Dvouleté dítě vypije denně skoro litr mléka. Poraďte

deyana
3. čer 2011

Ahoj, naše ještě ani ne dvouletá dcerunka si natolik oblíbila plnotučné mlíčko s kakaem, že ho vypije skoro litr denně. Je hubeňourek, já jsem to říkala doktorce, ta mi radila to omezit třeba na půl litru denně max, ale jak? ona to vyžaduje, chodí k lednici, ukazuje na krabici a říká "toto" a nebo nosí kakao.. Jídlo do ní moc nedostanu, ona sice celej den něco pozobává, ale třeba celej oběd jak kdy.. poraďte jak jí odnaučit pít tolik mlíka, nikdy to nedělala, až teď poslední dobou..

majatob
3. čer 2011

@deyana ahoj, nas nejstarsi je taky velkej milovnik mlika a vubec mlecnych vyrobku 😀 on je zase schopnej za den stlaskat treba 5 jogurtu, tak jsem zacala kupovat neochuceny a ty mu uz tolik nejedou 😀 takze jako prvni bych zkusila uplne vynechat kakao, schovat a rict ji, ze kakao neni a proste nedat, on je to stejne hlavne cukr a na 20 mesicni dite ho ma teda peknou spotrebu 😅

smardik
3. čer 2011

@deyana jediné řešení je prostě nedat, mám taky 2,5 letého syna a ten zase miluje UM, kdyby mohl snídá, svačí,obědvá, svačí apod. UM, občas by to proložil jogurtem a nic víc by k životu nepotřeboval ale to nejde takže prostě nedat, aspon u nás to je jediné že nedám. Má své časy kdy má na UM nárok a jinak fakt nedám, vyjímka byla když měl před 14 dny angínu to nechtěl papat ani pít ale UM chtěl tak jsem byla ráda že do něj dostanu. a jinak to může být i kvůli toho kakaa že nechce jíst, je plná mlíka tak nechce. u nás se třeba přes den mezi jídly moc nezobe z důvodu co píšeš ty, jak zobou nechtějí pak jíst. takže nějaké zobání je spíš vyjímečně a pokud je spíš místo svačinky, třeba na svačinu mají piškoty nebo trošku čokolády

berenika39
3. čer 2011

@deyana nešlo by nenápadně snižovat tu jednotlivou dávku? jako aby toho nebylo za celý den tolik? 😉

kjajule
3. čer 2011

Malej taky miluje mléčné výrobky a mléko obecně , ale já teda dávám jen UM , normální plnotučné mléko bych si zatím nelajzla...to fakt jen občas třeba když vidí mě že ho piju tak si párkrát cucne (kupuji ale jen BIO a plnotučné) ale UM vypije denně 0,5litru jednu dávku ráno druhou večer...Mě do ledničky chodí na jogurty a plátkový sýr... 😀 nezbylo nic jiného než prostě nedat být neoblomná a neústupná...Bez řevu a vzteku se to sice neobešlo, ale nedělám to protože mě to baví...Litr plnotučného mléka je opravdu moc, navíc jestli není nijak tepelně upravené, tak bych se bála pozdější alergie... ☹ A kakao prostě schovat a dělat že není, je to fakt samej cukr 😝 Nejjednodušší by bylo schovat i mléko ...ale chápu že to jaksi nejde... 😅

luthien.k
3. čer 2011

Vypít litr mléka neupraveného ani ne ve dvou letech není pro dítě naprosto žádný přínos, zatěžuje to trávení a ledviny díky vysokému obsahu bílkoviny a minerálních látek (tele totiž potřebuje vyrůst několikanásobně rychleji, než malé dítě, takže mléko je na ty živiny podstatně bohatší a na děstský organismus je toho moc - velká zátěž), a to nemluvím o cukru v kakau, který také škodí (zuby, riziko cukrovky, jeho trávení odčerpává tělu potřebné vitamíny a minerály - viz.: http://www.celostnimedicina.cz/deti-a-cukr.htm
Z mě: buď neoblobná, nic jiného Ti nikdo neporadí, omezila bych to na hrneček ráno a večer, jestli bez toho nemůžete být, rozhodně raději bych jí udělala kakao do UM a pokud možno ne granko, ale uvařila normální kakao (což dneska už teda nikdo moc nedělá, ale je to daleko zdravější varianta) a osladila třtinovým cukrem, to už má potom úplně jiné výživové hodnoty. A taky by se Ti mohla rozjíst, když omezíš mléko. Nehledě na ta rizika do budoucna, které tím omezením snížíš. Že nás reklamy masírujou, že děti mají pít mléko na litry a do toho sladké bomby typu kakao nebo frapko, to ještě neznamená, že je to pro děti něco přínosného. Vůbec nejlepší z mléčných výrobků jsou ty zakysené, které jsou pro dětské trávení daleko přijatelnější.

deyana
autor
4. čer 2011

No tak začne tvrdý režim. Doktorka nám říkala asi v roce a půl, že může začít pít normální mléko, jen jsem netušila, že se za pár měsíců tak rozpije. Kakao děláme cca měsíc, dávám jí tam toho minimum, ani to mlíko nezhnědne. Spíš se divím, že netloustne, když toho tolik vypije. Střídáme s UM, ale dr. říkala, že pokud dobře kadí a je to s plnotučným mlíkem v pohodě, tak už UM nemusíme.. Ona prostě jde několikrát za den a vyžaduje jen mlíčko. Když jsme někde venku, tak normálně jí, jak to mlíko nevidí.. tak možná dát z dosahu.

kalo
4. čer 2011

@deyana Naprosto souhlasím s @luthien.k....ta v podstatě napsala to, co bych napsala já. Podle mě je mléko dost velké a zatěžující sviňstvo pro dospělého, natož pro dítě...

smardik
4. čer 2011

@deyana mi dr. doporučovala UM do 3 let pokud ho dítě chce, mám podobné dítě jak ty a jediné řešení je u nás prostě nedat, jinak to nejde a musím říct že fakt jak nemá tolik UM tak daleko líp jí, normální mléko dávám do vaření ale na pití ho zatím nedávám

terezt
5. čer 2011

My jsme taky mlickari. Ja bych ji prevedla na ty zakysane vyrobky a napoje. Je to teda drazsi, ale zas v porovnani s UM a nejakym kakaem to mozna vyjde nastejno. Taky by toho asi nevypila tolik. U nas to pije brckem a je spokojenej. Casto vyzaduje Actimel, tak mu do te male lahvicky liju i jine zakysane vyrobky a je spokojeny....

marecek4
6. čer 2011

já teda nevím kolik toho náš prcek spořádá,ale k těm dvoum litrům to asi bude pomalu taky,jen to má namíchané-jogurty,pribináčky mlíčko,ještě i mlíčko ode mně,nějaký sýr-je to jedlík,k tomu všemu totiž spořádá i normální jídlo,zeleninku,ovoce a občas i nějakou mlsku,ale neřekla bych že by mu to nějak škodilo

ve Tvém případě bych asi nachystala kako hezky na stůl a dovolila ho vypít až malá sní aspoň většinu oběda-mě to tak dělávala babi a naučila jsem se hezky zbaštit všecko a pak měla odměnu,a nemysli,že je moc malá na to aby to pochopila-nebude to hned ale po týdnu bys mohla mít klid-kakao a mlíčko prostě vždycky po jídle a jinak šťávičky,čajíky-prostě co dáváš

deyana
autor
6. čer 2011

holky díky. I přes řev dávám 150ml ráno - kakao, 180ml večer UM bez kakaa a opravdu začala trošku jíst. Ona jako jedla i předtím, ale vždycky zobla, pak zase odběhla, zase zobla.. tak snad ji naučím a zakysané výrobky vyzkouším, ona jogurty jedla i 2x denně, a pak najednou to nechtěla a nechce, takže zkusíme nějaké spešl mlíčko, já se v tom nevyznám, protože mlíko nepiju, ale mrknu v obchodě 🙂

luthien.k
6. čer 2011

@marecek4, ono i maminky, co dávají dětem párky a kupu sladkostí si nemyslí, že by jim to škodilo 😉 To, že dítě ke svému zdravému vývoji nezbytně potřebuje výrobky z kravského mléka je po generace živený mýtus, vedoucí nejen do ráje (spíš pekla) alergií, ale i přispívající k devastaci životního prostředí, protože chov hovězího dobytka je na přírodní zdroje a energii nejnáročnější chov, a to nemluvím o té zátěži na dětský organismus, kterou to představuje a která se nemusí projevit hned. Chce to prostě vidět v trošku širších souvislostech, ne jen že to tomu dítěti přece tak chutná a v TV říkají, jak je to nezbytně potřebné, aby děti jedly mléčné výrobky - není!
Mimochodem, víte, na co jsou děti nejčastěji alergické? Podle pořadí výskytu: kravské mléko, vejce, pšenice... Asi je jasné proč - protože to jsou potraviny, které konzumujeme denně a proto na ně tak často vzniká alergie! V Číně mají to samé s rýží, v přímořských státech s rybami atd. Takže pro prevenci alergií (a to platí i pro ty další generace hlavně - aby děti vašich dětí neměly alergie - dnes má nějakou formu alergie - potravinovou, inhalační, astma, ekzém - 40% obyvatel ČR a počet stoupá) je pestrost stravy, tj. nekonzumovat žádné potraviny pravidelně každý den. I mléčné výrobky mají svoje alternativy: jeden den dám jogurt, druhý den uvařím pudink z rýžového mléka s vápníkem (kde je vápník daleko lépe vstřebatelný - je z mořských řas), třetí den acidofilní mléko, čtvrtý den dám pudink z ovesného mléka s vápníkem, pátý den jogurt, šestý den sójový dezert s vápníkem atd.... K tomu samozřejmě další na živiny bohatá a zdravá strava. Takže z výživového hlediska udělám pro dítě víc, než když ho nechám každý den skonzumovat (v přepočtu) dva litry kravského mléka.
Je mi jasné, že pro někoho jsou toto dost extrémní názory, ale i kdyby se nad tím jen jediná mamina zamyslela, tak budu ráda 🙂

luthien.k
6. čer 2011

@deyana, držím Ti palce, jen tak dál 🙂

marecek4
6. čer 2011

@luthien.k máš to pěkně sesumírované,ale taky patí to,že člověk má jíst to co je vychováno a vypěstováno doma,takže pro nás jsou sice zdravé mořské ryby,ale je na ně dost alergií a hodně dětí je odmítá-jako ryby celkem odmítá jíst hodně lidí,já tento hendykep řeším ne nějakým rýžovým,či sojovým a ovesným mlíkem,ale kozím a kozími sýry-nejen že je u nás na ně prodejna nebo je mám od kamarádky přímo čerstvé,ono je totiž otázkou co je sojové,rýžové a ovesné mléko-u nás ho nekoupím,a jestli by mi tu náhodou něco takového nabídli,tak si pozorně přečtu složení a jestli tam bude napsáno,že je to mléčný výrobek,tak to asi nekoupím,protože to nebude to co je v názvu-nebo spíš není mlíko jako mlíko,je pravdou,že nemusím řešit nějaké alergie,tak se o tyto produkty moc nezajímám,ve zdravé výživě spíš pořizuju jáhly pohanku a podobné věci

a s prominutím budu oponovat proti nárokům chovu hovězího dobytka-ovce jsou náročnější v rekultivaci pastvin a jina je to nastejno-seno se seče traktorem,svítí se jim při dojení a těžko je dojí ručně-jen je jich míň-ale to i skotu a ne jen pro mléčný chov ale i pro masný

luthien.k
6. čer 2011

@marecek4, to je relativní, že platí, že by se mělo jíst to, co je místní - to bych třeba já měla docela problém, protože jsem alergická prakticky na všechno české ovoce, kořenovou zeleninu, všechny stromové ořechy... A to je i tím, že celé generace se tím živí a tak to postupně vadí víc a víc, proto prosazuju tu pestrost, ať je z našich zdrojů nebo není, důležitá je výživová hodnota a hodnota pro prevenci alergických onemocnění. To, že nemusíš řešit žádné alergie Ty, to ještě neznamená, že je nebudou právě díky tomu většinovému přístupu ke stravování řešit Tvoje vnoučata...
Moc nechápu to s těmi mořskými rybami 😕, ty nápoje o kterých píšu obsahují vápník z mořských řas, což je něco naprosto jiného a řasy téměř nealergizují (neznám nikoho, kdo by na ně reakci měl a to se o alergie a ekzémy (a potažmo o výživu) zajímám hodně a už jsem měla možnost poznat zprostředkovaně reakce mnoha ekzematiků viz. diskuze o atopickém ekzému v kojencích).
Ta obilná mléka mají složení jednoduché - obilovina, mořská řasa, olej (obvykle slunečnicový nebo řepkový), sůl, případně kys. citronová. Mají všechny vlastnosti výchozí suroviny, čili obsah vitamínů a minerálních látek z nich plus ten vápník.
Co se týče chovu dobytka, tak si taky myslím, že i ostatní jeho druhy jsou energeticky atd. náročné, to souhlas, taky nevyzdvihuji z tohoto pohledu žádný z nich, ani kozy 😉

To jsme se ale dostaly trochu jinam, to uznávám 🙂 Jednoduše - dávejme dětem pestrou stravu, což neznamená pestrou ve smyslu střídat jogurt s lipánkem, ale skutečně pestrou, tím uděláme dětem i jejich dětem nejlepší službu 🙂

pumprlicek
6. čer 2011

@deyana malá byla závyslák na sunaru a to tak že se budila několik měsíců po hodině a vypila pokaždé 100 - 150 ml. v Brně v nemocnici doktorka přes výživu řekla, že máme dávky postupně snižovat a to tak že čas kdy si o to říká postupně prodlužovat o pět, dest, patnáct, dvacet... minut a ten čas kdy si vyžaduje pití nahadit čajem, nebo vodou. Tak se nám podařilo snížit dávky mlíka na dávku ráno v poledne a večer - občas v noci, ale to už jsme taky měli pořešené teď jsme jen trochu polevili, tak to budeme muset napravit... Jinak máme období, kdy taky moc nejíme, ale děti se prý do jídla nutit nemají a dokuď prospívají jako že naše malá je bumbrlík, který spíš jí ovoce a zeleninu a zdravé suchary a samo sebou mlíčko, tak neřešíme.

marecek4
7. čer 2011

@luthien.k já rozhodně nesnižuju tvoje poznatky,jen říkám,že jsem ráda,že nemusím žádné alergie řešit(krom u těch velkých-ti jsou alergičtí hlavně na práci jako většina puberťáků) ale na druhou stranu si nemyslím,že by naše děti neměly pestrou stravu i bez těch jak píšeš obilných mlík,jak jsem psala-zbaští hromadu zeleniny,ovoce,luštěniny jsou u nás taky dost často,nemyslím že by stravu pestrou neměli,jenže když pominu kolik mlíka mylý vypije ode mně,tak je schopný sníst na posezení půlkilovou Holandiu nebo si dá dva pribináky-a to je jeho svačina,a k tomu si dá ráno i večer ze dva hrnky mlíka a už se blížíme k těm dvoum litrům-není to každý den,ale taky ne jednou za týden 😉

a je jiné tohle řešit - nebo spíš neřešit,když žádné problémy nejsou,než jak píšeš že Ty sama jsi alergická na hromadu věcí ale to jsou spíš výjimky,takové množství,a na ryby je alergických dost lidí,nebo to tvrdí,protože je nejí,ale vlastně náš rozhovor odbočuje od tématu tak aby nás nesmazali 🙂

fiallinka
7. čer 2011

Dávala bych jí mlíka do lahvičky méně a méně a prodlužovala čas mezi mlíky, zkoušela nahrazovat jiným pitím. Myslím ale, že se to zlepší, malá za chvíli víc dospěje a trošku začne chápat 🙂. Syn na mlíku ráno a večer trvá a to mu pořád dávám, ale přes den se to podařilo nahradit.

Nebo je taková technika - mlíčko není, ale chceš vodu nebo čajík? Děcko si začne vybírat a zapomene, že mlíko není 🙂. Teda některé děcko 🙂

meri
7. čer 2011

@deyana Ahoj, moje malá je na tom stejně, odmítá pít cokoliv jiného...tak jsem ráda, že do ni dostanu aspoň nejaké tekutiny. Já ji dávam ráno a večer polotučné po 260ml a ještě 1-2x naředené vodou 1:1.