Volně puštěný pes na vesnici. Jde tomu nějak zabránit?

garfieldmail1
1. pro 2009

Ahojte 🙂
Snad mi někdo poradíte a snad tu takové téma ještě není.... 😕
Bydlíme v malé obci u lesa a samozřejmě spousta lidí tady vlastní pejska. Proti psům vůbec nic nemám, ale štve mne, když tady někteří nechávají volně pobíhat velké psy v blízkosti obydlí bez náhubku, bez vodítka. Obzvlášť nám dělá starosti jeden soused, který má bojové plemeno a když s ním jde tady do lesa (no spíše lesíku), který máme hned za plotem a kde chodíme se synem na procházky a nejsme jediní, tak si páníček vykračuje, nebo tahá dřevo z lesa a někde 100-200 m za ním běží pes, bez náhubku. Má ho tedy naprosto bez kontroly. 🙄 A víte jak to je, děti taky pobíhají a já se děsím toho, že si nevšimnu, že je tenhle člověk se psem někde blízko a pes poběží za běžícím dítětem ☹ Soused vedle nás, co má taky malé děti už se mu prý snažil domluvit, ale bohužel to k ničemu nevedlo.
Jde s tím něco dělat? Zákon tohle třeba nezakazuje?

Díky moc za vaše rady nebo zkušenosti 🙂

misak78
1. pro 2009

Nedá mi to, abych nepřispěla. byla sem hrdou majitelkou tzv. bojového plemene- bullmastifa, který v době své největší slávy vážil 75kg. Současně jsem měla jorka, vážícího pět kilo. Oba dva měli zkoušky z výkonu a oba dva byli perfektně vycvičení. A i přez to, jsem v případě míjení osob měla psy přivolané. Oba dva byli úplně skvělí a za oba bych dýchala. Každopádně za koho bych dala hlavu byl bulmastif- prostě to měl v hlavě srovnané, za jorka bych se takhle nestavěla. Byl to hysterik, co si dokazoval neustále jak je dobrý. Dneska mám vořešici, co má deset kilo a také má zkoušky. Tvrdím, že KAŽDÝ pes by měl mít základy psího vychování- ať je to pajda, nebo tzv.(mimochodem NEEXISTUJÍCÍ) bojové plemeno- pojem bojové plemeno není zavedeno v žádném oficiálním kynologickém slovníku.
Není nezajímavé, že na prvním místě v útocích na člověka je jezevčík, po něm kokršpaněl, dále retrívři, na desátém místě německý ovčák a teprve někde okolo patnáctého místa se nachází první "bojové"plemeno...

renys
2. pro 2009

Ahojky 🙂 ,

Garfi, tak držim palce, ať to s tim pánem dopadne dle vašich představ 😉 , ať zasáhnou úřady, aby jste se s nim nemuseli hádat 😒 a měli strach chodit na prochajdy.

Ygreen, já opravdu opravdu nepřipouštim, že "bojovníci 😀 " mají v genech vrozenou agresivitu. Kdyby si viděla našeho pinďulína, který si nechá od morčete ňuchňat v pyscích huby 😀 ...no ale všeobecně...já neznam ve svym okolí ani jednoho agresora těchto plemen...za to ostatní, bohužel ☹ ...Přesně jak tady psaly holky, je spousta nezodpovědných majitelů, kteří si opatří třeba toho retrívra (omlouvám se, že se do nich tak opírám, já miluju všechna zvířata, je to jen pro příklad, co můžou lidi posr...) a jaksi zanedbají výchovu a je to velký plemeno, takže průser...Moje veterinářka už od nich byla několikrát pokousaná ☹ . Neznam nikoho, kdo by používal psa na bojový zápasy, každý je má jako životní parťáky...je to jakoby nějaký Čech tvrdil, že má v krvi Kelty či Římany 😀...jestli jsou tyhle plemena v něčem special - tak v tvrdohlavosti - takže to chce důslednou a vytrvalou výchovu. Jo a právě tyto plemena - společenská - mají tu super výhodu, že v lese nelítají za zvěřinou, prostě k tomu nikdy nebyli vychováni.

Pro mě je vždycky zadostiučinění, když jdu s Arčíkem po ulici a míjíme páníčky s malými či velkými hafíky a ti se můžou pokakat vzteky, jak mi chtějí na něho skočit, páníčkové mají co dělat...no a Arčí si jde hrdě hlava vztyčená a max. okem o ně zavadí 😀.

Omlouvám se všem, jestli jsem odbočila od tématu, ale nemam ráda křivdy.

filipal
2. pro 2009

Ygreen, prosim ta, co je to peprak? nesuvisi to s ciernym korenim, peprom? 😨
som tu za blbu, ale tvoj napad sa mi pozdava, len neviem, co si to mam kupit... 😝 😀

len
2. pro 2009

Naši bydlí ve městě, ale na kraji, hned za zahradou jim začíná les. Měli malýho psa, kterej byl x-krát pokousanej od všemožnejch plemen a velikostí (takže ano, souhlasím, že u nevychovanýho čokla na rase nesejde, agresivní umí být každej). To vše do dne, než něco přelítlo přes nos pitbulovi. Pitbul se jednou zakousnul, prohryznul tomu našemu plíce a konec. Takže jo, agresivní umí být každej pes, ale napadení od některý potvory umí být opravdu fatální. Nikdo mi nenamluví, že třeba jezevčík má stejnej skus jak pitbul. I když ho napadnul vlčák, chvíli ho rval a dokázali jsme ho vytáhnout, spravilo to nějaký šití, ale ten pitbul přesně věděl kam a jak se zakousnul, už ho nikdo neoderval 😒
Můžete mi tu vyprávět, že to byla vina majitele, že to nezvládnul, a já budu souhlasit, ale co mi to teď pomůže? Když teď vidím pitbula nebo jinou podobnou potvoru bez vodítka, okamžitě to otáčím a jdu jinam, protože opravdu nemám náladu spekulovat, jestli zrovna tenhle je vychovanej nebo ne 😒

dvojka
2. pro 2009

len-no máš naprostou pravdu,úplně ve všem.Já byla svědkem jak rotvailer zakousl kokra,který jen bránil štěkotem své území.Za 30 vteřin bylo úplně po všem.Stalo se to sousedům a to podotýkám,že rotwailer byl gaučák,jen tenkrát utekl majiteli vplížil se do zahrady sousedům a takhle to dopadlo.Nechci pomyslet kdyby na té zahradě bylo nějaké dítě ☹

anta
2. pro 2009

Garfield, docela si mě dost inspirovala k tomu, abych začala "bojovat" se psíma hovnama /jinak to napsat nejde 😠 / na dětském hřišti. To, že ten trus se nachází všude v trávě, jsem si celkem zvykla, ale štve mi to, že opravdu s tím dítětem člověk nemá kam jít, aby tam nebylo nas.....! ☹

martimarti
2. pro 2009

Len...a myslíš, že kdyby v tom lese šlo místo vašeho pejska dítě, že by tomu pitbulovi ruplo v bedně a šel by po tom dítěti? ☹ Já chodím s malou na procházky do velkého lesoparku, kde běhají na volno "miláčkové" typu dobrman, rotvajler, staford...atp. úplně běžně a je mi z toho často úzko ☹ Nevšímají si nás, ale vím já, že nějaké bestii nebzukne a neskočí po nás? ☹ Neřeknu když poblíž je majitel a pes pobíhá v těsné blízkosti, ale také se stalo, že kolem nás kroužil dobrman a majitel v nedohlednu ☹
Takže kupuji pepřový sprej /dobrá rada 😉 / a budu holt pořád ve střehu. Přece se nebudu parku vyhýbat kvůli nějakým nezodpovědným majitelům, ne? Ale nemělo by to tak být... ☹ aby lidi ustupovali psům ☹

len
2. pro 2009

Dvojka, oni často majitelé těchto psů argumentují tím, že dítě on by nikdy nenapadl, pes to je zcela něco jiného... Nevím, nedokážu posoudit a jasně, že dítě se se psem nedá srovnávat, co se "významu" týče. Ale na druhou stranu děti nemám a když máš nějakýho pejska 13 let, tak už je to taky člen rodiny a to, že je to ztráta "jenom" psa, mě teda rozhodně nijak neutěší 😒

len
2. pro 2009

Marti, pevně věřím, že snad ne... Aspoň teda za 30 let, co tam naši žijí, tam bolo napadení psů hromada, ale napadení dítěte si naštěstí nevybavuju žádné 🙂 Ale být matka dítěte, nijak mě to neuklidní a z volně pobíhajících psů mám pochopitelně respekt taky 😒

anta
2. pro 2009

No tady jde o to, jak jsou ti majitelé pejsků nezodpovědní. Nám tady občas lítá po sídlišti rotvajler, páníček chodí s dredy, vypadá jak špína a pes bez obojku i náhubku, no tak to mám strach i já, natož aby mi skočil po dítěti 😒

dvojka
2. pro 2009

Tak tady u nás k napadení díěte taky nedošlo.Jen dospělého člověka a to plemenem haski 😒 .Asi tady máme nějaké špatné klima,ale kdokoliv tu choval tohoto psa(znám 3majitele)tak došlo k pokousání nějakého člověka.
Mě jednou prohnal haski a přítele taky,tenkrát se zachránil tím,že vlezl do cizí zahrady 🙂 ,měl kliku-kdyby na té zahradě byl nějaký jiný pes,mohl mu natrhnout kaďák-ted už se tomu smějem,ale tenkrát to legrační nebylo 😖

Jo,naší Kiku jednou chytil volně pobíhající jezevčík za triko,jen jí zubem škrábl.Měla 18 měsíců a chtěla ho v nestřeženém okamžiku pohladit,majitel byl opodál,dostala jsem vynadáno že nemá děti rád co na něj malá sahá.
Ale aby se omluvil,že mu pejsek vonlě běhá,o tom nepadlo ani slovo.
Až později nám dal lízátko jako na omluvu 😒

sabuse1
2. pro 2009

taky máme pejska, po sídlišti chodíme jedině na vodítku, navolno ho pouštím jen v přírodě a i tak se musí pohybovat do 20ti metrů ode mě. Ale bohužel dost často potkáváme psy na volno a už několikrát se mi stalo, že toho mého napadli, takovýhle páníčky bych střílela, psa vypustěj aniž by je poslouchal a nazdar. Po těhle zkušenostech když vidím psa na volno volám na páníčka ať si ho chytí.
Co se týče "bojového" plemene, vím, že pokud je ten pes vychovaný tak neublíží, ale poslední dobou mám pocit, že si lidi tohle plemeno vybírají jako módní doplněk a to je špatně...nedávno jsem potkala pani co šla venčit štěně staforda na jehlách, samozřejmě na volno, pes jí neposlouchal a nakonec jí utekl kamsi mezi auta tak jsem si říkala co z něj asi vyroste a až jí jednou v dospělosti napadne zase si přečteme článek v novinách jak to bylo agresivní zvíře...

martimarti
2. pro 2009

Anta, tak právě takoví jsou v našem parku taky, v létě tam piknikují...a kolem pobíhají velcí bojoví psi nebo nějací jejich kříženci ☹ prostě děs 😠

lenkabu
2. pro 2009

Já se teda přidávám k tomu že dítě nemá co hladit cizího psa............samozřejmě to neomlouvá napadení od psa. Ale dceru učím na cizí psy nesahat,jen když se zeptáme majitele. Co já vim jestli tomu psovi jiný děcko nevypíchlo oko že.

romcatko
2. pro 2009

já se přídám ještě s otázkou - bydlíme na sídlišti, kde psy bohužel volně pobíhají 😠 ted už často dcera chocí sma bez kočárku a to mám fakt strach. O h... ani nemluvě. Akorát tento týden jsem měla konflikt s jednou mladou slečnou - měla dva velké psy ( na rasu se mě neptejte 😝 ), běhali, skíkali a děsně štěkali kolem a když jsem jí slušně požádala, jeslti si je nemůže dát na vodítko, tak se mi drze smaála do oči, že to teda fakt nedá. volala jsem městskou policii, ale ona ještě klidně chodila kolem a já tam čekala skoro 15 minut, pak už dcerak brečela, tak jsme šli domů. do té doby policie nepřijela. takže fakt pomoc. co dál? napsat na úřad- ok. ale nevíte někdo kde hledat, že mají být psy na vodítku - vyhláška? zákon? díky.

dvojka
2. pro 2009

lenkabu-to máš dobrý přístup,my to učili taky ,ovšem je těžký,když vezmeš dítě na den dětí do velkého prostranství a tam ti přijde pán s pejskem,kterého nemá ani na vodítku,moc dobře ví že děti nemá rád a pak se semele neštěstí 😨 😒

lenkabu
2. pro 2009

jasně když nemá psa na vodítku a on je agresivní k dětem tak neni co řešit.

misi78
2. pro 2009

Ahoj taky musim prispet. Mam oboje, male dite a velkeho psa zlateho retrivra, mrzi me ze se do nich obouvate. Je to naprosto skvela rasa ale musim souhlasit, ze potrebuje vycvik jako ´kazdy jiny pes. Mame zkousky poslusnosti a zachranarskou. Pokud jdu se psem do parku a s kocarem mam ho na voditku a na Halti (to je takova spec.ohlavka aby pes netahal), ale protoze se potrebuje vylitat chodime spis na pole a na polni cesty. Pokud vidim lidi s ditetem psa privolam. Hovinka sbirame.
Co ale nesnasim jsou hystericke matky od kterych je pes pul km a oni uz rvou at si ho chytim. A taky panici malych plemen, ktere jsou mimochodem kolikrat mnohem agresivnejsi nez velka plemena, co si berou psy do naruce. To je ta nejvetsi blbost co muzou delat, pokud se psy miji na voditkach ocuchaji se a je klid, pokud ho berou do naruce tak druhy pes ma snahu ho ocuchat coz nalezite vede k hopsani apd. Nas pes neskace, ale uz sem to videla.
A je potreba taky naucit deti, aby sami neleteli ke psum, ktery neznaji. Vzdycky je potreba se zeptat. Jednou jsem videla u nas na namesti zenskou s ditete, ktera obchazela snad vsechny psy a bez ptani to dite je hned hladilo apd. To si jenom koleduje o prusvih.

kijonkova.k
2. pro 2009

misi78,souhlas.Máme labradora,sice zkoušky nemá(ten by je ani neudělal 😀 ) a taky se pokouší skákat,když vidí psa na rukách.V okolí máme hodně yorkšírů a pinčů,co jsou agresivní a nedají našemu Kubovi pokoj.Kolikrát si říkám,že by taky mohl trochu zavrčet,aby dali pokoj.Ale ten kolem nich skáče a má z nich prču.A jsou nejen matky jsou hysterické. ☹

kijonkova.k
2. pro 2009

jo,a máte moc hezkého pejska,miluju je,jsou krásní. 😉

misi78
2. pro 2009

kijonkova 🙂 myslim ze to znaji vsichni majitele velkych plemen 🙂 ten nas taky maly psy ignoruje 😀

anta
2. pro 2009

Lenkabu - malému zakazuji chodit k jakémukoli psovi i když je na vodítku, tedy kromě jednoho, ten je od nás z domu, je to čínský naháč a fakt dobrák od kosti 😉 Člověk nikdy neví, jestli psovi v hlavě nebrnkne a nepokouše ho, ať je malý či velký, to je jedno. Doma jsme se tedy na plyšovém pejskovi učili, jak se hladí doopravdový, ale v praxi to beztak využijeme jen na tom pejskovi (chudáčkovi 😀 😀 ) z baráku.

lamarika
2. pro 2009

My máme westíka, je poměrně malej. Není uštěkanej (prakticky neštěká 😅 ), ale miluje děti, lidi a psy 😀 Pokud nejsme někde ve výběhu, tak ho mám na vodítku aby neobtěžoval cizý lidi a zvlášť třeba maminky z dětma. Nejvíc mě ale naštve když potkáme nějaký důchodce s těma jejich vořechama co je nemaj ani na vodítku. Vořech si to peláší hned k nám a důchodce se rozčiluje, že na něj řvu aby si psa připnul, že nechci aby k nám šel. Jde mi o to, že může něco (třeba blechy) přenést na našeho psa a co já s tím pak budu dělat. Pes mi leze za malým, do postele, no prostě všude. . .

garfieldmail1
autor
2. pro 2009

Holky, jsem si jistá, že vlastně tady diskutujeme a rozčilujeme se nad některými nezodpovědnými majiteli psů (bojových plemen i jiných), nikoli o tom, která rasa je problémová a která ne 😉 Není třeba hájit některá plemena, problém je opravdu v některých jejich majitelích 😔

Syn taky ví, že nesmí hladit cizí pejsky nebo kočky, že nesmí se ani přiblížit k plotu, kde by mohl být pes. No jo, ale kolikrát (cca 1000x? 😠) jsem mu taky říkala, aby nestrkal do pusy třeba špinavý klacek 😠 Prostě musím stejně hlídat já, aby se k psovi nečekaně nepřiblížil atd..... Děti si to riziko stejně doopravdy neuvědomují 😒

garfieldmail1
autor
2. pro 2009

Ale samozřejmě je rozdíl v tom, jestli člověka napadne nevychovaný kokršpaněl nebo nevychovaný pes bojového plemene... Proto má holt člověk před volně pobíhajícím bojovým psem větší respekt až strach než třeba před tím kokrem...

misak78
2. pro 2009

lamarika: dost jsi mně urazila! 😀 mám čistokrevného jihočeského voříška a žije si teda dost luxusně- víc jak někteří papíroví psi a rádoby čistokrevní voříšci(každého bezpapíráka beru za vořecha).

garfielmail: omlouvám se, že jsem jako jedna z prvních odbočila od tématu. Ale k věci: pobíhání psů navolno, eventuelně na vodítku, s náhubkem atd. řeší vždy vyhláška dané obce. Zjisti si, zda něco takového máte (pakliže jsi přímo z Ostravy, tak asi určitě) a stěžuj si na onoho konkrétního majitele- tedy upřímně nejdříve bych to zkoušela domluvit s ním. Jistě máte městskou policii- tu bych eventuelně informovala( pakliže si nenechá říct) a klidně pokaždé, kdy bych psa viděla bez vodítka. Bylo by dobré se třeba domluvit i s jinými lidmi, aby dělali totéž. Kdyby nic nepomohlo, tak ještě sepsání petice je možnost...

mufinka1
2. pro 2009

musim se trosku zastat "bojovych" plemen, ne kazdy pes je totiz vycvicen blbcem co se chce jen predvadet jak ma trvdrackyho psa, treba zrovna jak pise renys, jsou lide, kteri ho maji vycviceneho spravne, vedi jak s takovym psem jednat a ten je nakonec mnohem mirnejsi povahy nez treba knirac, ktery vam muze jedna dve prokousnout nohu i kdyz byste to do nej treba nerekli ( coz se me osobne stalo, kamaradka mela knirace a jednou si to proti me namiril a skoncila jsem s dirou v holeni) a naopak znam stafforda, ktery by pro male dite i umrel, nikdy po nich neskace, vzdycky je rozvazny a klidny a musim rict, ze treba zkusenost s nim hodne zmenila muj pohled na tohle plemeno....Ale stejne jako u lidi, proste se neda soudit podle rasy, v kazde jsou dobre i spatne priklady...

Ja osobne bych chtela labradora, ale to proto, ze je od detstvi zboznuju

😵

garfieldmail1
autor
2. pro 2009

misak, budem určitě zjišťovat, co se s tím dá dělat a dám tady vědět, jak jsme pochodili. Domluva právě k ničemu nevedla. No on je to i takový typ souseda, co zásadně seká trávu a řeže dřevo v neděli po obědě.... 😖 No prostě soused za všechny prachy 😝

lamarika
3. pro 2009

misak: Tak to se omlouvám 😅 Já mám taky bezpapíráká 😉 Chtěla jsem ho jenom k děckám, protože mi to přijde jako fajn kombinace. Popravdě řečeno asi moc čistokrevnej nebude, protože má na sobě tmavý skvrny. . .
Já jsem to spíš směřovala na to chování některých majitelů (u nás hlavně důchodců) . . . 😉

Jinak k těm bojovým psům. Já si myslím, že každý pes může být hodný, vycvičený a mírumilovný. Většinou se u každýho psa začíná s výchovou u štěněte a pokud majitel tuto výchovu s prominutím nesprasí a přistupuje k danýmu psovi jak má, pak je vše O.K. Od mala vyrůstám se psama a sami jsme jednu takovou výchovu pokazili a napravoval ji za nás cvičitel. Ze psa se pak stal mírumilovnej mazel, takže vím o čem mluvím 😉