Volno pro tatínka po porodu. Má na něj nárok?

klara.t
15. říj 2009

Holky nevíte něco o tom, že by měl mít otec po porodu nárok na placené volno (aniž by čerpal řádnou dovolenou). Něco by mělo platiti od 1.ledna 2010, ale nevím nic jistě.

kacka.va
15. říj 2009

o tom už se tu někde diskutovalo

tomasek06
16. říj 2009

Otec má právo i na paragraf ne?

klara.t
autor
16. říj 2009

To právě netuším a nemůžu to tu najít.
My jsme minulý týden byli s holkama (těhotnýma) na pokecu v hospůdce, a když jsme platily, tak nám číšník řekl, že nás slyšel o tom debatovat. Jemu se prý narodilo dítě před 3 měsíci a dostal týden placeného volna. Jenže jsme se nezeptaly na podrobnosti. Tak to zkouším zjistit.

tomasek06
16. říj 2009

Já si myslím, že určitě. Zkus to ještě zjistit. Od kamarádky manžel si bral 100% paragraf, ale bylo před třemi roky, tak teď netuším.

klara.t
autor
16. říj 2009

No paragraf si lze vzít na ošetřování člena rodiny. Třeba, když už maminka jedno dítě má a je v porodnici s druhým, tak si tatínek vezme paragraf na ošetřování toho prvního dítěte. Take jsem někde četla, že si tatínek může vybrat paragraf na ošetřování maminky po porodu - ale ta to musí mít napsané od svého obvodního doktora nebo obvodního gynekologa.

No to k těm paragrafům - nemám to ale ověřené zákonem.

Mě ale zajímá to, jestli mu dají jakkoby placenou dovolenou aniž by si čerpal tu klasickou dovolenou.

helcenka
16. říj 2009

dosud podle zákona platí, že otec má nárok na placené volno pouze po dobu nezbytně nutnou k odvozu do porodnice. Pak může čerpat neplacené volno nebo klasickou dovolenou. My jsme s tím počítali, tak si taťka dovolenou vyšetřil a byl s námi týden doma. O změnách pro rok 2010 zatím nevím. 😕

ronaldo
20. říj 2009

Já jsem o tom také slyšela s tím, že "otcovská dovolená" má platit od roku 2009 a když ne, tak od roku 2010 určitě. Zatím jsem nic konkrétního nenašla, tak se zkusím optat naší paní účetní, ta by možná mohla mít bližší informace.

Na ten paragraf by tatínek měl mít nárok i na maminku s čerstvě narozeným dítětem. To by podle všeho měl vystavit gynekolog popř. v porodce po propuštění domů.

cazadora
20. říj 2009

holky myslím že to platit mělo ale že to neprošlo