou na splátky a i něco z mých,takže se to musí ubrat na jídle a našem oblečení,prcka omezovat nechcu.
Kacerka-až se ti prcek narodí,tak teprve uvidíš,kolik to všechno stojí,je to plno věcí,se kterými třeba nepočítáš,ale koupit je holt musíš. A taky hodně záleží na tom,kolik ti vydělává chlap. Až budeš mít týden před výplatou posledních 500kč a mimču dojde nutrilon,který stojí 300,-tak ti o měsíční příspěvky fakt půjde

karolinka03
28. zář 2007

Ahoj holky,je to hrůza co v tom dělají za binec... ☹ Ale zase když to vemem sté druhé stránky naše maminky,kterým je víc jak 55 let nyní když s náma byli na mateřský nedostávali skoro nic a vesměs živení rodiny bylo na tatínkovi.Takže oproti nim jsem na tom mnohem lépe.Hlavně,že jsou naše děti zdravé 😵