Jak naučím 14měsíční dítě pít?

barbarucha
18. únor 2014

Ahoj,
syn je plně kojen, od 6m se snažíme o příkrmy, ale nejí vůbec nic (už ani nechci rady, jak začít jíst, zkoušeli jsme všechno, nehodlám se tím dál nervovat 😝 ). Co mi ale vadí nejvíc, je, že ani nepije. Zkoušeli jsme odstavovat (aby se rozjedl), byla jsem opakovaně třeba celý den pryč, jíst nezačal, ale bohužel nechce vůbec pít, což mi dělá dost starosti. Zkoušeli jsme různé techniky, začali jsme s odstříkaným mateřským mlékem, na které je zvyklý, ale nepije ho ani z lahve s dudlíkem (různé druhy), ani z hrnečků (avent, nuk, ruby, a ještě jeden, co nevím, jak se jmenuje). K dudlíku nebo hrnečku se prostě vůbec nepřisaje. Lžičku nedá do pusy ze zásady (zkousne a drží), stříkačku taky ne. Přijde mi, že ho nemůžu pořádně odstavit a rozjíst, pokud se nebude umět napít. Zažil jste to někdo?
Krom rad uvítám též pochopení, už jsem z toho obviňování, že dělám něco špatně (nikdo ale neví co) dost vysílená.
Díky.

hojda
18. únor 2014

@barbarucha Jo zažila, po hospitalizaci v nemocnici. Malá byla do té doby jen kojená a začali jsem příkrmy, které jsme kvůli problém stopli. Potřebovala jsem do ní dostat víc tekutin, protože vlivem stresu jsem měla málo mléka, bylo to do psycho, byla jsem z toho pořádně rozhozená a malá to asi taky vycítila, malá nedala do pusy vůbec nic. Měla jsem doma snad všechny lahvičky, dudlík, nálevky atd. ale nebrala nic. Všechny možné šťávičky, různé druhy UM.....a nic, prostě nic. Po docela dlouhé době se mi podařilo jí dostat na banánový Sunar (banán je dost oblíbený u dětí a asi jí to mlíko nepřipadalo jako náhražka MM), každopádně krmení z lahvičky byl docela proces, musela jsem to dělat, úplně stejně jako když jsem jí kojila, nejlépe jsem jí vzala do postele, vyndala prso, někdy zkusila dát prso a pak lahvičku a někdy rovnou tu lahvičku (to bylo většinou lepší), Zkus se třeba svlíknout do poloviny těla a vzít si ho k sobě na holou kůži. Po operaci mi bohužel v nemocnici udělala to samé, nechtěla nic kromě MM, které jsem tolik už neměla (8 měsíců a jen na MM plus ten stres z operace), nechtěli nás pustit domů, každý den hrozilo dokrmování sondou přes nos do žaludku (to jsem hrozně nechtěla, naštěstí k tomu nikdy nedošlo). Malá se prostě sekla a nic. Všichni nejdřív chodili, nebojte ona se napije, až bude mít hlad...,ale já už věděla svoje a taky to tak bylo. Taky občas pomohlo, když jí zkusit dát tu lahvičku někdo jiný než já. Po této zkušennosti, bych začala dávat lahvičku s vodou(čajem) cca od 3. až 4 .měsíce, kdy to dítě tu lahvičku ještě dobře přijme a kojení je už dobře rozjeté, v pozdější době už je to složitější (říká se tomu dítě zmatené prsem/ opak dítěte zmateného lahvičkou). Přeji hlavně pevné nervy, opravdu hodně pomůže tvoje zklidnění (to je na tom nejtěžší).

hojda
18. únor 2014

Jo a moje ostříkané mlíko taky nechtěla......prostě jen prso....

katya
18. únor 2014

@barbarucha Nám se osvědčil plastový kelímek (máme od Aventu), případně obyčejná sklenička. Začali jsme dávat napít od ukončeného šestého měsíce spolu se zaváděním příkrmů. Dáváme pít vodu. Dcerka si vždycky jenom cucnula, od 10. měsíce se už napila trochu víc a teď ve 14 měsících už vypije i půl deci, když má žízeň. Pořád hodně kojím, takže tolik tekutin navíc zas nepotřebuje... Někdy se sice polije, potřebuje pomoc při přidržování skleničky, ale funguje to. A velký úspěch, když se nechce napít, má nabídka, jestli si aspoň nechce "vycachtat ruku" v té skleničce. Během toho cachtání často zjistí, že by se i napila 🙂

duracell79
19. únor 2014

Teeeda, to je lump 🙂 No my máme pravý opak...sní vše, včetně mincí, přívěsků, kocourovo granulí, nemluvě o pití všeho co najde, zbytků kafe, piva... 😝
No, nechce, protože nemusí chtít, stačí mu kojení. Pokud prospívá dobře, tak bych vydržela, teď tolik pít nepotřebuje a zanedlouho to bude o něčem jiném a myslím, že do 18měs bude jíst a pít normálně. Ale zkoušela bych přehrávat, jak je to jídlo a pítí dobré a nechala to pak někde poblíž něho a ještě třeba odešla pryč, jakože od něj nic nečekám. Lebo, zkoušeli jste to i formu hry?? Třeba dát do lahve s brčkem a dělat bubliny?? A pak ukázat, jak rychle voda, čaj atd zmizí a vypít to tím brčkem...do toho zase přehrát a třeba zamlaskat, že to byla dobrota a nalít znova atd... Bo do jedné sklenice vodu do druhé ovocnou šťávu a třeba lžičkou přidávat šťávu do vody a ukazovat, jak se barví...pak vždy trochu ochutnat a zas dělat, jak to ještě není ono a přidat další lžičku atd... Uvařit mrkev bo brambor a společně krájet lebo vykrajovat tvary, mačkat vidličkou apod., dát do mističky dušený hrášek s kukuřicí a třídit, u toho uzobávat a samo děsně vychutnávat 🙂. Nic nenutit, len mu to podsouvat a nechat hlavičku šrotovat. Já když něco chci a malá ne, tak na to jdu hrou, oblbováním a okecáváním 😵. Ještě, ví co to znamená "bebí" bo jak označujete nějakou bolístku?? Tak si na to jako dát náplast a zase omílat, jak Vás to bolí... No a pak si zalepit bradavky, že tam máte "bebí" a přehrávat, že to bolí, dělat smutnou... Ty děti hodně vnímají a dokážou ty emoce vypozorovat. Pak bych zas někde poblíž nechala stát pití. Jo a ještě existují ty kojící kloboučky, tak bych zkusila při kojení ten...je to vlastně jako savička, kdyby se chytil na to, tak by mohl i na hrnek s pítkem... No, uvidíte 🙂 Ale nevím, jak to je s tak velkým dítkem, jestli dávat vše mačkané, když není zvyklý ještě jíst lebo už rovnou nakrájené... Nemáte to jednoduché, ale opravdu si myslím, že po tom 15měs se to začne zlepšovat. Ty děti dělají pak hrozné pokroky a rychle se mentálně mění. Držím pěsti 🙂

barbarucha
autor
19. únor 2014

Holky, díky za podržení i rady! Řeším to taky proto, že už bych chtěla aspoň částečně přestat kojit (aspoň v noci), protože pořád vstáváme 5-7x za noc. Jak už je větší, samotné kojení mu vystačí jen na chvíli a pak má zase hlad, taky toho hrozně moc vypije (z prsu), takže se furt čůrá a pročůrává se, v noci klidně 3x převlíkáme (s řevem) a já už takhle dlouhou a intenzivní spánkovou deprivaci přestávám zvládat.
Zkusím kelímek, bubliny s brčkem, bebí jsme ještě neprobírali, asi začnem. Kojící klobouček mám, taky vyzkouším, jestli mu to to prso trochu nezhnusne 😎 S jídlem jsme už dělali všemožné brikule a divadla, do pusy dá jedině to, co sám drží v ruce (těstovina, vařená mrkev..), ale kousne do toho a vyplivne. Vůbec nechce polykat. Dřív, když se mu něco dostalo omylem ttak daleko, že hrozilo spolknutí, tak se poblil. Teď už je šikovnější, tak si nic nenechá docestovat tak daleko do krku, popřípadě si to vyndá prstíčkem 🙄
Zatím hlady nemře, ale to proto, že pořád kojím, v roce měl 8kg (3kg porodní váha) a je za ostatníma dětma tak 2 měsíce ve vývoji bych řekla. Už by to chtělo nějaký pokrok.

elllenka
19. únor 2014

Mě se osvědčilo jíst a pít v kolektivu dětí. Chodila jsem s malou do mateřského centra a ani jsem ji nemusela nutit, ukázala jsem jí co máme v tašce nebo jsem dala láhev s pitím na stůl, případně jogurt a jak viděla že ostatní děti jí a pijí tak to sama chtěla taky- bez nucení. Kojila jsem ji do dvou let i v noci. Noční kojení se mi nepodařilo odbourat, kojila jsem 1-2x za noc. Mám pocit, že když je mezi dětmi tak hodně věcí odkoukává.

barbarucha
autor
19. únor 2014

@elllenka To máme též v plánu, díky.
@duracell79 Jinak jsem vytáhla ten klobouček a zkusila kojit s ním. Už jsem tak párkrát kojila, když bylo malému 8m a já měla zanícené prso, to přes klobouček pil. Ale záhy jsem s tím tenkrát sekla, protože to kojení přes kl. bolelo úplně stejně jako bez něj. Teď s kloboučkem teda ani ťuk. Velký řev a ještě mě kousnul, prevít 😝 No chtěla jsem být důsledná, tak jsem nepovolila, nakonec se nepřisál, uřval se a usnul. Ještě si rozškrábal ze vzteku exém, co má na obličeji. Ugggghhh 😖 No uvidíme. Dneska prostě budeme zkoušet klobouček.

vlasta1606
25. kvě 2014

@barbarucha ahoj zdravim tez mame podobny problem s nasi malou je plne kojena snazim se ji odstavit od kojeni a nejak to nejde.Od 6.mesicu jsme se snazili ji davat ruzne cajicky,dzusiky a nic.Skusili jsme flasku s dudlikem i netekouci hrnecek a nic mala chtela jen mleko.Pomalu chodi a ujida vse co jime mi,ale jak ma jist sama nejake jidlo aniz by jsme jedli mi tak nechce.Cca pred mesice se naucila pit ze sklenicky a pomalu uz pije s pet flasky. 😅 jen to kojeni ji stale chutna a ja nevim jak ji to odnaucit 😅 Navic mala je na me dost zavisla nechce ani aby ji nekdo sn rodiny pochoval ci ji dal pusu nebo si sni hral.jsem z toho dost spatna protoze si nemuzu bez male ani v klidu uvarit.