Změna příjmení u dítěte. Máte zkušenost?

caarolkaa
1. bře 2012

Ahoj maminky chtěla bych se zeptat zda některá z Vás nemá zkušenost se změnou příjmení u dítěte. Jde o to že starší syn se jmenuje po otci a mladší po mě. A chtěla bych aby oba měli mé příjmení. A pak ještě zda otec může chtít po mě aby syn který má příjmení po mě měl jeho příjmení. Děkuji 🙂

lucy222
1. bře 2012

@caarolkaa ke starsimu - musi to odsouhlasit otec. Kdyz nesvoli,tak jedine soud. K mladsimu-chtit to muze,ale zase - pokud nesouhlasis,tak at si pozada soud.... 😉

caarolkaa
autor
1. bře 2012

@lucy222 A myslíš že když to dám k soudu tak mám šanci? Jde o to že víc jak dva a půl roku syna neviděl, nemá zájem a dluží mi na alimentech a navíc kluk půjde do školy a sám si přeje mít příjmení jako já a mladší bráška. Dokonce když se ho někdo zeptá jak se jmenuje tak řekne mé příjmené né své.

lucy222
1. bře 2012

@caarolkaa pokud to tak je,tak asi sance je. Neresila jsem to v praxi,ale vim,ze je potreba k tomu mit zavazny duvod. Hodne stesti.

verusinek
1. bře 2012

@caarolkaa šanci máš velikou, já jsem to tedy řešila před 12lety se svým přijmením, otec nesouhlasil, ale měl smůlu 😉

caarolkaa
autor
1. bře 2012

@lucy222 děkuji
@verusinek A jak jsi to u soudu odůvodnila? Na sociálce mi řekla že si to mám totiž napsat sama že ona mi nepomůže.

verusinek
2. bře 2012

@caarolkaa já jsem to odůvdnila, tak že se s otcem xx let nevídám, tak nevím jaký důvod je k tomu abych nesla jeho přijmení, že si přeji nést přijmení mé matky

mufinka26
24. bře 2012

@caarolkaa hele my dělaly změnu příjmení u mé dcerky loni, biologický otec neplatí na malou alimenty a za deset let jí viděl 5x. naštěstí dostal rozum a se změnou přijmení souhlasil, došel semnou na matriku, kde podepsal žádost a prohlášení, že souhlasí se změnou, zaplatila sem 1000kč a do měsíce mi přišel nový rodný list a vyjádření o změně příjmení u dítěte. pokud stím biologický otec nesouhlasí obrat se na soud 😉 držím pěsti, aby měl rozum a nedělal zbytečný opstrukce 😉

anatanka
24. bře 2012

@caarolkaa Pokud bio otec dite nevida a ani na nej neplati a ty mas novou rodinu, do ktere syn z predchoziho vztahu patri, tak myslim, ze je to pro soud uz dostacujici argument pro zmenu prijmeni ditete.

http://missty.blog.cz/0704/povoleni-zmeny-prijm...

caarolkaa
autor
24. bře 2012

Holky díky 😉

kikimaruska
19. dub 2012

Ahojky. Mám podobný problém, ikdyž je odlišný. S novým přítelem se v létě bereme, mám syna z předchozího vztahu, kdy jsme nebyli oddáni. Syn se jmenuje po otci. S otcem se vídá pravidelně, alimenty platí (tj.není to případ výše). Se změnou příjmení nesouhlasí a souhlas nedá. Já at si vezmu příjmení nové nebo si nechám své je jedno, jelikož syn má příjmení po otci. S přítelem se snažíme o miminko a to už bude mít příjmení naše...tedy nás všech, ale malý musí tedy zůstat neustále s příjmením otce, se kterým nežije, pokud jsem to pochopila. Ještě mne napadlo přidat příjmení, tedy bude mít dvě. Naše a i to po otci. Jde to? Musí i na toto dávat otec bioplogický souhlas, když jeho příjmení nechám, ale jen přidám? Řešil jste někdo takovoutu situaci? Už ted se děti dívají divně, že se malý jemenuje jinak než já...no a ted budeme mít rodinu a i miminko se bude jmenovat po nás...a malej nemůže 😒

lojzina
19. dub 2012

@kikimaruska ahoj...ja mam ze vztahu,kdy jsme nebyli sezdani,dceru,a pak kdyz sem si nasla pritele,meli sme s ebrat,tak sem resila ze se vlastne dcera bude porad jmenovat xxx,kdezto ja po manzelovi,... a deti kt.prijdou,tak taky.Nakonec jsme to vyresili tak ze jsem si nechala prijmeni xxx plus manzelovo,a tim padem s edcera neciti,,blbe",pze se my 2 jmenujeme stejne,akorat ja mam jeste manz.prijmeni k tomu,no a kluci sou prijmenim po manz.takze ja tim ze mam 2 prijmeni,sem zabila 2 mouchy 1 ranou 🙂

lojzina
19. dub 2012

zapomela sem dodat,ze byvaly se zmenou prijmeni u dcery nesouhlasil-jak jinak,ze 😅 😠 ,tak sme to vyresili timto zpusobem...

kikimaruska
19. dub 2012

@lojzina no v tom je problém...mě to nic nevyřeší,když si nechám příjmení svoje, jelikož syn se nejmenuje po mě. Už nyní jsme každý s jiným jménem a právě at udělám to či to, neustále mu zustane jméno otce... 😒

lojzina
19. dub 2012

@kikimaruska aha,ja to spatne pochopila.tak to ti neporadim,zkus se zeptat na matrice nebo proste nekde???co s tim?

kikimaruska
19. dub 2012

@lojzina už sem psala do jedné právní poradny, tak uvidím. Všude se ptají jen pro změnu příjmení, kdy je nutný souhlas otce (nebude) a podmínky soudu nesplňujeme a ani by se mi do toho nechtělo. To, že chci příjmení stávající po bio otci plus nové po otci, který ho vychovává...takový problém řešit jsem tu ještě řešit neviděla...Tak uvidíme.

lojzina
19. dub 2012

@kikimaruska je to slozitejsi ale tak doufej ze reseni s enejake urco najde 😉 😉

anrebcz
19. dub 2012

@kikimaruska Ahoj, my jsme v podobne situaci jako ty, ale z opacne stany(zijeme v zahranici,takze soudy tady mozna funguji trochu jinak). Manzel ma syna(5let) z predchoziho dlouhodobeho vztahu ( nikdy nebyli manzele). O syna se od malicka stara (od veku 2 let ho ma ve stridave peci, jednou za 5 tydnu na tyden), alimenty plati. Jmeno na maly po otci. Situace je takova, ze se jeho byvala asi 4mesice po jejich rozchodu bleskove provdala a tudiz ma jmeno noveho manzela. Vztahy byly vzdy krehke,ale slo to. Nyni kdyz ma jit maly do prvni tridy tak jsme zjistili, ze ho u zapisu zapsali pod jejich prijmenim( tady to tak proste jde i kdyz to neni v rodnem liste). Manzel se ohradil, at to zmeni zpatky a od te doby prestala jakakoliv komunikace- i kdyz predtim byla jen velmi 'obchodni' a k veci. Proste odmitaji jakykoliv dialog a vzkazali, ze se budou bavit jen pres pravniky a at rozhodne soud. Doslo to az tak daleko, ze kdyz jsem si pro maleho minuly vikend meli jet tak pres pravniky vzkazali, ze pokud manzel nepodepise novy navrh schuzek (2 dny za mesic) tak nam ho vubec nedaji. Manzel k soudu nikdy jit nechtel, ale nyni bohuzel nema na vyber a vzhledem k jejich absurdnimu jednani, ma dost velkou sanci.....
Chtela bych jeste podotknout, ze ma manzel (i ja) s malym velmi krasny, lasky plny vztah a rozhodne to neni tak, ze kdyz je s nami tak breci, ze chce jit domu! Nezapominejte na to, ze dite ma i rodinu na strane manzela ( babicky, bratranceb atd) a ma pravo se s nim stykat.
Mam ted nastudovano hodne soudnich sporu( tadu v UK) a pokud se otec stara, ma zajem o schuzky a plati alimenty, tak je velmi mala sanze, ze vam soud zmenu jmena povoli. Soudy totiz obecne naznaly,ze vztah matky a ditete je nezpochybnitelny ( i kdyz namaji stejne jmeno a bydli spolu), ale vztah otce, ktery s rodinou nebydli je hodne zalozen na spolecnem jmene a identite rodiny.
Vim, ze delam dablova advokata, ale pisu v vlastni ( velmi cerstve) zkusenosti.

kikimaruska
19. dub 2012

@anrebcz no já to soudně řešit nemám v plánu a hlavně ani nesplňujeme ty podmínky, pro které by příp.soud rozhodl v náš prospěch. V péči mám syna já, s otcem i jeho rodinou se vídá a toto nechci nijak přetínat, jde spíš o to, že synovi to začíná hlodat...proč se nejmenuje po nás a pak až bude mimi též se stejným příjmením, aby o to víc nežárlil, že jemu se taková "pocta" nedostala, že miminko se jmenuje stejně a on nemůže...Proto mne napadla varianta dvou příjmení, kdy zůstane jak po otci, tak bude mít to naše...něco jako vlk se nažral a koza zůstane celá...

anrebcz
19. dub 2012

jeste bych chtela dodad, ze kazda rodina a kazda situace je jina. Nevim jake maji vase deti vztahy s otcem a jak to u vas vsechno funguje. Jen jsem chtela rict, ze neni vsechno cerne a bile a jsou i otcove, kteri danou situaci trpi a nedelaji veci jen jako naschvaly byvalym partnerkam, ale protoze ze maji opravdovy zajem byt soucasti zivota svych deti.

anrebcz
19. dub 2012

@kikimaruska mas pravdu s tim splnovanim podminek, v nasem pripade oni podminky taky nesplnuji,ale znemu provedli 'zadnimi vratky' zapisem do skoly a jelikoz dite travi pul dne ve skole a mimo sklu mu prijmenim stejne nikdo nerika, tak proste spolehali na to ze jim to projde( ze se to nidky nedozvime) a ze az malej byde mit 16let tak si to jmeno automaticky znemi na to jejich, protoze na je bude od svych 5-ti let zvyklej.
Ja vim, ze manzel malemu od malicka vysvetloval, proc ma jine jmeno. Rikal mu: 'ze driv byli s jeho maminkou spolu a meli se moc radi a potom se narodil on a ze on je jeho tatinek. Ale protoze se s maninkou rozesli a maminka se potom vdala za G. tak ma jeho prijmeni a G je jeho nevlastni tatinek, ale ze ho vsichni maji moc radi'
Takze on vlastne od jakziva vedel, ze ma jine jmeno nez maminka, ale stejne jemno jako tatinek. Na tohle si prave manzel vzdy daval pozor - aby mu v nicem nelhal.

kikimaruska
19. dub 2012

@anrebcz uvidíme, já mu to také říkám, jmenuji se jinak od jeho narození, spíš se bojím právě až změním příjmení úplně a bude ho mít i mladší sourozenec a malej ne. Otec zájem nejřív neměl, malého nechtěl, začal se zajímat až od 3 let, kdy začal chodit ...mluvit atp. byl nedonošený a péče o něj složitá a byl douho pozadu...On má už dávno novou rodinu, vychovává taktéž cizí slečnu...no, uvidíme, pokud to nepůjde, nic se nedá dělat. U nás mu zase příjmením říkají ve školce denně, jelikož tam mají x.Kubíků, x Matyášků...takže říjkají všem dětem i příjmením...

anrebcz
19. dub 2012

@kikimaruska ja vim,ze je to blby. Ted kdyz budu mit vlastni dite, tak se na to taky divam trochu jinak(snazim se vic z podledu jeho matky), ale u nas to zas bude tak, ze nase maly bude mit stejny jmeno jako on, takze bude mit sourozence se stejnym jmenem.
Ted reknu neco co se ti asi nebude libit, ale jeden s manzelovych argumentu je ten, ze pokud se malemu zmeni jmeno na jmeno jejiho soucasneho manzela a oni se nedej boze rozejdou a ona se treba vda znovu tak to se mu to jmeno bude menit zase?

kikimaruska
19. dub 2012

@anrebcz tak toto by muselo řešit příp.víc mamin, kterým změna jména vyšla. Já se nevdávám proto, že se hodlám rozvádět, přítel má na to stejný názor a naopak mě podporuje. Navíc pokud by se tak stalo, nechala bych si své provdané příjmení tak jako tak doživotně, jelikož by se tak jmenovali moje děti, tak i kvuli nim bych si to příjmení nechala. 😉 .Ono kdyby byl malej po mě, přítel nemá problém vzít si příjmení mé...ale je to zbytečné, když máme jména stejně jiná. Navíc jak říkám, já ho nechci měnit, ale přidat... 🙂

anrebcz
19. dub 2012

@kikimaruska ja vim,ze ne.........ale jak jsem psala oni se obrali ani ne po 4mesicnim vztahu a podle vseho to tam nevypada moc ruzove. Takze to rikam jen proto 🙂

mucu
20. dub 2012

Ahojky taky jsme toto řešili...vdala jsem se a čekala mimi no a dcera se začala vyptávat proč se nejmenuje jako já a proč se bude brácha jmenovat jinak že chce taky stejný jméno bylo jí 10..tak jsem napsala bývalímu ,že bych po něm chtěla aby mi dal ke jménu souhlas podotýkám s dcerou se od 5let nestýká zájem nula posílá jenom alimenty jinak nic a on i přesto nesouhlasil..tak jsme to dali na soud nejdřív jsme šli na sociálku kde se nás vyptávali a i dcery ta tam pani řekla že se cejtí bejt odstrčená a že chce jméno po manželovi ..no na soud jsme čekali pěkně dlouho a i přes nesouhlas bývalího nám soudkyně ten souhlas dala a dcera se jmenuje jako my ..

anrebcz
20. dub 2012

@mucu A mely jste predtim s dcerou stejne jmeno?

mucu
20. dub 2012

nene neměli každá jsme se jmenovali jinak 😉 to ji ani nikdy tak nějak nevadilo začala to řešit až po svatbě a hlavně jsem byla těhu a věděla že brácha se bude jmenovat jako my ...

hanah01
24. kvě 2013

Ahoj všem obnovuji diskuzi, potřebovala bych poradit v jedné nemilé věci. Jsem v 9.měsíci těhotenství nejsem vdaná a s přítelem se kterým žiju(otec dítěte) jsme si nedávno zřídili papír neboli doklad o určení otcoství, který potřebuješ do porodnice pokud nejste svoji. Dcera, kterou čekáme dostala jeho příjmení, jenomže nastal problém a muj milovaný přítel začal dělat vylomeniny a já se rozhodla nechat dceři moje příjmení. Je to prosím vás možné? to ještě změnit? prosím jsem zoufalá, předem děkuji za rady. ☹

maribea
13. srp 2013

ahoj mamky, mám dotaz 🙂 mám dceru z minulého vztahu, příjmení má po mě, nikoli po otci. Bude do toho moct bio otec kecat, když budu chtít po svatbě s nynějším partnerem dceři změnit příjmení na naše společné? Děkuji 😉

matlahon
16. srp 2013

Ahoj mam z prvního manželství dceru a z druhého vztahu syna, biolog. otec od nás odešel bez důvodu... syna mám v péči. On se s ním nevídá a nestýká... , ale alimenty platí. Chtěla jsem , aby měl moje příjmení, když otec vlastně není.... nicméně dle právníka šanci na změnu nemám... tak nevím, zda do toho jít nebo ne☹ Poradíte?