Změní se příjmení našeho dítětě po svatbě?

villy
17. srp 2011

Dobrý den diskutující ženy a maminky, chtěl bych se zeptat na následující věc. čekáme s přítelkyní dětátko, ale ještě nejsme svoji a svatbu plánujeme v horizontu jednoho-dvou let. Jde o to, že přítelkyně by si přála aby se náš potomek prozatím jmenoval po ní, i když budu v RL zapsán jako otec, což mi nedělá problém, protože nejsem žádný ješita.No a chtěl jsem se zeptat, zdali nevíte, či po svatbě, když žena převezme mé jméno, bude tato změna možná i u našeho dítěte, nebo by s tím mohl býti nějaký problém.

Předem moc děkuji za odpovědi.

romana29
18. srp 2011

Nevím, nemyslím si, že by tím, že by jsi chtěl, aby tvé dítě mělo příjmení po tobě, by jsi byl považován za ješitu...
Podle mě je absolutně normální a správné, že se dítě jmenuje po otci - můj názor 🙂 .
Navíc proč pak ty komplikace, měnit příjmení u dítěte....zbytečné papírování - změna rodného listu? Nebo nevím, jak by to dělali

jajik25
18. srp 2011

Náš syn se narodil zhruba rok před naší svatbou a aby jsme se vyhly zbytečněmu papírování tak jsme se rozhodly že se bude jmenovat po manželovi.V den svatby jsme mantrikářce odevzdávaly rodný list syna.Podle mě je to jednodušší ale určitě to jde později změnit ovšem s menším zařizováním. 😉

pipa
18. srp 2011

@villy změnit lze bez problémů. taky jsme to tak měli. já jsem tedy nechtěla, aby se dítě jmenovalo po otci, páč já jsem matka a už jen základní věci jako u lékaře..dobrý den, já jsem Novotná, jsem maminka Elišky Pokorné..to mi fakt přišlo divný. starý rodný list mám schovaný na památku 🙂

morgan
18. srp 2011

@romana29 změna v rodném listě se dělá i když se dítě jmenuje od začátku po otci, protože tam mění příjmění matky, takže z tohoto důvodu je to asi jedno 🙂

pett7
18. srp 2011

Já souhlasím s @pipa je to opravdu divné 😠 já se nechala ukecat,že jsem dala příjmení po otci a víckrát bych to už neudělala zvlášť když to jde jednoduše změnit....

pett7
18. srp 2011

@morgan ten rodný list se menit nemusí

morgan
18. srp 2011

@pett7 jak to? nám ho měnili, kvůli mému příjmení, že se to prý musí. Vám ne?

jajik25
18. srp 2011

@morgan nám ho taky měnily kvůli příjmení

pett7
18. srp 2011

@morgan me bylo před měsícem řečeno že si to můžu změnit jen když chci

morgan
18. srp 2011

@pett7
@jajik25 tak zřejmně si všude říkají co chtějí, jako vždy na úřadě kocourkov.. 😝

pett7
18. srp 2011

@morgan někdy zajdu na matriku, kde mi ho vydali a zeptám se tam..v místě svatby mi na matrice tvrdila,že pokud nechci tak si nový vyřizovat nemusím..

adelka21
20. srp 2011

@villy měli jsme to také tak, svatba byla až po narození dítěte. Do doby nez jsme se vzali, mělo dítě příjmení po mně a jak jsme se vzali, tak se změnil rodný list. Bylo to uplně jednoduché, už si teda nepamatuju přesně jak to bylo, ale donesli jsme starý rodný list a prostě jsme si pak vyzvedli nový list, žádné škrtání, žádné "díte narozené s tímto příjmením a nyní má toto příjmení". Musím říct, že změna mého příjmení byla větší lítačka a vyřizování.

Lidé se na náš dívali divně, že dítě má mít jméno po otci, ale já to tak chtěla, příčilo se mi, aby dítě mělo jiné příjmení než já a můj partner to respektoval a když "správnácká rodinka s jedním příjmením" tak se vším všudy i se svatbou 😀 😀 😀

deathy
2. dub 2013

Ahoj, chci se zeptat na trošku jiný případ:
mám dceru, ale s jejím otcem dááááávno spolu nejsme, dcera má stejně příjmení po mě. Když se s partnerem vezmeme, chci mít obě příjmení, ale jak je to s příjmením dcery? Je mi jasný, že nový dítko bude mít příjmení po tátovi, ale co moje dcera? Nějak nevím jak to v tomhle případě chodí...

dripik
2. dub 2013

@deathy Myslím si, že pokud je biologický otec uveden v rodném listě dcery, tak musí se změnou příjmení souhlasit aby se mohla jmenovat po nastávajícím manželovi, ale netuším zda k tomu není potřeba nějaké osvojení či tak něco...Mamka má bráchu za svobodna a měl stejné příjmení jako ona, vzala si mého tatku a ten si bráchu vzal do pěstounské péče, biolog. otec musel podepsat souhlas, tím pádem se můj tatka stal právoplatným pěstounem s příjmením po sobě, ale alimenty mamka dál od biol.otce dostávala dokud bráchovi nebylo 18let....

deathy
4. dub 2013

@dripik V rodném listě uveden je. Takže asi by jsme to taky museli řešit takhle. Pravda je, že pěstounská péče mě v tomhle směru absolutně nenapadla, že by to spolu nějak souviselo. Děkuju za info.

nenynka87
24. čer 2013

ahoj chci se zeptat mam syna s chlapem s kterym uz davno neziji a ziji s jinym s kterym mame take mimco a chceme se vzit.musi biologotec souhlasit aby se nas syn jmenoval po mojem nynejsi chlapovi nebo to jde automaticky ze svatbou?dekuji za odpovedi

dripik
20. črc 2013

@nenynka87 musí souhlasit, automaticky to určitě nejde...