Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

pajinkaa
5. zář 2008

Gedren, fakt? tak to mě mrzí... ale tak třeba ta změna nedělá tolik, když by to fakt nevyšlo..☹

helito
5. zář 2008

Ahoj děvčata 🙂

taky mám pár otázeček...máme po svatbě a plánujeme teď s manželem miminko, ale nechtěli jsme nic uspěchat, abychom dost našetřili....vzhledem k tomu, co říkali včera ve zprávách jsem si spočítala, že bych měla pobírat mateřskou něco málo přes 19tis měsíčně, ale zajímá mě co pak po těch 7 měsících? chtěla bych s miminkem zůstat doma 2 roky, tzn, že po 7 měsících bych dostávala rodičovský příspěvek, ale nevím, v jaké výši....máte některá přehled? moc děkuji 🙂

pajinkaa
5. zář 2008

Helito -tak to bys měla bezva mateřskou 🙂, pak dostaneš 11400/měs viz níže 🙂

Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:
rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
klasické čerpání – po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
pomalejší čerpání – po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

julie123
5. zář 2008

Helito, jak si vypocitala tech 19tis? Me to taky potesilo, my budem nastupovat na materskou az v roce 2009, takze se nas to taky tyka... jen ten vypocet mi neni uplne jisty ☹

pajinkaa
5. zář 2008

Julie, tady na tom odkazu to zkus - docela to jde - http://ihned.cz/c1-27103670

taky jsem to teď počítala a vyšlo mi nějak dost, tak jsem zvědavá 🙂

helito
5. zář 2008

julie123: taky jsem to počítala na odkazu ihned, jak poslala pajinkaa 🙂 sice na druhý pokus, ale sedí to i podle tabulky co je na stránkách novy, to jejich bláznivé tn.cz jde to podle toho dobře 🙂
to by docela šlo 19 a pak 11...a dá se při pobírání rodičovského příspěvku přivydělávat? 🙂

julie123
5. zář 2008

dik 🙂 tak jsem si spocitala tu denni penezitou pomoc v materstvi - a tu pak jen vynasobim poctem dni v mesici, ze? No vychazi to dobre 🙂

helito
5. zář 2008

tak vidíš 🙂 konečně něco pozitivního, co?

julie123
5. zář 2008

taky asi pujdu pak na dvouletou materskou.... No mame to stesti, ze cekame miminka v tomhle obdobi, fakt skvele nacasovani 😉

helito
5. zář 2008

já jsem moc ráda, já mimi nečekám, ale kdo ví, třeba budu za 14 dní mluvit jinak 🙂

julie123
5. zář 2008

Helito, hod sem prosim odkaz na tu kalkulacku na tn.... Dik 🙂

helito
5. zář 2008

tam není kalkulačka, ale tabulka, moment, jen to najdu, včera to tam vyštrachal manža 🙂

julie123
5. zář 2008

Jo vidis, to jsem si ani nevsimla....tak at se Vam brzy zadari!!!! 😉

julie123
5. zář 2008

Dik, uz jsem to taky nasla....jen aby to opravdu schvalili a nebo zas neurusili 🙂

julie123
5. zář 2008

nezrusili 🙂

helito
5. zář 2008

to by nebylo dobré, my se dali do stavby domku, takže se hodí každá korunka a miminku chceme dát maximum a to jsou peníze taky dost třeba, takže ať neblafujou a jednají 🙂

vojtisek2007
5. zář 2008

helito
- při rodičáku si můžeš vydělat neomezeně - jenom je omezený na jak dlouho můžeš dát dítě do školky - max4hodiny denně 5 dnů v měsíci - když by to bylo víc, seberou ti ho - rodičák ne dítě 😀 , ale jestli je při ruce babička nebo máš práci z domu (třeba jako já) je to fajn 😀 😀 😀
no a k tomu novýmu počítání mateřský - taky doufám, že to nezruší, idkyž se mě to už netýká, ale to co je dosud je pěkně nespravedlivý 😠

pajinkaa
5. zář 2008

Myslíte, že by to mohli ještě zrušit?? to by teda nemuseli, i když u nás je možný všechno, stačí jaký čachry dělají i s nemocenskou...

Vojti - máš pravdu, je to nespravedlivý, když max je 14 tis atˇvyděláš, kolik chceš...

helito
5. zář 2008

jj, souhlas, já "dřu" jak mongol, jsem v práci od rána do večera a prd z toho a ještě, abych se pak dívala na každou korunu, kterou za cipíska dám.... už stačí to, kolik nemakačenků živím ze svého platu 😠

susik77
5. zář 2008

ahoj, min,. tyden mi rikala jedna pani, co bydli blizko nas-ted je na RD s rocnim klukem a privydelava si-asi na pol. uvazek, ze ji rekla jejich ucetni, ze pry je nej. novelizace zakona a ze kdyby sla hned na MD, vypocitala by se ji jenom z toho platu, co dostava ted, takze dostane mensi materskou, jako kdyby vubec na RD nepracovala...neslyseli jste neco o tom? 😕

vojtisek2007
5. zář 2008

SUSIK77
od1.1.2008 platí zásada, že pokud vznikne ženě při probíhající péči o dítě do 4 let opětovný nárok na peněžitou pomoc v mateřství., bude se vycházet z předchozího vyměřovacího základu, pokud je to pro ni výhodnější.
Například v případě, že by se Vám měla opětovná peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat z nižšího základu než byla před nástupem na první mateřskou dovolenou z důvodu například čerpání dovolené na zotavenou. To znamená, že by Vaše peněžitá pomoc v mateřství měla být minimálně ve stejné výši jako peněžité pomoc v mateřství u prvního dítěte.
takže to že by měla menší mateřskou není pravda - budou jí to sice z toho počítat, ale vyjde jí míň než měla na první dítě - takže dostane tu výhodnější variantu....naštěstí !!!!!!!!!!!!! 😀

androna
5. zář 2008

devcata to znamena podla toho noveho zakona ze ked mam narok na PPM u druheho dietata ze dostanem viac?bude sa to prepocitavat?vojtisku nejak som to nepochopila 😲

ladunka
5. zář 2008

androno, podle mého názoru ano 🙂

vojtisek2007
5. zář 2008

androna
- jasný že se ti nová PPM bude přepočítávát a právěže budeš mít nárok na tu lepší (vyšší)¨verzi - což je fajn....

androna
5. zář 2008

diky to potesi. 😎

ma12
6. zář 2008

Ahoj, gedren, resim uplne stejnou situaci jako ty. Termin mam 30.1., mela bych nastupovat na materskou 19.12. zjistila jsem, ze se nastoupit pozdeji na materskou da, ale budu materskou dostavat po narozeni 22 tydnu, tzn. ze se to nebude prodluzovat. A jak citovala Vojtisek zakonik prace z roku 2006 muzeme se rozhodnout i mene nez 6 tt pred porodem. A my se nastupem na materskou budeme ridit podle platnych zakonu v roce 2008. Takze by nam to melo vyjit. Rada bych si to nekde overila, ale nevim kde.

bertica.h
6. zář 2008

baby ja som asi neni normálna,ale neviem to vypočítať podľa toho linku na prvej strane..
Mala som pred 4rokmi hr.príjem cca 12tisíc(ako sociálna sestra,hanba..že? 😠 ) a nejako by mi to asi malo za tu dobu stupnuť,čo som na MD..
Pri 13tisícoch hrubého,kolko by som asi mala PPM?
Hanbím sa,ale fakt to neviem vypočítať 😅 😅

gedren
autor
6. zář 2008

Bertico, v tom pripade pro Tebe novela asi nic neznamena, bude to zhruba ten Tvuj hruby prijem * 0.7.

Ma12, jak uz jsem Ti psala do IP, bohuzel to, ze nastoupime pozdeji, nam nepomuze, socialka to bude pocitat podle toho zakona, co platil 6 tydnu pred porodem.

bertica.h
6. zář 2008

Dakujem,Gedren🙂..a nemocenská je asi rovnako,nie?69% platu..

Neviete mi,prosím,ešte niekto poradiť,kolko by som mala mať hrubého teraz?
Pred necelými 4rokmi som mala cca 12tisíc.
Neviem či som nejako postupila,alebo o kolko približne by sa mi mohla hrubá mzda zdvihnuťaj podľa rokov by som asi mala isť vyššie,lebo tuším aj materská sa počíta....ďakujem pekne