Z 3 leté mateřské na úřad práce. Jakou dostanu podporu?

eltorii
22. črc 2011

Prosím o nějaké info...
V lednu se mám vrátit do práce po 3leté mateřské dovolené, ale nemám kam dát malou. Před mateřskou jsem normálně pracovala, moje místo se mi drží, ale nemůžu nastoupit protože nemám kam dát malou a soukromou školku bych neutáhla.
Nevíte někdo když se přihlásim na Úřad práce jestli a jakou dostanu podporu?? Všude se píše něco jinýho a už mi z toho jde hlava kolem... Určitě si tam zavolám,ale víte jak jsou ty paní tam příjemné a ochotné

Mockrát děkuji za jakékoliv info 🙂 🙂 🙂 🙂

kacickalauricka
12. led 2012

a nebo mě ještě napadá, mám dát výpověď v práci ještě teď když jsem doma s malou a pak nastoupit na nemocenskou??? fakt už nevím...

llluckaaa
12. led 2012

@kacickalauricka Néééé, výpověď určitě ne, to by ses připravila o plno výhod. Pokud navážeš po rodičovské na nemocenskou, tak to bude určitě nejlepší.

kacickalauricka
12. led 2012

@llluckaaa děkuji moc za odpověď, já v tom fakt už tak velký zmatek.... ☹ ☹ ☹ ale myslela jsem si, že určitě výpověď nee.....

prochi
12. led 2012

Holky, můžu poprosit o radu? Přečetla jsem celou diskuzi, ale stejně se v tom ztrácím. Do práce bych se měla vrátit letos 30.6. Už teď vím, že na 99% se mnou nepočítají. Jak mám postupovat? Neoficiálně jsem se šéfem mluvila před pár měsíci, kdy jsem se připomínala a on říkal, že je spousta času, že se může do tý doby cokoli stát (jakože některá kolegyně otěhotní, nebo někdo půjde do důchodu... a uvolní se pro mě místo). Teď je opravdu téměř stoprocentní, že mě zpátky nevezme (místo se sice uvolnilo, ale potřebují jiný jazyk, než který jsem měla předtím). Předpokládám, že dostanu výpověď dohodou s třemi odstupnými platy. Ale kdy se mám jít ofiko připomenout do práce? Tři měsíce před předpokládaným návratem, dva.....
Já ted nevím, co mám dělat. Sedět na zadku a čekat pět měsíců, co bude se mi nechce, ale bojím se, že když si najdu jinou práci, pak budu muset dát výpověď já a přijdu o odstupný (který by opravdu stálo za to) 😒

ija1
12. led 2012

@prochi - ja bych rozhodne hledala, cim driv budes mit praci tim lip, ja vim ze odstupny je odstupny, ale nemit praci muze byt pekne depresivni............

prochi
12. led 2012

@ija1 já vím, když mě se opravdu nechce dávat tu výpověď jako z mojí strany ☹ Manžel mi pořád říká, že to moc řeším, že to nějak dopadne... Pracuju teď někde jinde na dohodu a všechno, co vydělám, už dávám stranou, abysme měli vytvořenou nějakou rezervu + kdyby k tomu bylo to odstupný, tak jsme na nějakou dobu za vodou.

j.a.n.i
12. led 2012

@prochi Pokud je to skoro 100%, že pro tebe mít místo nebudou, tak prostě najdi jinou práci a výpověď nedávej, jen by se tedy oni neměli dozvědět, že pracuješ jinde a počkej si, až se budou chtít dohodnout oni 😉

prochi
13. led 2012

@j.a.n.i díky za odpověď. A jak bych to v tý nový práci udělala? Nemůžu mít přece jakoby dvě smlouvy, nebo jo? Jednu v nový práci a druhou ve starý... právě se bojím, že když už bych něco našla, tak mě budou chtít vzít na hlav. prac. poměr.
Ale dneska jsem nějak víc v klidu, že to nebudu teď řešit a užiju si poslední měsíce, kdy můžu ještě být naplno s dětma. Můžeš mi poradit, prosím, kdy bych měla zajít ofiko do stávající práce se domluvit, co dál? Malý budou tři na konci června. Já nevim, abych něco neprošvihla, třeba když tam bude nějaká výpovědní lhůta, nebo jestli to budou chtít udělat jen dohodou k tomu a tomu datu. No mám z toho hlavu jak pátrací balon 😒

j.a.n.i
13. led 2012

@prochi Můžeš mít klidně dvě smlouvy, to je čistě tvoje věc.
No, pokud bys potřebovala dát výpověď ty, tak ji musíš podat do konce dubna, takže někdy v tom dubnu bych se snažila opatrně domluvit, případně to zkusit i dříve, ale ať nevytuší, že to vlastně chceš ukončit ty.

treperenda
17. led 2012

@j.a.n.i Prosim, nevite jak to je, kdyz prac. pomer po navratu z RD je rozvazan pro nadbytecnost (tudiz s odstupnym) a po uplynuti vypoved lhuty se jde zena registrovat na UP, kde prvni tri mesice nedostane nic, ale posouva se ji tim doba mozne evidence na UP - tzn. ze ty tri mesice nedostane nic, ale pak ctvrty a paty mesic 65 procent, sesty a sedmy 50 procent a osmy 45 procent. Co kdyz behem tech prvnich tri mesicu nastoupi zena do prace, treba jen na mesic a tam to bude stat za backoru, ukonci prac. pomer ve zkus. dobe a pujde znovu na UP - v jake vysi bude dostavat podporu?

j.a.n.i
17. led 2012

@treperenda Není to 100%, ale podle mě z platu v té poslední práci.

martinakopretina
18. led 2012

Ahoj, prosím o informaci:
Mé druhé dítě se narodilo 10.7. a v práci mě budou potřebovat až od konce srpna. Co je prosím nejlepší udělat?
1. Nahlásit se na UP na tu dobu?
2. Požádat o neplacené volno? - je to vůbec možné?
3. Nebo nějak si zažádat o prodloužení mateřské a pak to koncem srpna zrušit?
4. Nebo trvat na zaměstnání od daného data, i když pro mě práci nebudou mít?
Jaký finanční příspěvek bych dostala kdybych šla na tu dobu na UP? Když se vrátím zpět, začne mi platit nová smlouva a zkušební doba?

Prosím o pomoc, jsem z toho jelen... 😒

j.a.n.i
19. led 2012

@martinakopretina No, záleží jaké máte vztahy...
1. Na UP se hlásit nemůžeš, to bys ukončit smlouvu a nemáš zaručeno, že tě pak vezmou zpět a jakou ti nabídnou smlouvu.
2. Ano, jde to.
3. Rodičovská dovolená je maximálně do 3 let věku dítěte.
4. Pokud máš hlídání, tak bych na tom trvala, je problém zaměstnavatele, že pro tebe nemá práci.

prochi
21. led 2012

@j.a.n.i Prosím tě, můžu ještě dotaz? Když mě propustí pro nadbytečnost, dostanu odstupný, tak půjdu na UP, ale první tři měsíce nedostanu nic, protože mám to odstupný a těch pět měsíců, co můžu být na UP se teda posouvá? Do práce bych měla nastoupit 2.7., takže 7. + 8. + 9. měsíc budu mít to odstupný a pak říjen - únor můžu být na UP? (což doufám, že už dávno nebudu, ale tak při nejhorším...). A podpora by pak byla ta nízká - nejdřív těch ca. 3400 a pak míň a míň... a nebo by se to počítalo z platu? A nebo... od loňského února pracuju na dohodu, tak třeba i z toho?? Moc díky 🙂

j.a.n.i
21. led 2012

@prochi Jojo, posouvá se to, těch 5 měsíců se nezkracuje, ale pokud to uděláte dohodou rovnou ke konci RD a dostaneš tu malou podporu, tak by se ti to vůbec posouvat nemělo a dostala bys tu malou podporu rovnou. Pokud bys na pár dní nastoupila, tak budeš mít podporu z platu, ale až po těch 3 měsících.
Dohoda by se do toho myslím neměla vůbec zahrnovat, akorát pozor na to, že pokud budeš mít podporu, tak si nesmíš přivydělat vůbec nic a pokud podporu mít nebudeš, tak smíš do 4000,- ale musíš to hlásit.

prochi
21. led 2012

@j.a.n.i Moc díky za odpověď 🙂 Teď jsem z toho jelen snad ještě víc 😅 Předpokládejme, že se mnou rozvážou pracovní poměr dohodou ke konci RD (tzn. konec června). Takže zrovna na začátku července se nahlásim na ÚP a hned od července budu pobírat podporu (tu nízkou).
Ale od června do září mě nejvíc potřebují na brigošce a když budu pobírat podporu, tak bych musela brigádu teda zrušit.
A jak docílit toho, aby se mi to s tou podporou posunulo? Museli by mi dát výpověd s výpovědní lhůtou?
Já bych samozřejmě nejradši šupajdila do práce, ale nepočítám, že hned tak něco najdu. Tak jsem myslela, že bych si ještě poslední léto užila doma s dětma + sem tam na brigádu.

prochi
21. led 2012

a nebo se na UP vlastně nemusím vůbec hlásit, ne? Jak teď pročítám vedlejší diskuze, že bych pouze na ZP nahlásila, že pečuji o dítko do 7 let?? A pak si můžu přivydělat na tu dohodu?

j.a.n.i
21. led 2012

@prochi No, úplně ideální by se bylo dohodnout nikoliv ke konci června, ale třeba o týden později, tím pádem se ti bude počítat podpora z platu. A pak si zjisti, jak by to s výši podpory bylo, pokud by ses přes léto nahlásila jen na ZP a na UP se přihlásila až od září, tam si nejsem jistá, jestli to pak je stále z platu nebo zase jen ta nízká.

prochi
21. led 2012

@j.a.n.i Moc ti děkuju za všechny odpovědi 🙂 . Uvidíme, jak to všechno dopadne...

crca
23. led 2012

@j.a.n.i chtěla bych se zeptat,z čeho se mě vypočítá podpora v nezaměstnanosti,když po 3 leté rodičovské půjdu na úřad práce(musím,protože když už mě je vezmou do školky tak až od září)?Jde o to,že jsem od srpna 08 byla na neschopence kvůli rizikovému a od listopadu 08 zanikl náš podnik kde jsem pracovala 11let,takže všichni dostali výpověď.....neukončila jsem pracovní poměr vlastní vinou.Je na to nějaký"paragraf"nebo budu dostávat těch 5 měsíců podpory v těch částkách co jsou vyměřené z rodičovské??Díky,jen mě to tak napadlo,že i když práci nemám,tak jsem to vlastně neukončila vlastní výpovědí,šlo o celkové propouštění z důvodů ukončení firmy.Celou mateřskou jsem potom dostávala od filiálky našeho sídla,neboli od hlavního podniku,pak jsem přešla na rodičovskou. 😅

j.a.n.i
23. led 2012

@crca Tak to budeš mít tu malou podporu.

crca
23. led 2012

@j.a.n.i Děkuju to mě teda nepotěšilo 😀

pospes
24. led 2012

Ahoj holky 🙂
@vojtisek2007 Můžu poprosit taky o radu? Do 16.5. 2012 jsem na RD, pracovní poměr na dobu neurčitou, snažíme se o druhé mimčo. Syn by měl do školky nastoupit v září. Pokud neotěhotním do konce RD, mám k 16.5. podat výpověď (podává se dopředu?) a nahlásit se na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let? Ani od toho září nemůžu nastoupit zpět, jelikož jsem dělala 12tky, přítel v práci končí pozdě a na vyzvedávání nikoho nemáme...
A druhý dotaz. Příští týden musím do práce podepsat nějaké papíry a zaručeně se budou pát, jestli nastoupím. Co říct?
Díky moc!

j.a.n.i
24. led 2012

@pospes No, pokud nemůžeš k 17.5. nastoupit, tak se buď musíš dohodnout se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou, nebo bys tu výpověď musela podat už do konce února, aby PP skončil koncem dubna, jinak bys musela v květnu nastoupit.

pospes
24. led 2012

@j.a.n.i Díky 🙂 A jaký je rozdíl, když podám výpověď já nebo když to ukončíme dohodou?

j.a.n.i
24. led 2012

@pospes Rozdíl je v tom, že když se dohodnete, tak to můžete ukončit k libovolnému datu, buď je konci RD nebo můžeš na pár dní nastoupit, abys měla vyšší podporu.
Pokud budeš dávat výpověď, tak je dáno, že je tam 2 měsíční výpovědní lhůta, tj. podat do konce února, konec ke konci dubna.
Ale jinak to rozdíl není.

pospes
25. led 2012

@j.a.n.i Takže chápu to dobře, že když se dohodneme, tak tam ta 2 měsíční výpovědní lhůta není a stačí to podat třeba až na konci dubna? Pokud teda budu dopředu vědět, že dohoda je možná...

j.a.n.i
25. led 2012

@pospes Jojo, ale musíš to vědět hodně jistě, protože pokud se ústně dohodnete a pak ti zaměstnavatel tu dohodu ve finále odmítne podepsat, tak máš problém.

pospes
25. led 2012

@j.a.n.i Super. A ještě poslední dotaz. Má smysl se hlásit na pracák, když nemám kam dát syna? Moc děkuju!!!

stopobezite
25. led 2012

já mám zkušenost teď aktuální z ÚP po dvouleté mateřské. v půli prosince mi skončila MD, tak jsem se přihlásila na ÚP. musela jsem tam vyplnit a podepsat, že mám hlídání pro dítě (což je v mém případě lež). Paní mi vyvětlila, že by mě jinak nezaregistrovala a že se to tak dělá (a ať to nikde neventiluju). Napíše se ANO, mám hlídání a v případě nějaké práce mám říct, že se to změnilo a hlídání nemám.
Jediný pozitivní na tom je, že se posuzují 3 poslední roky a tím, že jsem měla jen dvouletou mateřskou, tak dostávám dávky počítané ještě z platu. Takže jsem relativně s penězi spokojená, ale nelíbí se mi to lhaní. Prostě je mi to proti srsti.