Jaké kravské mléko je nejlepší?

teerka
10. bře 2013

chtěla bych se poradit o kravském mléku, sháním konkrétní značku, která je běžně k dostání v obchodech. které je nejkvalitnější? Teď jsem např. koupila lactel s vitamínem D, líbilo se mi, že není ošetřeno pasterizací, ale nějaký UHV záhřevem, stálo 33 Kč litr a pak zjistim, že je to ještě horší než ta pasterizace. Chtěla bych aby můj syn, který už UM moc nepije dostával to nejlepší kravské mléko. Máte nějaké tipy?

verueu
10. bře 2013

@teerka ahoj terko, mezi mléky není rozdíl ať už krabička vypadá jakkoliv, rozdíl je právě jen v teplotě ošetření mléka, kterou se dosahuje různé doby trvanlivosti, takže nelze říct, že by UHT mléko bylo horší, rozdíl je jen v tom, že bylo ošetřeno vyšší teplotou, aby déle vydrželo. Ošetření mléka tepelným procesem není na škodu, ale právě naopak, ničí případné bakterie, které by mohly dětem uškodit (a nejenom dětem) a proto pokud si i koupíš čerstvé syrové mléko z mléčného automatu, doporučuje se ho před konzumací převařit. Někdo tvrdí, že pitím syrového tepelně neošetřeného mléka přijímá to nejlepší, ale to bych rozhodně nedoporučovala a už vůbec ne dětem.

teerka
autor
10. bře 2013

@verueu jojo, já mám možnost brát přímo od malochovalete kravské i kozí, ale právě se bojim těch bakterií. Proto scháním něco z obchodu. V životě bych tepelně neošetřené mléko nevypila, ale myslela jsem, že když se ošetří na těch 130 st. UHT, tak se vybijou i ty vitamíny. Myslíš, že nejsou rozdíly v kvalitě? já takový ta krabičáky kupuji jen na vaření, ale na pití bych raději něco lepšího. Děkuji za názor

schnek
10. bře 2013

tak za mě je lepší než syrové mléko dávat mléčné výrobky (jogurty, zákysy, kefíry). Když už mléko, tak kupujeme z automatu. To, co je tady u nás k dostání, je už i pasterovaný, ale dětem ho moc nedáváme. Podle mě není na mléku nic extra zdravého, beru ho jako pochutinu jednou za čas 😉

anien
10. bře 2013

My kupujeme od místního ekofarmáře biomléko a dokonce je už i pasterované. 🙂

verueu
10. bře 2013

@teerka píše se, že až proces sterilace, což je působení vysoké teploty více než 20 min snižuje množství vit C a B asi o polovinu, ale proces pasterizace mléka pouze minimálně, takže velké rozdíly opravdu nejsou, je jen na spotřebiteli jak si pak vybere třeba podle obsahu tuku apod. A taky je pravda, že např. proces UHT záhřevu změní trochu chuť mléka a to nemusí někomu vyhovovat, ale jinak opravdu nejsou rozdíly jak se nám někdy někteří výrobci snaží vemluvit. Přímo od chovatele bych se nebála, pokud má slušný chov, jen je s mlékem pak doma trochu víc práce, že musíš mléko převařit, ale zase budeš podporovat místní chov, což je taky sympatický :o)

monika6e
10. bře 2013

@teerka - jestli chceš to nejelpší, kup mu kozí. Je nejpodobnější MM a pro nás nejvhodnější. Kravský mlíko není vůbec zdravý. Jestli chceš kvůli vápníku, pak makový, sezamový... 🙂 Jinak z mlíčných produktů bych dětem - když už - dávala jen zakysaný mlíčný výrobky, jak píše @schnek - naprosto souhlasím 🙂

verueu
10. bře 2013

@anien pro mě úplně nejlepší varianta, mít tak tuto možnost...tiše závidím :o)

zuza01
10. bře 2013

Tak čerstvé je asi bezkonkurenční, ale v krabicových je teda rozdíl, podle mě minimálně v chuti. A tady je test http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-...

teerka
autor
10. bře 2013

@schnek možná bych mohla ty zákysy. On mi jogurt nepolkne, už mu budou tři roky, tak si bude vymýšlet, ale snad to dobře dopadne. Já mám nějak zakořeněno, že choceňský jsou nejlepší, ale to nikdo u nás nepolkne, jen ráno a večer 150 ml toho mléka, tak to zkusim s tím zákysem, snad zachutná.

teerka
autor
10. bře 2013

@monika6e makový a sezamový? to slyším poprvé. Zkusim se poohlédnout. Já vařim hodně podle doporučení, máme veliké problémy s růstem, tak se snažim podle tabulek a ve třech letech by tu sklenku mléka ráno i večer mít měli, ale zákys nebo to makové určitě nahradí. Děkuji za tip

teerka
autor
10. bře 2013

@gejbry děkuji
@zuza01 děkuji

monika6e
10. bře 2013

@teerka jj a dá se jednoduše udělat doma, na netu najdeš plno návodů. To makový je nejvýživnější 🙂

majvik
10. bře 2013

myslím že mezi kupovanými "krabicovými" mléky není žádný velký rozdíl, takže to je vcelku asi jedno. Já osobně piju domácí (máme doma kravičky) a nikdy jsem ho nepřevařovala a nikdy mi z toho nebylo špatně, ale vím že to různé bakterie může obsahovat a malému dítěti bych ho asi moc nedoporučovala. Nehledě na to že kravské je pro dítě možná dost tučné. Takže pokud máte možnost kozího tak berte!!! stačí ho pasterizovat (zahřát na 70°c na půl minuty a poté zchladit) bakterie se zabijou ale všechno zdravé tam zůstane🙂

majvik
10. bře 2013

@teerka jj, choceňské jsou nejlepší, ty jsou totiž z mléčka od nás 😉 😀

aneta0707
10. bře 2013

podivej se na peklo na taliri : mleka. je to tam hezky vysvetleny. ale teda moc neverim, ze vsechny mlika maj stejnou chut, protoze nase mala se lactelu nedotkne a z pilosu zvraci.
http://www.stream.cz/peklonataliri/792963-peklo...

aneta0707
10. bře 2013

@teerka promin, zapomnela sem oznacit

@majvik no ja nevim, mame kousek kozi farmu a pani mi rekla, ze diteti to musim prevarit aspon 10 min. jinak pry nevyhynou vsechny bakterie. 70 je urcite malo

xvitk101
10. bře 2013

Mně nejvíc chutná bio mléko od Olmy nebo z Alberta, je to čerstvé mléko. Nemám bohužel možnost odběru od farmáře. Dřív měl děda krávu, tak mám srovnání.

ofelieee
10. bře 2013

mlíko vůbec! pokud myslíš kvůli vápníku, toho je bohatě v máku, sezamu, květáku, špenátu, oříškách a mandlích... ze semínek a oříšků jsou prima pomazánky, arašídový máslo je známý, ale dělá se i mandlový, kešu... jsou luxus (a mášli dobrej mixér uděláš to i doma), my rádi jíme humus, v podstatě cizrna se sezamem... jako sváča jáhlovo mandlový krém... mlíko zatěžuje střeva, komplikuje celou imunitu, ochlazuje organismus a ještě zahleňuje...

baris
10. bře 2013

@teerka starší dcera pije od cca 17měsíců ráno a večer mléko s grankem. Mléko kupuji - nejlépe čerstvé - teď mám myslím Madetu. Ale nějak na ní nelpím 😉 Když je v akci jiné čerstvé mléko, tak ho vezmu.

Mléko kupuji polotučné a to jenom proto, že i já si dávám do kávy mléko a plnotučný nesnesu (pro mě je to zaručené projímadlo) a jsem ráda, když se mléko vypiji hned a druhý den mohu otevřít nové.

Myslím si, že mléka vyjdou nastejno - některé ti zachutná, jiné si už nekoupíš - chce to zkoušet. A k jogurtům - holky občas si dají Floriana, jinak moc jogurty nemusí. Alespoň jí pribináčky 😀

A kozí mléko - možná, že je zdravé, ale ani já, ani holky to prostě nespolknem 😅

alisek
11. bře 2013

nejlepší asi od farmáře nebo z těch automatů (to kupuju a jsem moc spokojená) jinak nedávno prošel testováním mléka pořad na netu peklo na talíři tak na to mrkni
jinak krabicový nekupuju, jen v lahvi (průhledná) pokud není zbytí

ludva
11. bře 2013

@teerka Ahoj, moje dítko bylo 22 měs. kojené, UM prostě nepozřelo... Od té doby je na čerstvém mléku ráno a večer 🙂
Kupuju čerstvé mléko a nemusí být zrovna v lahvi 🙂 I krabicové čerstvé je dobré 😉 Pokud máš možnost opravdového mléka od krávy 😀 , tak bych neváhala 🙂 Jogurty máme nejraději choceňské 🙂 Jinak můžeš zkusit malému nabídnout Syrovátku od Madety, chutná jako džus a je tam spousta bílkovin 😉

majvik
11. bře 2013

@aneta0707 tak nevím... dříve jsem vyráběla kozí sýr a vždy jsem to zahřívala pouze na těch 70 - 75°C. Pokud jsme to měli pro vlastní spotřebu nepřevařovali jsme ho dokonce vůbec. Těžko říct, ale deset minut vařit se mi zdá skoro až moc... možná se zabijou všechny bakterie, ale ne všechny bakterie jsou pro lidské tělo škodlivé, některé mohou být i prospěšné...

potkanice
30. říj 2014

uht je ultra high temperature, což je vlastně zahřátí na hoodně moc stupnů a následné extrémní zchlazení, čímš se vše zabije, bohužel i ty dobré bakterie

ojo
23. lis 2017

@majvik mohu se zeptat ohledně mléka, začli jsme kupovat mléko z kravína na doporučení a vařím z něho dětem krup. kaši, na pití nedávám...je lepší ho i tak před tím vařením pasterizovat? nebo to už neni potřeba....

linee
23. lis 2017

Ja davam rozhodne plnotucne.Co se tyce znacky,kupuji Pragolaktos,obcas Olmu nebo Madetu.Trvanlive neprevaruji.Dite zije;)

evule1982
23. lis 2017

@teerka Z mého pohledu je pití kravského mléka pro kohokoli zbytečné, ale pokud hledáte kvalitní mléko,tak z bezne dostupných je nejlepší Bio Amálka. To stejné prodávají v Bille pod značkou Naše Bio. Je to jedine mléko na trhu, které je pouze šetrně pasterizovane, ale není homogenizovane (proto se navrchu srazi smetana). Navíc je v bio kvalite.

majvik
23. lis 2017

@ojo pokud z toho vaříš tak je zbytečné předtím ho pasterizovat, protože se pasterizuje tím vařením. Pasterizace je ohřátí na určitou teplotu - pokud si to dobře pamatuju z jedné knížky o zpracování mléka tak to je buď na 63°C na 30minut, nebo 75°C na minutu. Což při vaření krupičné kaše určitě překonáš🙂 Já už jim ho teď nepřevařuju ani na pití, to jenom když byly hodně malé.