Zrušení spoření pro dceru musí podepsat i její otec

avenda
28. srp 2013

Ahoj všichni,dnes jsem se vydala na poboču české spořitelny s tím že dceři zruším stavební spoření (má ho 6let) je tam nějaká částka která by nám momentálně dost pomohla....ale jaké bylo mé nemilé rozčarovaní když mi uřednice sdělila že je dcera nezletilá a je třeba podpis druhého zákoné zástupce který za 10let od narození nikdy neviděl platí pouze výživné nic víc,nic míň...paní se snažila ochotně vysvětlit že je to vzájmu dítěte že prostě jsou to její peníze a že i on má jakožto zakoný zastupce má co k tomu říct,hlava mi to nebrala a nebere ještě teď a asi se z takovou křivdou nedokáži sířit.Kdo sprominutím schválil zákon kde já jako rodič samoživitel spořím dceři peníze,proč by měl někdo kdo je pouze jedna spermie měl rozhodovat o jejim potažmo mých penězích.Slečna že je ještě možnost soudu odvolacího kde jej soudně stejně vyzvou aby se zúčastnil a skoumali by jestli je vzájmu dítěte aby se peníze použily na to či ono,nechápu...máte nějakou zkušenost dá se to obejít nebo něco jiného aby se pán co je v rodném listě nemusel učastnit?S dcerou žijem sami mám ji svěřenou do péče nechápu že tohle jim nestačí!!!

evitaa
28. srp 2013

Buď podepíše otec výpověď nebo přes opatrovnický soud. Když to byl jen dárce spermie, proč je tedy uveden v rodném listě? Toto opatření schvaluji, asi by pro tebe bylo nemilé překvapení, kdyby to stavebko vybral on. Je taky zákonný zástupce, takže má stejná práva a povinnosti jako ty.

barborka09
28. srp 2013

@avenda Když jsme zakládali dceři stavebko, tak jsme na toto byli upozorněni. A já to považuji za správné. Jak píše @evitaa tak by pro mě asi bylo nemilým překvapením kdybych zjistila že stavebko manžel bez mého souhlasu vybral. Je to účet od malé, jsou to její peníze no a když se rodiče nedokážou dohodnout, tak pak tam ty peníze budou hold uloženy do 18tých narozenin dítěte. A jestli jsi to stavebko zakládala v době kdy už jsi s otcem dcery nebyla, tak ses měla informovat jak to funguje. Přece jenom je uveden jako otec a to nezměníš i když spolu nejste. Jestli se to dá nějak obejít, tak to nevím. Možná poradí někdo to tohle taky řešil. Držím pěsti ať to brzo vyřešíte.

sweetest
28. srp 2013

Když jsem starší dceři zakládala stavebko, musela jsem mít souhlas jejího otce, který se o ní nezajímal a alimenty také neplatil...poradce mi poradil, abych ho napsala na sebe a na dceru přepsala až jí bude 18náct let. Tak jsem to tak udělala. V Tvém případě bohužel opravdu platí to, že musí být souhlas druhé strany 😢 Nesouhlasím s výše psanými názory, neboť když já založím účet a dávám tam své peníze, proč by o nich měl spolurozhodovat někdo kdo nemá o dceru ani zájem, natož jí sám nějaké peníze dát 😠 Můj názor je ten, že pokud já účet platím, mám já právo s ním nakládat.....to je ovšem utopie 🙄

llluckaaa
28. srp 2013

Syn má taky založené SS a vůbec mě nepřekvapuje, že je potřeba ke zrušení podpis obou rodičů. Je to ochrana práva dítěte, kdyby mu to chtěl jeden z rodičů sebrat a je jedno, kdo dítěti spoří.

speedygon
28. srp 2013

Přítel říká, že když máš rozsudek o svěření do péče a přijdeš s ním na pobočku a budeš požadovat zrušení stavebka, měli by na základě tohoto rozsudku vyhově- nevyhoví-li, požaduj písemný doklad. S tímto dokladem v ruce si můžeš na jejich postup stěžovat u ombudsmana. Ještě přítel doporučuje kouknout do všeobecných podmínek- měla by tato situace tam být zmíněna.

anina32
28. srp 2013

Já jsem rušila staršímu synovi stavebko u české spořitelny před dvěma rokama a nikdo nic takovýho naštěstí nechtěl, nevím jestli to bylo tím že jsem peníze nevybírala ale převedla na jeho dětskou vkladní knížku. Příjde mi to divné, ono se to hezky píše že je to ochrana aby to nevybral druhý rodič, ale tak snad by měli brát nějaký ohled na to kdo má dítě soudně svěřené do péče. Nepřeju to nikomu, ale né vždycky se o dítě starají oba rodiče a třeba já to stavebko zakládala synovi sama, ukládala na něj sama, osm let jsem nedostala ani korunu výživného a nakonec jsem to stavebko zrušila kvůli tomu že jsem měla strach aby se k synovým penězům nedostal bývalý manžel a jeho exekuce. V té vkladní knížce jsem uvedená jako disponující osoba dokud nebude syn plnoletý jen já. Ted už je to vlastně jedno protože můj současný manžel syna osvojil, takže jsme za tímto uzavřeli kapitolu. Ale umím si docela dobře představit jak takový "otec" řekne že bude souhlasit jen pokud dostane nějakou finanční částku 😖 a nepříjde mi to správné.

ivular
28. srp 2013

U podobných typů spoření je vtip v tom, že na něj dítě dostává příspěvky od státu. Pokud by šlo vysloveně o soukromý spořící účet, na který bys vkládala jen ty sama, pak bys pochopitelně byla jen a pouze Ty disponující osobou. Jenže takhle je "spoluvkladatelem" stát a tudíž nakládání s těmito prostředky jistí i druhým zákonným zástupcem.
A s tou jedinou sperimií je to ošemetné - ona se totiž dělila a dělila, až z ní vznikla celá polovina tvé dcery 😀