Volba výše rodič. příspěvku, nárok na další PPM a RP?

helcas
14. bře 2012

Ahoj,
potřebovala bych prosím poradit 🙂 Kdo ví, ať mi prosím odpoví. Paní na ÚP mi vůbec s ničím neporadila, na všechno odpovídala možná a nevím a a to vám asi řeknou na správě soc. zabezp...
Jsem právě na rodičovské s dcerou, vybrala jsem si variantu na 3 roky. Čekáme teď ale další miminko a má se narodit v září, když dcerce budou 2 roky. Chtěla bych teď tedy změnit výši výplaty rodič. příspěvku, abychom do toho září stihli vybrat víc peněz, aby prostě nepropadly 🙂 Můžu si tedy napsat o 11,5 tisíce - o tu max. dávku, nebo ta je něčím podmíněna?
Další otázka je - co když těhotenství nedopadne, co se pak stane s mojí rodičovskou? Jde zpátky navolit výplata nižší částky tak, abych nemusela až do těch 3 let věku dcery jít do práce nebo si platit zdravotní a sociální?
Další moje otázka je, jestli i po tolika letech doma - už jsem na druhé rodičovské za sebou, budu mít opět nárok na volbu rodičovské na 3 roky,nebo jen automaticky na ty 4? Ani si totiž nepamatuju, jestli jsem přecházela z rodičovské na rodičovskou, nebo jestli jsem mezitím pobírala na dcerku i mateřskou? A mám na ní nárok znovu, nebo už ne a právě s tím souvisí jen ta volba na 4 roky? Paní na ÚP nevěděla, říkala, že když navazuje jedna rodičovská na druhou, že teoreticky bych zas měla mít nárok na
3 roky, ale neví to jistě a mám si to zjistit jinde....?
Achjo, prosím poraďte 🙂

palomitacheca
14. bře 2012

Ahoj, nevím, jak je to s mateřskou, na tu jsem nárok neměla, tak jsem šla automaticky na 4 roky.
Když od ledna začala platit ta novela, tak jsme si hned zažádali o změnu trvání rodičovské. Syn měl 2 roky a v srpnu se nám má narodit další dítě, tak jsme to chtěli urychlit. Teď platí, že i když bys neměla nárok na volbu rodičovské, ale otec dítěte nárok má, tak si zažádat můžeš. Přítel si musel vyřídit potvrzení o výši příjmu (nebo tak nějak) rok zpětně rok k datu narození prvního dítěte, na které teď rodičovskou čerpám. Vyplnili jsme si žádost o změnu na internetu, zašli tam a bylo. Paní toho taky moc nevěděla, ještě v té době nebyli přeškolení... Ale změnu zadala a prošlo to. V únoru už nám přišla vyšší požadovaná částka. Jinak změnu můžeš provádět po 3 měsících, tak i kdyby se něco stalo, dá se to zase změnit a čerpání zpomalit. Četla jsem, že i když vyčerpáš těch 220000Kč, tak pak můžeš na rodičovské zůstat, ale už bez příspěvku. To ale přesně nevím, jak se tohle řeší. Jestli si pak musíš třeba zajít na pracák. Kamarádce před 2 roky nevzali dceru do školy, tak s ní byla doma.
Spočítej si, kolik už jsi za tu dobu, co jsi na rodičáku, vybrala, odečti částku od 220000Kč a pak výsledek vyděl počtem měsíců, po které bys chtěla čerpat vyšší dávku.

anetkavav
18. led 2013

@palomitacheca dobrý den můžete mi prosím poradit nevím jak to spočítat porodila jsem 23.4.2011 byla jsem do 3.6.2011 na nemocenské a pak nasledující den už rodičák na 3roky ale čekám miminko 6.8 .2013 tak bych chtela dočerpat a nevím jakou výši si můžu max dát vím že do11 500ale nevím jak to spočítat do kdy do července a v srpnu jak porodím 6 dostanu 16 už na další dítko rodičák? moc děkuji za radu na pracáku mi nic neporadili ani že mám narok ani co doplnit no hrůza ..odepiše mi rposim na meil jessika23@email.cz děkuji moc