Dávat čaj při krmení umělým mlékem?

sonije
19. zář 2007

Ahojky, tak jsem tady podobné téma nenašla. Po deseti dnech jsme přešli na umělé mléko a doktorka nám k tomu doporučila dávat čajík. Byla vedra, tak ho malej vypil i půl litru denně. Jenže pak se vrátila naše doktorka z dovči a přikázala mi to snížit. Tak vypil jen půlku. Jenže když měl problémy se zácpou, zakázala nám čajík úplně. Teď jsou mu 2 měsíce,zácpu už nemá, ale nechce už mi ten čaj pít, maximálně 10ml denně.. Někde jsem četla, že se i z UM napije a další tekutiny nejsou potřeba, ale známá mi zase říkala, že UM neprojde přes ledviny a další tekutiny jsou potřeba.. Tak nevím. Jakou máte zkušenosti?

natalien
19. zář 2007

Ahoj Sonije, já teda zkušenost nemám, ale co vím, tak tvoje známá má pravdu, že by se měly doplňovat tekutiny.

zuzu13
19. zář 2007

sonije, ak je na UM tak potrebuje tekutiny... skús dať prevarenú vodu...u nás fičíme len na vode...a od 8 mes. aj sem tam čajík...treba ponúkať každú chvíľku...je to pracné ale stojí to za to... 😉

leva
19. zář 2007

Sonije aj ja si myslim ze pri UM tekutiny treba.

lendy1
19. zář 2007

Ahoj sonije,

my jsme také na UM a čaj jsme nikdy nedávali a ani mu ho dávat nebudu. Prostě nevidím v tom smysl, protože si myslím, že tekutin má dost z UM. Máme skvělou doktorku, která si nás hodně hlídá, jelikož Davča byl předčasně narozen a měl a má hodně zdravotních komplikací a jednou z nich bylo, že mu v nemocnici selhávali ledviny a i přesto žádný čaj pro doplňování tekutin nepijeme a myslím, že kdyby to bylo potřeba, tak je to to první, co nám doktorka doporučí. Pokud mimčo prospívá a má denně 6-8 plně počůraných plínek, tak opravdu nevidím důvod do něj lít čaj, ale je to pouze můj názor. Samozřejmě každý člověk, každý doktor říká něco jiného...

sonije
autor
19. zář 2007

Samotná voda mě fakt nenapadla.. Měl hroně rád heřmánek, ale nějak už mu nejede.. Nabízím mu skoro každou čtvrt hoďku, ale vždycky mě přetlačí jazýčkem a začne řvát..

morusa
19. zář 2007

Já sice dítě na UM nemám ,ale čajík mu dávám někdy od tří týdnů, obzvláště,když byla ta horka. Neptala jsem se na to doktorky, jestli můžu nebo ne, prostě jsem to jednou zkusila a když jsem viděla, jakou má chuďátko žízeň, tak jsem mu ho začala dávat a nemohu si pomoct, ale ač je plně kojen, tak mu nejspíš mléko na napití nestačí, jak bych si jinak měla vysvětlovat to, že když je teplo, tak je schopen vypít 150ml čaje za den , protože ta žíznička je a nejspíš by jinak byl dehydrovaný a naopak, když je zima, tak vypije třeba 30ml za den a víc ani nechce.Prostě si myslím, že je potřeba ,aby se člověk řídil svým selským rozumem, fakt se musím usmívat občas nad tím, že co řeknou doktoři ,tak je svaté...Dyt se to přece pořád mění.

sonije
autor
19. zář 2007

Lendy díky, my jsem byli na screeningu ledvin a byl v pohodě, ale to jsme ještě ten čajík dávali.. Plenek má pročůraných i víc.. To je právě to, že každej doktor říká něco jinýho. Naše právě měla dovču, tak jí při přechodu a UM zastupovala jiná, která čaj propagovala a ta naše že zase ne. Říkala maximálně jako lék po lžičkách.. Tak to je pak z toho člověk blázen.

musko
19. zář 2007

Pri UM čaj ano, je to hustejšie mliečko ako MM - tak aby nemalo mimi problém s kakaním a aj od smadu...

morusa
19. zář 2007

Sonije: A proto se musím znovu opakovat, co doktor ,to názor, proto se řiď svým rozumem...

zuzu13
19. zář 2007

sonije, Lucka má rada domáce čajíky... t.j. do vriacej vody dám pokrájané jablko, broskynu, marhulu, hrušku, slivku...nechám chviľku prevrieť a je to

sonije
autor
19. zář 2007

No jo moruso, jenže oni mají zkušenosti a já jsem vyplašená matka prvního mimča, tak poslouchám skoro na povel 😉 .
Musko, ona mu právě ta zácpa povolila po změně mlíčka a vysazení čajíku, tak nevím nevím..

morusa
19. zář 2007

sonije: já mám taky první miminko a taky si ráda nechám poradit, ale když vidím ,že má to dítě žízeň a že mu to mléko očividně na napití nestačí, tak mu ty jiné tekutiny prostě dopřeju. Nevím, možná mám v tomhle zastaralé názory, ale přijde mi ,že některé věci se dnes hrotí do extrému a přehánějí se, jakoby mu ten čaj měl bůh ví jak ublížit nebo co...

leva
19. zář 2007

Veru,ako vravi morusa,ja si tiz myslim,kolko doktorov tolko nazorov,tekutina neublizi,prave naopak tekutina je dolezita.

vesi
19. zář 2007

Moje obe dcéry boli na umelom mlieku a hned od prvého týždňa som im podľa dr. mala dávať aj čaj alebo prevarenú vodu. Je pravda, že čo doktor, to iný názor, ale budetš riskovať, že bude dieťa dehydrované? Ja by som mu dávala napr. tú vodu a pokiaľ ju nechce, nevadí, asi dehydrované nebude. Ked si pozrieš články na túto tému napr. v nejakom časopise, tak pri UM iné tekutiny odporúčajú. U nás sa ujal granulovaný čaj HIPP, ktorý je od 1. týždňa a potom aj čistá prevarená voda. Neskôr, ked budeš prikrmovať( od 4. ukončeného mesiaca)sa za tekutiny počíta napr. aj polievka.

lendy1
20. zář 2007

Ahoj holky,
tak koukám, že jsou tady všichni pro čaj. Já mám jiný názor, ale neva...Jen by mě zajímalo, jestli mimčům ten čaj dáváte podle sebe-svého uvážení (kolik ml , kolikrát denně...) nebo to jako nějak poznáte, že mimčo chce čaj? Tohle trochu nechápu, já teda poznám, že má malý hlad, ale žízeň...?

zuzu13
20. zář 2007

lendy, niekedy je ten hlad smäd... 😉

vavka33
20. zář 2007

Lendy,kym je to babatko male tak to nespoznas,ale ked napr.placka a vies ze pred pol hodinkou,hodinkou papalo a je to taky plac ako od hladu,tak ho nebudem zas krmit mlieckom,ale dam cajik,nech sa napije.Ked je vacsie,tak to uz spoznas u toho tvojho babatka,Lea si uz pyta cajik,viem to podla mnkania,popripade pozera na flasku a cajikom,ci sa za nou natahuje.
Ono sa to tazko pise tak ako by to clovek chcel,ale uvidis,ze to casom u svojho babatka spoznas,ci je smadne,ci hladne.
A ak nechces davat cajik,staci trosku prevarenej vodocky 😉

kili
20. zář 2007

mňa ani nenapadlo, že keď malý prešiel na UM by som mu mala dať aj iné takutiny 🤐 . On sa na hlad ozýva len asi 5x denne, tak neviem, že by som mu mala nahradiť vodou. A ešte sa bojím, že potom zje menej mlieka a on nepriberá tak moc, aby sme si to mohli dovoliť. A tiež neviem, ako by reagoval na tekuté kôli refluxu, totiž mu všetko nezahustené vybehne hore. Asi počkám ešte tie týždeň, čo začnem dávať príkrmy a potom dám aj nejaký čajík.

katrin
20. zář 2007

Dieťa musí pri čisto umelej strave piť tekutiny, či už čajík, vodičku... Je to predsa strava, nie je to materské mlieko, ktoré neosahuje zložky ako predné a zadné mlieko

schnek
20. zář 2007

Ahojky,
my čaj dáváme, ale jenom tak trochu, když se mi zdá, že má žízeň. Někde jsem se dočetla, že by se nemělo dávat víc jak 100ml denně. Ondra vypije tak max 20-30, když má víc žízeň a někdy taky nic a nic mu není. Myslím, že záleží na mimi, rozhodně bych mu to nenutila 🙂 Jinak dáváme fenyklový čaj a nemůže si ho vynachválit - žádné bolení bříška a i pěkně uklidňuje 🙂

lendy1
20. zář 2007

O.K. - souhlasím s vavkou, až bude děťátko větší, budu mu nedávat čaj. Ale těm malým bych ho prostě nedávala. Četla jsem několik článků na toto téma a ve většině psali, že tekutiny mimču stačí ať už je kojené nebo na UM. Vždyť UM se míchá s vodou-což je tekutina!!!! A náš Davča se opravdu vždy hlásí pouze na hlad, pravidelně po 3hod. žádný pláč po krmení....A jak jsem psala výše, měli jsme problémy s ledvinami a dehydratací a ani v jedné ze 3 nemocnic, kde jsme byli nikdo z doktorů neříkal: dávejte mu ještě čaj, aby měl dostatek tekutin...Myslím, že kdyby to bylo potřeba, tak nám to doporučí...

saskarisko
20. zář 2007

Ahojte,
nam dokina odporucila pri prvej navsteve t.j. na 6. den, aby sme davali aj cajik. Tak mu davame caj z Hippu, ma to aj od smadu, a hlavne nema problemy s kakanim. A to sme na UM.

sonije
autor
20. zář 2007

Tak jsem dnes zkusila tu vodu a absolutně nechce.. Ani čajík ani vodu.. Dávali jsme od Hami a měl ho rád.. Tak asi prostě nemá žízeň.. Dřív to bylo tak, že mezi papáním právě řeba po hoďce brečel, tak jsem čaj dávala.. Teď papá 6x denně, dopoledne po dvou hodinách, odpoledne po 3-4 hodinách a v spát v noci vydrží i 7 hodin, takže nám to jídlo vyjde akorát a pít zkrátka nechce.. Taky jsem teď četla v letáku od Hami, že potřeba pití je pokryta i UM a čajíky od nich nejsou určeny pro pitný režim..

katrin
20. zář 2007

Sonije, skús dať do prevarenej vody glukopur (hroznový cukor), moji chalani nechceli nič iné piť...

vavka33
20. zář 2007

Ja keby som nedavala malej pit cajik,tak by denne vypila pol krabice mlieka 😀
A aj mne doktorka v poradni hned povdala,ze mam davat cajik,a to som kojila,a aj v porodnici nam to vraveli.Ked boli horucavi v lete Lea vypila denne 5 150ml flias caju,plus mliecko a tekutiny vo forme polievky.Pije vela cajiku a to je dobre,lebo ked bola napr.chorucka,tak sa mala z coho potit a vlastne aj v lete sa stale potila,takze potrebovala doplnat tekutiny.No teraz pije menej cajiku ale zato viac UM 😀
Myslim,ze to zalezi od maminky,ci to ponukne babatku a od babatka,ci to bude pit.Kazde je ine 😉

maruschka
21. zář 2007

ja som malej normálne dávala čajík aj pri kojení,aj pri kŕmení s UM.A okrem toho aj naša doktorka mi povedala,že ona je za čaj.Niektoré doktorky sú proti čajíku,ale to je blbosť.Moja segra čaj nedávala skoro 7 mesiacov,lebo doktorka jej to zakázala,že úplne stačí materské mlieko a malá má doteraz bacila v moči a chodí na nefrológiu.Keď som segrinu malú prvý krát prebaľovala,keď mala 7 mesiacov,tak mala úplne hnedý hustý moč,tak to je úplne na hlavu,že niekto takto decko zničí,neviem,či tá doktorka nerozmýšľa.

kili
21. zář 2007

marushchka, no ja neviem, že či zrovna bacil v moči súvisí s nepitím čaju 😀

sylvar
21. zář 2007

já dávám slabý fenyklový od hippu nebo jen vodu, malá někdy nechce mlíčko, jen čajík jak má žízeň.

kili
21. zář 2007

Skúsim teda dnes kúpiť nejaký čaj, možno sa Samkovi začne aspoň ľahšie kakať. Po jedle mu trošku dám. Však už za chvíľku prejdeme na príkrmi, tak si aspoň zvykne. Ale čaje v prášku by som dieťaťu asi nedávala, aj keď sú pre ne určené, príde mi to taká umelina. 😒

vavka33
21. zář 2007

Kili,mas cajik na spokojne brusko,ten je super na kakanie,prdkanie a aj travenie