Vyplácení dávek (mateřská, nemocenská) na pražské OSSZ

achalteke
18. bře 2009

tak doufám, že tu toto téma ještě není...

za měsíc únor mi má být vyplacena nemocenská (jsem na rizikovém), ještě mi však nic nepřišlo. S hrůzou jsem dnes zjistila, že patřím pod pražskou OSSZ (viz. včerejší televizní noviny) 😖 . Je nějaký termín výplaty těchto dávek? Pražské maminky a snažilky máte s tímto zkušenosti? Jsem z toho docela zoufalá, ty dávky jsou pro mě životně důležité..... ☹

miriska
20. únor 2010

vojtisek, moc dekuju za radu

m.aa.b
20. únor 2010

jenže kdo mi ji dá,když na ivf jdem až cca za měsíc? a navíc jsem ted byla u tohodle zaměstnavatele jen dva měsíce... ale nastoupila jsem rovnou po skončení předchozího prac. poměru

vojtisek2007
20. únor 2010

m.aa.b - tak to ti fakt asi neporadím, tak najít dalšího zaměstanavatele, ale to je asi na prd...nevím jako při ivf chodí - nebo si založit živnosták a začít si platit sama pojištění...pak můžeš jít na neschopenku i na mateřskou....

m.aa.b
20. únor 2010

aha to mě nenapadlo - a kolik je to pojištění při živnostáku, nevíš?

vojtisek2007
20. únor 2010

když si zařídíš živnost, tak když se do 7mi dnů stihneš přihlášit na OSSZ k nemoc. a důchodovému pojištění, můžeš začít marodit ihned, když nestihneš těch 7dnů, můžeš jít marodit za tři měsíce....pojištění platíš podle sebe....začíná to někde na 56,-kč nejvíc je 1004 - to je potom taky ta nejvyšší mateřská a nemocenská někde kolem 25tisíc

m.aa.b
20. únor 2010

a ještě budu otravovat - a když nebudu mít příjem z čeho mi pak spočitají tu nemocenskou a pak mateřskou ??? A nebo myslíš chvílku skutečně podnikat a pak ... Možná jsou to hloupé otázky, ale ted jsem trochu mimo ze všeho a moc mi to nemyslí.

Vojtísku moc moc moc Ti děkuji za rady 🙂

m.aa.b
20. únor 2010

myslíš těch sedm dnů od ukončení posledního prac. poměru? a to si tedy nemusím vůbec vydělávat, jen si zaplatím to nem. a důch a když si zaplatím to nejvyšší tak mi tedy jde ta nejvyšší mateřská a nemocenská a jen si dál každý měsíc platím těch 1004?

vojtisek2007
20. únor 2010

m.aa.b - těch 7dnů je od založení živnostáku, pak musíš , podnikat fakticky nemusíš, protože se ti bude mateřské a nemocenská počítat z těch zaplacených záloh - jenom bys je musela platit min 6měsíců abys měla nárok na mateřskou - u živnsoti musíš totiž splnit těch 270dnů - to se ti bude počítat ze zaměstnání a 180dnů musíš splnit jako platící osvč - takže 6x zapllatíš třeba tu nejvyšší 1004 a pak můžeš jít v klidu na nemocenskou a pak na mateřkou a máš zajištěnou tu nejvyšší.

m.aa.b
20. únor 2010

takže když to shrnu - ted bych sla na PÚ udělala si živnost, nahlásila se na OSSZ a hned v tom prvním tydnu šla na neschopenku tak už mi naleží nemocenská? Platila bych dál ty zálohy a po 6 měsících bych měla nárok na tu nejvyšší mateřskou?

vojtisek2007
20. únor 2010

ne, musíš platit těch 6 měsíců pak můžeš jít na nemocenskou...takže např. od 1.3.2010 budeš osvč, hned od 1.3. se přihlásíš i na OSSZ tak můžeš jít na neschopenku po 180dnech - v září, jakmile začneš nemocenskou čerpat, nemáš už povinnost platit zálohy a mateřskou ti vypočítají ze zaplacených záloh před nástupem na nemocenskou

m.aa.b
20. únor 2010

asi jsem natvrdlá viď 😅

vojtisek2007
20. únor 2010

mateřská a nemocenská je cca ve stejné výši - jenom na nemocenské osvč nemají placeno prvních 14dnů nemoci

m.aa.b
20. únor 2010

aha tak už tomu rozumím 😉 opravdu moc Ti děkuji za vysvětlení 🙂

sirael4
28. čer 2010

koukala jsem jak to je na rozikovém s vyplácením nemocenské a jde mi z toho hlava kolem, je pravda, že za dlouhodobou nemoc (těhotenství) má maminka víc peněz než kdyby chodila do práce?

j.a.n.i
28. čer 2010

@sirael4 řekla bych, že to bude informace z kategorie závistivých fám... nemocenská je 60% z redukovaného vyměřovacího základu, i při nízkém příjmu se to redukuje minimálně na 90%, při vyšším ještě více... takže maximálně to u určité výše příjmu může vycházet jen o něco málo méně než čistý plat, ale víc to rozhodně není

sirael4
28. čer 2010

@j.a.n.i aha, je to tak složité počítání, že si neumím představit (nejdřív 3 dny nic, pak 14 dní jinak, zbytek jinak....) jak tedy při např. hrubém příjmu 15tis?

j.a.n.i
28. čer 2010

@sirael4 první měsíc cca 7000,- další měsíce cca 8100,-, čistý plat je cca 12400,-

sirael4
28. čer 2010

@j.a.n.i tak to nic moc, ale člověk si zvyká na rodičák 😀

jankabry
15. črc 2010

ahojky, připojuju se s dotazem:

Začali jsme se opět snažit minulý cyklus po půlroční pauze po revizi ☹ Téměř celý život pracuju na DPP a zbytek beru "na dřevo", takže nemám nárok na PPM. Ucházím se už skoro rok o stabilní práci na hpp a včera jsem dostala zprávu, že mně přijali a mám k 26.7 nastoupit. První tři měsíce bude samozřejmě zkušební doba.
Vím, že musím odpracovat 270dní. Všude píšou doslova odpracovat, tak jsem trochu zmatená, zda se do toho počítají i víkendy, nebo jen pracovní týden 🙂 chápu, že to je asi přihlouplý dotaz, ale nad tím, jsem fakt nikdy neměla potřebu přemýšlet..
Je to přesně podle Murphyho zákonů - práci jsem hledala dlouho a tohle chci dělat, ale na druhou stranu jsme se zase začali snažit .. teď nevím, zda snažení přerušit a na jak dlouho případně. ☹ jsem z toho jelen .. ono snažení nevýjde hned, tak nevím, zda bychom to měli přerušovat .. ale zase kvůli té práci .. ach jo :-/
díky moc za pomoc!

vojtisek2007
15. črc 2010

@jankabry těch 270dnů je prostě dnů, ne jen pracovních, všech....a snažení bych možná o ty tři měsíce co je zkušebka odložila...aby tě potom kvůli těhu nepropustili....kdyby se vám zadařilo až po té zkušebce máš už téměř 99% šanci na mateřskou 🙂, ikdyby jsi potom musela na nemocenskou kvůli zdr.stavu tak i ty dny na nemoc. se ti počítají do těch 270dnů....

jankabry
15. črc 2010

@vojtisek2007 moc děkuju za rychlou odpověď!
Jak by mě mohli po zkušební době propustit kvůli těhu? To se přece nesmí, ne?
Kdybych otěhotněla kupříkladu první měsíc ve zkušební době, tak bych nikomu nic nemusela oznamovat, ne? prostě bych to oznámila, až by to bylo jednak jisté a to je až po tom 12tt víceméně a hlavně po zkušební době.
Nepočítám s tím, že se zadaří nějak brzy. Já mám gyn. problémy a v prosinci jsme o mimi přišli v 9tt ☹ tak proto jsem na velkých vážkách, zda s tím snažením teď přestat .. ono to snažení nemusí trvat jenom pár měsíců, že ano :-/ Nechci zbytečně ztrácet čas, ale zase bych měla ráda práci a hlavně pěkně zabezpečené mimi, že jo 🙂

vojtisek2007
15. črc 2010

@jankabry ve zkušební době tě může propustit bez udání důvodu i na neschopence např. , samozřejmě nemusíš nic hlásit a zkušebku přečkat, záleží na tom, jak ti bude 🙂

ruzenkas
15. črc 2010

Přidávám se do kolektivu. Nemít rodiče a manžela, tak nemám ani na základní léky potřebné k mé léčbě. 12. 3. jsem nastoupila akutně do nemocnice. 15. 3. jsem měla operaci nádoru. Od té doby jsem doma. Po operaci mám trvalé následky-obrnu hlasivek...aj (viz moje album). Chodím na chemoterapie. Týden po nich mi je špatně, jak od žaludku, tak mám tlak někdy i 80/60 a jenom ležím, protože se neudržím ani na nohou. Další týden mám oslabenou imunitu a nesmím chodit mezi kolektiv lidí no a třerí týden mám opět další chemo a vše se opakuje. Od dr. z ORL mám zakázáno jakékoliv namáhání hlasivek, pokud možno, co nejméně mluvit. Jelikož jsem studentka, nemám nárok na nemocenskou. Dotazovala jsem se u nás na sociálce na jakýkoliv příspěvek, zda nemám nárok. Znám se přímo s vedoucí odboru a ta mi narovinu řekla, že nejsem dost invalidní na to, abych mohla mít příspěvek. Beru léky, které brát musím, ale pojišťovna je celé nehradí. Takže jsem totálně 4 měsíce bez peněz. Teď jsem si alespoň našla brigádu na doma, takže si můžu vydělat na ty léky, ale asi nepotřebuji jíst, pít, ani peníze na oblečení...aj. a nehledě na to, kolik stojí doplňky stravy na podporu imunity, ovoce, zelenina...aj.

jankabry
24. zář 2010

tak píšu znovu ... 🙂 aneb zadařilo se přesně jak jsem psala 😵

protože jsem to nenašla nikde na internetu a když ano, tak tomu opravdu vůůůbec nerozumím, zkouším to tady ..

Jsem ve zkušební době.
Pracovní poměr od 1.8.2010 od 30.8.2010 jsem doma na neschopence pro rizkové těhotenství.
Ač jsme to chtěli tajit všem až min do 13tt a ze zákona nejsem zaměstnavatele povinna informovat o diagnoze, dost na mě tlačili a já jsem jim tedy potvrdila, že jsem na rizikovém.
Obratem mi přišel dopis s výpovědí. Zatím je na poště, jdu si pro něj v pondělí, takže nevím, co tam přesně milá paní zaměstnavatelkyně píše ..
Nemám odpracovaných 270dní v roce pro to abych mohla dostat PPM.

Může mě tedy vyhodit i pokud jsem na nemocenské??? Pokud ano, jak postupovat dále???

Jak to je s mateřskou a PPM pokud nemám odpracovaných těch 270dní? Pokud zruší pracovní poměr, tak nebudu zaměstnaná oficiálně a tak se mi nárok na PPM nebude vypočítávat z platu ...

Takže mám nárok jen na mateřskou a to v té čtyřleté variantě?

Děkuji moc za jakékoliv odpovědi!

Janka

vojtisek2007
24. zář 2010

@jankabry ve zkušební době tě můžou propustit i na neschopence, to že nemáš odpracovaných 270dnů a u posl.zaměstnavatele nejspíš budeš mít odpracované cca 2měsíce = že ochranná lhůta je pro tebe taky dva měsíce a ne 180dnů...což bys stejně nestihla a nemáš těch 270dnů (kvůli nároku na mateřskoku) . Do 7mi dnů máš ochrannou lhůtu pro nastoupení na PN, na které ty vlastně už jsi, takže můžeš být na PN, až do porodu, na mateřskou nárok mít nebudeš, ode dne porodu budeš mít nárok na rodičák ve 4 leté verzi....

jankabry
25. zář 2010

@vojtisek2007 díky za odpověď i když mě teda vůbec nepotěšila ☹ ale co už no .. mimi je pro nás přednější! 😉 uvažovali jsme o tom, že bychom se přestali snažit, když budu ve zkušebce .. a teď děkuji Bohu za to, že jsme to neudělali - a to nevěřím 🙂 minulý rok o Vánocích jsme o mimi přišli takže jsme se zase začali snažit a povedlo se. Je pro mě tak nějak důležitější to, že budeme mít zdravé miminko než to, jestli budu mít o pár tisíc vyšší přídavky ..

takže co teď? odepsat jí na tu výpověď - zrušení pracovního poměr ve zkušební době - že s tím souhlasím a pak se přihlásit na pracáku, nebo až mi skončí PN? tu nemocenskou mi bude vyplácet kdo a jak? a odměřena bude z mého předchozího platu?
Odpracován tam mám jenom měsíc ...

já se omlouvám, ale tomuhle úředničení a slovíčkaření fakt nerozumím ☹

děkuji moc za ochotu a trpělivost 🙂

vojtisek2007
25. zář 2010

@jankabry odepisovat na výpověď nemusíš, jestli ti tam opravdu píše že tě propouští ke dni....ve zkušební době, takže nemusí udávat důvod a ty nemusíš souhlasit, jen si přebereš dopis a zjistíš, kdy ti prac.poměr zkončil.
Na PN můžeš zůstat bude ti jí dál platit zaměstnavatel - už bývalý - na pracáku se můžeš přihlásit až po skončení PN, což bych asi radši vydržela až do porodu, protože peníze na PN budeš mít asi vyšší než podporu na ÚP. A počítat se ti bude PN z posledního zaměstnání ikdyž bylo jen jeden měsíc

trnda2
12. říj 2010

Ahoj,ahoj potrebovala bych pomoct a to radu. Po internetu sem se sice neco dozvedela,ale kdyz sem si precetla tady dotazy tak sem zase na mrtvem bode.
Muj dotaz: 26.8.2010 mi zkoncila trileta materska dovolena od 27.8 sem nahlasena na uradu prace.Sama sem si hledala praci a nasla sem.Nastup mam 13.10 a prvnich 14dni to budu mit jako dohodu o praci ve ktere oni poznaji jestli mi to pujde a nasledne bych dostala smlouvu na dobu urcitou takze zkusebni doba.
Tady mam problem protoze sem momentalne v 8 tydnu tehotenstvi za co jsem moc rada chteli jsme druhe mimco, ale uz jsme necekali,ze to bude tak rychle.Potrebovala bych vedet jestli by mi byla vyplacena prac.neschpnost az do porodu a v jake vysi z ceho by to pocitali kdybych tam pracovala treba jenom dva mesice?Nebo si mam odpracovat celou zkusebni dobu.klidne bych tam pracovala az do porodu,ale bojim se,ze mi na to prijdou protoze za takovy dva mesice mi zacne rust brisko a vyhodi me a nebudu dostavat ani korunu.A co znamena tech 270 dnu? To jako,ze jak se to male narodi tak si nebudu moct vybrat jak dlouho snim budu doma a rovnou mi to napisou na ctyri roky?Dekuju moc moc za odpoved a hlavne ochotu 🙂

janinka23
15. lis 2010

ahojky, prosím můžete mi někdo říct, jsem na neschopence od července, nemocenská mi vždy chodila k 10sátému v měsíci, tento měsíc ještě nic, nevím ani která sociálka mi ji vyplácí, proto se ptám jestli něktrá nevíte, zdali vyplácí nemocens. sociálka tam kde mám hlášené trvalé bydliště nebo sociálka , kde je registrovaná firma u které jsem zaměstnaná? Díky

georgine
15. lis 2010

@jankabry nemocenskou ti vyplácí zaměstnavatel ,ale ten by musel mít více než 50 zaměstanců ,ale pokud jich má méně je evidovaný jako malá organizace a tudíž nemocenskou vyplácí správa sociálního zabezpečení, podle mého názoru vyplácí OSSZ pod kterou spadá zaměstnavatel.. ale nejsem si 100/% jistá..
zůstaň pokud to půjde na PN až do nástupu na mateřskou, což je 6-8týdnů před porodem.. a v té době si asi zajdeš na sociálku od které budeč pobírat dávky rodičáku, zřejmně magistrát - odbor sociální péče 😉