Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

bulinka
21. led 2009

Moc děkuji Vojtišku, tvrdila mi že je to kvůli tomu, že v roce 2008 bylo 366 dní a ne 365, ale podle mě to je nepatrnej rozdíl. V roce 2008 jsem nemarodilla a ani neměla neplacené volno. To jsem ráda, že na to bez problémů došáhnu 🙂

vojtisek2007
21. led 2009

buli -no když to vydělím 366 tak mi vyjde místo 410 kč 408 kč ....ten jeden den fakt není žádnej rozdíl...jenom jestli máš správně sečtený ten hrubý vyměřovací základ - když nastupuješ v lednu 2009 - tak se ti počítá prosinec 2008 - prosinec 2007 (hrubý příjem)

bulinka
22. led 2009

Vojtišek - počítá se tam i prosinec 2007? Já myslela že jen Leden až prosinec 2008, tak to budu mít i víc. Já napsala hrubý příjem za rok 2008. Tak to už jsem úplně v klidu, děkuji za radu.

kajdzas111
13. únor 2009

Ahojky budoucí maminy,mám dotaz...Jak je to semnou když jsem ted na uřadu prace a otehotnela jsem??S ceho mi spocitaji mateřskou??A co po uplynuti pul roku co budu dostavat podporu??Budu neco dostavat???Dik za odpoved...

aponchie
14. únor 2009

ja vubec nevim jak to bude semnou,ale asi nijak 😀 jsem nyni na MD dcera ma 4roky 4.brezna takze jeste v dubnu budu brat za brezen rodicak a pak nez se to narodi mam jit na pracak?pac termin mam kveten a odkdy se mam jit vlastne registrovat na PU dnes T narozenin tj 4.3 nebo az dostanu posledni davku ze socky?a stejne tu davku pokud budu na UP dostanu zpetne tudiz budu tzv mesic bez penez?

vojtisek2007
15. únor 2009

api - jestli se půjdeš registrovat na úp tak hned od následujícho dne po T 4 narozeniních - takže jestli jsou mu čtyři 4.3.2009, tak zaevidovat na úp od 4.4.2009 - a myslím, že ti přiznají i nějakou podporu - a ty nemáš zaměstnavatele, že by jsi po skončení rodičáku nastoupila na nemocenskou ???

kolca
15. únor 2009

Vojtisku dotaz: teda čistě hypoteticky prozatím, ale moc by mě to zajímalo. Když budu mít rodičák na tři roky a až budou synovi tři roky, budu těhu - ale bude mi končit rodičovská, takže bych teoreticky měla nastoupit do práce, kdybych šla na neschopenku, mám nárok na nemocenskou? (když jsem byla 3 roky na rodičáku)? Omlouvám se za popis - nevím jak to napsat, aby to bylo logické 😅

mikca
15. únor 2009

kolca ano mas narok na nemocenskou a pak nasledne i na materskou ikdyz jsi byla na rodicaku ..proste musis mit zametsnavatele...omlouvam se ze odpovidam ja ikdyz jsi se ptala vojtiska..nakoukla jsem sem 🙂

kolca
15. únor 2009

mikca neomlouvej, moc děkuji za odpověď, tak jen doufám, že to bude platit i za dva roky, kdybych nestihla porodit do Jarouškovo tří let 🙂

kolca
15. únor 2009

jo mikco ještě prosím znamená to, že si mohu zvolit variantu?

aponchie
15. únor 2009

vojtisku prave nemam 😝 a jeste ted ctu,ze na materskou se nastupuje cca6tydnu pred porodem tak ted v tom mam gulas tuplem..a kolik dostanu penez z UP?

vojtisek2007
15. únor 2009

API - na mateřskou se nastupuje 6-8týdnů před porodem (a celkem trvá 28týdnů - do nějakýho půl roku miminka a pak přestupuješ na rodičák, kde volíš ty varianty 2,3,nebo 4 roky) - ale ty protože nemáš zaměstnavatele, tak na mateřskou nárok mít nebudeš a rovnou ode dne porodu budeš mít nárok na rodičák - ale bohužel si nebudeš moct zvolit ty roky - budeš ho muset mít na čtyři roky....ta nejpomalejší varianta.
Kolik dostaneš na úp to bohužel nevím, v tom se absolutně neorientuji, ale nějaký minimum by ti dál teda měli....

jajik25
16. únor 2009

aho vojtisku vypadá to že tomu docela rozumíš.chtěla bych se tě zeptat zda bych měla nárok na volbu když bych druhé dítě porodila ještě dřív než by mi skončila první mateřská,ta mi končí v březnu 2010.měla bych nastoupit do práce ale tam to vypadá že to dlouho trvat nebude a skončí,proto chceme další dítě.zatím ale zaměstnaná jsem tak by mě zajímalo jestli bych měla nárok na volbu ještě než bych skončila tu první mateřskou?pokud bych nárok na volbu něměla šlo by to nějak obejít,třeba napsat na manžela a po výběru zase přepsat na mě?díky za odpověď

vojtisek2007
16. únor 2009

jajik25 - když nastoupíš na novou mateřskou a budeš vlastně ještě s prvním dítětem na rodičáku - máš nárok na mateřskou stejnou jako u prvního (samozřjemě pokud ti ta nová co spočítají nevyjde líp) - takže 6-8týdnů před termínem porodu by jsi ukončila rodičák s tím, že bys začala pobírat PPM (mateřskou) a pak po 28týdnech by jsi přestoupila na rodičák, který si můžeš volit 2,3nebo 4 roky - podle výše denní PPM (nad 380,-kč na den můžeš volit ze všech variant, pod 380,-kč na den můžeš volit 3 nebo 4 roky) - tohle všechno platí, pokud by jsi měla stále zaměstnavatele...když třeba te´d v létě tvoje firma zkrachuje, což se bohužel dnes stává často, nebudeš mít zaměstnavatele, takže na PPM nárok mít nebudeš, ale budeš mít nárok ode dne porodu na rodičák - bohužel v té nejpomalejší čtyřleté verzi....a kdyby ti vyšel nějaký mezičas mezi koncem prvního rodičáku a nástupem na nový, tak bys musela buďto najít nové zaměstnání nebo se jít na tu chvíli regristrovat na úp....

matilko
16. únor 2009

Ahoj vojtísku, vidím, že tu stále radiš 🙂 ja mám jednoduchý dotaz, možno už tu bol zodpovedaný, neviem, nestihla som všetko prečítať... Na MD som od 1.1.2009, z práce mi dali info, že už mi ju bude vyplácať socka, zaujíma ma, kedy posiela peniaze. Zatiaľ mi nič neprišlo. Díky moc!

vojtisek2007
16. únor 2009

matilko - no tohle už se tady myslím řešilo víckrát - můžu ti říct, kdy chodí mateřská mě - a to od 20 do 25 dne v měsíci....ale holky tady psaly, že jim i třeba 10, 15 - takže je to různý asi podle kraje, nevím...stejně tak je to i s rodičákem....

matilko
16. únor 2009

vojtisku, díky, ja som si to aj myslela, že tak nejak to bude... len som chcela vedieť, či nie je nejaký konkrétny výplatný termín. Díky moc!

mikca
16. únor 2009

kolco pokud ti vznikne narok na PPM coz vznikne kdyz mas zamestnavatele, tak muzes ucinit volbu rodicaku..tak drzim palce at to klapne 🙂

jajik25
16. únor 2009

doufám že jsem to už pochopila a díky moc za vysvětlení 🙂

hanybany
17. únor 2009

Zdravím,

prosím o radu 🙂 Jsem na PN.V půlce března nastupuji na MD.Pracovní smlouva mi končí 31.3.09.
V práci mi bylo řečno, že mi mateřskou bude vyplácet sociálka.Paní na sociálce mi to potvrdila ža že to bude 70% platu.

Jaký je rozdíl vyplácení mateřské od zaměstnavatele a od sociálky????
Moje GynDr.řekla, ať si ohlídám vyplácení od zaměstnavatele, když v době nástupu na MD budu zamětnanec.Oproti tomu paní na sociálce řekla, že ať tak či tak, prostě to vyplácí sociálka.Mám v tom guláš 😒

Děkuji moc za odpověď 😵

androna
17. únor 2009

hanybany od 1.1.2009 vyplaci matersku proste socialka OSSZ.uz to neplati zamestnavatel

hanybany
17. únor 2009

Androna, tak to sedí 😉 Děkuji 😵 😵 😵

jasie
23. únor 2009

to matilko: Radši si ověř, zda máš vše v pořádku a zda to prošlo přes OSSZ, dle sídla zaměstnavatele. Opravdu PPM vyplácí OSSZ. Výplatní termín se z nich také nedostala. 1.1.2009 mi přišelo na účet jeden den od zaměstnavatele za nemocenskou. Od 2.1.2009 jsem na MD. A na dotaz, kde je od 2.1. vyplacení PPM mi bylo sděleno, že se mám informovat na OSSZ, že to jejich starost.

Zjistila jsem to až teď v únoru, rodila jsem o něco dříve a až teď jsem se dostala na účet. Po mém vytelefonování jsem zjistila, že vůbec má žádost neprošla přes OSSZ 😒. Byla jsem v porodnici a fakt super zjištění.

Tak mi to zpětně budou vyplácet. Cca během 3 týdnů, neboť vše se pak zasílá na Prahu.

Holky mám dotaz, vám co už chodí PPM. Dostaly jste nějaké vyjádření, v jaké výši vám byla přiznána PPM a do kdy vám bude vyplácena? Paní mi na OSSZ sdělila, že žádný oficiální papír neposílají...????????????? Což mi příjde divné. Že až podle toho, co mi příjde na účet zjistím výši PPM 😕

Když jsem se ptala z důvodu výměru a pak na rozhodnutí pro zvolení varianty RD, tak mi řekla, že když si zajdu na sociálku po mateřské a zažádám o sdělení denního výměru na nějakém růžovém formuláři, tak mi to vypočítají.... To už mám žádat dle svého bydliště.

No fakt je v tom "chaos".. Úředníci neví co dělá levá a pravá ruka. Radši se pořád ptát. Mějte se krásně a pevné nervy a děkujiza info a odpověď.

svataterezicka
23. únor 2009

Ahoj holky mám taky dotaz. Když teda mateřskou vyplácí od nového roku sociálka a už né zaměstanavatel, musím na tu sociálku poslat žádost? Nebo to tam posílá zaměstnavatel spolu s papíry o hrubém výdělku za rok?

jasie
23. únor 2009

to svataterezicka: Papíry (žádost, co dostaneš potvrzenou od gynekologa) odevzdáváš zaměstnavateli. On to posílá na OSSZ. Účtárna (mzdovka) přikládá ještě navíc přílohu o tvém hrubém výdělku. Já si to aktivně zanesla vše na OSSZ sama, neboť zaslání přes zaměstnavatele neprošlo přes OSSZ a nehodla jsem znovu čekat měsíc, zda se dočkám a zda na podatelně na OSSZ, to projde nebo ne 🙄

Na můj dotaz, zda se nemohlo stát, že to šlo náhodou na OSSZ mého bydliště.. tak mi paní na OSSZ sdělila, že určitě né. Že se to řídí tím, kde má sídlo zaměstavatel. Mé trvalé bydliště spadá už pod Opavu.. Ale zaměstnavatel má sídlo v Ostravě. Věřím, že všem to projde hladce a napoprvé a né jak u mě na potřetí.... 😵

svataterezicka
23. únor 2009

Jasie díky za odpověď 😉 Nevíš kdy mi dá gynekolog ty papíry? Už by bylo asi na čase ne? 🙂

jasie
24. únor 2009

to svataterezicka: Nemáš zač, je fajn, že se dají předat rady a zkušenosti tady. Začala jsem s radami a zkušenostmi na beremese.cz, teď na MB 😵 Nejdříve Ti dá formulář, až budeš nastupovat na MD. To je 6 týdnů či 8 týdnů před TP. Mi stanovili jen jeden TP, podle PM a na MD jsem nastupovala 6 týdnů před porodem. Vyšlo mi to na 2.1., a už by se mi to mělo počítat podle nového. Sice to bude cca o 100 Kč navíc, ale i to je dobré 😀

Však se zeptej sestry a uvidíš, ale zda máš termín v květnu, tak máš ještě čas 😵

svataterezicka
24. únor 2009

Jasie: jo je to hrozně fajn mít se koho zeptat. Včera jsem byla na kontrole tak až za tři týdny mi to dají ty papíry... už jsem to chtěla totiž nahlásit v práci termín odchodu...

pajinkaa
25. únor 2009

Holky - mám taky ještě dotaz k mateřské... myslím, že jsem vše udělala správně - nastupovala jsem na MD k 21.1.09 a popír od gyndr jsem zanesla na naši mzdovku...tak předpokládám, že to vyřídili a zaslali na OSSZ.
Akorát - nevíte, kdy je termín pro výplatu té mateřské z OSSZ? Je konec února a ještě mi nic nepřišlo, ani třeba nějakej papír - kolik a kdy to bude chodit a ani nic na účet... tak to nechápu teda... ☹
Proč to tak zdržujou? Jako přežiju i do března - ale nechápu ty postupy. Nebo mám si někam zavolat? u nás na mzdovce mi nic bližšího neřekli.

díky za případnou zkušenost...

vojtisek2007
25. únor 2009

pajinkaa - žádný oficiálně daný termín pro výplatu mateřské z OSSZ není, ale právě před chvílí mi psala jedna mamina - že nastoupila na mmateřskou 27.1. 2009 a peníze zatím nedorazili - tak si tam zkus zavolat a pozeptat se, myslím, že tam mají teď slušný hokej ve všem, tak jim to asi dýl trvá....