Jak poznám dehydrataci u dítěte?

manonka1
27. kvě 2014

Maminky, jak poznám že je dítě dehydratováno? Dcerka 24.měsíců mi za den vypije asi jen 500ml. Jsem stoho neštastná, pití ji nutím, ze všech možných hrnečků, lahviček, malých džusíků a prostě do ní víc nedostanu. Do toho denního příjmu (500ml) už počítám i mléko☹ Nevypadá dehydrovaně, i doktorka mi říkala, že je v pořádku, ale že se mám pokusit do ní dostat více tekutin. Jak ale na to??? Poradte mi nějakou radu 😒 Ktomu všemu ještě trpí zácpou, tak je to fakt boj ☹

nae
27. kvě 2014

Dehydrované dieťa by si poznala, ver tomu 🙂 Unavené dieťa, suché sliznice, minimum tmavého moču a tak ďalej.
Ako dodať viac tekutín? Viac polievok, alebo redšie omáčky, atraktívne pitíčka (myslím vizuálne - nový pohár, krásne brčko, aj.), domáce ledňáky z ovocnej šťavy, smoothies/fresh džúsiky...

koffen
27. kvě 2014

Tak já mám bohužel s dehydratací u dítěte zkušenosti. Ze zahraniční dovolené jsme si přivezli rotavirovou infekci, takže šílené zvracení a průjmy nás dohnali až na kapačky do nemocnice ☹....kdybych měla říct, jak vypadá dehydratované dítě, tak určitě je to taková apatie, propadlá očička, jakoby zalezlá víčka a suchá pusinka a jazyk, žádné čůrání ☹ Jde to rychle, ale myslím, že pokud tvoje holčička pravidelně čůrá a pije alespoň ten půl litr, tak je to asi dobrý, něco sní a ve všem jsou tekutiny. Mě když holky nechtějí moc pít mj. dost s tím taky bojuji, tak jim prostě dám to, co mají rády. Dělám hodně polévky, ty milují, různé šťávičky, bublinkové pití,nebo stříkačkou mi v nemocnici radily, prostě nějak je vždycky oblbnu a nějak to do nich dostanu i když jak říkám, taky je to děs.

manonka1
autor
27. kvě 2014

Holky díky za komentáře. No právě stím čuráním se říká, že má mít počuraných 4-6 plen. Dcerka mi nočník bojkutuje🙂, tak to poznám na plínách a máme za den jen 3.mokré:-( Moč ale není tmavá, tak právě píšu tady o rady, jak jste na tom vy. Sladké štávy, džusíky, minerálky...... tak to má v každé flašce jiné pití a stejně výsledek žádný ☹ Mám strach stěch rotavirů, doufám že se jim vyhneme, jinak nevím co budeme dělat ☹ To pití už jí fakt dávám násilím a pořád je to stejné.

gwennie
28. kvě 2014

@manonka1 zkousela jsi treba ruznou teplotu piti? ja do dcery treba nedostanu nic studeneho (mysleno i pokojova teplota), vsechno musi byt takove teplejsi, kolem tech 37 stupnu jak kdysi bylo materske mliko.....

beruskaev
28. kvě 2014

@manonka1 mám podobný problém, Eli taky nechce moc pít, zatím pije cca 400ml mlíčka denně, to je naše záchrana, protože dostat do ní 200ml jiného pití za celý den je zázrak, když nějaký den pije hodně málo, tak vymýšlím různé blbosti, třeba hru, že pijeme ze stříkátka z Nurofenu nebo doma v domečku přes okýnko po lžičkách a to má většinou úspěch, že do ní něco dostanu.. Teď poslední týden už jí meloun, tak je to zase o něco lepší, má ho ráda a je v něm hodně vody.. Pleny máme taky počůrané tak 3 denně, když jsem se ptala naší lékařky kolik má vypít, tak cca 1litr denně, ale počítat tam polívky, ovoce a když prý není tmavá moč, tak je to dobré.. Jak psala paní přede mnou vlažný čaj Eli taky docela chutná, tak zkuste 🙂

manonka1
autor
28. kvě 2014

@beruskaev Děkuji za váš příspěvek. Všude čtu otom, jak děti krásně pijou a ty naše dětičky tomu pití nic moc nedají. ☹ Jen mám strach, aby to pak neodnesli ledviny ☹

jimmy1
28. kvě 2014

@manonka1 jsem na tom s dcerou podobně, kromě mléka (naředěné odsáté MM) téměř nic nevypije (50-100ml jiných tekutin), ta zácpa s tím malým množstvím tekutin určitě souvisí
občas zabere nová lahvička a pocucává si ji a vypije třeba 200ml, ale druhý den zase totální nezájem :-/
je jedno jestli je to voda, džusdí, šťáva, pitíčko... prostě pořádně nepije
pít umí v podstatě ze všeho, ale nepije z ničeho 😔

zickemartina
29. kvě 2014

syn 2,5 pije az moc, kolikrat se desim aby nemel nabeh na cukrovku. pije redene UM velkou lahev 330ml rano a vecer. vecer jeste extra flasku vody nebo slabounkeho sirupu. pije z klasicke lahvicky - savicka avent na kasi (ma vetsi otvor) - pititka mu nejedou. pres den mi vypije 3 - 4 lahvicky vetsinou slaboulinkeho sirupu jen tak na obarveni a trochu chute. kdyz je v jeslich pije mene - davaji mu z hrnicku hlavne caje a to on nemusi. nejradeji si lehne na postel prituli a vyzunke celou tu velkou lahvicku. nam doktor rikal ze dehydrataci poznas malatnosti nebo oschlymi rty.

beruskaev
29. kvě 2014

@manonka1 já myslím, že když nemá tmavou moč, tak by měly být ledviny v pořádku. Já osobně taky hrozně málo piju, tak to má Eli možná po mě, pokud se nehlídám, tak pro mě není problém se celý den nenapít.. Od sestry děti taky pijou jako diví, lahvička na posezení není problém, u nás je to prostě jinak. Snažím se to hlídat a ve školce už ji hlídají taky a máme lahvičku, kde vidím, kolik toho vypije.. Hlavně až začne chodit do školičky nebo někam na hlídání, tak je upozornit, ať jí co nejčastěji nabízejí pití..

manonka1
autor
29. kvě 2014

@beruskaev děkuji za váš příspěvek. aspon vím, že v tom nejsme sami, kdo tak málo pije 😉 a prosím, mužu se zeptat, jak učíte dcerku na nočník? my stím právě začínáme, ale je to boj, když tak málo pije, tak mi chodí čurat 3X za den ☹

beruskaev
30. kvě 2014

@manonka1 Eliška nočník úplně bojkotuje, nechce na něm vůbec sedět, když si náhodou sedne, tak za 3 vteřiny vstane a už si sednout nechce. Takže jsme pořád na plínách a teď když už je docela teplo, tak ji nechávám doma bez plíny, ale počůrá se, vždycky to nahlásí, což považuju už za úspěch, protože do nedávna jí to vůbec nevadilo. Spoléhám na to, že přes léto na tom zapracujeme, hlavně u babičky na zahradě, protože jinak nevím, když se ptám, jestli se jí chce čůrat, tak ne a za minutu je počůraná ☹

manonka1
autor
30. kvě 2014

@beruskaev Děkuji za váš příspěvek. Jak to tak čtu, tak vidím, že je to stím nočníkem asi všude stejné 🙂

beruskaev
30. kvě 2014

@manonka1 hlavně nenutit, tím se udělá více škody než užitku, ono jim to dříve nebo později dojde, že bez plíny je líp 😀 😀 Eli už teď moc nechce nosit plíny, tak jí vždycky řeknu, že když nechce čůrat do nočníku ani na záchod musí mít plínečku, moc se jí to nelíbí, tak snad to přes léto zvládneme.. Držím palečky, ať jste brzy bez plínek 😉

manonka1
autor
30. kvě 2014

@beruskaev Děkuji. Vám samozdřejmně taky přejeme hodně zdaru 🙂 Dřív, nebo později se to naučí všechny děti a za pár let, jim otom budeme vykládat a ještě se tomu zasmějeme 😀

zickemartina
30. kvě 2014

@manonka1 Ja synovi 2,5 roku sebrala plenu a rekla ze uz nemame ze nam dosly a ze uz je veliky a urcite umi chodit na nocnik. prvni den jsme jen prevlekali.
Druhy den jsme odchytly pul bobika do nocniku, a tak jsme tancovali a sli bobicku zamavat. no a pak po zbytek dne 50% uspesnost. 3. den 100% uspech. doted chodime mavat a syn sam splachuje. rika si sam.
nez se nam to povedlo odchytit tak jsem mu porad dokola opakovala ze se tesim, nebo ze je mi lito ze nemame bobka nebo curani v nocniku ze chci tancovat radosti a jit mu zamavat. to byla motivace a za kazdy uspech gumovej bombon.
Hodne uspechu kazde dite je jine a kazde se to jednou nauci - hlavne to musi byt v pozitivnim duchu

beruskaev
2. čer 2014

@manonka1 přesně tak, dříve nebo později to pochopí každý 😀

eliskaml
15. únor 2016

Ahoj holky. Uz delsi dobu bydlime s rodinkou ve Velke Britanii. Musim dodat ze na nase ceske doktori ani z 50ti % nemaji. Tak tedy k problemu... Muj 3 lety syn se mi predevcirem v noci probudil a zacal Zvracet. Nejdrive jsme si s muzem mysleli ze jde o nejakou potravinu ktera mu nesedla. Kdyz ale zacal po pul hodine zvracet znovu, bylo to trosku podezdrive. Do dalsiho rana se vyzvracel cca 15x. Celou noc jsme nespali. Bylo to hrozne. Druhy den mu kolem 16:00 naskocil prujem. Ani jsme nevahali a volali pohotovost. V takovich pripadech se muze jednat o nejakou strevni nebo zaludecni infekci. Od vcera do nej nic nemuzeme dostat. Zadne tekutiny, ani zadne jidlo. Chudacek uz mi pres 24 hodin nejed ani nepil. Zkouseli jsme do neho dostat i neco proti horeckam. Protoze mu pozdeji naskocili. 38.5.... Dnes rano jsme se probudili a aspon zacal pit. Tet mi porad jen spi. Ani nema silu mluvit. Obvykle je to hyperactivni chlapik, a s takovim rozdilem mi je hodne neprijeme. Tak bych se chtela zeptat jak dlouho trva nes se 3 lete dite dehydratuje do urovne kdyz je ambulance nevyhnutelna? A Kdyz uz by byl v te strerdni urovni, jak dlouho z hruba trva nes se vrati do normalu? Jo este musim dodat ze mu na pohotovosti namerili o trosicku rychlejsi srdecni tep... Ani mu na to antibiotika nedali. Ani mi vlastne nerekli co mu je. Je to tady vazne hrozne.

digyr
30. kvě 2016

taky se přidávám a je to fakt boj, syn má 15 měsíců, ale nechce ani UM. jsem z něho zoufalá. dcera byla stejný problém a rozpila se až teď v 8 letech