Z 3 leté mateřské na úřad práce. Jakou dostanu podporu?

eltorii
22. črc 2011

Prosím o nějaké info...
V lednu se mám vrátit do práce po 3leté mateřské dovolené, ale nemám kam dát malou. Před mateřskou jsem normálně pracovala, moje místo se mi drží, ale nemůžu nastoupit protože nemám kam dát malou a soukromou školku bych neutáhla.
Nevíte někdo když se přihlásim na Úřad práce jestli a jakou dostanu podporu?? Všude se píše něco jinýho a už mi z toho jde hlava kolem... Určitě si tam zavolám,ale víte jak jsou ty paní tam příjemné a ochotné

Mockrát děkuji za jakékoliv info 🙂 🙂 🙂 🙂

j.a.n.i
25. led 2012

@stopobezite Tak to si měla kliku, že ses šla přihlásit ještě v prosinci, protože od nového roku se posuzují jen poslední 2 roky, takže už bys podporu z platu neměla. Jinak s tím hlídáním to tak prostě je, na UP se mohou registrovat jen ti, kdo hledají práci a mohou do ní nastoupit, takže pokud zaregistrovat chceš, tak nezbývá než tvrdit, že hlídání máš.

crca
31. led 2012

@j.a.n.i měla bych ještě takový dotázek,mám dvojčátka,jsou duben 09,na mateřskou jsem nastoupila normálně 6 týdnů před porodem,ale budu muset teď na ten pracák.Dneska jsem se doslechla,že je možné prodloužit tu rodičovskou o ten 1,5 měsíc,jelikož s dvojkama je mateřská o 1,5 delší a to znamená,že jsem začala dostávat rodičák až o 1,5 měsíce dýl.Je to možné?? 😅

jmisa
31. led 2012

@crca na rodičák je 220 tisíc, musela by sis vypočítat, kolik si vyčerpala.

j.a.n.i
31. led 2012

@crca Přesně tak, musíš spočítat kolik vyčerpáš a zda máš ještě do 220 000 nějakou rezervu.

crca
1. únor 2012

@j.a.n.i tak jsme to dneska počítala....v prosinci 09 mě dopláceli 3022Kč už rodičovskou,do té půlky prosince jsem měla mateřskou a jestli jsem správně počítala tak od ledna 2010 jsem jela plný rodičák,což jsou nyní dva roky,pak jsem k tomu připočítala ty 3022kč a vyšlo mě to na 215422kč(nebo tak nějak) a to jsem to spočítala až do května letošního roku(to bude jakoby ještě za duben)

janula84
6. únor 2012

ahoj holky, prosím, mám dotaz... sice jsem pročítala diskuzi, ale i tak 😅 31.3.2009 se mi narodil prcek, před tím jsem byla zaměstnaná, ale v dubnu 2010 jsem dostala výpověď (byla jsem sama záskok za mateřskou,která se vrátila). teď 31.3.2012 mi končí mateřská a jdu na pracák... takže se mi výše dávek bude vypočítavat z mateřské nebo z posledního zaměstnání?

j.a.n.i
6. únor 2012

@janula84 Ani z jednoho, bude se ti počítat z průměrné mzdy ve státě, takže to bude dělat cca 3000,-

janula84
6. únor 2012

@j.a.n.i děkuji za odpověď 🙂 ... to jsou teda vyhlídky 😒

zuzik24
15. únor 2012

Ahoj holky, také bych potřebovala poradit, protože se v tom slušně ztrácíííím ☹ V dubnu, konkrétně 20tého mi končí rodičovská, kterou jsem měla na tři roky. V pondělí jsem volala šéfové, jestli mi může poradit, co a jak. Ptala se, jestli můžu nastoupit od toho dubna alespoň na částečný úvazek. Řekla jsem jí, že bohužel ne, ale že bych se vrátit chtěla od září, soukromou školku si nemůžeme dovolit a do naší stání v průběhu roku děti neberou. Tak jsem se jí zeptala, jestli by byla možnost mít od dubna do září neplacené volno. Řekla mi, že se zeptá a dá mi vědět. Já jsem ještě v pondělí večer zasedla k internetu a hledala nějakou soukromou školku, která by byla v našich možnostech. No a v úterý mi šéfová volala, že placené volno by mi do toho září dala, ale že se mnou už nepočítají, protože s paní, co přišla na moji pozici jako moje náhrada, je velmi spokojená a vyhodit ji nechce. A dvě stejné pozice mít ve firmě nemůžou. Mám si 23. února přijít podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Což je dost nepochopitelné, když mám mateřskou do 20. dubna. Když bych dohodu podepsala, odepíšu se tím pádem na úřadu práce. Ale když jsem si tak přečítala možnosti, jaké má maminka po mateřské dovolené, zjistila jsem, že pokud s námi už zaměstnavatel nepočítá, jsme vlastně v háji!!! Což mě docela dost překvapilo a hlavně naštvalo. A já teď konkrétně řeším, co se dá dělat. Protože bychom rádi miminko, snažíme se od podzimu, ale tedy zatím na cestě není ☹ Teď seznam otázek, na které bych potřebovala odpovědět:

1. Pokud se mnou zaměstnavatel chce dohodou ukončit pracovní poměr v době mateřské, jde to vůbec??? Podle mého mi musí dát výpověď nebo se pletu?

2. Když půjdu na úřad práce hned po mateřské a úřad práce mi najde místo (ještě se mi to tedy nestalo, ale náhoda je vůl 🙂 ), mám právo ho odmítnout? Vím, že se to nějak měnilo, ale nevím, jak konkrétně.

3. Je výhodnější jít na úřad práce nebo požádat na zdravotní pojišťovně o to, že pečuji o dítě do sedmi let? Jaký je v tom rozdíl v případě, že otěhotním? Pokud to dobře chápu, tak zřejmě žádný, ať už budu na ÚP nebo doma zadarmo od ZP, stejně si nebudu moci zvolit 2 nebo 3letou variantu, ale okamžitě mi dají rovnou čtyřletou. Je to tak?

4. Pokud bych byla doma v rámci té péče o dítě od ZP, sociální pojištění si budu platit sama, že?

1.

j.a.n.i
15. únor 2012

@zuzik24
1. V době rodičovské ti zaměstnavatel výpověď dát nemůže, dohodou to jde, ale zas je problém ten, že pokud se budeš cukat, tak oni ti dají v dubnu výpověď a na výpovědní dobu ti určitě nějakou práci najdou a jak to pak budeš dělat, když nemáš hlídání?

2. Pokud to bude vhodné místo, tj. odpovídající tvému zdravotnímu stavu a s rozumnou pracovní dobou, tak nesmíš, resp. když odmítneš, tak tě z UP vyhodí.

3. Z pohledu otěhotnění je to jedno, rozdíl je pouze v tom, že na UP dostaneš nějakou podporu.

4. Péče o dítě do 4 let se ti počítá na důchod, takže sociální platit nemusíš, je to zbytečné.

zuzik24
15. únor 2012

@j.a.n.i A když podepíšu dohodu, budu mít teď po změnách nárok na podporu v nezaměstnanosti? Já právě myslela, že mně v době rodičovské dovolené nesmí vyhodit ani dohodou. ☹ Moc děkuji za vyčerpávající odpovědi.

vojtisek2007
16. únor 2012

@zuzik24 podporu dostaneš, jen je to procentně míň, než když dostaneš normální výpověď. A právě že tou dohodou to není výpověď - ale vy se dohodnete, takže to jde i počas rodičáku.

j.a.n.i
16. únor 2012

@zuzik24 No, k té podpoře, měla bys dostat tu vyšší, i když to bude dohodou, pokud se dohodnete, že je to z důvodu tvé nadbytečnosti (což bych zkusila, když si tam chtějí nechat zástup, tak ukecávat odstupné...) nebo pokud je to z vážných důvodů, což je péče o dítě do 4 let.

sennorita
23. únor 2012

@stopobezite
Ahojky, chci se zeptat, když jsi na úp a máš jakože zajištěné hlídání, posílají Tě i na veřejné práce, či na kontrolní body czechpointu? Nebo jsi zatím od toho osvobozená, když máš doma dítě.
Díky

stopobezite
27. únor 2012

zatím mě nikam neposílají, paní mi říkala, že tohle se pak děje až při dlouhodobé nezaměstnanosti.

prochi
31. bře 2012

@j.a.n.i moc prosím o pomoc, radila jsi mi už na předchozí stránce někdy v lednu, kdy jsem řešila, jak postupovat, když vím, že mě na původní místo zaměstnavatel stopro nevezme...
Nakonec to dopadlo tak, že jsem si našla jinou práci a nastupuju již od dubna. Rodičák mám až do konce června. Pořád ještě nemám ukončenou smlouvu v předchozím zaměstnání. Už to tam vědí, jsme předběžně domluveni, že to ukončíme Dohodou, ale zatím ještě nic podepsáno nemám. Dotaz je: vylučuje se to nějak, mít jakoby dva hlavní pracovní poměry? Já jsem si myslela až do min. týdne, že to ničemu nevadí, že můžu v klidu nastoupit do nový práce. Ale min. týden jsem mluvila se známou (je to mzdová účetní) a ta šílela, že to v žádným případě nejde, že nemůžu mít smlouvu u původního zam. a zároveň podepsat další u novýho. Že ten původní mě musí odhlásit z pojišťovny a já nevim, kde všude, že u druhýho budu platit vyšší daně... a že to prostě musím nejdřív uzavřít v min. práci a pak teprve nastoupit do nové.
Prosím o uklidnění, že je to blbost 😅
A ještě jeden dotaz, rodičák rušit nemusím, normálně ho nechám běžet až do konce a budu mít mzdu + RP. Malá do školky nejde, bude hlídat babička. Já už jsem z toho tak zmatená, že se ptám radši jak tatar, abych něco nezanedbala...

j.a.n.i
31. bře 2012

@prochi Klídek, smluv můžeš mít kolik chceš... akorát nemůžeš mít o obou podepsané prohlášení poplatníka na slevu na dani (což nepředpokládám, že u původního aktuálně nemáš, když si tam na RD - podepisuje se to vždy na začátku roku na daný rok).
A rodičák vůbec neřešíš, tím, že bude hlídat babička, tak nikoho nezajímá, že pracuješ.

prochi
31. bře 2012

@j.a.n.i jsi zlatá, ani nevíš, jak jsi mě uklidnila 😵 tak už nemusím tolik dupat býv. šéfa, abysme to měli vyřízený a můžu v pondělí v klidu nastoupit do nové práce. Moc díky 😉

anehap
29. kvě 2012

@j.a.n.i moc prosím o radu 😉 Jsem na rodičáku, konec mám v 07/2013. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale v současné době u nás v práci probíhají velké organizační změny, velké propouštění atd a už před koncem roku mi volala šéfová, že moje místo zaniklo. Chtěla, abych dala výpověď(poradili jí na mdovém), což jsem odmítla, myslím, že je nelogické dávat výpověď, když jsem pro ně přebytečná, to by měli snad udělat oni 😠 Na to mi řekla, že oni mi zatím výpověď dávat nebudou a zatím se tak opravdu nestalo a že ji nejspíš dostanu, až se vrátím po mateřské do práce 😢 Teď dostala tímto způsobem výpověď moje kolegyně - přišla po rodičáku a během půl hod. měla výpověď na stole....mám ale informace od kolegyní, že se "chystají" na mě a možná dostanu výpověď taky. .. 😖
A proto jsem se chtěla zeptat - mám v plánu jít na další mateřskou(snad se zadaří) ještě než mi skončí současný rodičák. Pokud bych před skončením současného rodičáku opravdu výpověď dostala, mám nárok na další mateřskou? Někde jsem tu četla o "ochranné lhůtě", ale nemůžu to dohledat 😕 Existuje to, kolik je to prosím dnů, abych na PPM měla nárok? Nebo musím jít s druhým dítětem hned na rodičák?
A když dostanu výpověď během rodičáku(doufám, že mám nárok na odstupné?), mám se na ÚP hlásit hned nebo až po jeho skončení?

Snad jsem to napsala srozumitelně 😝 , díky moc 😉 😵

crca
2. čer 2012

@anehap nejsem v tomhle znalá,ale připomíná mě to mojí situaci,když jsem byla ve 3 měsíci,podnik zanikl celý.Dostala jsem 3 měsíční odstupné a vedená jsem byla dál u hlavního sídla dokud jsem nenastoupila na rodičák.Žádnou výpověď nepodepisuj a nepodávej!!!!Ať se staraj oni 😀 Nárok máš na odstupné a pokud budeš těhu do konce nynějšího rodičáku,tak bych šla na neschopenku hned po skončení RD.Doufám že jsem nenapsala nějakou blbost a jde to tak 😀 Ještě ti tady určitě někdo poradí 😉

j.a.n.i
2. čer 2012

@anehap Z důvodu zrušení tvého místa ti na RD výpověď dát nemohou... pokud by se rušila celá pobočka, kde si pracovala nebo celá firma pak mohou a je tam klasicky 2 měsíční výpovědní doba a 3 platy odstupné.
Ochranná lhůta pro PPM je 180 dní od ukončení pracovního poměru.

anehap
2. čer 2012

@crca díky 😉 to nechápu, ty jsi dostala odstupné a byla jsi dál vedená jako zaměstnanec a jak jsi nastoupila na rodičák, dali ti výpověď? Nebo jsem to špatně pochopila 🤐 Jinak to tak mám v plánu - pokud nestihnu porodit do konce rodičáku, jít na neschopenku.....

@j.a.n.i fakt nemůžou, když moje místo zaniklo? 😅
TO mi zas řekli pěkný nesmysl 😠 Pobočka se celá URČITĚ rušit nebude, takže do konce rodičáku můžu být v klidu?A co kdyby mi třeba tu výpověď poštou poslali, jak reagovat?

A s tou ochrannou lhůtou - takže když bych byla zhruba ve třetím měsíci a dostala výpověď, je nárok na PPM?
Děkuji moc 😵

j.a.n.i
2. čer 2012

@anehap Pokud ti pošlou výpověď poštou, tak je potřeba zjistit jaký paragraf tam je uveden, pokud 52 a, tak to je nadbytečnost a taková výpověď je neplatná, tak odpovědět doporučeným dopisem, že z toho a toho důvodu je výpověď neplatná a že tudíž trváš na tom aby pracovní poměr pokračoval... ale to bysme řešili až pokud by to nastalo, z toho co po tobě chtěli bych řekla, že jsou si moc dobře vědomi, že ti ji dát nemohou.

A ve třetím měsíci by to v pohodě vyšlo.

anehap
2. čer 2012

@j.a.n.i aha, díky moc, jsi zlatá 😉 , no zkouší to na mě 😝 , teda šéfka je v tom nevinně, to jí údajně poradili na mzdovém(personálním), odborníci 😠 ....kdyby náhodou, ozvu se.... je to právě nelogický, protože než se vrátím po rodičáku, může se něco uvolnit, někdo jít na mateřskou, do důchodu.....tak proč dávat výpověď 😕

sennorita
5. čer 2012

@j.a.n.i ... Prosím o radu... Chci se zeptat, zda-li víš od někoho z praxe, jestli někdo dostal podporu v nezaměstnanosti z platu, když po ukončení rodičovské dovolené šel ještě na týden do práce a až pak ukončit pracovní poměr.
Protože, když se dívám na podmínky pro získání podpory nezaměstnanosti, tak bych musela po dobu 2 let mít 12měsíců odpracovaných. A když vezmu, ž e jsem na rodičáku 2 roky, a pak týden v zaměstnání, tak tu podmínku nesplňuji.
Děkuji za odpověď

j.a.n.i
5. čer 2012

@sennorita Osobně ne, ale na diskuzích to tu pár lidí psalo 🙂 nicméně ono to vychází z tohoto paragrafu, který jasně říká, že ta nízká podpora je v případě, že ta náhradní doba byla posledním zaměstnáním, což v případě, že člověk týden pracoval není pravda.

§ 51
(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže
a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

sennorita
5. čer 2012

@j.a.n.i děkuji za odpověď.
Ještě se zeptám na jednu věc, a to možnost ukončení pracovního poměru. Jde mi o to, abych případnou dohodou nepřišla o sníženou podporu. Lze se zaměstnavatelem změnit dodatek pracovní smlouvy, z doby neurčité na dobu určité (po rodičáku týden v práci a pak jít na úp).
O odstupné mi nejde, potřebuji překlenout 3měsíce, od září nastupuji do jiné práce.

j.a.n.i
5. čer 2012

@sennorita Nevím, jak to přesně při registraci na UP funguje, jaké dokládáš papíry o tom posledním zaměstnání, jestli pouze zápočťák, tak by to takhle šlo a nebude to ani vypadat blbě, že ses tam vrátila na týden kvůli podpoře.
Případně i pokud to bude dohoda, tak pokud je jako důvod uvedena péče o dítě do 4 let (třeba že nevyhovuje pracovní doba) tak by taky měla být ta vyšší podpora, neb se to bere jako vážný důvod.

gartneroval
11. čer 2012

Ahojky, nechci zbytečně zakládat nové témá, tak svůj dotaz šoupnu tady. Po mateřské jsem nastoupila do nové práce a pracovala jsem tam 3 měsíce. Po zkušební době mně propustili. Musela jsem se nahlásit na úřad práce a hledám dále, ale chci se zeptat, na jakou podporu mám nárok, jestli jen nějaké to minimum, nebo dostanu nějaké ty procenta z platu, mooc děkuju za odpovědi.

j.a.n.i
11. čer 2012

@gartneroval A před tím nástupem, tedy mezi rodičovskou a novou prací si nějakou podporu pobírala a případně jak dlouho?