Kdy začít dávat miminku čaj?

anavka
1. lis 2006

Ahoj maminy,
chtěla jsem se zeptat, odkdy jste začaly dávat svým dětičkám čaj. Někde se píše, že do 6 měsíců plně kojené dítě čaj a ani nic jiného vlastně nepotřebuje a ani doktoři ho moc nedoporučují, ale nad druhé straně znám spoustu maminek, co dávají čaj hned od začátku nebo po 1. týdnu. A s tím souvisí další dilema, dávat pít z lahvičky nebo ne???? Díky za odpovědi.

raculka
1. lis 2006

Anavka,co jsem se ptala DR, tak všichni mi řekli,že při kojení se nemá dávat ani voda ani čaj.Takže nic nedávám,nějak mi to připadá zbytečné.
Ale to je asi na názoru každého.🙂
Pití z lahvičky se nedoporučuje hlavně v prvních týdnech,než se mimi naučí správně sát,aby si nezkazilo techniku sání.Ale myslím,že při občasném napití z lahvičky se asi nic nestane.Když jednou týdně manža nakrmí mimi z lahvičky,tak zatím žádné problémy nemáme.
Ale pokud bys dávala hodně často,mimi by si mohlo zvyknout a pak bys mohla mít problémy s kojením.
Máš pocit,že má tvoje mimi žízeň a mléko mu nestačí?

anavka
autor
1. lis 2006

Raculka, nemám pocit, že by měla žízeň, ale docela trpí na prdíky, tak jsem chtěla zkusit ten čaj na zmírnění bolesti, jenže jsem taky slyšela, že kojení by jim mělo stačit. Ale dávat jí ho teda nebudu, stejně se mi do toho moc nechtělo 🙂

raculka
1. lis 2006

Anavka- s prdíkama máme taky potíž.
Zkus se poradit s děts dr,třeba bys opravdu mohla dávat občas ten čaj na prdíky.
Mně radili,ať sama piju fenyklový čaj.Pila jsem ho dost,ale nějak nemám pocit,že by to moc zabíralo. Já si musím dávat hodně pozor na jídlo,hned poznám,když sním něco nadýmavého. Ten náš chlapeček má prdy snad pořád,i když nic nadýmavého nejím.Zkoušela jsi dávat teplé na bříško nebo kapičky Sab simplex?
Jak máš velké mimi?

anavka
autor
1. lis 2006

Raculka, ten Sab mi připadalo, že nám moc nezabíral, takže jsme ho přestali dávat a teď dáváme Baby Calm, jsou to samé bylinky - fenyklový, kmínový a mátový olej, tak po tom je to snad trochu lepší. Jinak fenyklový čaj piju taky, ale nic moc ☹ Na bříško máme ten polštářek plněj peckama, ale když jí to bolí hodně, tak to stejně nepomáhá. Jinak já se taky snažím nejíst nic nadýmavého, ale to bych nesměla sníst nic, aby malá byla v klidu 🙂 Jsou jí 2 měsíce. A kolik je tvýmu chlapečkovi a jak to máte se spinkáním?

raculka
1. lis 2006

anavka- nám je 3,5 měsíce
Začátky byly krušné,hodně plakal a moc nespal,ale teď už spí celou noc,tak čekám,jestli se to třeba zase nezmění k horšímu 😅
A jak to máte se spaním vy, kolik hodin denně spí?

rova
1. lis 2006

S čajíkem jsme začali až od půl roka, do té doby jen kojení. Pak jsme občas dávali z flaštičky, ale hodně rychle přešla na pitítko a teď ve 14 měsících pije často doma jen z hrnečku.
Jinak kupujeme Sunarku a ještě jeden - stojí asi 80 Kč - malinový, mulťák, pomeranč. Hami ne, protože stojí 100 Kč a je to asi poloviční balení..A pytlíkové taky ne, ty instantní chutnají líp a můžu udělat přesně tolik, kolik chci.

raculka
1. lis 2006

rova- vím z jiné diskuze, že ještě pořád kojíš,ale chci se zeptat, přikrmovat se opravdu v půl roce musí začít, i když ti třeba mimčo přibývá a máš dost mléka?
Nebo jak to bylo u tebe?

lucisa
1. lis 2006

Raculko, i když máš dost mléka, měla bys začít po půl roce miminko přikrmovat. Přece jen se začíná více hýbat, potřebuje více energie a mléko už není pro tak velké dítě dostačující. Navíc příkrmy obsahují dostatek vitamínů, které už z mléka za chvilku stačit nebudou. Není to ale tak, že ze dne na den skoro prcka odstavíš.
Ze začátku mu stejně více jak 2-3 lžičky příkrmu nedáš. Bude plivat a vztekat se, vyžadovat mlíčko, protože je na to zvyklé. Na novou chuť si musí zvykat. A ze začátku vynecháš jen jedno dopolední nebo polední kojení a jedno odpolední a dáváš příkrm. Když do něj ty 2 lžičky dostaneš, můžeš si gratulovat a dokojit jej. Postupně ti bude baštit víc a více lžiček, takže zhruba za týden vyzkoušej jiný příkrm (ta min. 4-5denní stejná strava má své důvody kvůli alergii, protože kdybys to neustále střídala a mimčo se ti z něčeho třeba osypalo, nevěděla by jsi z čeho. Takhle se alergie projeví do 2-3 dnů.). Za měsíc příkrmů budeš postupně odbourávat kojení až do té doby, kdy by se ti mělo střídat jedno kojení a jeden příkrm.
Pokud to půjde, dávej mimču lžičku a ne flašku. Pokud už má nějaký zoubek, snaž se mu nemixovat, jen důkladně rozmačkat vidličkou (pokud to jde). Nebudeš pak otrok věčného mixování a mimčo se naučí žvýkat.
Kolem 8-10 měsíce si mimčo začne o mlíčko "říkat", když bude mít chuť, zejména na noc nebo ráno, když se probouzíte, nebo před spinkáním. Navíc je to praktické na cestách, takže i když bude dítko perfektně zvládat i pevnou stravu, snaž se ho si ho zachovat.
A nakonec, já svou první dceru kojila výhradně až do skoro 8 měsíce, protože měla před operací, tak jsme ji kromě stresu z doktorů a nemocnice ještě nechtěla zatěžovat přecházením na příkrmy. Nijak jí to samozřejmě neublížilo, byla v pořádku. Ostatně děti, u nichž je předpoklad alergie nebo je už dokonce prokázána by se dokonce měly výlučně kojit až do ukončeného 7 měsíce.

bibinka
1. lis 2006

ahoj anavka- ak ti lekárka neodporúča dávať pri plnom kojení čaj, tak jej ho nedávaj. Radšej si ju častejšie prikladaj. Tie príkrmy by sa nemali dávať striktne po 6 mes, je to relatívne.Niektorému miminku treba dať príkrmy skôr a niektorému aj v 6.5mes.Podľa toho ako to príjme. Moja kamoška začala s príkrmami hneď ako ukončili 6.mes a po dvoch týždňoch "trápenia "opäť prešla na plné kojenie. Za ďalšie 2 týždne to skúsila opäť- a malá bola už na to pripravená a papkala celkom dobre.
Našmu malému na vetry perfektne pomáhala masť na vetry od dr. HOJA, je tam zmes aromaolejov vo vazelíne. Každý večer sme mu po kúpeli ponatierali bruško a úžasne mu to pomáhalo a spinkal celú noc.Kvapky sme neskúšali, predsa len zaťažujú tráviaci trakt.Nám ten čajík na spokojené bříško vôbec neúčinkoval(a ani nechutil 😒 ). Ale poskúšaj aj reflexnú masáž miminiek alebo najprev veľmi jemne masíruj bruško proti smeru hod.ručičiek(2x)a následne v smere hod.ručičiek (tiež 2x) mala by si cítiť také bublinkovanie v brušku v okolí pupčeka. 🙂

rova
3. lis 2006

Rova: Promiň s tím ti moc neporadím! Malá dostala příkrmy těsně před půl rokem. Už to bylo hrozný, chtěla pořád a v noci se strašně často budila. Nevím teď jestli to bylo tím růstovým spurtem, ale už jsem to nevydržela a začala dělat polívčičky. Ale také jsem už četla o pár maminkách, že kojili výhradně třeba do 10měsíce, či roka, ale zda to tomu dítko, co se týče vitamínů, živin a tak může stačit fakt nevím 😒

siduska
10. pro 2006

Ja som tej mojej davala pit caj po prvom tyzdny pred kojenim, na spokojne brisko a som spokojna.

nensy
21. bře 2008

já davala nelince čaj od druhýho týdne. 😅 nejdříve jí chutnal heřmánkový a ted mi nechce žádný ☹

melani
21. bře 2008

ahoj ja kojim a caj jsem nedavala,ale ted mi Laura nechce pit,Dr mi rikala ze by kojenym dete urcite od tretiho mesice davala caj,aby si zvykli a pak nebyl problem... 😉

gandy
24. bře 2008

Holky a ten čajík dáváte dětem studený, nebo ho po každé ohřejete.. Mě totiž někdo řekne to a nědo to.. Nevím co je pro mimčo dobrééé.. Zas ho pořád ohřívat, no nevím.. Nebo dávám vodu, to taky nevím zda ohřátou nebo stačí pokojová teplota...

ria80
24. bře 2008

Ahoj,taky s tím bojujeme.Michalka začala teprve před 14 dny jíst příkrmy,ale hned pořádně,sní toho fakt hodně.Ale pít nechce vůbec.Zkoušela jsem odu a čaj,ale jen co vidí hrnek,tak se začne vztekat.Zkoušela jsem z hrnku s hubičkou,jen tak,nebo lžičkou a nechce nic,plive to ven.Docela mě to štve,už bych nemusela přes den kojit,kdyby se napila,a taky jí už budou chybět tekutiny,když tolik jí a je už velká.Nevím,co mám dělat.

lendy1
24. bře 2008

gandy, já dávám oboje-pití dělám 2x denně-má ho rád studený i teplý 😉

ria, náš David taky moc nechtěl pít, začal až nedávno a stejně toho moc nevypije. Předtím jsem zkoušela vše možné-různé čaje, šťávičky, pítka, lahvičky, lžičku...Teď mi pije z malé lahvičky a velmi ředěnou šťávičku (čaj nechce ani za nic). Zjistila jsem ale, že nejvíc toho vypije jakmile se probudí a nejlíp, když si pije sám a sám si drží lahvičku-tak toho vypije víc, než když mu to nutím já. Za den mi vypije tak 150ml maximálně 😝

zituse
22. led 2015

Dobry den,nevim zda to patri primo do tehle diskuze,ale zkusim to jsem napsat. Mam 3 a pul mesicni holcicku a vcera se ji prorezal prvni zoubek 🙂 Plne kojim,ale mam strach aby mne nejak vic nestiskla a nekousla mne,tak jsem zacala pouzivat kloboucky. Flasku dostavala jen v porodnici,protoze se mi po cisarskem rezu udelalo pozdeji mleko a flasku mi odmita,prso je proste prso no 😉 ( ne ze by mi to nejak vadilo,ba naopak ) ,ale mam ted dilema co s tim. Muzu ji zacit davat v nejakem mensim mnozstvi uz nejake caje,nebo vodu? Aby si uz treba zacala na tu flasku zvykat? Az bude mit tech zoubku vic tak to uz asi kojeni nepujde tak hladce a nez bych to mleko odstrikala,tak by umrela asi chuderka hlady 😀 Dekuji a moc prosim o rady a typy 🙂

arrowka
22. led 2015

@zituse Ahoj, no uf uf, kde začít? Asi v prvé řadě těmi kloboučky, ty vůbec nejsou určeny k ochraně bradavek a kojení ti s největší pravděpodobností brzy pokazí natolik, že kojit přestaneš. Proč vlastně myslíš, že tě malá začne kousat? To, že má zuby, přece neznamená, že je bude používat vždy a všude, my dospělí to taky neděláme. 🙂 Vodu ani čaj takhle malému miminku nedávej, kojení plně pokryje jeho potřeby hladu i žízně. Pokud chceš kojit dál, není potřeba miminko zvykat na žádnou flašku. Po šesti měsících ho můžeš začít učit pít z normálního hrnečku. Kolem pátého nebo klidně až po šestém měsíci můžeš začít se zeleninovými příkrmy a trošku vody nabídnout, ale není to nutné, příkrmy mají v sobě vody dost. Čaje stačí až po osmém měsíci, ale pokud možno ne ty granulované, slazené.

wenduliks
22. led 2015

@zituse ty si myslis,ze všechny kojene starsi deti nemaji zuby? Proc by te kousala? Koj normalne dal,bez kloboucku,jak napsala arrowka. Nektere maminky koji do 2-3.let.

zituse
23. led 2015

Ja nevim,ale je to nejspis tim,ze kdyz mela mala mesic tak mi dasnemi nakousla bradavku a nekdy to slabe udela i ted. A kdyz ji kojim,tak slabe ten zoubek citim,ale tak snad to bude v pohode. Dekuji za reakce holky,moc jste mne uklidnily a pomohly. Je to me prvni a jsem jeste takova vyhukana z nekterych veci ☹

aninkaaannabellka
23. led 2015

Ohledne prdiku, my mame emulips, stoji asi 3 stovky, vydrzi tak ctvrt roku a my nemame s prdiky problem vubec ;) nehlede na to, ze i podporuje kojeni a hubne se po nem ;) ja mam min nez pred tehotenstvim ;)

svatula
30. led 2015

ahojte no my jsme dávali čajík už od desátého dne 🙂Malý neměl od začátku problemy s prdíkama,ale dávala jsem mu fenyklovy a heřmánkový čaj 🙂Spíš proto ,že si mysím,že je to důležite..ale to je muj nazor a nikomu ho nevnucuju🙂Dr.sem se na to neptala 🙂Já sama sem ho taky pila,myslím fenyklovy ať to ma i se mě a nemá problémy s bříškem 🙂 🙂

lola1992
23. lis 2015

jak podavat kminovi caj a od kolika mesicu_

topinambur
24. lis 2015

Dobrý den, já jsem prckovi nedávala žádné tekutiny do doby než jsem přestala kojit. V mateřském mléce je dostatek tekutin. I když jsem dávala příkrmy, tak jsem pak ještě i kojila, takže měl prcek dost tekutin. jakmile jsem začala dávat jen příkrmy, tak jsem také začala dávat čaje, kojeneckou vodu nebo ředěné ovocné a ovocno-zeleninové šťávy Vitaminátor. Bylo mi řečeno, že není třeba dítě k pití nijak nutit, protože dokud nemá zavedeny dvě až tři plné porce příkrmů, není potřeba dalších tekutin velká. Nicméně si pomalu dítě na tekutiny musí zvykat. Já začala s tekutinami zhruba v 7 měsíci 🙂

klara2606
23. črc 2016

@anavka Já mám prďolu 4 měsíce a prdy nás nějak neopouší. Piju doma udělaný kmínovo-fenyklový čaj a kombinuji to s entikonem. Docela to zabírá.