Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

mikca
12. lis 2007

no jo ale pokud cheš dát dítě jen na čtyři hodiny a jít do práce tak to docela chápu..ale při celodenní docházce a když matka nastupuje do práce tak jí ho snad vzít musí ne..u nás taky nechtějí brát ty dětičky jen na čtyři hodky mamin které chtějí pracovat...ale přeci když chci jít do práce a dám dítě na celý den, tak mi ho nsad vemou i u vás ne???
no a to společný zdanění si užijem aspon letos 😀

paolin
12. lis 2007

letos to tak bohuzel u hodne kamosek dopadlo. do jedne tridy brali treba jen 4 deti. nejlepsi bude se zeptat ve skolce, kam dite chcete dat. kazdy ma jina kriteria pro prijeti. 😉
je to tezky - zamestnavatele nezajima, ze nemas kam dat dite. a skolka nema kapacitu. proto absolutne nechapu ten novy system. a uz vubec nechapu, jaky v tom maji binec. musime do konce roku zadat o RD apod. kdyz se napr. v praci domluvim, ze nastoupim ve 4 letech ditete a budu tedy muset dle noveho systemu nastoupit ve 3 letech,/jinak bysme to finance neutahli/tak co udela zamestnavatel? necha me uklizet chodby, protoze moje misto bude obsazene a nejako praci mi dat musi..? 😠

mikca
12. lis 2007

jo to mě taky docela točí sice dali možnost na výběr jak dlouho chceš zůstat na rodičovský, ale kapacity školek zůstanou většinou stejně..já to chci pak vidět jak to bude lítat...
no tak ty nastoupíš jakoby druhou rodičovskou až se ti mimi narosdí a to budeš muset u zaměstnavatele udávat znovu jak dlouho chceš na rodičovské zůstat...

paolin
12. lis 2007

nastesti nam to dobre vyslo. druhe mimi se narodi do 3 let Vitka. takze plynule navazu. pokud vse dopadne dobre. jen me trochu zlobi s tou novou zadosti do konce roku. ale pry sami nevi, jak to budou delat. nelepe, kdyby mamky s detmi nad 21 mesicu nechali beze zmeny a mamky s detmi do 21 mesicu by mely upresnit delku materske. no, rikam si - alespon na chvili na ty prispevky zvedli. 🙂

mikca
12. lis 2007

mají poslat maminám na rodičovský dopis , někdy konec listopadu začátek prosince i s formulářem o žádost..no ale jsem na to zvědavá ..to pak budou stát fronty na socce až ven...nastane chaos, už to vidim 😝

zonja
12. lis 2007

dotazy a odpovědi koukněte tady: je tam dost vysvětlení http://www.ceskatelevize.cz/program/samadoma/ch...

kristi
12. lis 2007
kuliskaa
12. lis 2007

Kristi co tam povídali nového?? Miki jak se máš?? 😉 Nové je asi to že ty maminky které mají to dítě starší 21měs.-to musí nahlásit do toho 21.měsíce-jinak autom.spadají do kategorie nejnižší-tj.3800/měs.

kuliskaa
12. lis 2007

Kristi jsi jednička super článek 😔 jsem se orosila! 😅 😀 Ale to porodné je správné nač 17000-kdysi bylo skoro prd a žili jsme! No ni?? 😀

kristi
12. lis 2007

To jsem odnekud z MMB stahla. Ja nevim,mne je to celkem jedno...doma chci byt roky 3, pak dam prtku do skolky a hura do prace. Akorat jsou to svine, pac do skolky mi ji v radnem terminu nevzmou,takze budem cekat na volne misto...

kuliskaa
12. lis 2007

Já taky jestli bude druhé-volím 3 roky 😉

sarkasa
13. lis 2007

nejlepší je 3 letá, dostaneme od státu za celou dobu nejvíce peněz a můžeme si k tomu přivydělat. a ještě jedna věc, 11.400 dostanou jen maminy, které pobýrají peněžitou pomoc v mateřství minimálně 380 Kč (tz. vydělaly si za 280 kalendářních dní před nástupem na mateřskou alespoň 16.400 hrubého).
a pokud se rozhodnete pro x-letou mateřskou, máte při změně názoru smůlu, musíte to vydržet s mimi doma. je to stupidní, ale je to tak.

kuliskaa
13. lis 2007

Co to je x-letou?? Sarko? Já budu mít ještě 4 roky-ten 4 za sníženou dávku..

kuliskaa
30. lis 2007

Mikco-tak jako asi všem ostatním tak i mě už došly ty papíry-všichni plašili že se to musí vyřídit do 21.měs.věku dítěte a volala jsem na magistrát a říkala mi že ted nevyřizují ještě nic až od .1.1 kdy to vejde v platnost,že na to nemají ještě ani programy v pc-nemusím se bát že něco promeškám a spadnu tak do té nižší skupiny automaticky??Rozhodla jsem se pro 3roky stím že Týnka bude starší 21.měs.tak ten 4 budu pokračovat v nižším čerpání....-Všichni máte vyřizovat až po Novém roce?? 😅 Díííky

mikca
30. lis 2007

ahoj tak mě to už taky přišlo, ale vyřídit to mám ještě v prosinci..tak nevim..já tam radši vlítnu ted..u nás jsou z toho taky zamtený, takže pry se mají pro jistotu uvádět tel. čísla že kdby něco tak brnknou..já to oběhnu ještě v prosinci...kuliskaa to čerpání jak uvádíš je právě to nižší ..na tři roky by jsi byla doma jen ty tři roky...takže bych řekla že to máš dobrý 🙂

kuliskaa
1. pro 2007

Miki-nepochopila jsem tu poslední větu...a asi tam taky vletím ještě před těmi 21.měs.at je to tupl a výslovně jí ukážu tu větu-kde se píše-že se to musí hlásit v měsíci-kdy to dítě dovrší 21.m.-ahá takže na ty 3 jsem to zaškrtla špatně ☹ -včera jsem to pročítala s kámoškou a je tam napsané že se ty papíry ani nevztahují na naše děti-prostě kdo bude v lednu starší 21.m.-tak automaticky spadá do skup 3+1rok-nižší-je to tak?? 😕

mikca
1. pro 2007

jo kuli je to tak..posílají to všem..když v lednu malá bude starší 21 měsíců, tak automaticky spadáš do toho pomalého čerpání což je do tří let 7600 apak do čtyř let 3800, ale já si myslím že je to super..budeš si moc ten čtvrtej rok přivydělat kolik chceš a malá může chodit každý den do školky na 4 hodiny..

kuliskaa
1. pro 2007

jo 😲 uf tak jsem si vydechla...je to tak jak jsem si myslela-no je to moc fajn-to je ta nejlepší varianta... 😉

ria80
1. pro 2007

Holky,nevite,ty papiry by mely prijit ted kazdymu,nebo jenom tem se starsima detma?Mam to cekat nebo ne?

mikca
1. pro 2007

ria a ty jsi ještě ne mateřské..platí tě práce že?? ..hmm tk to sipro to asi budeš muset dojít..protože to posíla socka..no atam ještě o tobě jakoby nevědí, ale nevím, možná ti poradí někdo jiný..

ria80
3. pro 2007

Ja jenom,jetli i ja se musim rozhodnout ted nebo az za dva roky.Na tu nejrychlejsi ormu stejne nemam narok.

danullinnka
3. pro 2007

Ahoj mikco,nevíš jak to tedy mám já??když na tom ůřadu mě odbyla,že do konce roku mi dojde 7600kč a od nového roku 3800kč,pěkná blbost,ne??psali,že se to vztahuje na nejmladšího člena a ten má 5měsíců...začala tam plantat staršího,ten bude mít v březnu 3roky..

mikca
3. pro 2007

čau danul ježiš ty uřednice to jsou jelita....na koho prosim tě bereš ted rodičák?,..nebo bereš PPM ten půl rok na malého??..já jen abych si ujasnila fakta a nekacala ti karávoviny 🙂

ria musíš se rozhodaovat ted..ale na tu dvouletou je to asi do 22 týdne měsíce dítěte..takže ty to nejspíš už nestihneš a budeš si moct vybrat na ty tři nebo čtyři roky

danullinnka
3. pro 2007

Tak rodičák je na Kubu-na toho staršího a na PPM mi nevznikl nárok ☹

mikca
3. pro 2007

počkej tak ted jsem z toho taky jelen...já měla za to, že precházíš automaticky na rodičák z druhým dítětem když se narodí...no to je edno..určitě se to vztáhuje na mladšího to píšou i v papírech..ale ikydby ne, tak stejně by jsi brala do těch třech let 7600....
já měla za to že jsi psala že ti ten nárok vznikl...takže by to v tvém případě mělo být do 21 měsíců Lukáška 7600 pak 3800 do čtyř let

danullinnka
3. pro 2007

No,to jsem si taky myslela,ale odbyla mě tím jak jsem psala,do konce roku 7600,pak 3800,což se mi zdá jako hodně velká blbost

mikca
3. pro 2007

budeš muset zaždat o rodičák na Lukáška a pak to bude takle..fakt uřednice jsou koukám na svém místě 😠

danullinnka
3. pro 2007

No,já to na něho mám vypsané,ale ani na to pořádně nekoukla a byla milá jak hrom 😠

kuliskaa
4. pro 2007

Co je to PPM?? Pěn.pom.v mat.-jednoduše...mateřská dávka? 😕

danullinnka
4. pro 2007

Kulisko,jo je to peněžitá pomoc v mateřství 😉