Vyplácení dávek (mateřská, nemocenská) na pražské OSSZ

achalteke
18. bře 2009

tak doufám, že tu toto téma ještě není...

za měsíc únor mi má být vyplacena nemocenská (jsem na rizikovém), ještě mi však nic nepřišlo. S hrůzou jsem dnes zjistila, že patřím pod pražskou OSSZ (viz. včerejší televizní noviny) 😖 . Je nějaký termín výplaty těchto dávek? Pražské maminky a snažilky máte s tímto zkušenosti? Jsem z toho docela zoufalá, ty dávky jsou pro mě životně důležité..... ☹

vojtisek2007
25. led 2010

a nejhorší je pokud spadnete pod pražskou ossz 😠 😠 😠 tam jsou přímo na pěst

kjucukovna
25. led 2010

vojtišek moc Ti děkuju!!!! jen tomu moc nerozumim když se o to žádá před porodem tak jak už můžu mít rodný list dítěte? nebo kdy si o to mam zažádat? a ty další papíry si vyzvednu někde na úřadě? nebo mi to dá můj gynekolog? V praze sice bydlíme ale spadám pod prachatice, takže vůbec nevím jak to osobně zařídím 😒 nemam v plánu tam před porodem jet kvuli úřadům,ach jo a nemůže to za mě vyřídit třeba tchýně???

vojtisek2007
25. led 2010

kjucu - zařizuje se to po porodu - ta žádost o rodi.příspvěvek, ale to potvzení který potřebuješ mít z OSSZ ohledně mateřský, ten si tam můžeš poslat jakmile na mateřsko nastoupíš (takže 6-8 týdnů před porodem) a připsat dopis o urychlené vrácení, že to potřebuejš jako přílohu k žádosti o rod.příspěvek, měli by ti to šupem poslat vyplněný....to můžeš poštou, po porodu až bdueš mít rodný list, tak vyplníš žádost o rod.příspěvek, přiložíš ten doklad z ossz a pošleš na úřad práce, odbor státní soc.podpory, odtud ti přijde potom vyrozumění. Oba formuláře si můžeš stáhnout na www.mpsv.cz

kjucukovna
26. led 2010

vojtisek děkuju moc!!! mam v tom fakt zmatek a navíc mi někdo chybně psal že si nemůžu vzít rodičák na 3 roky, tak to už byl uplnej zmatek. Děkuju!!!

lucisa
26. led 2010

vojti, vidím, že jsi odbornice (asi jsi dělala na sociálce nebo tak něco 😉 ). mám taky jeden dotaz, tak kdyby sis našla chvilku na odpověď, budu ráda.

od prosince jsem na nemocenské, která mi končí zítra a od pozítří nastupuji na mateřskou. tu nemocenskou mi dr. ukončila už minulý týden (resp. dala mi už poslední díl nemocenské), ale protože jsem docela nachlazená já i dcera, nechtěla jsem za zaměstnavatelem letět hned.

jenže v pondělí mi mzdovka volala, jestli už mám papíry, ať jí je přinesu, tak jsem tam hned v pondělí (tj. včera) zašla. vycházky mám ráno od 7-8, abych stihla dcery odvést do školy a školky a mám to tak akorát otočit zpět domů. pak mám vycházky až od 15-18 hod., jenže to už v práci mzdovka není. byla jsem tedy dopo, a zrovna mi přišla kontrola. nechala mi lístek, že jsem nebyla doma, tak jsem tam dnes měla volat. říkám té ženské, jak to bylo a ona, že jsem to měla vyřídit v době vycházek, tak jí říkám, jaká je situace, tak prý poštou, jenže já mám práci 10 minut pěšky, poštu mám půlhodinu do města. tak prý manžel. ten jezdí mezinárodku, na víkend byl po 3 týdnech doma a včera už zase jel, ale jak na potvoru, ona ho doma ještě zastihla chvilku před tím, než jej dispečer odvolal na další cestu. samo, že mi asi nevěřila, řekla, že ji to nezajímá, že ona dělá jen kontroly a mám čekat doporučený dopis, kde si mě pozvou na podání vysvětlení a omluvy, proč jsem nebyla doma.
nechápu tedy, proč jsem měla i volat. a teď, co s tím.

má dr. by mi na požádání asi potvrdila alibi, ale nechic na sociálce lhát, když si myslím, že jsem se ničím neprovinila. nebyla jsem nikde pařit, na nákupech, na návštěvě apod.

co mám dělat? a kolik nemocenské by mi případně mohli vzít? celou od prosince (tzn. musela bych vrátit už i tu, co mi za prosinec přišla?), nebo jen za leden, nebo jen za nějaké dny? přijde mi to absurdní, když vlastně zítra nemocenská končí a kdybych nebyla minulý týden já i malá tak na hromadě, už bych ani ten lístek doma neměla, protože bych to na mzdovku odnesla už tehdy....
díky za odpověď 😉

vojtisek2007
26. led 2010

luci - asi to záleží na okolnostech, "bohužel" (nebo spíš bohudík) nepracuju na sociálce ani jsem nepracovala, ale co vím, tak "kamarád věčný marod", nějaký vycházky ho celkem nebrali.....když ho nezastihli poprvé vzali mu asi 2dny nemoc., když podruhé tak asi 5dnů a teprve potřetí mu sebrali celý měsíc....taky záleží na koho narazíš potom na sociálce, když to bude "normální" úředník, tak bys mohla dostat jen nějaké pokárání nebo tak něco a nemuseli by ti vzít nic, každopádně vím, že to co berou není zas tak strašný....

lucisa
26. led 2010

vojti, díky moc, tak to jsi mě uklidnila, už jsem myslela, že budu vracet i to, co mi přišlo za prosinec, nejen za leden.
snad fakt natrefím na někoho jiného, protože ta ženská mi v telefonu řekla, že ona jen dělá kontrolu a nic jiného ji nezajímá, tak nějaké vysvětlení se asi podává někomu jnému. 😉

j.a.n.i
26. led 2010

luciso, mám takový pocit, že ti to nemůžou sebrat zpětně, ale až od data kontroly... klidně pak do konce nemocenské, ale jelikož to jsou v tvém případě 2 dny, tak bych to neřešila

petulas
28. led 2010

Ahojky tak jsem moc ráda protože mi došla jak mateřská tak i marodka..paráda jinak moc děkuji za rady..

kikulienkaaa
28. led 2010

ahoj holky prosim vas, na nenocenskej sem uz od 23.11.2009.zmluvu mam na urcito a to do 30.3.2010.muze mi zamestnavatel neprodlzit zmlouvu?ne nemocenskej budu az kym nepudu na materskou,,prosim poradte.. ☹

vojtisek2007
28. led 2010

kiku - jestli máš smlouvu na dobu určitou, nemusí ti jí zaměstnavatel prodlužovat -ani když jsi na neschopence....a jak píšeš, na nemocenské budeš až do mateřské, pak mateřská a potom rodičák....

kikulienkaaa
31. led 2010

😉 hmm,,,no o sem zviedava jak to dopadne ale dekuji za odpoved 😉

lucisa
31. led 2010

tak mi došel dopis ze sociálky, mám se tam do 7 dnů dostavit s vysvětlením a omluvou. 😝

taky tam psali, že zahájili správní řízení o částečném nebo úplném odebrání dávek od data porušení léčebného režimu (kontroly) na dobu max. 100 dní, nejdéle však do konce nemocenské, což je u mě po, út, st - 3 dny.
tak nevím, jestli se tam na úřadě nudí, kvůli věci, kterou jsem jim už vysvětlila po telefonu, stejně tam musím jít a budu to říkat zase, a to všechno kvůli 3 dnům, pěkný kocourkov. no co už, stejně mě ty 3 dny nevytrhnou, aspoň je tam zdrbu za tu minulou kontrolu 😝

sarlotta
2. únor 2010

Ahojík holky mám dotaz.
potřebovala bych vědět jestli mám nárok na mateřskou:

Červenec 2005 – únor 2009 rodičovská dovolená/ ještě stará varianta 4letá/ ukončeno dřív. V bývalém zaměstnání jsem podepsala dohodu o ukončení

3.3.2009 HPP u nové firmy do 31.5.2009 …….. od 19.5.2009 nemocenská do 30.9.2009

1.10.2009 HPP u stejné firmy do 7.12. 2009………..od 4.12.2009 nemocenská/ rizikové těhotenství – termín porodu 9.8.2009/ trvá dosud.

Zaměstnavatel mi nabízí práci na březen-duben 2010... mám se nechat zaměstnat na HPP ... ovlivní to vůbec nárok na mateřskou ?

Vím že ochranná lhůta je v mém případě jen ty 2měsíce co jsem vždycky pracovala.. předpokládám, že ta nemocenská se do toho nepočítá ... nebo jo ?

sarlotta
4. únor 2010

nikdo neví ? ☹

vojtisek2007
4. únor 2010

Sarlotta - jestli jsem to dobře pochopila, tak ti teď prac.poměr skončil a trval cca dva měsíce ? tzn, že až bys měla nastupovat na mateřskou, nebudeš mít zaměstnavatele a tudíž na ní nebudeš mít ani nárok...a protože jsi pracovala 2měsíce,ochranná lhůta je taky dva měsíce, nevím, jestli ta práce na březen a duben 2010 by ti nějak pomohla, protože i potom bys měla pouze dva měsíce ochrannou lhůtu a to bys asi na mateřskou nastoupit nestihla - jinak co se týká povinných pojištěných dnů, tak to splníš, teď jde jenom o toho zaměstnavatele...a toho nejspíš tedy mít nebudeš....kdyby přihodil ještě květen, tak potom bys mohla čerpat mateřskou v ochranné lhůtě, jinak nejspíš ne

sarlotta
11. únor 2010

vojtíšek, tak si to taky myslím, no co už.. s květnem počítat nemůžu, bohužel... 😒

lucisa
20. únor 2010

vojti, tak si představ, že jsem jak hňup byla ještě na vysvětlení na sociálce, opět jsem jim řekla pravdu, do protokolu to sice napsali, ale stejně rozhodli tak, jako bych v tu dobu plantala po nákupech nebo drbech s kámoškou, či co....
vzali mi 50% z těch 3 dnů, které mi chyběly do konce nemocenské. nebude to sice nějaká závratná částka a zaměstnavatel mi řekl, že mi to vykompenzuje, ale přiijde mi to šílené, zvlášť když jsem za dobu, co pracuju (od r. 1997) a mívám nemocenskou ani jednou neporušila léčebný režim..... 😝

stát asi potřebuje utahovat kde se dá.....

vojtisek2007
20. únor 2010

luci 😒 ☹ 😒 ☹ to je fakt smutný....

m.aa.b
20. únor 2010

Ahojky holky, když už tu tak rozebírate práci, tak mám také otázku - když jsem na pracáku a jdu marodit (a už nejsem v ochránné lhutě posledního zaměstanavatele) z čeho se vypočítává nemocenská? Z toho co mi vyměří pracák nebo z toho posledního zaměstnání? Totéž platí o mateřské - když bych ted otěhulila z čeho mi vypočítají mateřskou? A vypočítají mi ji vůbec? Já ted totiž přemýšlím co a jak mám udělat abych na tom nebyla uplně nejhůř... Nebo jestli se mám ještě ted (mám týden na rozmyšlenou) hodit marod jakože v té ochrané lhůtě???? Moc děkuji za rady.

vojtisek2007
20. únor 2010

m.aa.b - když jsi v evidenci úp a jdeš marodit, tak zdarma - nemocenská se ti nevyplácí, stejně tak jako kdybys byla těhotná, tak nemáš na mateřskou nárok, bohužel....na nemocenskou můžeš nastoupit v ochranné lhůtě, tak je 7dnů od zkončení prac.poměru a počítá se z 12ti hrubých platů před nemocí...

miriska
20. únor 2010

ahoj holky, mám problém, nevím jestli v době nástupu na mateřskou na ni budu mít nárok. poradíte mi někdo prosím?
pracovala jsem od 5.11.08 do 30.11.09 od poloviny října/09 jsem na neschopence a v srpnu/10 bych měla nastupovat na mateřskou, budu na ni mít nárok, když jsem pracovala jen něco málo přes rok a z toho jsem byla ještě měsíc a půl na neschopence, na ktereé budu asi až do nástupu na matěřskou. děkuji moc za odpověd...

vojtisek2007
20. únor 2010

miriska - nárok by ti teoreticky vzniknul - musíš splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou - to splníš, počítají se tam dny i na nemocenské,teď ještě musíš stihnout nastoupit na mateřskou do 180ti dnů od zkončení prac.poměru - což podle mě bohužel nestihneš....když ti prac.poměr zkončil v listopadu, tak abys mohla nastoupit mateřskou z titulu ochranné lhůty, musela bys na ní nastoupit nejpozději k poslednímu květnu.....

m.aa.b
20. únor 2010

Vojtisek díky za odpověd jestlin tomu dobře rozumím, tak pokud budu mít rizikové těhu (a to já mít budu, pže mám po dvou potratech a navíc nemužu otěhu přirozeně) tak zustanu bez príjmu???

m.aa.b
20. únor 2010

A ještě otázka - platí to i v připadě že na tom pracáku budu třeba jen dva tři měsíce než otěhu? Před tím jsem ca sedm let pracovala....

vojtisek2007
20. únor 2010

m.aa.b - bohužel,když jsi v evidenci nevzniká ti nárok na nemoc.dávky - to je náhrada platu, který ty vlastně na úp nemáš - ale bez příjmu bys být neměla - budeš dostávat nějakou podporu v nezaměstnanosti, ne ?

miriska
20. únor 2010

vojtisek, takže to znamená že nárok teda mít nebudu pokud nenastoupím v ochrané lhutě? tak dva roky jsou dva roky a když to neni v ochrane lhute tak to zanika i kdyz tech 270 dní mám splněno? no to me teda pekne stve, nevím co ted teda...

vojtisek2007
20. únor 2010

miriska - bohužel, aby ti vznikl nárok na mateřskou, musíš splnit - 1) účast na nemoc.pojištění 270dnů za poslední dva roky a 2) musíš mít zaměstnavatele, nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty - musíš splnit obě podmínky - bohužel ty splníš jen jednu ☹ takže ti na mateřskou nárok nevznikne

m.aa.b
20. únor 2010

no mě je jasné že bych prvních 14 dnů nedostala peníze, ale pak by mi asi nemocenskou dali nebo je to tak že i když budu na neschopence tak mi dají podporu? No a těhotenství trvá ca 9 měsíců a podpora je na 5 tak co pak? Chjo a ted co mám dělat... chci dítě ale příjem potřebuji... ☹

vojtisek2007
20. únor 2010

m.aa.b - a naskočit na nemoc. v té ochranné lhůtě a domarodit až do porodu ???