Zapsání nevlast. otce do RL, vlastní otec chce testy DNA

luwa123
10. dub 2014

Ahoj všem, potřebovala bych poradit. Mám 8 měsíčního syna a s jeho biologickým otcem nežiji od 3 měsíce těhotenství. Doposud o malého neprojevil zájem až teď s tím, že chce testy DNA. Já již od narození malého mám nového přítele a ten ho bere jako vlastního, vlastně celá jeho rodina. Chceme se příští rok vzít. Když zapíšu přítele do RL malého ještě před tím než biologický otec podá žalobu na určení otcovství, bude mít pak nějaké právo na dítě?

j.a.n.i
10. dub 2014

@luwa123 No, teoreticky ano, ale prakticky to bude mít podstatně složitější, než když tam nikdo nebude...

luwa123
autor
10. dub 2014

Já někde četla, že to už nemůže podat tu žalobu na určení otcovství, ale může se už jen dožadovat rozporu toho otcovství, ale to už se v tom nikdo moc nechce rejpat, když už nějakého otce dítě má uvedeného.

j.a.n.i
11. dub 2014

@luwa123 Jojo, mám stejný pocit...

jedendomov
11. dub 2014

No, když to stihnete dřív, než podá návrh, tak to bude mít složitější. Bude muset přesvědčit soud, aby zahájil řízení tzv. bez návrhu, tedy bez návrhu tebe nebo otce zapsaného do RL. pokud mu soud vyhoví, poběží řízení o popření otcovství. Po skončení si pak podá žádost o určení otcovství. Jestli to bereš takhle, na nic už nečekejte.