5měsíční dcera odmítá mlíčko, setkaly jste se s tím?

maximsarah
12. říj 2013

Holky prosím radu. Naše 5ti měsíční holčička, do teď plně kojená, nám na poslední kontrole hrozně málo přibrala, dr. nám doporučila už začít přikrmovat. Problém je v tom že malinká mi odmítá mlíčko. Pije minimálně přes den, v noci ještě kojím když se vzbudí. UM odmítá z lahve úplně, o tom nechce ani slyšet. Vůbec nevím co si s ní mám počít. Jinak začla papat krásně. Dopoledne zbaští přesnidávku, na oběd má zeleninku samotnou nebo s masem, odpo přesnídávku a večer kaši. Tu jí vařím z UM. Takže napapaná je, hlad nemá ale prostě to mlíčko do ní nedostanu, celkově i málo pije ☹ Setkali jste se s tím některá? Hrozně mě to mrzí. První dcera byla kojená do 2 let 🙂 do 6ti měsíců plně bez příkrmů takže s tím zkušenost nemám. Děkuji za rady.

petrajurinova
12. říj 2013

@maximsarah u syna přišlo postupné odmítání mléka s nástupem příkrmů, kojení se dařilo v noci asi do 8 měsíců, UM musel mít kvůli alergii a exému hypoalergenní a tomu teda nějak na chuť nepřišel a i když jsme zkoušeli obyčejné UM i kravské plnotučné, nepil to. Takže když se v 8 měsících sám odstavil i od nočního kojení zůstal bez mléka. Občas měl nějaké hypoalergenní UM v jídle, později kvůli exému ani to ne a do 4 let tekuté mlíko nepil vůbec žádné - pak ho to naučili ve školce pít ochucené grankem nebo ovocem, ale i tak vypije dodnes maximálně 2,5 dcl kakaa nebo nějakého toho jogurtového nápoje za týden. Příjem bílkovin jsme navýšili listovou zeleninou, luštěninama, libovým masem a rybama, místo mléčných výrobků dostával zhruba od roka sójové jogurty a sýry (na ty naštěstí alergii nemá). Doktorka v tom nikdy neviděla problém a kluk je pořádný statný chlap i bez mlíka a mléčných výrobků (v 7 letech má 136 cm a 35 kg).

maximsarah
autor
13. říj 2013

@petrajurinova Petruško tak myslíte že když bude dostávat UM v kaších tak jí nemám dále mlíčko nutit? Je mi to líto. Já si kojení užívala. Jenom ke kojení se vrátit nemůžu protože to dcerce nestačilo a přibírala málo ☹ No a s příkrmy mi už mlíčko odmítá. Chjo. Ale děkuji za odpověď.

maximsarah
autor
13. říj 2013

@katyxp to je přesně náš případ ☹ jako bych četla o nás. Dcera přibírala kilo měsíčně a teď tohle. Vše co je uvedeno dole děláme, kromě spaní společně v posteli. Zkusím se ještě zeptat dr. na ten přípravek pro zvýšení tvorby mlíčka. Děkuji moc.

petrajurinova
13. říj 2013

@maximsarah pokud jde noční kojení, tak bych se asi snažila aspoň to zachovat a třeba až si zvykne na chuť nových jídel, zase se to rozjede více. A když UM v kaši a příkrmech snáší dobře, tak bych to s pitím mléka přes den asi nelámala na sílu. Ale i tak bych určitě ještě zkusila podávat to mléko z jiných nádob než kojenecké láhve - už je dost velká, třeba si ho vezme z nekapajícího hrnečku, nebo sportovní lahve, nebo už se může zkusit i klasický hrneček, pokud dítko zvládne sedět.

leni78
13. říj 2013

@maximsarah Je to celé zvláštní. Na 5 měsíci sní 2 presnidavky, zeleninu s masem a kaši. Nepribira. Pitny režim asi nemá. Já bych rekla, ze se nekoji, protože ma dost prikrmu. Určitě začni řešit vodu, tekutiny. Nepribirani bych neresila vůbec, tu dehydrataci ano. Ještě je možnost, ze si tekutinu bere z kojení, a proto vlastně pije málo. Pije pouze přední mlicko, určené na žízeň. Podle me má na pátý měsíc moc prikrmu, ale kdyz jí chutná, ať jí. Každopádně už bych se nedivila, ze nechce kojit, je prostě plná 🙂

petrajurinova
13. říj 2013

@maximsarah až teď když to Leni78 tak zhrnula jsem si uvědomila co všechno tvá maličká přes den sní - je toho tolik, že to mlíko už se do ní nevejde, pokud chceš aby pila mlíko, tak zkus vynechat některou tu přesnídávku a místo ní podat mlíko v alternativní nádobě jak jsem psala dříve - mléko je jídlo.

leni78
13. říj 2013

@petrajurinova Ale zase druhé strany, proč dávat UM, kdyz kojení je prospěšnější zvlášť kdyz maminka touží kojit 🙂 Nikdo se neurazte ale ja bych to za sebe shrnula tak, ze paní doktorka uvízla v tabulkách, hledala problém kde není, a následkem je dítě, co papa jak na osmém měsíci a malem se následkem toho odstavi. Klasika českých pediatricek. To, ze se dítě úplně zastaví na váze, je běžné a individuální. Ano je pravda, ze dítěti je možné začít dávat ochutnavat prikrmy uz od čtyř měsíců, a to v případě že - dítě prospívá, a dožaduje se očividně jídla, kdyz ho vidí u ostatních. Ale i tak je to ochutnavani spíše pozvolné, je spíše hrou, neslouží vyloženě k nakrmeni. Na pátém měsíci je to semtam bramburka, mrkvicka, banan, jablicko, dát pocucat hroznoveho vína, duziny mandarinky...ale třeba ta kaše na pátém měsíci mi prijde zbytečně brzy, maso taky, 4 chody denně moc. Je to jen muj názor. Prostě paní doktorka hledá problém kde není.

maximsarah
autor
13. říj 2013

@leni78, já nepsala že je sní celé. Dopoledne sní půlku, odpoledne půlku, kaši jí dělám z 50ml UM mlíčka. První co ráno nabízím je prso, jenže jí nemůžu nutit na sílu a když prostě nechce, musíme dát přesnídávku, hlady jí nechat nemůžu ☹ Jenže ona si prso neveme ani ráno když je hladová, prostě mi kojení bojkotuje. To víte že bych raději kojila, první dcera si chodila na mlíčko do 2let. Do 6ti měsíců byla jen kojená. S tímhle jsem se nesetkala. Nekrmím jí proto abych měla od kojení klid.

leni78
13. říj 2013

@maximsarah To nikdo neříká 🙂 vzdyt jsi psala ze chces kojit 🙂 Ja tam nevidím problém.. Hlavne pokracuj v kojení v noci, ať zachovas kojení. Prostě ji, na co ma chuť.

veruska007
13. říj 2013

My to měli v roce, mlíčko došlo a malý odmítal jakoukoli UM, v jakémkoli hrnečku, láhvi, savičce... vzdala sem to. MIluje jogurty, sýry, tvaroh, kaše, ... snad by to nemusel být takový problém ani v tom půl roce. Poptej se MUDry.