Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

pajinkaa
25. únor 2009

Vojti - jsi moc hodná, díky za odpověď 😉 . Jojo, zkusím tam zítra zavolat a uvidím, jak pořídím a na čem to teda stojí.. pak dám vědět..

bulinka
25. únor 2009

Ahoj holky, mám dotaz k trvání mateřské dovolené. Čekala jsem, že mi před začátkem vyplácení mateřského příspěvku přijde vyjádření z OSSZ kolik budu pobírat a hlavně do kdy, abych věděla od kdy mám zažádat o rodičovský příspěvek a zároveň o čerpání řádné dovolené od zaměstnavatele. Penízky jsem již dostala, ale vyjádření žádné. Na mateřskou jsem nastoupila šest týdnů před termínem, to je 23.1.2009, znamená to ,že budu dostávat mateřskou do 6.8.2009 a žádat o rodičovský příspěvek mám od 07.08.2009? Chápu to dobře? Děkuji za radu.

vojtisek2007
25. únor 2009

bulinka - když budeš chtít to potvrzení - od kdy do kdy a v jaké denní výši, zavolej si tam, oni ti to pošlou....prostě od 23.1. 28týdnů,pak hned dalším dnem navážeš rodičák a současně s ním můžeš čerpat u zam.dovolenou

petua
26. únor 2009

Vojtisku, asi to sem úplně nepatří, ale když jsi na to narazila - jak je to, prosim Tě, s tou dovolenou - až mi skončí mateřská, tak následující den začnu pobírat rodičák a nezávisle na tom si budu vybírat i zbylou dovolenou? Tzn. že mi budou chodit peníze z rodičáku a ještě peníze od zaměstnavatele jako proplacení dovolený?

vojtisek2007
26. únor 2009

petua - ano, dneska už se může čerpat rodičák a dovolená současně....

pajinkaa
26. únor 2009

Tak jsem si volala na tu OSSZ a prý opravdu v tom mají hokej a nestíhají - prý tam mívají i chyby zaměstnavatelé, i doktoři a jsou tam prý zavaleni... tak si prostě počkám. Docela mi i té paní bylo líto, tak říkám - já to přežiju.... 🙂 Chápu vás, že je to vše nové... a ona - to jste jedna z mála 😉
takže holky, budem čekat 😉

petua
26. únor 2009

Vojti, díky 😉

matilko
26. únor 2009

Holky, díky za rady, stále mi peniaze neprišli, ale je nás viac, jak som to tak zisťovala, tak asi fakt musíme vydržať 😖 Trochu mimo mísu, do akej doby pošlú pôrodné po podaní žiadosti?

kristyna26
26. únor 2009

ahoj,
matilko-mě porodné přišlo do 14 dnů,mateřskou mi zatím taky neposlali a to jsem nastupovala 5.1.jenže zaměstnavatel jim ten papír poslal až 12.2. takže mi přijde až v březnu ☹ fakt super

ava
27. únor 2009

děvčátka, mám dotaz - od 2.3. mám nárok nastoupit na MD, jsem zaměstnanec, neschopenku jsem neměla. Chtěla bych si vyčerpat všechnu dovolenou, než nastoupím, ale nevím, zda mám nárok na dovolenou pouze za odpracované 2 měsíce leden a únor, nebo za celý rok 2009. Děkuji za radu!

mystique
27. únor 2009

Narok je jen za odpracovanou cast 🙂

bonifac
27. únor 2009

ahoj holky,

mám dotázek,teřba ot tady někod bude vědět 🙂 Jelikož sem dostala výpověd kvuli snižování stavů řeší mco těd.... když se mi nepovede rychle najít práci a otěhotním na pracáku jak to budu mít s mateřskou a rodičovskou??? Když se nám to povede do dvou měsíců po výpovědi tak mě platí firma?? a nebo ne? to nemám nárok na mateřskou takže dostanu jen nejdelší variantu rodičovské?? Mě to dosti štve páč sem měla v plánu jít na dva roky za těch 12 tis a takhle... :(

vojtisek2007
27. únor 2009

bonifac - pro to, abys mohla čerpat mateřskou na teď už bývalého zaměstnavatele, musela bys na ni nastoupit do 180dnů po skončení prac.poměru - a to když těhu ještě nejsi, tak jaksi nestihnes, takže když otěhotníš na pracáku a z pracáku půjdeš na mateřskou, tak na ní vlastně nepůjdeš, protože na ni nebudeš mít nárok, ale ode dne porodu budeš rovnou pobírat rodičák v té nejdelší čtyřleté verzi....takže ideální by bylo rychle najít práci

bonifac
28. únor 2009

voti: dekuju moc! myslela sem si že to tak bude ☹ tak pokud se moje touhy nevyplní... musím hledat co nejintenzivněji novou práci :(

janickabez
28. únor 2009

😝 Ahojky třeba mi někdo poradíte, jak je to s vyplácením PPM a RP....

Muj muž je s dcerkou na rodičovské dovolené do listopadu 2009, já chodím do práce a čekáme 2 mimouše- na mateřskou bych měla nastoupit někdy na přelomu srpna a září 2009.... muže manžel pobírat rodičovský příspěvěk a já peněžitou pomoc v mateřství?????

všude je to tak podivně psané- že z toho má člověk pocit, že se zákony baví jen o jednom mateřství a v takovém případě to nelze a RP se pak krátí při pobírání PPM a ve všech chytrých poradnách striktně napíšou že RP a PPM pobírat současně nelze....řekla bych ano nelze, ale na jedno dítě....

ale jak je to v tomto případě???? pokud se pobírá RP na nejmladší dítě, tak mi ho přece nemohou sebrat ještě před porodem druhého potomka.... to by znamenalo ztrátu poloviny přijmu rodiny.... pokud je ted podle nového vyplácena PPM z nemocenských dávek a již ji neplatí zaměstnavatel, tak by to mělo být posuzováno všechno stejně, také ženě neseberou RP na dítě pokud je manžel na nemocenské , že?....

no nemám z toho chtrou hlavu, ale docela mě děsí že bychom díky chytrým zákonum přišli o polovinu příjmů cca na 3 měsíce... klidně bych do porodu zuistala v práci a pak si těsně před vybrala dovču, ale to náš právní řád taky nemumožňuje, pže musím nastoupit 6-8 týdnu před temínem na mateřskou a tím čerpat peněžitou pomoc v mateřství

mavanka
28. únor 2009

Ava: s tím nárkem je to trošku jinak - budeš mít nárok na celou mateřskou za rok 2009 - je to totiž tak, že dovolená se krátí jenom v případě, že budeš mít v roce víc než 100 neodpracovaných dní - ale i mateřská se počítá jako odpracované dny (i dovolená).... teď už si assi moc dovolené vybrat nestihneš, ale až Ti skončí mateřská, normálně si požádáš v práci a budeš čerpat ten zbytek, na který máš nárok (současně s tím Ti poběží rodičovská)... no a tahle čerpaná dovolená se taky započítává do odpracovaných dnů, takže když nad tím přemýšlím, mělo by Ti to určitě vyjít až někdy do září - a do konce roku pak už zbyde míň než 100 pracovních dní, takže Ti nárok na dovolenou připadne celý (budu to tak mít i já, a to jsem na mateřskou nastoupila 21. ledna a v létě budu čerpat 28 dní dovolené, z toho 25 je celá letošní 🙂 )

mavanka
28. únor 2009

.... opravuju překlep, samozřejmě jsem myslela, že budeš mít nárok na celou dovolenou 2009 a ne na celou mateřskou ...

ava
1. bře 2009

mavanka - moc děkuji za odpověď, to je vyčerpávající vysvětlení. Já jsem chtěla hlavně vědět, jestli bych si mohla vybrat 10 dní dovolené ještě v březnu, než nastoupím na MD. To bych nastoupila až 6 týdnů před TP, jinak budu muset nastoupit už teď v pondělí 2.3., tj.8 týdnů předem. Jsou to věci, se kterými ti málokdo poradí...bohužel ani mzdová účetní někdy ne...krásný večer všem

chechta
2. bře 2009

Jani vždy se vyplácí jen RP na nejmladší dítě takže se to musí zrušit - ty nastoupíš 6 týdnů před plánovaným dnem porodu na PPM ,a le ten rodičák ui musíš zrušit, jinak tě pak mohli hnát před správní řízení. Takhle to musím udělat já - i když ty nejsi na rodičáku, ale manžel tak si myslím, že pro Vás platí to samé, když spolu žijete ve společné domácnosti - jinak by to bylo, kdbyste se každý sám staral o dítě. No třeba ti někdoporadí líp, ale myslím, že to takhle platí 😉

d.vokablondyna
14. pro 2009

Ahoj jak si to tady tak čtu tak bych se k Vám přidala a na něco bych se potřebovala zeptat.Je mi 20 a dozvedela jsem se ze jsem tehotna a jsem ve třetím měsíci ale to by nebyl takový problém ale co mě zajímá je to zda nevíte nebo si nemyslíte jakou bych mohla mít mateřskou?je to složitější mám celkem odpracované půl roku jinak jsem bývala střídavě na úřadu práce a v lednu mám nastoupit do zaměstatnání na tři měsíce možná i déle třeba do porodu pokud prodlouží smlouvu a tak se chci zeptat zda nevíte z čeho by počítali mateřskou nebo kolik by cca byla mám z toho celkem velkej strach je to moje první dítě tak nevím vůbec jakou budu mít mateřskou.Vdaná nejsem jsem svobodná jenom mám přítele tak jestli se i na tohle bere ohled nevím. Kolem mě také nikdo nic neví.Prosím za radu děkuji moc 🙂

mystique
14. pro 2009

d.vokablondyna no moc jsi toho nenapsala záleží kolik máš celkem odpracováno. Pokud v lednu budeš nastupovat do práce a zaměstnavatel ještě neví, že jsi těhotná, tak nepočítej, že bude prodlužovat smlouvu to určitě nebude.
Myslím, že když Ti nastane ta nejhorší situace tak nastoupíš rovnou na rodičák a to u 3 lete varianty dostaneš 7400,- Kč. Příjem partnera v tom nehraje roli.

d.vokablondyna
14. pro 2009

mystique: No zaměstnavatel to neví a snažím to tajit zatím až nastopím tak mu to časem řeknu.Odpracováno mám půl roku ale střídavě jsem dělala i nedělala.Ta práce je jenom sezoní no uvidím jak to bude dekuji.

d.vokablondyna
14. pro 2009

mystique:A nevite náhodou jestli na mateřskou vztahuje to že jsem třeba marodila dva a půl měsíce nebo tak jako vůbec zda se bere na to ohled?díky

j.a.n.i
14. pro 2009

No, mateřská, pokud na ni budeš mít nárok by se ti počítala z posledního zaměstnání. Teď je otázkou zda na ní budeš mít nárok, musela bys napsat od kdy do kdy si vždy pracovala a na jakou smlouvu, je potřeba mít 270 dní. Jinak pokud si teď ve třetím měsíci, tak nevím jak dlouho se ti to podaří tajit... a během zkušební doby tě mohou vyhodit i těhotnou.

mystique
15. pro 2009

ted jsi ve 3 mesíci a zkusebka je 3 mesice. 6 měsíců rozhodně neutajíš. Musis si spocítat kolik mas dohromady odpracovano. Podle toho co jsi napsala asi 270 dni nemaš, takže na mateřskou mít narok nebudeš, ale budeš nastupovta rovnou na ten rodičovský příspěvek.