Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

achalteke
12. únor 2009

Omlouvám se, ale toto téma jsem zde nikde nenašla.
Dnes jsem dostala od své mzdové účetní, informace k tomuto příspěvku... avšak z informací jsem trochu zmatená. Jsem 12tt na PN z důvodu rizikového těhotenství, vztahuje se tento příspěvek i na mě? Děkuji

editah222
13. únor 2009

Myslím, že vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávkou, která má vyrovnat rozdíl mezi mzdou, kterou jsi měla před převedením na jinou práci z důvodu těhotenství. Je to v případě, že původní mzda byla lepší 🙂

achalteke
autor
13. únor 2009

Editah já si to taky myslím, ale zaráží mě tato věta: "Nemůže-li konat dosavadní práci z důvodu, že ohrožuje její těhotenství, mateřství nebo kojení, přestože nejde o práci, která je těmto ženám zakázána, předá tiskopis k doplnění svému ošetřujícímu lékaři" viz. odkaz:
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

Čili by se to mělo týkat mě i když jsem z důvodu nemožnosti vykonávání práce v těhu na PN...ne?

editah222
16. únor 2009

To si nemyslím, řekla bych že se to opravdu týká jen případů kdy jsi přeřazená na jinou práci kde dostáváš míň peněz. Tak aspoň rozumím výkladu já.

Vzhledem k tomu, že vyrovnávací příspěvek se stanoví jako rozdíl mezi denním vyměřovacím základem před převedením zaměstnankyně na jinou práci a započitatelným příjmem připadajícím na jeden kalendářní den v kalendářním měsíci převedení, je zaměstnavatel dále povinen každý měsíc, ve kterém trvalo převedení na jinou práci, zaslat příslušné OSSZ ještě vyplněný tiskopis „ Potvrzení pro účely výplaty vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství“, a to nejpozději v den, který je u zaměstnavatele stanoven pro výplatu mezd a platů za uplynulý kalendářní měsíc.

p.e.t.u.l.k.a
24. únor 2009

Holky chtěla jsme se zeptat od 1.12 2008 mám vypsanou "Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství" , před otěhotněním jsme pracovala na 12ti hodinovou nepřetržitou pracovní dobu a od 1.12.2008 dělám na samé ranní 7,5 pracovní dobu, ale žádnou novou smlovu jsem nepodepisovala a dokonce jsem nepodepisovala ani tu Žádost o vyrovnávací příspěvěk, oni sami nevěděli co s tím papírem mají dělat. Ještě v prosinci jsme byla na 60% 3 dny a to mi paní na mzdovce říkala, že mi to všechno zpětně doplatí. Včera jsem volala šefovi, že jsme nachcipaná a že si beru dovolenou a on mi říkal, že už nemám tolik dní dovolené, že bych měla jít marodit, volala jsme si na mzdovku ať mi řeknou na kolik dní mám nárok , paní na mzdovce, která je tam teď nová (ta stará šla do důchodu ☹ ), mi řekla že jsem vedená ještě pořád na 12tky se zkrácenou pracovní dobou a dělá mi to 10 dní. Jenže jsme měli už odstávku přes vánoce a nastupovali jsme 5.1.2009 tak mi to vzalo 1 den dovolené, pak jsem si taky nějakou dovolenou vybrala, protože jsme byla opět nemocná pak byla další odstávka, která mi vzala 5 dní dovolené a teď jsme si vzala 1 den dovolenou abych vyležela chřipajznu a teď máme zase odstávku,která mi vezme 10 dní dovolené a to mi paní na mzdovce žekla, že jak už nebudu mít dovolenou že budu mít neplacené volno, takže podle ní budu 9 dní mít neplacené volno a možná 60% a tak jsme se chtěla zeptat a poprosit o radu, proč mi to za prosinec doplatili a teď nechtějí.Už jsem úplně bezradná. Tak k čemu přesně je ten papír? Předem díky za radu