Výpověď po rodičovské, ale dál doma do 4 let dítěte

majima
19. led 2012

Děvčata, zdravím,

potřebovala bych poradit ohledně své momentální situace.
19.12.2011 mi skončila 3-letá rodičovská. Vzhledem k tomu, že jsme se přestěhovali, nemohu se vrátit do původního zaměstnání (dojížděla bych asi tři hodiny).
Se zaměstnavatelem jsme se předběžně dohodli následovně - do příštího týdne mám neplacené volno (abych nemusela řešit úřady přes svátky) a pak sepíšeme výpověď dohodou (odstupné bohužel žádné nedostanu).
Dcerku nám nevzali do školky a nemám žádné hlídání (placené si z finančních důvodů nemůžeme dovolit), musím s ní proto zatím zůstat dál doma (snad školka vyjde od září) a hledat si novou práci blíž současnému bydlišti.

Takže – chtěla bych se poradit, jak mám postupovat poté, co budu mít v ruce propouštěcí papíry, které úřady navštívit a co kde nahlásit. Vzhledem ke změnám od nového roku si nejsem úplně jistá.
Předpokládám, že asi „sociálku“ a úřad práce. Ale který dřív? Napřed „sociálku“ a tam nahlásit, že budu dál doma s dítětem do 4 let, a potom úřad práce, kde nahlásím, že jsem bez zaměstnání, ale budu dál doma? Nebo naopak? A mám v případě, že jsem dál doma s dítětem, vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti? A v jaké výši? (V příspěvcích z loňska se objevila doporučení, že když se před propuštěním nastoupí do zaměstnání aspoň na jeden den, podpora je pak o dost vyšší. Ale platí to tak stále i v roce 2012? Ovšem nevím, zda by na to zaměstnavatel přistoupil.)

Další problém je v tom, že trvalé bydliště mám v Brně a teď bydlím kousek od Zlína. Jak je to s evidencí na úřadu práce – musím se zaevidovat v Brně nebo můžu ve Zlíně, když si stejně musím hledat práci na zlínsku?

Pak ještě jedna věc – ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění.
Je to tak, že do těch 4 let dítěte za mě platí stát?
A jak je to teď během doby, kdy mám neplacené volno? To platí zaměstnavatel nebo je povinnost na mé straně? (Nerada bych něco zanedbala, aby to po mně v budoucnu nezačali vymáhat.)

Budu vděčná za vaše rady.

j.a.n.i
20. led 2012

No, máš 2 možnosti - buď se přihlásit na UP nebo pouze na ZP nahlásit, že zůstáváš pečovat o dítko do 7 let. Obojí má výhody a nevýhody:

UP: Dostaneš podporu (o její výši napíšu pak), ale budeš tam muset docházet a tvářit se, že máš zajištěné hlídání, kdyby ti něco našli. Nahlásit se musíš dle trvalého bydliště, ale pak to jde myslím převést na jiný UP. Jestli by šla udělat i ta registrace jinde, to netuším.

ZP: Nedostaneš nic, ale máš placené zdravotní a do 4 let věku dítka se ti to počítá jako odpracované na důchod. A máš svatý klid, nikam nemusíš, vyřídíš to se svoji zdravotní pojišťovnou.

Při neplaceném volnu musí zaplatit odvody zaměstnavatel, může po tobě pak to zdravotní chtít, ale je to na vaší dohodě, zda mu je dáš.

Pokud nenastoupíš do práce, tak máš podporu tu nízkou, cca 3000,- pokud nastoupíš, tak by to bylo z platu, ale nevím, zda by se tam nějak neprojevilo to neplacené volno.

majima
autor
21. led 2012

@j.a.n.i Ahoj, děkuju za odpověď.
Takže, jestli jsem to správně pochopila, pokud zůstanu s dcerkou dál doma, stačí to jen oznámit na zdravotní pojišťovně? Na sociálku už nic hlásit nemusím? A na úřad práce taky ne?

j.a.n.i
21. led 2012

@majima Přesně tak, vyřídíš pouze zdravotní pojišťovnu 🙂

aquila
21. led 2012

@majima Je to v podstatě tak jak píše j.a.n.i., jen bych poopravila tu zdravotní pojišťovnu u neplaceného volna. Pokud doložíš na své ZP, že se celodenně řádně staráš o dítě do 7 let nebo nejméně o 2 děti do 15 let, potom za tebe bude plátcem ZP stát nikoli zaměstnavatel, který ti poskytl neplacené volno. Zrovna to teď řeším taky kvůli školce, kterou budeme mít až od září.

j.a.n.i
21. led 2012

@aquila Jojo, to jo, ale ty to dokládáš zaměstnavateli a on to musí vyřešit s pojišťovnou.

majima
autor
21. led 2012

@aquila No, já právě mám neplacené volno jenom do příštího týdne a pak jsem nucena rozvázat pracovní poměr dohodou. Zaměstnavatel mi dál místo držet nechce a já teď bydlím jinde a není možné denně dojíždět. Jednak z časových důvodů - jak jsem už psala, je to asi na 3 hodiny tam a 3 hodiny zase zpátky, i z finančních - protože bych zhruba půlku platu projezdila. Takže si budu hledat novou práci blíž bydliště.

Jak se dokládá na ZP, že pečuju o dítě? Mají na to nějaký speciální formulář?

j.a.n.i
21. led 2012

@majima Co vím, tak mají univerzální formulář pro hlášení změn a do něj to vyplníš, jinak se to nedokládá ničím, akorát případně čestné prohlášení a kopii RL.

majima
autor
21. led 2012

@j.a.n.i Díky, tak snad to v pondělí zvládnu 😝

leonaxyt
14. únor 2012

@j.a.n.i
Holky, diskuse skoro pro mě, akorát s menšíma úprava:
Bude mi teď končit RD a dostala jsem psaní od zaměstnavatele, že se mam dostavit a vyřešit, jestli chci nastoupit zpět do práce nebo si podat žádost u neplacený volno do 4let věku dítěte - z čehož usuzuju, že by mi ho patrně teda dali.
Já se do práce už vrátit nemůžu, přestěhovala jsem se, a do školky prcek nepůjde, neb ho nevezmou pro velkej počet, budu tedy ještě další rok navíc doma.
A teď jde o to - co je pro mě lepší a výhodnější - vzít si na ten rok neplacený volno a pak po tom roce dát tu výpověď, anebo dát výpověď teď a jít se nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let?
Když budu doma na neplaceným volnu, započítává se mi to jako odpracovaný roky, započítává se mi to do praxe, nebo ne a tim pádem je úplně jedno, jakou variantu zvolim? Nebo tam jde ještě o něco jinýho?

leonaxyt
14. únor 2012

A napadla mě vlastně ještě jedna věc - jak je to při těch dvou variantách s nějakým přivýdělkem? Je možnej a je v tom rozdíl, nevíte?

naty
14. únor 2012

@leonaxyt mám úúúplně stejný dotaz... 😒 zkusíme se obrátit na @j.a.n.i 🙂

j.a.n.i
14. únor 2012

@leonaxyt Rozdíl je v případě kdybys otěhotněla, ať už cíleně nebo omylem, pokud budeš na neplaceném volnu, tak máš stále nárok na mateřskou, kdežto po ukončení pracovního poměru už ne.
Jinak to vyjde asi plus mínus nastejno.
S odpracovanými roky nevím, mě přijde nesmyslné, že se počítá RD a přesto to tak je, takže je dost dobře možné, že se počítá i neplacené volno.

leonaxyt
15. únor 2012

@j.a.n.i
Děkuju moc! 🙂 a nevíš jak je to ještě s tim přivýdělkem? Můžu si při obou těch variantách něco přivydělat? Případně s jakým omezením výdělku?

j.a.n.i
15. únor 2012

@leonaxyt Tam si nejsem jistá, na DPP do 10tis. měsíčně jo, ale na DPČ či částečný úvazek nevím, jestli bys pak nemusela doplácet zdravotní, to zkus zjistit na zdravotní pojišťovně.

leonaxyt
15. únor 2012

@j.a.n.i Díky moc za rady!! 🙂

betynulka
16. únor 2012

@j.a.n.i Ahoj,můžu se zeptat proč Ti příjde nesmyslné,že se roky strávené na rodičovské započítavají do odpracovaných let?

j.a.n.i
16. únor 2012

@betynulka No, chápu, že se počítají jako odpracované na důchod, to je jasný, ale pokud je někdo doma s dítětem, tak mi přijde nesmyslné započítávat to jako praxi v dané práci, když ji nedělá.
Pokud bych vzala extrémní příklad, tak někdo nastoupí po škole do práce, ihned po zkušebce otěhotní, je cca 7 měsíců na neschopence a pak 3 roky na RD... a pak bude dalšímu zaměstnavateli vykazovat, že má 4 roky praxe v oboru 😕

betynulka
16. únor 2012

@j.a.n.i tak tu praxi,samozřejmě chápu taky,to je nesmysl 🙂

ferinka
23. únor 2012

@j.a.n.i mám trochu jiný dotaz jestli se v tomto taky orientuješ...
Měla jsem brigádu přes net kontrolu letáků měla jsem i smlouvu na celý rok -Dohodu o provedení práce s maximem 300 hodin odpracovaných hodin,dělám to asi 3 roky(dohoda vždy na rok),ale dneska mi volali, že už extrernisty přestávají pužívat a tím moje práce končí ☹ Mám v tomto případě nárok na nějaké odstupné???

j.a.n.i
23. únor 2012

@ferinka Ne, nemáš, nejedná se o pracovní poměr.

ferinka
23. únor 2012

@j.a.n.i děkuju,myslela jsem si to 😉