Z 3 leté mateřské na úřad práce. Jakou dostanu podporu?

eltorii
22. črc 2011

Prosím o nějaké info...
V lednu se mám vrátit do práce po 3leté mateřské dovolené, ale nemám kam dát malou. Před mateřskou jsem normálně pracovala, moje místo se mi drží, ale nemůžu nastoupit protože nemám kam dát malou a soukromou školku bych neutáhla.
Nevíte někdo když se přihlásim na Úřad práce jestli a jakou dostanu podporu?? Všude se píše něco jinýho a už mi z toho jde hlava kolem... Určitě si tam zavolám,ale víte jak jsou ty paní tam příjemné a ochotné

Mockrát děkuji za jakékoliv info 🙂 🙂 🙂 🙂

bertica.h
15. říj 2011

@j.a.n.i dekuji za odpoved 😵
je nejaký rozdíl v tom,že podám výpoved a ukončení pracovního poměru dohodou?

a ješte:když budu na Up tak si to zdrav.a soc.platit musím?
jenom když se nahlásim na ZP jako osoba pečujíci o díte do 7let tak nemusím platit?děkuji 🙂

j.a.n.i
15. říj 2011

@bertica.h Rozdíl v tom není, pouze pokud bys dávala výpověď, tak bys musela ji podat do konce února, aby výpovědní lhůta uplynula do konce dubna. Nebo ji podat až ke konci března a pak bys musela na 30. a 31.5 nastoupit, i když ono to by to možná bylo zajímavé, pak by se ti podpora počítala podle platu, zauvažuj nad tím 🙂
Jinak na UP taky nic neplatíš.

peta.cz
16. říj 2011

Holky potřebuju taky poradit, nějak se v tom motám - takže v polovině března 2012 mi končí rodičovská dovolená. Zaměstanavatel mezitím pozastavil živnost (mě to ani neoznámil, zjistila jsem to sama, až když jsem šla kolem prodejny a seděl tam někdo jiný 🙂 - byla to frenčíza a zaměstn.jí prodal někomu jinému), domluva je se zaměstanavatelem docela těžká, takže se chci raději na to připravit, než mu zavolám, abych věděla s čím vyrukovat.
Zaměstnavatel mě tedy nemůže zaměstnat, takže mi dá výpověd z důvodů zrušení provozny (nebo něco takového) - pochopila jsem to správně, že mi jí může dát už teď, když jsem na rodičáku? Nebo musím počkat až mi skončí rodičák? Když jsem se sním naposledy spojila, tak říkal, že to nebude řešit, mám se ozvat až mi skončí rodičák, ale raději bych to řešila co nejdřív, ať si pak v klidu můžu hledat práci..na odstupné nárok mám, ale asi ho neuvidím, když pozastavil živnost...Co je tedy lepší, řešit to už teď nebo až před ukončením rodičáku? Díky moc

zofik
20. říj 2011

@peta.cz máme to podobné...mě RP končí 6/2012...můj zaměstnavatel (živnostník) dělá mrtvého brouka...už mě nepotřebuje...takže hold mi bude dát výpověď pro nadbytečnost a nebo zrušení provozovny a tím pádem i odstupné...jenže to se mu samo nechce....fakt už se te´d na to těším jak to s ním budu řešit....další věc je ta, že jestli schválej ty veřejný práce po 2 měsících na pracáku, tak se mám na co těšit, pač kluka mi vemou do školky až od září ☹

missymici
23. říj 2011

Ahoj holky,skusim to jeste tady....prosim vas o radu
RD mi konci 17/12/2011,zamestnavatel mi drzi misto tri roky,po dobu RD.smlouvu neukoncil.Ted mi ale za par tydnu konci, a co vim ,tak moje divize postupne krachuje a propousteji co to jde,...co mne manzel zjistoval,tak prej dostanu po ukonceni RD odstupne. Co pak,...nevim.Mam problem si najit praci,kvuli dojizdeni z vesnice a synovi,kterej do skolky nejde....Takze asi na par mesicu pracak....Kolik bych dostala,pokud dostanu odstupne?Bude se to pocitat z materske nebo ne?A kdybych skoncila jeste pred ukoncenim RD na neschopence,a pak az ukonceni smlouvy,ktere nevim jestli by skoncilo moji vypovedi nebo porad jeste odstupnym. Nemocna jsem , ale neuvadim to nikde v papirech a jeste asi budu dlouho.S tou nemoci se mozna makat v praci da,nevim,nemam to odskouseny....Jak by to bylo pak na pracaku nebo jak bych to mela s tou neschopenkou a pak naslednym ukoncenim prace?Nevite nekdo poradit?

peta.cz
23. říj 2011

@zofik no to je mazec, už se vidím jak zametám ulice 😀 😝 😠 Držím palce na jednání se zaměstnavatelem, já se jdu u něj informovat co a jak během příštího týdne..

zofik
26. říj 2011

@missymici

po RD je podpora na UP pěkně bídná, myslím 3500 Kč, pak to jde ještě níže, nepočítá se že si pracovala...takže nepodepisuj dohodu, ať tě propustěj oni s odstupným...pak bys žila s odstupnýho, to se podpora nevyplácí po dobu těch 3 měsíců-----

sennorita
5. led 2012

Uvádím příklad, po skončení RD půjdu na "týden" do práce, ale jelikož nebudu mít pro malou zřízenou školku, dohodnem se se zaměstnavatelem na výpovědi dohodou (péče o 2leté dítě).
Nastoupím-li pak na ÚP, z čeho se mi bude počítat podpora? Když jsem byla 2 roky na RP? tak z životního minima? Nebo z platu, které jsem měla před porodem?
Se zaměstnavatelem (rodinná firma) je domluva, že jakmile najdu pro dítě školku, nastoupím zpět do práce.
Děkuji za odpověď

bertica.h
6. led 2012

Holky-mám stejný problém.RP mne končí 29.5-zamestnavatele ješte mám,ale jelikož jsme se mezičasem přestehovali přes 200km od neho-do práce logicky nemužu nastipit.Včera jsme volala sem
http://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum
a paní řekla,že se mne bude počítat z předchozího platu(ne z menocenské,nebo RP) 65% 2mes.,50% 2mes. a poslední mesíc 45%.Když ale čtu vás,tak jistá tím nejsem..
Tak jak to tedy je?

bertica.h
6. led 2012

@zofik novinkou ted je,že piokud dostaneš v práci odstupné,o dávky v nezamestnanosti žádat nemužeš.Když tak až pak

bertica.h
6. led 2012

já opravdu nevím,jestli si to s nečím nepletu.NIKDE jsme nenarazila na stránkach mpsv na to,že by bala daná přesný výše podpory.
tady se taky píše,že je to z procent platu

http://www.portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?...

bertica.h
6. led 2012

aha.píše se ješte toto

V případě, kdy uchazeč o zaměstnání splnil podmínku doby předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání, nebo bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo u něho nelze stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ, stanoví se výše podpory v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.
Průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2010 činí 23 324 Kč.

jenomže to se týka dle mne mimima žadatelu..

j.a.n.i
6. led 2012

@sennorita Pokud ten týden budeš chodit do práce, tak ti zaměstnavatel bude moct spočítat průměrnou mzdu a měla bys to mít z téhle mzdy.

j.a.n.i
6. led 2012

@bertica.h No, to se právě myslím týká tebe, protože tím, že si na RD, tak nemáš v zaměstnání teď příjem a proto pokud do práce vůbec nenastoupíš, tak se ti to bude počítat podle průměrné mzdy v národním hospodářství.

bertica.h
6. led 2012

telefonovala jsme na mpsv.pokud se nahlásim do 3pracovních dnu od podávní výpovedi mám nárok na podporu vypočítanou z latu.Pokud přijdu 4.den-náleží mne jenom procenta z průměrné mzdy v národním hospodářství.
bude se mne počítat poslední štvrtletí co jsem pravovala .nemocenská se nezapočítava.
pokud uvedu vážny duvod-což je péče o díte mladší 4let(mužu uvest taky stehování) bude se mne počítat 65,50,45 %platu.Pokud nebude vážny duvod-bude to po celopu podpurčí dobu jenom 50% platu.

j.a.n.i
6. led 2012

@bertica.h No, uvidíš, každopádně napiš, jak si dopadla.

bertica.h
6. led 2012

no jsem ráda..pokud se budu rekvalifikovat-co chci-tak mužu navíc dostávat ješte 60% platu po dobu trvání rekvalif.kursu.Pokud ho budu delat v te podpurči dobe(5mes.)-tak normálne pobíram dávky,pokud ho udelám mimo tech 5mesícu dostávam ješte 60%platu.

jajdaelda
6. led 2012

ahoj holky,
mrkněte sem http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/5 je tam i z čeho se počítá podpora a jak dlouho se vyplácí...
Jinak doporučuji neukončovat pracovní poměr dohodou a pokud ano, tak rozhodně uvést důvod.

bertica.h
6. led 2012

@jajdaelda proč?já se bopjím abych neco neudelala špatne a nepřišla i o tom málo penez co mám dostat..ono se v tom laik jenom težce vyzná.manžel doktor,já sestra-tohle jde mimo nás.. 😒 ješte že je internet

zofik
6. led 2012

@bertica.h to slyším porpvé že po rodičáku když jdeš na UP, máč nárok na vypočítání podpory z platu...je tady holčinka vojtisek2007, ta všemu rozumí bych řekla a po rodičáku dostaneš 2 měsíce nějak 3400 a pak se to snižuje ještě....

bertica.h
6. led 2012

@zofik už 2x mne pani když jsme telefonovala řekly,že ano.pokud to stihneš do 3dnu nahlasit,tak ano.

bertica.h
6. led 2012

@zofik možnáí je to "novinka"od ledna jak je reforma,nevím.každopádne opakovane mne bylo sdeleno to samé,tak asi neco na tom je..

zofik
6. led 2012

@vojtisek2007
@bertica.h budu ti teda věřit, ale fakt to slyším poprvé....

j.a.n.i
6. led 2012

@bertica.h Já to taky slyším poprvé a s informacemi od úřednic mám špatné zkušenosti, nicméně by bylo fajn, pokud by ti to tak spočítali 🙂 určitě dej vědět, až ti to vypočtou, i když je to až za půl roku.

vojtisek2007
7. led 2012

@zofik já jsem bertica.h psala, že si na 99% myslím, že to tak není, po rodičáku jsou procenta z průměrné mzdy - kolem 3,5tis měsíčně...ne že je to z platu - to by bylo, pokud by v posledních dvou letech pracovala alespoń 12 měsíců, pak by to bylo z platu. takhle si myslím, že jestli se přihlásí první,druhý nebo desátý den, tak pokud se zaposlední tři roky starala jenom doma o děti - bude mít podporu kolem 3,4tis, ale bylo by fajn, pokud by to bylo z předchozího platu....🙂

xsuzzi
7. led 2012

holky já vám to řeknu úplně přesně, protože sem si tim prošla po 3 leté MD, pak 5 měsíců na ÚP. Vojtišek má pravdu. Můj plat byl první druhý měsíc kolem 3 400 pak třetí čtvrtý kolem 3 plus minus, poslední kolem 2,5 tis. Nepočítá se to z předešlé práce, ale z životního minima.

raamaa
11. led 2012

@vojtisek2007
@xsuzzi
@j.a.n.i

Jak by to bylo v případě, že mám smlouvu na dobu neurčitou, ale po tříleté rodičovské mi hrozí výpověď "pro nadbytečnost"?!
Jaká je výpovědní lhůta a odstupné? Pokud bych nastoupila na ÚP, z čeho by se vyplácela podpora? Původně jsem si to propočítávala na dva měsíce výpovědní lhůty a tři platy, ale s přepracovaným zákoníkem práce si nejsem jistá!?! 😖 Děkuji za informovanost...

j.a.n.i
11. led 2012

@raamaa Jojo, 2 měsíce výpovědní lhůta a 3 platy, tím, že si zaměstnaná déla jak 2 roky, tak se pro tebe nic nemění. A podpora by se ti vyplácela z platu, protože by si ty 2 měsíce pracovala.

kacickalauricka
12. led 2012

Ahojte holky,mám taky dotaz ohledně dávek, snad mi poradíte....... první dítko má 3 roky letos v květnu a plánujeme další,,,,,chtěla bych zústat na rizikovce doma. Z čeho se mi pak bude počítat nemocenská???? z platu co jsem měla předtím a nebo z rodičáku??? a musím to nějak oznamovat v práci?

llluckaaa
12. led 2012

@kacickalauricka Z platu cos měla před prvním těhu. Aspoň tak to bylo ještě minulý rok, jestli byla i v tomto změna, nevím....