Jak ho naučit pít i z něčeho jiného než z prsu?

eliotka
3. črc 2009

Holky, jsem naprosto zoufalá. Malý má právě dnes 9 měsíců a od včera mi nešel k prsu. Do této chvíle jsem kojila 5x denně. Teď si nevezme mé MM ani náhodou.

Ale neumí pít z pítka (zkoušíme měsíc a půl a nic), z lahve ani náhodou, to ani nedá do pusy.
Vodu mu dávám tento týden prvně ze lžičky, to jakž takž jde.
Jenže on má mít 750 ml mléka! Jak do něj mám vpravit takové množství? Tolik lžiček do něj nedostanu.

A nevíte, zda se do toho množství počítá i mléčná kaše a normální tekutiny?

Prosím, hlavně mi nezamykejte toto téma, jsem zničená, potřebuju poradit. Bojím se, že malý bude dehydrovaný a že nebude mít dostatek mléčných věcí. Jogurt nemůže.

eliotka
autor
4. črc 2009

a vám za den vypijí všech tekutin děcka kolik?

shaula
4. črc 2009

Nejsem si teď z hlavy jistá a nechce se mi číst celou diskuzi znovu - je malý už na příkrmech? Protože pak přijímá určité % vody i v nich. Ať počítám, jak počítám, podle té tabulky by 9měsíční dítě vážící 8 kg mělo mít 800 - 1120 ml. Podle mě je to celkem šílené množství, tak tohle mi kluci určitě nepijí🙂 Vodu neměřím, odhaduju teď v těch vedrech tak na 200 ml, k tomu cca 2 - 3 kojení za 24 hodin, taky neznámého množství, plus příkrmy (nedělám je úplně husté). No celkem bych si tipla tak půl litru... (ale je to fakt jen odhad 😉 )

eliotka
autor
4. črc 2009

má 3 příkrmy - ovoce 190 ml, zelenina+maso 180 ml, kaše 150 ml.
vody do něj dostanu tak 160 ml...
snažím se ted víc, když vypadlo kojo.

a ráno dostal 100 ml mm, co jsem odstříkala.

martimarti
4. črc 2009

Eliotko, já když měla problémy s kojením, tak jsem volala sem:

http://www.kojeni.cz/linka.php

Moc držím palce, ať ti to dobře dopadne.

amaja
4. črc 2009

ahojte dievcata, my mame tiez problem s tekutinami, maly je stale este trosku kojeny, ale cim dalej tym menej, vlastne iba v polospanku, umele mlieko mi v tyxto teplax moc nexce...sme tak na 350ml denne a ziadnu inu tekutinu do neho dostat neviem, nexce vodu, cajik, dzus, proste nic a uz zacina mat problemy aj s kakanim, s flasky pit je nauceny, ale nic ine ako mlieko nexce, avent magic cup ho tiez nenadxol a ked mu davam vodu po lyzickyx, tak ju vypluva...

shaula
4. črc 2009

Holky, jedině zkoušet, zkoušet, zkoušet... Často nabízet, ale nenutit. Možná zkuste i jiné hrníčky...

A proč je teď "moderní" zaměňovat písmena? (ch - x) To vás to ch opravdu tak zatíží, zmáčknout 2 klávesy? Takhle se to nedá číst... Vypadá to hrozně, nehledě na to, že takhle przníte svou mateřštinu 😕

tereziep
4. črc 2009

eliotka - já to podle tabulek nedělám. Prostě jí dávám ráno, ke svačince na zapití, potom má před spaním druhou svačinku mlíčko a pak k večeri kaši a na zapití mlíčko. No ta to dává tak 500 ml. No a potom jí mezi tím dávám štávičku naředěnou vodou. No a to si vezme podle počasí dopoledne tak 150ml a odpoledne tak v rozmezí 150-300ml. Prostě jí to nabízím každou chvilku a ona se někdy napije, jindy ne.
No a s UM bych si hlavu nelámala. Přece jenom, když ti nechce MM tak bych ho možná zkusila. Pokud vysloveně nejsi jen pro kojení, ale skousla by jsi i to UM. My jsem kojili a dorkmovali od narození. Sice kojení bylo bezva, ale když jsem neměla co dát a malá měla hlad, tak jsem holt po poradě s Dr. dala UM. Přece jenom malému už je 9 měsíců. Nezlob se, ale já nejsem zastáncem kojení za každou cenu. Když to skrátka nejde tak, proč bych nedala UM. Možná mě za to mamky ukamenují, ale nepatřím mezi ty, co chějí kojit za každou cenu třeba do 2 či 3 let.

eliotka
autor
5. črc 2009

terezie, on ale moje MM chce, ale odstříkané.
UM zatím nechci dávat proto, že máme velké problémy s kakáním a žaludkem, v nemocnici, kde jsme strávili měsíc s pauzami konstatovali, že má nezralý trávicí trakt a bude mu trvat déle, než jiným dětem, než bude moci nějaké věci a než se to srovná. Proot asi tak bouřlivě reagoval na ten jogurt.
Proto je u nás riziko dát UM. On má po nějterých vecech urputné zvracení.

Ale samozřejmě, kdyby dlouho nechtěl prso, nezbyde, než um dát.

Kojit do 3 let, to bych taky nechtěla. 🙂 😉

dadak231
5. črc 2009

Moju staršiu som odchovala na odstriekanom MM. Bola by škoda, keď máš MM prejsť na umelé. Inak za to bojkotovanie. Akurát teraz sa mi mladšia vyliečiai zo stomatitídy. Revala ako tur a prsník mohol za tú bolesť. Ešteže má iba 9 mes., keď prešla bolesť, vrátili sme sa ku kojeniu. Zatiaľ som skúšala všetko, aby sa mi nedehydrovala a dostať do bábetka s pusinkou plnou áft vôbec niečo, bolo fakt ťažké. Nám zabral hlad a inj. striekačka 20 ml. Tou to išlo najrýchlejšie. Prajem Ti pevné nervy.

tereziep
6. črc 2009

Hele eliotka, a co třeba potom skusit nutrilon comfort. My ho pili, protože malá měla boleníčka a hlavně mi neustále ublinkávala. Měla reflux a Dr. mi doporučila právě tento nutrilon, že je na to nejlepší.

eliotka
autor
6. črc 2009

terezie, ano, když tak bych dala právě ten comfort.
Ale malý se mi přisál po 3 dnech 🙂 😵 Ale musel prožít trauma, protože na pití musí mít speciální podmínky, někdy si dá, jindy ne, hodně pláče, nesmím se na něj dívat a tak. Zatím z 5 kojo si dá někdy jedno, někdy dvě...

Holky, když mi sní zeleninku 200 g, po jaké době dáváte pak tekutiny a kolik? Dávala jsem po 10 min 100 ml a poblinkal se. myslíte, že měl v žaludku moc? jak to děláte vy?

shaula
6. črc 2009

100 ml mi přijde hrozně moc (najednou), ze začátku jim stačí 200 ml za celý den (naši to pijí teprve teď - odhadem🙂

kulimka
6. črc 2009

Ahoj, tak můj malý nechce vůbec žádné tekutiny kromě MM. Zkoušela jsem skoro vše, ze všeho a nic. Dokonce jsem teď koupila i savičku na flašku (nechtěla jsem ho na ni učit) ve stejném tvaru jak má dudlík a nic. Maximálně trošku vypije z obyčejného hrnku, ale to není ani půl deci za den. Tak už taky nevím jak dál. Vždycky se otočí k prsu... Vyzkouším ještě ten dudlík z Chicco ve tvaru bradavky, snad to zabere... Ale nevím, myslím, že je to spíš v chuti MM jak to nebude ono, zas to nebude ☹

eliotka
autor
6. črc 2009

kulimko, ale když ti pije z prsu, tak to je ok, tekutiny má. On časem pochopí, že získá tekutiny i nejen z prsu. 😉

shaula: těch 100 ml naráz je tedy moc? Ale když mi z prsu pije teď jen 1-2x denně - nevím, kolik, a pak 2x za den, vždy po příkrmu, dám těch 100 ml, tak to zas tak moc není, ne? Nebo bych měla dát třeba 50 a za chvíli zase 50?¨

Těch 200 ml za den se má dávat mimo mlíčka, ale to je, když se kojí 2-3x denně...
Stejně teda nechápu, jak může za den vypít litr, to snad ani nejde.

Holky, kolik tedy dáváte tekutiny (mimo mm, nebo um) naráz, prosím?
shaulo, kolik dáváš / den tekutiny klukům ty?

zuza.m
6. črc 2009

moj maly milije čajik.na den mu dam jednu flašu asi 3dcl a na noc druhu.ked bol menši vypil aj cez noc vela čaju.teras vypije cez den niekedy aj dve flaše.ale v noci už menej.a davam mu hoci kedy ma napadne,niekedy si aj sam vypyta.a monožstvo kolko chce.rano,poobede mu davam mlieko okrem toho jasne normalne prikrm.niekedy je redči .ako ratam tak je to asi tak pol litra len čajiku.

eliotka
autor
6. črc 2009

zuza, díky, že jsi mi jediná napsala, kolik pijete tekutin mimo mlíčka. 😉
A prosím tě, těch 300 ml z flašky ti vypije tedy najednou?

zuza.m
6. črc 2009

ale nie to mu nachystam na cely den alebo teda pokial ho nevypije.necukrim a neprihrievam tak že neni pokazene.niekedy si da len par hltov a niekedy vypije aj 30 ml.je to rozne zaleži čo papa,kolko nepije či je na slnku a tak.ale on je ako kvetinka.lubi pit.ked bol menši tak ho aj velmi upokojoval.dali sme čaj a bol pokoj-. 😅

shaula
6. črc 2009

Eliotka - no právě čisté vody to vyjde tak 200 ml za celý den, ale já to neměřím, tak je to jen odhad.
Mně se zdá deci najednou fakt hodně - vždyť už má plný žaludek jídla, a ještě do něj naliješ tolik vody, to se nedivím, že pak blinká. Dávej pít častěji (já nabízím když si vzpomenu, tak každou hodinu). Ani dospělý nemá pít nárazově, ale postupně v průběhu dne.

cernovlaska
6. črc 2009

Eliotka: mojí kámošce se stalo to,že jejímu maličkýmu přestalo mlíčko stačit a z lahvičky neuměl,ani nedudá dudu,prostě guma fujjjj a nakonec ho,po delších útrapách naučila na savičku od Lovi a já,poučená z její situace,jsem začla malýho taky učit na tuhle lahvičku a začal mi čajdu pít,až když jsem mu ho trošku přihřála,studenej nebo pokojovku si nevezme vůbec a za den vypije cca 200-300ml,podle tepla a kojím ráno,2x odpo a 1x v noci,jenže to už je takový kojení nekojení,Matýsek pije cca 2 minutky a už se kroutí a lumpačí a čumákuje kolem sebe,takže o ničem 😠 😅 zkus mu tu čajdu trošičku přihřát a zkoušej savičky,některá mu určo zachutná anebo se naučí na hrneček 😵

Moc souhlasím s Terezkou,že i kojenýmu mimču by se mělo od malinka dávat trošičku čaje nebo vody v lahvičce,aby se naučilo na obojí a pak nebyl takovejhle problém 😕

Jo a Eliotko,někde jsem četla,myslím,že v Betynce,že by se dítěti,který už baští příkrmy,nemělo určovat množství tekutin,že si určí samo,kolik toho vypije,ale myslím,to spíš v tom smyslu,že pokud ti bude malej chtít najednou vypít 100ml,tak ho klidně nech,ale myslím,že tolik stejně najednou nedá,Matýsek si dá tak 30ml a postupně za celej den,dávám mu průběžně mezi jídlem i při jídle,vypije to množství,co jsem psala 🙂

Tak moc držím pěstičky,ať to zvládnete co nejdřív 😵

tereziep
6. črc 2009

eliotka tak moje malá vypije vody tak 350-500ml za den. Většinou tak 100-150ml dopoledne a 200-300 ml odpoledne. Záleží na počasí. My teda to děláme tak, že ráno dostane UM cca 200ml, pak má svačinku - přesnídávku zapije mlíčkem - tak max.70ml no a oběd má příkrm. No a mezi tím ji nabízím pítko se šťávičkou. Někdy ho vypije hned mezi snídaní a svačinou, jindy jí vydží až k obědu. Mám 2 pítka - dopoledne mám na 150ml a odpoledne dávám 200ml. No a k obědu si tak vezme max. 60ml. No a odpoledne jí to nabízím znova. Ona si už tak nějak řekne. Naučila jsem jí, že když má žízeň, tak si vezme pítko sama a já jí jen sundám víčko. Těch 100ml k obědu je fakt dost. Prostě ona sama si určí, kolik toho chce.

eliotka
autor
7. črc 2009

Holky, díky, tak to jsem ho cudáka pěkně přehltila! jak jsem se bála, aby nebyl dehydrovaný, tak jsem akorát zatěžovala žaludek. 😒
Ale on teda tu pusinku otvíral jako že chce, ale pak blinkání, takže to bylo moc.

Zkusím dávat vodu po svačině a obědě a míň.

shaulo, a myslíš, že když teď kojím 2-3x denně, a k tomu dám těch 200 tekutin, že to bude stačit?

cernovláska: taky mi teď takhle pije jen chviličku, ale jsem ráda, že aspoň tu chvilku. 😉

bereninka
25. črc 2009

Holky, malý mi pije jen ze lžičky, zkoušela jsem pítko tekoucí, netekoucí, brčko, lahvičku, jupík, nic. Ještě se napije jen tak normálně z hrnku,. ale jde většina ven.
Mám ho učit z toho hrnku, když to ho baví, ostatní nechce?

sloto
25. črc 2009

ja mam tiez problem, ze nasa mala nechce vobec pit. ani z flasky a ani z poharika, ani lyzickou - nic. uz ju to ucime skoro dva mesiace a stale odmieta

aponchie
25. črc 2009

do tekutin se pocita naprosto vse co obsahuje vodu tudiz pokud je na kasi pouzito 200mlvody je to 200mltekutin.. 😎 jogurt to same,presnidavka taktez..vsecko je to tekutina v podstate tudiz na samotne vypiti ciste vody ci caje postaci 300-500ml...klidne z hrnicku bez pitka ..to s ecasem upravi..nejdriv je ta krize kdy bojkotuji uplne vsecko..uplne bez tekutin se nemusis bat ,ze bude.. 🙂

m1rti
25. črc 2009

Ahojte holky, našla jsem tuhle diskusi. Malá mi do 6ti měsíců v pohodě pila i z flašky, když byla krize s kojením, na překonání třeba večerní únavy, ale v 6ti měsících mi ji hlídala maminka, malá měla ten den trochu teplotu, vezla jsem jí sebou moje odstříkaný mlíko (pracně), i Nutrilon, flašku, příkrm na poledne ... malá probrečela dopoledne, odmítala cokoliv jíst, tak mlíko přišlo do záchodu ... a od té doby nechce vůbec flašku ... kouše ji za škraní a neví co s tím ... koupila jsem hrníček s tím pítkem, bere to jako hračku, ale přece jen se z toho jaksi napije, zatím kojím, tak se mezi jídly nalívá ode mě, což jsem ráda, protože v tomhle vedru už bych měla obavu, aby nebyla dehydratovaná ... ze lžičky ji to evidentně rozčiluje - jen šťávu z jablka, to jí chutnalo !