Kde v Praze seženeme kojeneckou vodu?

jindri
6. kvě 2009

Ahoj, marně sháníme kojeneckou vodu. Sjezdili jsme několik obchodů (Interspar, Tesco, Albert, Billa) v různých částech Prahy a nikde ji nemají. Doteď jsme kupovali Fromin a v Intersparu nám řekli, že už jí nedostávají čtvrt roku.
Jako alternativu nám nabídli Tomu Natura, kde je i znak o vhodnosti k přípravě kojenecké stravy. Přesto bych radši kojeneckou vodu.
Pokud máte tipy, kde bychom jí sehnali. Budu ráda, díky.

evaviki
6. kvě 2009

Ahoj, Fromin sa premenoval na aqua anna. Urcite ju maju v Makre, pokial viem, tak aj v Bille. Pripadne je Humana Baby kojenecka voda v DM, ale ta stoji cca 35Kc za 1,5 litra.. ☹

zeez
6. kvě 2009

Skuste lekarny. Ja kupuju Horsky pramen a v Tesku Letnanech ted maji novinku Anna kojenecka voda (teda novinka aspon pro mne). Ani jedna se nemusi prevarovat.

vikula
6. kvě 2009

Jindri já ji dnes kupovala u alberta a opravdu se jmenuje tak jak to píše evaviki 😉

evaviki
6. kvě 2009
miskastehlikova
6. kvě 2009

já taky kupuju Horský pramen,ale jen u nás ve vsi🙂
Ale v bille na proseku mají koj.vodu Fromin-25 litrů za (asi)25-30Kč

lentilka11
6. kvě 2009

obyčejná neperlivá dobrá voda je taky vhodná na přípravu kojenecké stravy - píšou to na lahvi

a krom toho - pražská vodovodová odpovídá taky těm standardům - zkus se přeptat na vodárnách, ať to máš ověřený nejen takhle z diskuze

http://www.pvk.cz/clanek/kvalita-vody.html

někde na stránkách to i píšou, ale nemůžu to momentálně najít

jindri
autor
6. kvě 2009

díky, to jsou mi novinky.
A není to v lékárnách dražší?

Lentilka: já pro úplně malé mimi budu používat radši kojeneckou. Četla jsem, že to co nám teče z kohoutku je kvalitnější než leckterá balená, ale do půl roka raději kojeneckou. Pro můj klid 😉

evaviky: super 😉 hned se bude manžílkovi lépe jezdit po obchodě.

Zeez: já převařovala i Fromin 😕

lentilka11
6. kvě 2009

http://www.vak.cz/soubory/kvalita/k.pdf

je to dost dlouhý, ale doporučuju přečíst alespoň závěry...

(tím nechci někoho přesvědčovat o zbytečnosti či nezbytnosti kupovat vodu balenou, jen informace.. 😎 )

mispuli
6. kvě 2009

toma natura je podle testů úplně nejlepší na přípravu kojenecké stravy,bylo to v mladý frontě,ale už bohužel nevím kdy,naopak ty co jsou přímo kojenecký moc dobře nedopadly ☹

jindri
autor
6. kvě 2009

mispuli: fakt? Tedy, aby se v tom prase vyznalo, že? 😅

mispuli
6. kvě 2009

přesně tak 😉

andy80
6. kvě 2009

Kojenecká voda se nepřevažuje, vyvaří se z toho všechno dobré, to bys mohla dávat rovnou destilku. Kojeneckou vodu mají ve všech obchodech, navíc v Praze, ale je fakt, že Pražská voda je nejlepší voda a lepší není ani v žádné láhvy. Když jsme bydleli v praze, tak jsem na doporučení MUDry dávala balenou vodu do 4. měsíce a pak jsem dávala pražskou. Ta kojenecká má v sobě víc vápníku a nevím čeho ještě, takže by se v prvních měsícíh měla dávat, ale pak už nee.

lovaa
6. kvě 2009

A já pořád, kde je fromin 😅 A ona je to anna, která tam stojí místo něj! 😲
jenže já teda srovnávala hodnoty tomy natury a té anny a anna měla mnohem víc dusičnanů než toma natura. takže sjem zůstala raději u Tomy. Jinak mám tip...dnes jsem v tescu koupila Tomu...hoooodně 😀 Tomy natury ve slevě, 1,5 l za 5,90...
...ale teda přemýšlím, že bych taky už přešla na kohoutek 🙂

soanpe
6. kvě 2009

ty 5l barely Frominu se neseženou, protože se jmenuji nově annaaqua, jenže ty se taky blbě shánějí,tak kupuju v bille přes billa klub ty 1,5 l po 10,-Kč, což není o tolik dražší než 5l barel

soanpe
6. kvě 2009

lentilka,
voda je kvalitní, ale jseš si jistá,že všichni mají nezávadné potrubí 😉
pochybuju,že byty třeba na žižkově,karlíně...ve vlastnictí města mají nové vodovodní trubky 😅

lentilka11
6. kvě 2009

to je samozřejmě na uvážení každé matky, která chce používat kohoutkovou vodu...

ovšem ohledně té balené: taky člověk nikdy neví, kde stála (jestli na světle, na slunci, jak dlouho...rozhodně doporučuju převařovat!!!)

jindri
autor
6. kvě 2009

andy: to fakt slysim poprve, ze by se kojenecka nemela prevarovat. Z vodovodu davat nechci, co ja vim, co na sebe nachyta v trubkach. Leda si nechat udelat rozbor.

lentilka: to mas pravdu. Ty pouzivas kterou? Doma pijeme jen vodu z kohoutku, ale u mimca vic duveruji balene. Ted jsem si vzpomnela, ze znamy dela v ustavu a rozbor by mi mohl udelat.

kacka.va
6. kvě 2009

5 l barely mají v Tescu u normálních minerálek.
člověk musí dávat pozor, že někde mají koj. vodu mezi věcma pro děti a někde to mají normálně mezi vodou.
Jinak mě překvapilo, že v Makru stojí Anna okolo 8 kč, takže jsme ji nakoupili tam.

andy80
6. kvě 2009

jindri: převařením se zničí všechno dobré co v té vodě je. To nemusíš kupovat kojeneckou, když jí převařuješ. Říkala nám to naše MUDra v Praze a teď i tady co máme novou, tak taky říkala, že kojeneckou nepřevařovat.

andy80
6. kvě 2009

Kojenecké vody musejí splňovat nejpřísnější kritéria ze všech balených vod.

Konkrétně obsah rozpuštěných látek musí být nižší než 0,5 g na litr vody a také se sleduje množství sloučenin dusíku, především dusitanů a dusičnanů, jejichž obsah by neměl překročit 15 mg/l. Zdravotní nebezpečí dusičnanů (NO3-) vyplývá z možnosti jejich přeměny v zažívacím traktu člověka na toxické dusitany (NO2-). Dusitany se slučují v žaludku se sekundárními aminy přinášenými potravou na karcinogenní N-nitrosoaminy. (Statisticky byla prokázána závislost zvýšeného výskytu rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva a močového měchýře na obsahu dusičnanů ve vodě.) V případě tzv. dusičnanové alimentární methemoglobinaemie (DAM) kojenců dochází k tomu, že dusitany reagují s krevním barvivem hemoglobinem na methemoglobin, který není schopen přenášet kyslík.

Nejlépe v tomto ohledu ze srovnání vychází Dobrá voda (NO2- 0,005 mg/l, NO3- 0,1 mg/l, celkově 167,76 mg/l rozpuštěných látek) před kojeneckou vodou Horský pramen (NO2- 0,01 mg/l, NO3- 1,0 mg/l), Akvilou (NO2- 0,01 mg/l, NO3- 3,94 mg/l) nebo Aqua bellou (NO2- 0,02 mg/l, NO3- 8,6 mg/l), ovšem na obalech uvedené analýzy nejsou povinné a ani nemusí být úplně aktuální.

Zároveň se můžeme na lahvích dočíst, že vodu není třeba převařovat. S tím souhlasí dietní sestra Lada Kovářová, která na stránkách www.rodina.cz upřesňuje, že kojeneckou vodu je třeba bezpodmínečně používat do tří měsíců dítěte a do šesti měsíců je doporučeníhodná. Při opakovaném převařování kojenecké vody dochází nežádoucímu zvýšení obsahu nerostných látek.

Naopak vodu z kohoutku bychom měli převařovat vždycky. U vody čerpané ze studně pak je nutné znát rozbor vody. Limity jednotlivých rozpuštěných látek stanoví vyhláška MZ č. 76/2000 Sb. (Například pro zmíněné dusičnany je mezní hodnotou, jejíž překračování ohrožuje zdraví je 50 mg/l, pro dusitany je to 5 mg/l.)

K stálému pití pro lidi bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné vody kojenecké a stolní, zejména s obsahem rozpustných látek 200 – 500 mg/l. Z hlediska dlouhodobého příjmu lze uvést optimální hodnoty či limity některých hlavních minerálií: Ca > 40–80 mg/l, Mg > 20 mg/l, K > 1 mg/l, Na < 20 mg/l, Cl- < 25 mg/l, SO42- < 240 mg/l, NO3- < 10 mg/l.

lentilka11
6. kvě 2009

první dítě jsem plně kojila šest měsíců, pak jsem používala kohoutkovou vodu - na čaje, na příkrmy - vždy se tedy vařila, čistou nepřevařenou syn jako dítě nepil..nikdy žádný problém..

teď jsem kojila plně jen pět měsíců, ale vodu jsem opět používala a používám kohoutkovou

když jedeme pryč, kde neznám kvalitu vody, tak si buď natočím "tu naši" nebo kupuju dobrou..

(stoupačky nám měnili před třemi čtyřmi lety.. 😉 )

soanpe
6. kvě 2009

lentil,
nejedná se poze o stoupačky
co přívody do baráku 😉

petka80
7. kvě 2009

andy, já bych se teda dost bála tu kojeneckou vodu nepřevařovat, nikdy nevíš, kde to stálo na slunci na rampě a pod. 😖

lentilka11
7. kvě 2009

soanpe,
já vím, doma mi sice nikdo vodu nekontroloval, ale přepokládám (vše ostatní jsem si ověřovala, tak tuhle jednu věc teda předpokládám) že přívody někdo kontroluje - jinak by se totiž jednalo o ohrožení veřejného zdraví nebo jak se tomu říká..

andy,
to, že vodu není třeba převařovat, je informace pro běžnou populaci - populaci se střevy osídlenými komenzálními bakteriemi, s vyvinutým imunitním systémem...

v tom článku, na který odkazuješ (http://www.rodina.cz/clanek3858.htm) je také následující odstavec (hned doporučením dietní sestry Lady Kovářové):
Při opakovaném převařování kojenecké vody dochází nežádoucímu zvýšení obsahu nerostných látek, ovšem někteří odborníci přesto doporučují po otevření láhve uchovávat v lednici a pro jistotu i kojeneckou vodu k varu přivést. (Tento postup doporučuje např. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA, ale také některé české porodnice.)

k tomu zvýšení nerostných látek dochází tedy po OPAKOVANÉM varu (jak z toho vyplývá, nejsem chemik),
navíc uskladnění těch balených vod je velmi problematická záležitost (a když si v krámě koupím neprošlého lipánka s pěknou plísní na povrchu, tak to taky o něčem vypovídá, že?)

sama samotnou převařenou vodu taky nepiju, opravdu chutná jinak, ale miminku bych teda nepřevařenou nikdy nedala...

lentilka11
7. kvě 2009

a pod zmíněným článkem doporučuju přečíst diskusi

petka80
7. kvě 2009

lentila, jj, člověk v obchodech někdy kouká, jak tam mezi regály stojí palety hermelínů, jogurtů a pod. jen tak...... ☹

zeez
7. kvě 2009

Ke zvyseni nerostnych latek dochazi tak, ze opak. varenim se cast vody vypari a voda co zustane v kastrolu se vlastne " zahusti". Mineraly jsou tam ve vyssi koncentraci jako ve vode nevarene, nebo 1x prevarene.

petka80
7. kvě 2009

Já teda taky naštěstí kojila, takže jsem tohle řešit nemusela. A od 6 m. dávám převařenou vodu z kohoutku, je teda fakt, že tím převařením změní chuť, ale dcera to pije, takže co......... Já teda ale taky piju vodu z kohoutku, nějak se mi nechce tahat vodu z obchodů, navíc utrácet peníze za něco, co mi doma teče z kohoutku za pár haléřů...... 🙂

lentilka11
7. kvě 2009

zeez 😎
dík.. to je děsný, jak je člověk (já) občas línej přemýšlet 😠

sisstin
7. kvě 2009

jindri: v pohodě můžeš dávat bezbublinkaté Auqily, Dobré vody a Toma Natura 😉