Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

susik77
4. zář 2008

Gedren, ja jsem ten clanek taky prave cetla🙂. Nevis, plati to aj kdyby jsem sla z rodicovske dov. primo na materskou?Nebo jen kdyz pujdu z prace na materskou? T. j. jestli se mi ta materska bude vypocitavat z meho platu kt. jsem mela pred tim, jako jsem nastoupila na 1.materskou?

gedren
autor
4. zář 2008

To bohuzel netusim - ja nastupuju z prace. Pravdepodobne to tam bude nejaky slozitejsi, nevim, podle ceho se ten vymerovaci zaklad pro druhou materskou stanovuje.

susik77
4. zář 2008

prave premyslim, jestli se mi nevyplati jit pred nastupem na 2.materskou jeste do prace...

vendulka
4. zář 2008

jejda, ono má být nové počítání mateřské od roku 2009?já to z té kalulačky moc nepochopila, nemůžete mi to vysvětlit trošku více lacky?? 😅 děkuji

gedren
autor
4. zář 2008

To asi vic laicky nejde 🙂, proste tam narves soucet svyho platu za posledni rok a spocitas podle instrukci 🙂

Nevim, jaky mas plat, ale ja jsem z toho spocitala, ze pri 23 hrubeho a mene (ale do toho prumeru se pocitaji i odmeny) je to proste 70 % platu (hrubeho), kdyz mas vic, tak se to pak uz pocita slozitejs prave podle tech instrukci.

vendulka
4. zář 2008

gedren..děkuji, takže pro mě nic nového, odnového roku tedy stejně jako letos,,,děkuji 😉

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren :
teď platí toto : vypočtený denní vyměřovací základ se do 550 Kč počítá celý, z částky nad první redukční hranici(550 kč) se počítá 60%, k částce nad druhou redukční hranici(790 Kč) se nepřihlíží.

nové hranice jsou lepší - opravdu to ty mateřské zvedne - nehledě na koeficient, který doteď žádný nebyl....

gedren
autor
4. zář 2008

No tak ta soucasna pravidla zhruba vim, ale jde mi o to, ze kdyz nastoupim v roce 2008 a budu na materske jeste v roce 2009, tak podle jakeho vzorecku se mi to bude pocitat od ledna - protoze pisou, ze podle nejakeho mene vyhodneho, nez podle jakeho by se to pocitalo, kdybych nastoupila az v lednu. Proste ze se to pro ty matky, co maji materskou na prelomu 2008/2009 bude delat nejak specialne.

Jelikoz mam nastoupit asi tak tyden pred koncem roku 🙂, tak bych si chtela spocitat, jestli se mi vyplati treba zkusit prudit doktorku, aby mi posunula termin porodu 🙂, abych nastoupila az po tom novem roce.

pajinkaa
4. zář 2008

tak já našla ještě jeden článek 😉

http://ekonomika.idnes.cz/materska-stoupne-pole...

pajinkaa
4. zář 2008

takže bych viděla asi lepší fakt až ten leden, Gedren...

a ještě mám dotaz - nevíte - jsem na nemocenské od 8 tt - z čeho se pak bude vycházet pro výpočet mateřské??? doufám, že ne z těch dávek - nebo nic nedostanu... ☹

nebo je tu takový téma?

díky

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren - nemyslím, že by se to počítalo nějak speciálně - spočítají ti to prostě po staru...a po novém roce by ti to měli přepočíst po novu - ale jesli u tebe jde jen o dny - tak bych posunula nástup na mateřskou....

gedren
autor
4. zář 2008

Ahoj,

no prave na tom idnesu pisou, ze se to bude delat nejak prechodove, a ja nevim jak.

Nevim, jak moc je obtizny posunout termin nastupu na materskou (pokud bych neukecala gynekolozku na ten posun terminu porodu). Pokud vim, tak mam pravo nastoupit na materskou i pozdeji nez 6 tydnu pred porodem, akorat ji pak budu mit odpovidajicim zpusobem kratsi. To zkraceni by mi nevadilo, ale asi to neni uplne standardni postup, tak se toho bojim, ze se mnou nebudou ruzne strany spolupracovat 🙂. Hlavne by ma zajimalo, pokud nekdo vite, jak se tohle zkraceni materske zarizuje - jestli rovnou gynekolozka to napise na kratsi dobu, a nebo ta napise tech 6 tydnu a ja reknu v praci, ze ale chci nastoupit az pozdeji.

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren - to co ti napíše gyn. na ten papír - to je svatý - a podle toho se ti začne vyplácet a počítat mateřská - to že oficální nástup budeš mít např. 25.12.2008 a v práci řekneš, že budeš dělat až do 3.1.2009 a pak teprve nastoupíš, je úplně jedno - mateřská ti poběží od toho 25.12.2008 a stejně tak její výpočet - no ikdyž teď si tak matně vzpomínám že na tom potvrzení je od gyn, že nastupuješ např toho 25.12.2008 a pak to na druhý straně vyplníš ty - od kdy fakt nastoupíš .....ale nevím, jestli se to může - míň než těch 6 týdnů ...aby z toho nebyl průšvih - a termín porodu bych neposouvala - zase by pak třeba na mimi koukali jako na nedonošený....když ti to po novém roce přepočítají po novu, tak bych to asi nijak nehrotila...kdyby to nepřepočítávali, tak jo, protože zrovna ty bys přišla o hodně....

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren - něco jsem o tom našla

nástup na mateřskou dovolenou upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.

Dle § 195 odst. 2 výše uvedeného zákona se na mateřskou dovolenou nastupuje v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu.

Pokud na základě vlastního rozhodnutí vyčerpáte z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, poskytne se Vám mateřská dovolené (resp. totéž platí o peněžité pomoci v mateřství jako dávce nemocenského pojištění) ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popř. 31 týdnů, pokud porodíte zároveň dvě a více dětí. Peněžitá pomoc v mateřství Vám bude vyplácena ode dne skutečného nástupu na mateřskou dovolenou.

To znamená, že nastoupíte-li na mateřskou dovolenou později než šest týdnů před očekávaným dnem porodu, bude Vám peněžitá pomoc v mateřství vyplácena od této doby nástupu do doby porodu a poté jen do uplynutí 22 týdnů (resp. 31 týdnů). Z uvedeného tak vyplývá, že v uvedeném případě bude Vaše mateřská dovolená, resp. výplata peněžité pomoci v mateřství „krácena“ o dobu, o kterou nastoupíte na mateřskou dovolenou později než šest týdnů před očekávaným dnem porodu z vlastního rozhodnutí, ale za dobu před porodem, po kterou mateřskou dovolenou budete skutečně čerpat, budete pobírat též peněžitou pomoc v mateřství

takže to lze aniž bys musela posouvat termín porodu nebo se dohadovat s gyn na nástupu - ať ti napíše dle sebe nástup a ty pak vyplníš faktický datum...akorát přijdeš o pár těch týdnů (dnů) 😀 😀 😀

hope.n
4. zář 2008

pajinkaa - mateřská se vypočítává z vyměřovacích základů rok zpětně před nástupem. Takže to bude z těch měsíců, za který jsi měla výdělek. Výše dávek tam nebude, to ovlivní jen vyloučený doby, který jsou při výpočtu taky důležitý.
gerden - gynekoložka určitě nebude chtít posunout termín porodu. Ta napíše skutečnost. Ale ty si tam pak můžeš napsat pozdější datum nástupu, což potvrdí i zaměstnavatel. Mateřská pak ale bude vyplácená jen 22 týdnů, na což tě zřejmě OSSZ (pokud tě vyplácí) předem upozorní. Takže možný to je a problémy ti nikdo dělat nebude 😉

vojtisek2007
4. zář 2008

pajinkaa - vypočítávat ti to budou z 12měsíců před nástupem - ale ne z nemocenský - takže z platu před nástupem na nemocenskou

gedren
autor
4. zář 2008

Takze myslis, ze to opravdu muzu rict az ty uctarne, ze se nemaj ridit tim papirkem od doktorky, ale mym pokynem? 🙂 To by bylo super 🙂 No pro jistotu se jich jeste vcas poptam, jestli to tak fakt jde, pockam, az se ustali ty predpisy o nove materske, takze tam budou taky vedet, jak se pocita.

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren - neřekneš to na účtárně, nebo řekneš, ale hlavně to vyplníš do toho papíru, co ti vyplní i tvoje gyn - z jedné strany, z druhé ty a tvůj podpis a podpis tvého zaměstanavatele a datum od kdy nastupuješ doopravdy....

gedren
autor
4. zář 2008

Tak jsem nasla ten novelizovanej zakon o nemocenskym pojisteni
http://business.center.cz/business/pravo/zakony...

ale teda vubec z toho nejsem moudra, jak to bude s tou materskou po novym roce, mam z toho spis pocit, ze mi zustane ta spocitana v roce 2008, pokud nebude narizenim stanoveno jinak.

Navic tam pisou, ze podpurci doba zacina tech 6-8 tydnu pred porodem, coz si mam sama stanovit, a ze pokud si to nestanovim, zacina to defaultne tech 6 tydnu. A ted babo rad, jestli ma prednost zakonik prace, kde pisou, ze si muzu nastoupit, kdy chci, nebo tenhle zakon? Novelizovali i zakonik prace???

vojtisek2007
4. zář 2008

gedren - zákoník práce je taky novelizovaný, ale mám takový pocit - že tohle zůstalo stejně jako dřív....a kerý zákon má přednost to fakt netuším...ale teď si tak matně vzpomínám, že jedna kamarádka nastupovala až dnem porodu ....a mohla, nic jí nezačalo běžet těch 6týdnů před automaticky - ale měla jen těch 22týdnů...tak nevím,j sem z toho jelen

gedren
autor
4. zář 2008

Tak jsem si hledala ten starej zakon (o nemocenskem pojisteni zamestnanu, 54/1956 Sb.), ze jestli to tam pisou stejne, tak to asi znamena, ze zakonik prace ma prednost, ale tam tu PPM vubec nijak nerozmazavaj, jakoze zminujou se o ni, ale vubec ne odkdy dokdy a tak...tak to uz me uplne mate. Ale ten zakonik prace jsi tady myslim citovala novelizovany, tak nevim...

mili84
4. zář 2008

Ahoj holky, já jsem z toho jelen...Já asi jako nezaměstnanej student dostanu příští rok prd, co? 😝 ☹

mili84
4. zář 2008

...někde jsem četla, že to je asi 2.000 jenom nějakej příspěvek...Ještě teda těhu nejsem, ale chceme se začít od ledna snažit...

pajinkaa
4. zář 2008

Hope a Vojtíšku - díky moc za info, tak to nezní tak špatně.Jen ještě nevím, co je to ta vyloučená doba. Uvidíme, jak to nakonec spočítají. Děkuju.

Mili - nejsem si jistá, ale pokud nevydělávaš před těhu, tak asi dostaneš výši rodičkáku, tzn. aspoň 7600 - myslím, že jsem to někde četla, ale čert ví, jak to bude příští rok...

mili84
4. zář 2008

pajinkaa🙂 Tak to už zní líp než ty 2.000 ☹ Já budu asi složitej případ - jsem student a do srpna 2009 budu. U toho učím na ZŠ na 0,4 úvazku, ale smlouvu mám na dobu určitou do 30.6.2009 Pokud otěhotním tak, jak chceme, tedy nějak po Vánocích, pochybuji, že mi ředitel smlouvu prodlouží a ještě navíc na neurčito. Takže po srpnu budu podle všech mých předpokladů muset naklusat (doufám že těhotná) na pracák...nebo nevim.Budu si to muset nějak zjistit. Vůbec nevím, kolik bych kdy měla dostat 😒 😒

gedren
autor
4. zář 2008

Tak si odpovidam sama na tu prvni otazku: nasla jsem narizeni vlady, kterym se upravuje prave ty "matky v prechodu", takze vezte, ze pokud nastoupite na materskou v roce 2008 a mate ji i v roce 2009, tak po zacatku roku 2009 se ty hranice pro vypocet vymerovaciho zakladu mezi 550 na 600 a 790 na 870.

To teda neni moc :(, tak jsem fakt zvedava, zda se mi podari nastoupit na tu materskou pozdejs 🙂

gedren
autor
4. zář 2008

mezi -> meni

gedren
autor
4. zář 2008

No nic, tak dite Laduncine vykladu zakona ;) uz vim, ze nastoupit pozdeji nez sest tydnu pred terminem na materskou je mi naprd (socialka to napocita natvrdo na tech 6 tydnu, takze podle staryho zakona), takze jedina sance je posunuti terminu porodu, coz asi neukecam...no nic 🙂

gedren
autor
4. zář 2008

dite->diky 🙂

vojtisek2007
5. zář 2008

gedren - ale pak ti to aspoň teda přepočítají,ne ???? a termín porodu bych radši posouvat nechtěla - aby pak neřekli, že se mimi nenarodilo v termínu apod....