Změna počítání mateřské od roku 2009

gedren
4. zář 2008

Ahoj holky,

dneska jsem se dočetla, že jako žena s vyššími příjmy ;) si polepším se změnami pravidel v počítání mateřské od roku 2009 (zvyšují se stropy), našla jsem i kalkulačku, kde se to počítá, pokud nastoupím až v roce 2009, viz

http://ihned.cz/c1-27103670

jenže já nastoupím už před koncem roku 2008, a tam se to prý bude počítat podle nějakých speciálních pravidel a nedostanu tolik, jako kdyby nastoupila až od nového roku. Ale ta pravidla ani způsob počítání jsem nikde nenašla. Prosím kdybyste na to někdo narazil, dejte vědět.

ma12
6. zář 2008

Gedren, vis co me stve? Ze jsem poprvy mohla dostat od statu, co jsem za tu dobu, co pracuju do neho nacpala na vsech odvodech.
No nic, zvladli to vsichni, zvladnem to i my a holt se neda nic delat. Ale tech 14 dni zamrzi...

gedren
autor
6. zář 2008

Bertico, o kolik Ti mohli zvednout plat, to fakt nemam poneti 🙂 Ta nemocenska se taky pocita tak nejak, ale nevim, to jsem nezkoumala.

ma12, jo, to me taky stve, nikdy nejsem na nemocensky, asi nedostanu ani zadnej duchod, a jeste mi muj chlap-svetec, co by bohatejm bral a chudejm daval 🙂, vynadal, ze co furt resim, jak to obejit, ze to je podvod, tak to uz jsem z nej neverila 🙂

ma12
7. zář 2008

Gedren: ja jsem na tom stejne, stve me to hrozne. Ale mam podporu v manzovi, koumame oba dva, jak to vyresit. Ale uz jsem si rekla, ze jestli vse bude OK, tak stejne pujdu na materskou 4 tt pred, tzn. 1.1., diky vanocnim svatku m a mejm 10,5, dnum dovolenym to vychazi, ze jim dam sbohem a satecek 12.12.

denisa31
26. říj 2008

Ahoj, nevíte někdo jestli je možné posunout nástup na mateřskou když jsem na neschopence? Vychází mi nástup na 29.12., ale chtěla bych až 1.1., ale nevim jestli to není v mém případě striktnější a tu neschopenku mi prostě bude muset ukončit. Děkuju

vojtisek2007
27. říj 2008

denisa31 - nástup na mateřskou si volíš sama - takže se normálně domluv s mudr., neměl by to být problém 😉

vondrs
2. lis 2008

Ahoj holky (Gedren a spol.)... nasla jsem, ze jste v diskusi resily problem nastupu na materskou pred koncem roku 2008 a vypocet mateřské od roku 2009... mam stejny problem, mam plat 50.000 Kc mesicne a nastoupit na materskou dovolenou bych mela v polovine listopadu 2008... vzhledem v rozdilu vypoctu materske je obrovsky rozdil, zda nastoupim letos nebo pristi rok... take kalkuluji, jakym zpusobem bych to mohla ovlivnit (pozdejsi nastup na materskou atd... ale termin mam koncem prosince, takze muzu kalkulovat uplne zbytecne, protoze pokud porodim do konce roku, stejne musim nastoupit nejpozdeji dnem porodu...) 😢 😢 😢

Uz jste to nejak vyresily???

predem diky za info.. 🙂

vojtisek2007
2. lis 2008

vondrs - tak ty to máš ještě asi moc brzy,když máš už koncem roku rodit, protože na mateřskou se nejpozději nastupuje dnem porodu - a jinak ti to od 1.1.2009 přepočítají...aspoň teda tak jsem to našla někde napsaný...

zmuzle
3. lis 2008

Ahoj, me nastesti vychazi nastup na materskou az v roce 2009. Rodicovskou bych chtela na ty 2 roky a nikde ani na socialce mi nejsou schopny rict jake podminky musim krome platu splnovat. Zapocitava se do toho i nemocenska? Kdybych event. treba musela byt doma a jestli musi nejake podminky splnovat i manzel.

vojtisek2007
3. lis 2008

zmuzle - na tu dvouletou variantu musíš splňovat pouze to, aby ti denní vyměřovací základ na mateřskou vyšel od 380,-kč nahoru - jinak žádný podmínky nejsou ani pro manžela 😉

zmuzle
3. lis 2008

Vojtisek, tak to jsem rada a dekuji za objasneni. Je strasny nekde neco zjistit 🙂

evaviki
5. lis 2008

Ahojky,
mne sa podarilo zistit info priamo na okresnej sprave socianeho zabezpecenia. (po dvojdnovej debate sa boli schopni zhodnut 😀)
Takze:
ak pracujete a termin porodu mate v case od 1.1. - 14.2.: Na matersku nemusite nastupi 6 tyzdnov pred porodom, staci, ak nastupite k 1.1. a bude sa vam to ratat podla novych pravidiel. (samozrejme musite porodit az po 1.1.)
A ak ste na neschopence: Neschopenka MUSI byt ukoncena najneskor 6 tyzdnov pred porodom. Ak vam tento termin vyjde na koniec tohto roka a mate este dovolenku, ktoru si mozete docerpat do 1.1., tak mozete nastupit na matersku od 1.1.
Ak mate tej dovolenky malo a nevyjde vam to, musite nastupit este tento rok.

Pripadne dotazy rada zodpoviem 😀

dada134
6. lis 2008

Ahoj holky,jen mě zajímá,zda se počítá ta mateřská z měsíčního hrubého příjmu nebo z toho denního základu?

vojtisek2007
6. lis 2008

dada - ten denní vyměřovací základ se ti vypočítá z hrubého příjmu za 12 měsíců zpět - a denní vyměřovací základ se pak násobí počtem dnů v měsíci, kdy mášnárok na mateřskou

vlastovka385
6. lis 2008

Holky, můžu se na něco zeptat? Kdy se musí nastoupit na mateřskou? Je to nějak stanovený nebo se může maminka rozhodnout sama? Já jsem se totiž vytočila na sociálce, jsem OSVČ a začala jsem si začátkem září platit nemocenskou, protože jsem chtěla otěhotnět. No a ono se zadařilo hned. Ale i tak mi to vycházelo podle současného zákona 270 dní před termínem porodu. Pak jsem byla na sociálce a tam mi slečna sdělila, že podle nového zákona to od roku 2009 není 270 dní před datem porodu, ale před datem nástupu na mateřskou. Takže mi to samozřejmě nevychází, přišla bych o mateřskou i o možnost zvolit si vícerychlostní rodičovský příspěvek. Jsem na*raná jak puk.

androna
6. lis 2008

vlastovka muzes 8tydnu do porodu a musis 6tydnu do porodu.

vojtisek2007
6. lis 2008

vlastovka - na mateřskou můžeš nastoupit kdy chceš, nejpozději dnem porodu 😉

evaviki
6. lis 2008

Jj, vojtisek ma pravdu. uz len dohovorit drocovi, aby sa narodil v termine 😀

lenkaaa
7. lis 2008

holky, ja tomu vubec nerozumim ☹ ucetni me sdelila, ze za prosinec budu mit narok na 479,- na den, ted nevim jak spocitat, kolik to bude na mesic. Pocitaji se jenom pracovni dny nebo i vikendy?

dle teto castky usuzuji, ze budu mit narok na dvouletou variantu cerpani materske, je to tak?

vojtisek2007
7. lis 2008

lenkaaa - když budeš mít už zredukovaný vyměřovací denní základ 479 - tak to bude 479 x 31 (dnů v prosinci) a na dvouletou musíš mít víc jak 380,-kč na den, takže v pohodě.... 😀

lenkaaa
7. lis 2008

vojtisek - diky moc za info 🙂 cetla jsem trosku vyse, takze na leden ta castka asi bude jina, ze? protoze se to uz bude pocitat jinak?

taktez, jsem na neschopence, takze je asi na materskou lepsi nastoupit az 6 tydnu pred porodem nebo 8 tydnu? ja myslim ze je lepsi nastopit co nejpozdeji, chci se jenom ujistit.... diky moc!

vojtisek2007
7. lis 2008

lenkaaa - no nastup podle toho, co máš vyšší - jestli máš vyšší neschopenku, tak bu´d na neschopence až do 6týdne, když ti líp vyjde mateřská běž na ní už od toho 8týdne...a za leden (a dál) se ti to trochu změní (směrem nahoru) , protože se právě posunujou ty redukční hranice, kterými denní vyměřovací základ prochází....

lenkaaa
7. lis 2008

vojtisek - dik moc za radu! papa

macih
7. lis 2008

Ahojte, prave som sa pozerala do zakona o socialnim pojisteni uc. od 1.1.2009 a zda sa, ze v novom roku je pre OSVC pre vypocet materske rozhodnym obdobim 12 mesiacov pred porodom. Ak to teda chapem spravne, tak uz rozhodnym obdobim nebude predchadzajuci kalendarny rok? Ja mam totiz termin porodu 17.3.2009 a myslela som, ze rozhodne pre mna budu odvody zaplatene v roku 2008. Ten zakon sa priserne cita, nejak mu moc nerozumiem, nestretli ste sa uz niekto s touto zmenou? Pani na socialke mi totiz tvrdila, ze mozno v buducom roku bude platit zmena rozhodneho obdobia u OSVC, ale este to nie je iste, a ze mi nic viac nemoze povedat, lebo este nemaju k dispozicii metodicke pokyny od ministerstva... dakujem

vojtisek2007
7. lis 2008

macih - rozhodným obdobím je 12měsíců před nástupem na mateřskou - už i teď - není to kalendářní rok - samozřejmě se do toho třeba nepočítá když jsi na rizikovém těhotenství, tak se to posouvá pořád o 3měsíce zpětně, dokud nemají 12měsíců s faktickým příjmem....

macih
7. lis 2008

Dakujem vojtisek za odpoved. Ak by som teda na matersku nastupila 6 tyzdnov pre porodom - teda zacatkem unora 2009, tak sa mi to bude posuvat 2x tri mesiace spat, pretoze som PN od 29.9.2008. Teda minus tri mesiace na zaciatok listopadu - a kedze som uz bola PN, tak minus dalsie tri mesiace na zaciatok srpna - to som este pracovala. Rozhodnym obdobim bude srpen 2007 az srpen 2008?

vojtisek2007
7. lis 2008

macih - jo, tak nějak plus mínus nějaký ten den....

denisa31
9. lis 2008

Vojtisek a nevíš jak se to počítá, když člověk neodpracuje celý rok, tj. studium, pak 11 měsíců v práci a pak neschopenka?

vojtisek2007
10. lis 2008

denisa - tak ti budou brát jenom ty odpracovaný měsíce - kdy jsi měla faktický příjem

mersi2
11. pro 2008

zdravím Vás všechny,moc těm výpočtům nerozumím,ale porodila jsem v únoru 2008. Týká se zvýšení i mě,nebo na tom budu stejně jako letos. Počítá se i když jsem byla na rizikovém? 😅

vojtisek2007
11. pro 2008

mersi - jestli jsi porodila v únoru 2008 - tak už ti už mateřská musela zkončit a pobíráš už rodičovský příspěvek, jehož výše je odvozená od délky jeho trvání...to se nijak nemění