Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

hrozinka
12. pro 2008

ahoj maminky, mám stejný problém se spočítáním mateřské, tak jsem procházela net a třeba vám pomůže tento odkaz : http://www.miminko.estranky.cz/stranka/materska... 😉

janca01
13. pro 2008

Ahoj, taky mám problém s počítáním mateřské, chci nastoupit až těsně před porodem v lednu, aby se mi to posuzovalo podle nového zákona... určitě se Vám bude hodit tento odkaz...

http://babyllon.webnode.cz/news/lze-posunout-na...

krista
28. pro 2008

unka7 • 1d, 16tt • Včera ve 20:02
Ahoj Maminy,

pokud tady takové téma je, tak se omlouvám, ale nenašla jsem. Mám v tom trochu hokej a nevím, jak se přibližně vypočítá mateřská? U první dcery jsem si mohla vybrat varianty čerpání, teď jsem zase četla, že se to bude počítat z hrubé mzdy a kam teda zmizí varianty čerpání (dvouletá, tříletá, čtyřletá)? Na sociálce mi řekly, že oni zatím sami neví, tak jak to vlastně bude?

Díky moc za rady Verča

androna • 1d, 26tt • Včera ve 20:30
unka musis sa pozriet do sekce paragrafy,tam je niekolko diskusi na toto tema

jajdaelda • 1d • Včera ve 21:03
unka..od ledna se mění mateřská dovolená...varianty čerpání -dvou-až čtyřletá se týkají rodičovské dovolené a ta se nemění..

unka7 • 1d, 16tt • Včera ve 21:08
jajdaelda ... a mateřská je kdy? Na co mám tedy nárok, když teď jsem tedy s dvouletou dcerkou a mám pomalé čerpání rodičovské a v červnu čekáme přírůstek

betelgeuzz • Včera ve 21:16
Unka, mateřskou začínáš pobírár 8 - 6 týdnů před porodem a pokračuješ do tuším 24 týdnů. Pak začínáš pobírát rodičovský příspěvek a u toho jsou ty varianty dvou, tří a čtyřletá.

unka7 • 1d, 16tt • Včera ve 21:19
A ta mateřská se počítá z čeho? A když jsem teď na rodičovské mám na ní nárok?

betelgeuzz • Včera ve 21:42
Nárok na ni určitě máš, ale nevím, v jaké výši. Zkus diskuze Paragrafy, určitě tam nějaká diskuze o mateřské je. Radila tam i holčina, která asi pracovala na mzdovce, nebo na sociálce, věděla, jak to přesně je.

ina.b • 1d • Dnes v 15:15
Tady se to možná píše 🙂 https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

casiopeia
30. pro 2008

Ahojky, docela by mě zajmalo jak je to s mateřskou když jsem nastoupila 18.10.2008 jak to bude s výší mateřské po Novém roce. Netušíte to někdo?

ladulka20
31. pro 2008

ahojky chtela bych se zeptat nejake chytrejsi mamin nez jsem ja jestli by mi nedovedla poradit slysela jsem ze by se od noveho roku mela materka zvenout pro vsechny stejne na 13000kc ale nejak jsem nepochopila jestli i ja mam na takove zvyseni narok jelikoz jsem na materske dovolene jiz podruhe a s prvnim synem kteremu je ted 20mesicu jsem otehotnela jeste na skole takze jsem nestihla mit zadny prijem krome brigad pro studiu atd.u druheho ted 5mesicniho syna jsem opet na materske a pobiram jen 7600kc bez jakych koliv pridavku a cehokoliv okolo coz sami usoudite pro dve deti je hodne malo prosim poradte mi tedy

dnada
1. led 2009

tak sem toho o té peněžité pomoci v mateřství přečetla hafo a nesjem z toho nejmoudřejší.... no,mě stejně už končí a půjdu na rodičák,ten se nijak nemění.... takže i když si na 28týdnů polepšíme s mateřskou,tak pak si zas budem muset zvykat na malý peníze...já třeba měla před těhu cca 25tis čistýho,mateřskou mám teď necelých 15tis a rodičák budu mít 11200... na mimčo sem sama,platím hypošku na dům,další poplatky týkající se okolo,moc mi toho nezbývá, a za měsíc musim najít něco na částečný úvazek,protože se 200stovkama nemám šanci nás uživit... jo,a to ještě nemám nárok na žádné příspěvky,ani blbou pětistovku na malýho,ani na bydlení na nic... chtěla bych vidět naše pány politiky vyžít z těch almužen,když by zůstali bez pracujícího partnera !!! 😒 😒 😒

robin154
1. led 2009

Ahoj holky, mám problém, se kterým si nevím rady. Termín mám 2.4. 09, ale v práci mám smlouvu, na základě které bych měla dostat tzv. provizi k 31.3. 09. Dříve to nebude možné, protože je to vázané na splnění určitého projektu. Zaměstnavatel je ochotný mi tuto provizi vyplatit v termínu i když tam nebudu. Nevíte někdo, jak to udělat, abych o tuto "provizi" nepřišla? Někde jsem četla, že není možné si přivydělat v průběhu mateřské... ☹

vojtisek2007
1. led 2009

casiopeia - pro ty, co nastupovaly na přelomu roku, tak byly jinak ty redukční hranice, ne tak nízké jako dřív, ale ne tak vysoké jako budou od 1.1.2009 - prostě nějak mezi - ale nevím, za jak dlouho zpátky to budou přepočítávat...

ladunka - od nového roku se budou zvyšovat redukční hranice, podle kterých se upravuje denní vyměřovací základ pro mateřskou, ale pořád se bude vycházet z platu za 12měsíců zpětně - rozhodně nebude pro všechny stejná - na druhého syna ti mateřská vůbec nevznikla, protože jsi neměla zaměstnavatele - ale ode dne jeho narození pobíráš rodičovský příspěvek, který máš na čtyři roky - do 21měsíců dítěte pobíráš 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč.

robin - zkusím pohledat v zákonu, stipendium taky můžeš čerpat při PPM bez omezení, nebo různé podpory na projekty.....jde asi o to, jak se ta provize bude projevovat na výplatní pásce - jestli jako odměny, nebo jako co to bude ????

robin154
2. led 2009

Ahoj Vojtisek2007, jsi moc hodná. Ve smlouvě to mám jako mimořádnou odměnu za splnění zvlášť důležitého pracovního úkolu podle ustanovení § 134 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce

casiopeia
2. led 2009

Moc děkuju vojtisku2007 😉

robin154
5. led 2009

Tak ve výplatní pásce je to na zvláštním řádku jako výkonnostní odměny. Nevíte někdo, jestli mi je můžou vyplatit, když budu na mateřské? ☹

emamamamu
5. led 2009

holky prosim vas muzete mi polopaticky jako idiotovi vysvetlit, jak si zhruba vypocitat materskou, kdyz nejsem zena s nadprumernym platem?🙂

vojtisek2007
5. led 2009

robin - tak jsem pátrala, a můžeš mí mít vyplacenou - ty po dobu PPM nesmíš pracovat ale odměna, týkající se projektu z přechodzího prac.úkolu, kdy jsi vlastně na PPM ještě nebyla ti vyplacena být může..... 🙂

emamamamu - takže vezmeš si 12platů zpět před měsícem, kdy bys nastupovala na mateřskou - sečteš, vydělíš počtem dnů od kterých odečteš ty, kdy jsi byla nemocná nebo čerpala neplacené volno = a máš denní vyměřovací základ, který pro mateřskou ještě prochází redukčními hranicemi - první hranice je 786,- tato částka se započítá celá - druhá je 1178 - takže z toho co budeš mít nad 786 a do 1178 si připočítáš 60% - a posledních 30 % si pripočítáš z rozdílu mezi denním vyměřovacím základem a částkou 1178,-kč - teď už jenom všechno sečteš a vynásobíš koeficientem 0,7 - a máš to, co dostaneš za den když budeš na mateřský - takže pak už jenom násobíš vždy počtem dnů v měsíci.

Příklad : máš 20.000 hrubého

12 x 20.000= 240000 : 365 (musíš odečíst ty dny nemoci a nepl.volno) = 657,-Kč - tzn. že do první redukční hracnice se vejde celá částka - takže teď už jenom 657 x 0,7 = 460,-Kč - a to je co dostaneš za jeden den na mateřský...

Příklad : máš 30.000 hrubého

12 x 30.000 = 360000 : 365 = 986 - tzn. 786 (do první reduk.hranice 100%)
60% ze 986-786=120 kč ( 60% druhá reduk.hranice)
třetí se v tomto případě netýká, protože denní základ není vyšší ne 1178
sečteme 786+120=906 x 0,7 = 634 kč za den mateřský

Příklad : máš 40.000 hrubého

12 x 40.000 = 480.000 : 365 = 1315 ,- to je denní vyměřovací základ
první redukční hranice - 786 ve 100%
druhá red. hranice - 1178 - 786 = 392 z toho 60% = 235,-kč
třetí red. hranice - 1315 - 1178 = 137 z toho 30% = 41,-Kč
sečteme 786 + 235 + 41 = 1062 x 0,7 = 734,-kč na den za mateřskou

Pokud ti denní vyměřovací základ vyjde vyšší než 2356 - tak nad tuto částku už se nepřipočítá nic....

robin154
5. led 2009

Vojtisek: Díky za info, moc jsi mě potěšila 🙂 , každá korunka dobrá 🙂

emamamamu
5. led 2009

robin dekuji🙂 takze dostanu nudle s makem🙂

vojtisek2007
5. led 2009

no jestli pracuješ, tak mateřskou mít budeš, žádný nudle s mákem 😀

robin154
5. led 2009

Vojtisku, mohla bys mi ještě prosím napsat, kde bych našla nějaké ustanovení týkající se těchto odměn? Abych měla něco v ruce, kdyby se někdo cukal...

vojtisek2007
5. led 2009

robin - ptala jsem se přímo paní na sociálce - a ta hledala v zákoně o nemocenském pojištění - nárok na odměny při PPM -nevím, kde to tam je přesně....ještě mi říkala do telefonu, že nesmíš fyzicky pracovat tam, kde si PPM uplaňuješ, ale kdybys měla ještě třeba jeden prac. poměr, a tam PPM nečerpala, tak klidně z prvního můžeš čerpat PPM a ve druhém normálně pracovat....já ti to zkusím přesně pohledat... 😉

byby01
9. led 2009

zajímalo by mě kolik bude mít mateřskou žena která ještě nikdy nepracovala 😕 mužete mi na to prosim někdo odpovědět?? a jak dlouho na mateřské muže byt??

vojtisek2007
9. led 2009

byby - to záleží na tom, co dělala.....jestli byla studentka a pak otěhotněla, nebo prostě jenom nepracovala a byla doma....kdyby byla před otěhotněním studentka - bude mít nárok na mateřskou 6-8týdnů před porodem a celkem 28týdnů - je tam pevně daná částka na den něco kolem 250,-kč, kdyby nepracovala jen tak byla doma, nárok na mateřskou mít nebude, a ode dne porodu bude rovnou pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté verzi tzn. 7600,-kč do 21 měsíců dítěte a potom do jeho čtyř let 3800,-kč

alleycats
11. led 2009

Ahoj, chci se zeptat, od kolikátého dne po porodu se vyplácí mateřská??? 😅 děkuji

mikca
11. led 2009

aley materska nebo rodicak?..protoze materska se nastupuje 6 az 8 tydnů pred porodem ...a jestli myslis rodicak, tak ten se vyplaci hned po narozeni ditete resp, po tvem zazadni o rodicak...to je jedine co se po porodu zacina vyplacet..jinak materska se vyplaci jeste pred porodem 🙂

alleycats
11. led 2009

Aha, já v tom mám bordel 😅 nevím co je co... ☹ rodičovský příspěvek mi přidělí /nepřidělí sociálka?,záleží na tom kolik manžel bere???jestli se jeho příjem nachází kolem 20000,-nemusí mi nic dát???nebo se mýlim? 😕

vojtisek2007
11. led 2009

alley - manžela do toho rozhodně netahej - ten se tady nepočítá.... 😀
Mateřská (PPM) se začíná pobírat 6-8týdnů před termínem porodu a trvá celkem 28týdnů (do nějakého půl roku miminka) pak plynule žádáš o rodičák - který se volní na dva,tři nebo čtyři roky - nikdo ti automaticky nic nedá - na všechno je tiskopis a musíš si žádat sama - na mateřskou (tu první) ti vystaví potrvzení gynekolog, a ty ho odevzdáš v práci (pak ti mateřskou vyplácí buďto z práce nebo z okresní správy sociální zabezpečení) - rodičák - tak tam si tiskopis vyzvedneš na úřadě státní sociální podpory (nebo stáhneš z portálu www.mpsv.cz) a prostě zažádáš....... 😉

alleycats
12. led 2009

vojtisek2007:Děkuji ti za odpověď, hned jsem klidnější. 😉já nevim, myslela jsem že je to něco jako podpora.pamatuji si, že když jsem chodila do školy, pobírala jsem sirotčí důchod 4000,- a matka byla v tu dobu zrovna nezaměstnaná, tak ji vyměřily 1200,-Jelikož já jsem měla příjem,tak ji dali tak málo...no nic, je dobře ,že se manžel na to nevztahuje 😝

andelka
12. led 2009

vojtisek: Chtěla bych se zeptat, jestli není po novém roce nějká změna v tom, když otěhotní studentka? Jestli je tam pořád ta půlroční ochranná doba i po ukončení studia. Myslím, že to bývalo tak, že pokud byl nástup na mateřskou do 6 měsíců od ukončení studia (asi se to bere od státnic, ne? nebo od kdy?), tak nárok na mateřskou je, ale je to dané kolik to je. Zůstalo to?

pavcik
21. led 2009

Ahoj,mám dotaz...částečně se to týká mateřské...budu na mateřskou nastupovat asi těch 8 týdnů před a to vychází že v práci budu do konce května.

Můj dotaz zní: má vůbec ještě cenu žádat v práci o zvýšení platu (ideálně na 25tis hrubého).Kdyby mi vyhověli a zvedli plat co se do mateřské bude počítat?? Můj nynější plat 22t.hr. nebo těch 25tis.hr.co bych brala 3-4měsíce???
Vím že se počítá nějaký průměr za rok ale to by se mě prý nemělo týkat protože v průběhu roku jsem byla celkem ve 3 zaměstnání (1.skončilo že firma krachla,2.nevyhovovala a ve 3.jsem zakotvila)a mezi tím jsem byla i na úřadu práce.
A já slyšela že v tomto případě se počítá příjem v posledním zaměstnání podle toho na co byla žena zvyklá v poslední době aby se jí moc nepohoršilo.

Díky za odpovědi.

bulinka
21. led 2009

Ahoj holky, můžete mi poradit? Mám hrubý příjem za rok 2008 - 213 639,- a doufala jsem že dosáhnu na dvouletou rodičovskou, na mateřskou nastupuji 23.01.2009. Dneska mi ale naše účetní řekla, že na tu dvouletou rodičovskou s největší pravděpodobnosí nedosáhnu. Tak jsem z toho nějaká zmatená. Děkuji za radu.

vojtisek2007
21. led 2009

andelka - mateřská oheldně studentek zůstala - musíš mít ke dni nástupu na mateřskou řádně ukončené (nebo přerušené) studium - a ta lhůta 180dnů je pro všechny těhule - co jim zkončil prac.poměr (studium)

pavcik - mateřská se ti bude počítat jenom z posledního zaměstnání...takže zvýšením platu si jenom polepšíš

bulinka - 213 639 : 365 (nevím jestli jsi nějaké dny marodila nebo čerpala neplacené volno) = 585,-Kč první redukční hranice je až na 786, takže se ti počítá 100% z 585 = a denní základ na mateřskou budeš mít 585 x 0,7 (prostě koeficient, kterým se to násobí) = cca 410,-Kč - takže na dvouletou dosáhneš v pohodě - tam musíš mít 380,-Kč....tak nevím, co ti vaše účetní spočetla 😒

pavcik
21. led 2009

děkuju vojtisku🙂