2 měsíční miminko, je vhodné mu dávat ve vedru čaj?

onetka
7. srp 2012

Ahojda maminy. Mám takovou otázečku. Je vhodné dávat tak malému dítěti čaj i přes ty pařáky?
Sem tam uzoufaně pláče a já si myslím, že je to od žízně. Babička poradila, abych mu udělala sypaný čajík, že to všem dětem přes léto dělala.
Tak vzala po hrstičce sušené kopřivy a květy, diviznu, špetku máty, pak anýz a kmín (na prdíky) a vylouhovala slabý odvárek (z kojenecké vody) a osladila lžičenkou cukru.
Už druhý den mu dávám pít a úplně nedočkavostí hltal... první den jsem mu dala asi jen 40ml a včera vypil skoro 100.
Osypaný není (jen když je víc oblečený a jsme venku na procházce, tak mu trochu naskočí potničky) a ani na něm nevidím žádné změny.
Po napití byl vždycky v klídku, hodňoučký...
Není na škodu dávat miminku čaj z vlastní zahrádky a nemět jasně dané poměry? Nebo jen převařit kmín a anýz samotný bez bylin?
Včera pokakal asi o 2 plínečky více, ale fakt se mu ulevilo po tom pitíčku. To bych musela mít každou půlhodinu prso venku a je to docela nepraktické, když chci udělat i jinačí práci 🙂 díky za názory 🙂

diviska
7. srp 2012

já jsem jen kojila. vždy když si řekla. Bylo to o něco častěji, ale zase jen chvilku. Čaj jsem jí zkusila dát jen jednou - fenyklový. Sice si cucla, ale nechtěla, tak jsem jí nenutila a kojily jsme dál.

Asi bych mimču nedávala zbytečně moc bylinek. Stačí jen velice slabý čajík, nebo čistá voda - kojenecká. Toť můj názor. Dělám to tak i teď a to už je malé rok. Ničím jí zbytečně nezatěžovat 🙂

zvirka
7. srp 2012

Tak můj názor je striktní, do 6 měsíců nic než MM. Prostě častěji přikládat, ať se víc napije. A když už teda něco, tak vodu, převařenou nebo kojeneckou, a když už čajík, tak po lžičkách a určitě neslazený. Jak si zvykne na flašku, nebude chtít prso. Ale já jsem teda měla výhodu, že malý se narodil v září a tyhle problémy s vedry jsme neřešili. A maminky a tchýně to prostě měly jinak, manžel byl od narození na sunaru, dostával i čajíky a tak, příkrmy šíleně brzo. Já to samé, mám z toho středně těžkou pylovou alergii. Ony to myslí dobře, ale prostě neznají ty nejnovější trendy.

camelinka
7. srp 2012

ja taky kojila kdyz bylo treba, pres leto sem mela prsa venku co hodku 😅 , v porodnici nam rikali ze v tech horkach klidne cajik-ale ne tolik bylinek, nebo jen vodu. Nase doktorka me malem sezrala, kdyz sem se zeptala na cajik, takze zalezi na kazdym co si vybere. Kazdopadne bych neprislazovala!!!

schnek
7. srp 2012

mně tahle rada od mámy a babiček s prvním zničila kojení, zlobím se dodneška na sebe, že jsem je poslechla 😠 ubylo mi mlíčko, přišel spurt a syn skončil na Bebě 😔 mmch - ve 2m bych to u vás taky tipla na spurt. Já bych jen kojila, maximálně pár lžiček převařený vody. Vždyť 100ml je dávka za víc jak jedno kojení! Co by nebyl spokojenej, když má plný bříško, navíc sladkýho čaje. Tohle bych fakt nedělala.

zvalentova
7. srp 2012

Ke kojení dávám jen vodu po lžičkách. S bylinkami bych byla opatrná, granulovaný zas nedoporučují doktoři. Rozhodnout se musíš sama. Co bych ale na 100% nedávala je cukr. Když bude bez cukru do roka (klidně i víc), tak jedině dobře.
Rady babiček jsou občas fajn, ale dneska je situace a pediatrická praxe někde jinde.

jemi
7. srp 2012

Já jsem dávala vodičku asi od 3m a malé moooc chutnala(doktorka říkala že takhle malá by neměla vypít víc než 15ml najednou a za den celkově 100ml), v létě spíš čistou vodu převařenou (kdyby jí čajík moc zachutnal nemusela by ti pít později vodu).

Kolem 5m už jsem dávala vody kolik chtěla(ale pozor když bylo moc teplo stávalo se mi, že nechtěla mlíko jen vodu-tak jsem ji na 3 dny vodu zatrhla a jen kojila a pak už to bylo ok), teď když přikrmuji mi vypije tak 200ml za den vody

paaajuska
7. srp 2012

Ahojky🙂ja jsem si na doporuceni nasi lekarky koupila lahvicku od Medely-Calma. Ma podobny tvar jako bradavka a opravdu nam pomohla a s kojenim problem nebyl;)a cajik jsme davali granulovany fenyklovy-na prdiky od Hippu.A nebo muzes dat i kojeneckou nebo prevarenou vodu🙂

kacikaci
7. srp 2012

dala bych být Tebou jen čistou převařenou vodu a třeba tou lahvičkou od Medely..granulovaný čaj od Hippu je svinstvo..je přece zbytečné cpát už do malého mimča spousty cukrů, ono nepotřebuje cukry, ale tekutiny, takže za mě voda je to nej pokud nechceš mít neustále prsa venku.. 🙂

katerinanov
7. srp 2012

Nééé, hlavně nesladit 🙂

monalis
7. srp 2012

Já jsem malé dávala a doposud dávám fenyklový čajík. Ten je pro tak malé děti asi nejvhodnější. Nedávala bych rozhodně sypaný rozpustný čaj ale v sáčku a nesladit. Naše malá si ho tak zamilovala, že mi nechce téměř pít žádný jiný. A to je jí již rok a půl. Čajík jsem dávala od začátku z lahvičky a nikterak se mi nekomplikovalo kojení. Čajík bych kupovala v lékárně a nějaký kvalitnější. Nám za nejkvalitnější doporučili čaje od BABIO. Jsou to čistě přírodní čaje nic víc, nic míň. Snad jsem třeba trošku pomohla 😉
Jinak tyto čaje mohou děti o 1 týdne stáří, takže rozhodně neublíží, ba naopak 😉

kamino
7. srp 2012

Já se včera ptala dr také na caj,jelikož také kojim skoro pořád a malý přibývá první kontrolu půl kila týdne a teď za 10 dní 60 dkg,tak ho vřele doporučila,tedy neslazeny,ale jestli je řádně nakojeny a má jen žízeň,tak dětský caj,nebo vodu. Říkala,ze časté kojeni způsobuje namichani různě natraveneho mléka a pak zlobí větry. Tak jsem to včera zkusila,nemám zatím láhev,tak cca 10 lzicek a spokojenost,usnul a spal 5 hodin v kuse. Dnes je chladněji,tak pohoda,ale jestli bude vedro,tak to zopakuju.
Domácí michanice neodsuzuju,určitě na tom vyrostlo pár generaci,ale raději bych volila kupovany dětský ...přece jen je tam dane složení v určitých poměrech.

gletnulka
7. srp 2012

pokud kojíš, tak nic jiného nedávej. Jen koj častěji předním mlíkem. Opravdu to dětem stačí. I moje sestra, která žila 8 let v Thajsku a narodily se jí tam dvě děti, nikdy žádné čaje nedávala a když se na to zeptala doktora v mezinárodní nemocnici, koukal se na ni výrazem: "a to jako proč???" 🙂 tonda se narodil loni v srpnu a taky jsem to řešila, nicméně doktorka mi řekla to samé. Hlavně proboha ne ty granulované čaje!

kocicinka
7. srp 2012

Souhlasím s tím, co bylo napsáno
"Není na škodu dávat miminku čaj z vlastní zahrádky a nemět jasně dané poměry? Nebo jen převařit kmín a anýz samotný bez bylin? " Není, jen pozor na některé byliny, kopřivu bych takhle malému miminu nedávala! Ona je to celkem problematická bylina a neměla by se pít "jen tak". Může způsobit fotosenzibilitu, atd. Porad se s nejakým bylinárem, kdo tomu rozumi. Dala bych ze zmíněných bylin jen kmín, anýz a fenykl. Já jsem podala trochu převařené kojenecké vody takovým kapátkem, které je v kapičkách baby calm a kojila častěji předním mlíkem.
Mě přijde praktičtější vytáhnout každou půlhodinu prso, nežli se vyvařovat s lahvičkama a připravovat čaj. To zabere více času 🙂

pepibubu
7. srp 2012

Granulovaný čaj je jen cukerný roztok. Obsahuje 1 % bylinných směsí!!!! Jednou jsem měla v ruce HIPP, a sakra rychle putoval zpět do regálu.

Dvouměsíčňátko bych kojila předním mlíkem, nemůžeš-li kojit, tak převařit vodu (a radši normální kohoutkovou, která je vždy čerstvá a nemusíš přemýšlet, jak dlouho stála v regále, zda ji kamioňák nesložil někde na žhavém slunci atd) a to stačí....

Starším už jsem míchala vodu s trošičkou džusu pro chuť, samozřejmě že čím starší tím jsem se odvažovala džusu přidat. Oblíbená kombinace byla voda a jablečný džus.

katyxq
10. srp 2012

Já bych jen kojila, kojila a kojila, nebo maximálně dala jen pár lžiček vody, ale nepřehnat to s ní, aby se miminko nenažbrondalo vody a neodmítalo mlíčko.
Veškeré granulované čaje jsou sladké a v podstatě jen drahý cukr různého druhu (sacharóza, dextróza, laktóza atd.), miminku bych je nedávala. Později se dá vařit přirozeně jemně nasládlý rooibos.

werunqa
10. srp 2012

Dokud kojim, tak cajik nedavam-na zizen ma miminko predni mlicko 😉 .Az bude mala na Um tak ji dam caje kolik bude chtit...

rebelie
11. srp 2012

Jsem stejného názoru co schnek a zvirka, do půl roku bych jen kojila, i kdyby to mělo znamenat, že v horkých dnech budu kojit co chvíli... možná se Ti to teď zdá hrozně náročné, ale kdyby náhodou začal kvůli tomu odmítat prso a skončili byste na UM, tak bys zjistila, jak praktické bylo, že stačí "jen" vyndat prso... A pokud bych přeci jen měla pocit, že miminko nutně potřebuje něco jiného na žízeň, dala bych vodu a jen lžičkou, lahvičku bych nepokoušela, ani sebelepší Medelu Calma... Ale na druhou stranu moje kamarádka holčičce pravidelně nabízí lahvičku s vodou s úplně obyčejným dudlíkem a kojí a zatím dobrý, takže je to asi opět individuální...

petrajavor
11. srp 2012

já dávám trochu vody nebo fenyklový čajík,ale rozhodně nesladím....

pavcza
11. srp 2012

Při plném kojení jsem nic jiného nedávala, přestože do mě babičky a prababičky hučely, nedala jsem se a i dr. říkala, že při plném kojení nemusí být nic jiného, max při velkém vedru voda na lžičce. A když už chceš čajík, rozhodně bych nesladila, nesladíme dodnes a to mu 1,5 roku.

lena27
11. srp 2012

nedávala jsem nic, jen jsem kojila. a to se první narodil opravdu ve vedrech. babička to těžce nesla, že musí mít žízeň. raději koj častěji.